Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παρει μονο απο Hairmaker και wellshaved. ΠΟλυ καλη εξυπηρετηση και οι δυο. 

βεβαια εχω παρει τοσες κρεμες και σαπουνια ξυρισματος που θα εχω μεχρι να χαιρετισω αυτον τον κοσμο χαχαχα!

Απο λεπιδες χρησιμοποιω Personna. Για καθημερινο ξυρισμα εχω ενα Muhle closed comb , και αμα νοιωθω γενναιος εχω το αντιστοιχο open comb 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, adnis είπε

Ναι, το είχα ακούσει, αλλά δε το έχω εξερευνήσει ακόμα. Στη Θεσσαλονίκη είναι έτσι δεν είναι; 

Ναι θεσσαλονικη ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Πρόσφατα μπήκα κι εγώ στο τριπάκι με την Edwin Jagger - Long - DEL89LI14BL , σαπούνι Proraso sandalwood και λεπίδες Feather και Bic Chrome Platinum.

Παραγγελία από wellshaved.gr κι εγώ, περιμένω να λήξει αυτό που περνάμε για να πάω από εκεί να δω τι άλλο θα πάρω.

Σαν παρατήρηση έχω να κάνω μόνο για το σαπούνι Proraso, στεγνώνει πάρα πολύ γρήγορα και θέλει συνέχεια να συμπληρώνεις νερό. Μπας και κάνω τίποτα λάθος;

Τέλος, εκτός φυσικά από τον Σταρόβα, παρακολουθώ και τον geofatboy 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mene είπε

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Πρόσφατα μπήκα κι εγώ στο τριπάκι με την Edwin Jagger - Long - DEL89LI14BL , σαπούνι Proraso sandalwood και λεπίδες Feather και Bic Chrome Platinum.

Παραγγελία από wellshaved.gr κι εγώ, περιμένω να λήξει αυτό που περνάμε για να πάω από εκεί να δω τι άλλο θα πάρω.

Σαν παρατήρηση έχω να κάνω μόνο για το σαπούνι Proraso, στεγνώνει πάρα πολύ γρήγορα και θέλει συνέχεια να συμπληρώνεις νερό. Μπας και κάνω τίποτα λάθος;

Τέλος, εκτός φυσικά από τον Σταρόβα, παρακολουθώ και τον geofatboy 

 

Εχεις το κοκκινο η το πρασινο; Βαλε λιγο παραπανω νερο στο πινελο σου. 

Η πλακα με εμενα  ηταν η πρωτη φορα που χρησιμοποιησα σαπουνι... Εκοβα ενα κομματακι σαπουνι και προσπαθουσα να το λιωσω για να κανω  αφρο 😆 Μολις μου εξηγησαν οτι το βρεχεις και δουλευεις με τον αφρο του επαθα πολιτισμικο σοκ. Ειχα χαλασει περιπου το ενα τριτο του σαπουνιου απο το κοψε 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mene είπε

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Πρόσφατα μπήκα κι εγώ στο τριπάκι με την Edwin Jagger - Long - DEL89LI14BL , σαπούνι Proraso sandalwood και λεπίδες Feather και Bic Chrome Platinum.

Παραγγελία από wellshaved.gr κι εγώ, περιμένω να λήξει αυτό που περνάμε για να πάω από εκεί να δω τι άλλο θα πάρω.

Σαν παρατήρηση έχω να κάνω μόνο για το σαπούνι Proraso, στεγνώνει πάρα πολύ γρήγορα και θέλει συνέχεια να συμπληρώνεις νερό. Μπας και κάνω τίποτα λάθος;

Τέλος, εκτός φυσικά από τον Σταρόβα, παρακολουθώ και τον geofatboy 

 

είχε πεσει στα χέρια μου κοντά 20 χρόνια πίσω ένα safety razor αλλά δε το είχα εκτιμήσει όπως έπρεπε...

τώρα που ξεκίνησα πάλι, είμαι με μια muhle r89 + την κεφαλή της r41 όταν έχω όρεξη για αγριεμένες καταστάσεις 😁

ξυραφάκια Personna Platinum και feather με τα δεύτερα να με έχουν κερδίσει.

pre shave Proraso με άρωμα ευκάλυπτου

σαπούνια haslinger προβατάκι (έρωτας με το άρωμά του), haslinger σανταλοξυλο (δε το έχω δοκιμάσει ακόμα) και Proraso με άρωμα ευκάλυπτου (και αυτό δυνατό) 

πινέλο είχα ένα χοίρου, αλλά πρόσφατα απέκτησα και ένα ασβού (omega 33175) το οποίο ακόμα το στρώνω.

για after shave είμαι λίγο ξυοκόπος.... πρώτα οινόπνευμα και μετά λίγη κρέμα από αυτή που βάζω στην κόρη μου μετά την αλλαγή πάνας 😁😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετα τα βιντεάκια του Σταρόβα μου μπήκε και εμένα η ιδέα για το παραδοσιακό ξύρισμα,αλλα έκανα το λάθος και πήρα μια σαβέτα αρχικά,που κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι για μένα από όσο έχω καταλάβει..οπότε σκέφτομαι να δοκιμάσω και με μηχανη..Αυτά που έχω προς το παρόν εκτός απο ενα απλό πινελακι και κυπελο,είναι η κρεμα cella,και ένα balm της nivea,τα ξυραφάκια που έχω είναι μονα οποτε δεν χρησιμοποιούνται..Εχοντας ευαίσθητο σχετικά δέρμα,θα χρειαστεί κάποιο presave?Επίσης υπάρχει κάποια σχετικα οικονομική προταση για 1η μηχανη(αν η διαφορα μηχανης των 15 ευρω με των 35-