Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Xejolontas είπε

 Εσένα ποιος σου μίλησε?

Και ποιος σου είπε οτι όλοι γουστάρουν να ξυρίζονται, όταν υπάρχει η οριστική λύση του λέιζερ? 

Μην σχολιαζεις τα μυνηματα μου ξανα

λέω εγώ τώρα, πάντα υποθετικά μιλώντας, και χωρίς να έχω βάσιμες υποψίες,

πως άτομα που μιλάνε σε ένα νήμα ξυρίσματος και πόσο μάλλον παραδοσιακού ξυρίσματος, πιθανώς να τους αρέσει το ξύρισμα, θεωρητικά πάντα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Xejolontas είπε

 Εσένα ποιος σου μίλησε?

Και ποιος σου είπε οτι όλοι γουστάρουν να ξυρίζονται, όταν υπάρχει η οριστική λύση του λέιζερ? 

Μην σχολιαζεις τα μυνηματα μου ξανα

Εσύ πετάχτηκες σαν πορδή εκεί που δεν σε αφορά. Ζητάς και ρέστα; Αν δεν γουστάρεις τράβα αλλού.

14 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

λέω εγώ τώρα, πάντα υποθετικά μιλώντας, και χωρίς να έχω βάσιμες υποψίες,

πως άτομα που μιλάνε σε ένα νήμα ξυρίσματος και πόσο μάλλον παραδοσιακού ξυρίσματος, πιθανώς να τους αρέσει το ξύρισμα, θεωρητικά πάντα

Ο τύπος είναι στα όρια του τρολαρίσματος. Λίγο ακόμα και θα πέσει moderation.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voskhod τελείως μη αναμενόμενος εντυπωσιασμός.

Στην αρχή νόμιζα ότι δεν κόβει, γιατί είχα δοκιμάσει μόνο φέδερ ως τώρα.

Άλλαξα ραγδαία γνώμη όταν ξέπλυνα πρόσωπο και πήγα για το 1,5ο χέρι: Η κοπή ήταν αμυδρά χαμηλότερη από της φέδερ.

Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν στην κόντρα. Είχα να ξυρίσω τέλεια μάγουλο κόντρα από μία φορά που το πέτυχα τυχαία με 5λέπιδο στο στρατό πέρσι. Μόνο που τότε πήρε 100 προσπάθειες, τώρα το έκανα με την πρώτη, όντας και πρωτάρης γενικά στο ΠΞ.

Επόμενη φορά δοκιμάζω κόντρα και σε πιο δύσκολα σημεία (πηγούνι και "προγούλι"). Αν δε χαλάσει εκεί η σούπα, θεωρώ ευθύς αμέσως ότι για μένα ο συνδυασμός βοσχόδ - feather popular είναι το ιδανικό, και μάλλον είμαι πολύ τυχερός που τον πέτυχα νωρίς.

Οκ, καλές οι λεπίδες της φέδερ, μόνο αν έχεις συμβόλαιο ότι θα κάνεις ένα πολύ σχολαστικό χέρι. Εκεί υπερτερούν των βοσχόδ, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χθες παρέλαβα τη Muhle Rocca - με κύριο κριτήριο το ότι την είδα σε φωτογραφία και την ...αγάπησα! - και σήμερα την εγκαινίασα...

...ΔΕΝ - ΥΠΑΡΧΟΥΝ - ΛΟΓΙΑ!!!

Χωρίς ίχνος υπερβολής, ό,τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει (Merkur 34C, Muhle R 41 και Rockwell 6S είναι οι τρεις βασικές «επώνυμες» από τις οποίες έχω εμπειρία χρήσης) : Τέλεια στο κράτημα (δε γλιστράει απ' το χέρι ακόμα κι αν το προσπαθήσεις) , ιδανικό βάρος, απίστευτα αποδοτική (ακόμα και σε άμεση σύγκριση με την R 41 που θεωρείται ιδιαιτέρως επιθετική και, με τις ίδιες λεπίδες, τις Perma Sharp, δεν είδα την παραμικρή διαφορά σε βάθος ξυρίσματος) , απολύτως ασφαλής (δε φανταζόμουν ότι θα ένιωθα πιο άνετος απ' ό,τι με τη Rockwell 6S , κι όμως συνέβη! ) και ...κούκλα!

Τέλος! Την παντρεύομαι!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deesnider είπε

Μόλις χθες παρέλαβα τη Muhle Rocca - με κύριο κριτήριο το ότι την είδα σε φωτογραφία και την ...αγάπησα! - και σήμερα την εγκαινίασα...

...ΔΕΝ - ΥΠΑΡΧΟΥΝ - ΛΟΓΙΑ!!!

Χωρίς ίχνος υπερβολής, ό,τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει (Merkur 34C, Muhle R 41 και Rockwell 6S είναι οι τρεις βασικές «επώνυμες» από τις οποίες έχω εμπειρία χρήσης) : Τέλεια στο κράτημα (δε γλιστράει απ' το χέρι ακόμα κι αν το προσπαθήσεις) , ιδανικό βάρος, απίστευτα αποδοτική (ακόμα και σε άμεση σύγκριση με την R 41 που θεωρείται ιδιαιτέρως επιθετική και, με τις ίδιες λεπίδες, τις Perma Sharp, δεν είδα την παραμικρή διαφορά σε βάθος ξυρίσματος) , απολύτως ασφαλής (δε φανταζόμουν ότι θα ένιωθα πιο άνετος απ' ό,τι με τη Rockwell 6S , κι όμως συνέβη! ) και ...κούκλα!

Τέλος! Την παντρεύομαι!!!

Περιμένω κι εγώ την δική μου, αυτή με την "ασημί" λαβή (ετοιμοπαράδοτη ήταν αυτή με την μαύρη). Θα είναι η δεύτερη ακριβή μου μετά την Rockwell Model T. Να πω την αλήθεια, σαν καρακάξα απλά μου γυάλισε το μάτι και την αγόρασα. Χαίρομαι ιδιαίτερα πως διαβάζω πως είναι και τόσο καλή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά,καταστρέψτε μας κι άλλο..

Εχω ένα χρόνο τώρα, αντιστέκομαι σε αυτήν με τη λαβή σημύδας και με δύο ποστ την έχω σε ένα καλάθι που περιμένει checkout..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, free@last είπε

Ναι παιδιά,καταστρέψτε μας κι άλλο..

Εχω ένα χρόνο τώρα, αντιστέκομαι σε αυτήν με τη λαβή σημύδας και με δύο ποστ την έχω σε ένα καλάθι που περιμένει checkout..

Μια ζωή την έχουμε... Χτύπα την! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spectaculator είπε

Περιμένω κι εγώ την δική μου, αυτή με την "ασημί" λαβή (ετοιμοπαράδοτη ήταν αυτή με την μαύρη). Θα είναι η δεύτερη ακριβή μου μετά την Rockwell Model T. Να πω την αλήθεια, σαν καρακάξα απλά μου γυάλισε το μάτι και την αγόρασα. Χαίρομαι ιδιαίτερα πως διαβάζω πως είναι και τόσο καλή!

Αυτή που περιμένεις κι εσύ πήρα (Silver Matt) , μού άρεσε περισσότερο απ' όλες τις άλλες εκδόσεις (δώσε σημασία στο "matt" : ΔΕΝ είναι γυαλιστερή και, για τα γούστα μου, αυτό την κάνει απίστευτα πιο όμορφη.

4 ώρες πριν, free@last είπε

Ναι παιδιά,καταστρέψτε μας κι άλλο..

Εχω ένα χρόνο τώρα, αντιστέκομαι σε αυτήν με τη λαβή σημύδας και με δύο ποστ την έχω σε ένα καλάθι που περιμένει checkout..

Μην αντιστέκεσαι, δε θα νικήσεις! Είναι έρωτας η καταραμένη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, free@last είπε

Αμάρτησα,το λέω😇

Εύγε! Λίγα πράγματα μπορούμε να κάνουμε για να χαλαρώσουμε και να πέσουν οι στροφές. Αξίζει να γίνει με τα καλύτερα.

Το επόμενο για μένα είναι μια φαλτσέτα Bismark. Είναι ολόκληρη ιστορία η φροντίδα της φαλτσέτας, αλλά αξίζει τον κόπο. Ηπιότερη και ασφαλέστερη από τη σαβέτα, και κούκλα (είπαμε είμαι καρακάξα και ότι μου γυαλίσει...). Για συχνά τις ξυριστικές μηχανές, μια στις τόσες η φαλτσέτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνώντας με την κυρά από κατάστημα με καλλυντικά, πρόσεξα πως είχε σε μια γωνιά και ξυραφάκια, προφανώς για γυναικεία χρήση. Προς έκπληξή μου, ανάμεσά τους ήταν και το Classic Double Edge της Wilkinson. Του έριξα μια ματιά κι έδειχνε όμορφο σαν κλασσικό butterfly ξυράφι. Είχε και τιμή χώμα και είπα να πετάξω κι ένα από αυτά στη συλλογή (είπαμε, είμαι καρακάξα...).

Σπίτι, δεν περίμενα και πολύ για να ξυριστώ. Γένια δυο ημερών, ζεστό νεράκι, Simpsons Trafalgar T3 πινέλο (καταπληκτικό συνθετικό, ευχαριστώ τον φίλο μας @deesnider που μου το πρότεινε), σαπουνάκι Le Pere Lucien Traditionnel και λεπίδες οι σχετικά κακής φήμης Wilkinson που είχε μέσα (5 στη συσκευασία).

Λοιπόν ποτέ δεν περίμενα πως κάτι τόσο φτηνιάρικο θ' απέδιδε τόσο. Είναι σχετικά επιθετική, πολύ καλύτερη ακόμα κι από την Rockwell R1 που είχα πάρει σαν πρώτη καιρό πριν αλλά με μισό κόστος. Άνετο ξύρισμα, τρία περάσματα, χωρίς κανένα κόψιμο, αν και οι λεπίδες ψιλο-τραβούσαν την τρίχα. Δείχνει και ποιοτική. Να δούμε για πόσο θα κρατήσει το φινίρισμά της και ο μηχανισμός ανοίγματος-κλεισίματος, αν και δεν έχει και τόσο σημασία γιατί δεν θα είναι η κύρια μηχανή για τακτικό ξύρισμα.

Καλή και πάρα πολύ οικονομική λύση για όποιον αρχίζει τώρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spectaculator είπε

Λοιπόν ποτέ δεν περίμενα πως κάτι τόσο φτηνιάρικο θ' απέδιδε τόσο

Θα ήθελα να προσθέσω και τη δική μου άποψη σε παρόμοιο ζήτημα. Ξεκινώντας το ΠΞ, με βοήθησε φίλος να δοκιμάσω προιόντα, ως πιο παλιός. Σε λεπίδες, με ξεκίνησε από Άστρα, πήγαμε με πολλές Gillette, Feather, Derby και 1-2 μάρκες ακόμα. Καμία δε μου καθόταν καλά. Μία μέρα, έτσι για το χαβαλέ, λέω "δε βάζω κι αυτές τις φτηνιάρικες τις Lion;"

Φίλε, ξύρισμα λες και δεν περνούσε λεπίδα από πάνω μου. Ναι, αυτές οι φτηνές των 45 λεπτών η 5άδα. Το μειονέκτημα είναι ότι πάνω από 2 ξυρίσματα δεν πάνε, αλλά αν το δεις μόνο ως κόστος, 5 λεπτά η φορά δεν είναι καθόλου ακριβό. Αν συγκρίνεις με μία Ζιλέτ πχ, που κάνει 1,50 η 5άδα δηλ. 30 η λεπίδα και βγάζει 5 ξυρίσματα, το κόστος είναι το ίδιο.

Το σημαντικό είναι ότι κάνεις απροβλημάτιστο, χωρίς ερεθισμούς ξύρισμα.

Την ίδια εμπειρία είχα και με μία Yaqi Mellon κεφαλή που δοκίμασα. Αν και ανοιχτή, είναι ελαφρά πιο επιθετική από τη Muhle R89 που έχω και ακριβώς ότι έψαχνα. Με λίγα λόγια, τα λεφτά δεν κάνουν απαραίτητα τη διαφορά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 8:06 ΠΜ, spectaculator είπε

Λοιπόν ποτέ δεν περίμενα πως κάτι τόσο φτηνιάρικο θ' απέδιδε τόσο.

Την έχω μόνιμα στο ραφάκι τού μπάνιου για τις περιπτώσεις που βαριέμαι να ασχοληθώ πολύ - τις «καλές» , μετά το ξύρισμα τις αποσυναρμολογώ, τις στεγνώνω και τις κρατώ εκτός μπάνιου - και ομολογουμένως, μια χαρά αποτέλεσμα είχα όποτε τη χρησιμοποίησα.

Τώρα, όσο αφορά τις προσδοκίες για την αντοχή της, δεν ξέρω, θα δείξει...

...μιλώντας όμως για πάμφθηνες μηχανές, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, δοκίμασε τη Gillette King C...

...για την ακρίβεια, παρ' τη! Είναι τριών τεμαχίων, παίζει γύρω στα ...€12,00 (!) και, χωρίς υπερβολή, αν δεν το ξέρεις, δεν πιστεύεις με τίποτα ότι πουλιέται λιγότερο από 30-40. Απίστευτο φινίρισμα, πολύ ανώτερο από τη Wilkinson - πάντα με την ίδια επιφύλαξη σχετικά με το πόσο θα κρατήσει, αλλά κάθε άλλο παρά αρνητικά σε προδιαθέτει - προσοχή στη λεπτομέρεια, σε βαθμό να ψάχνεις επί τούτου κάποια μικροατέλεια και να μη βρίσκεις τίποτα, βάρος πάνω από 100 γραμμάρια σίγουρα και, για να μη λέμε πολλά, χαίρεσαι να την κρατάς. Όσο για απόδοση, αξιοπρεπέστατη. Με μια καλή λεπίδα - αυτές που έχει μέσα στη συσκευασία της, παρεμπιπτόντως, μού φάνηκαν πάρα πολύ καλές - θερίζει, χωρίς να σε κάνει να τη φοβάσαι.

Τη γουστάρω τόσο πολύ όταν τη βλέπω, ώστε τής έχω θέση ...parking (!) δίπλα στις Muhle, τη Rockwell και τη Merkur!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...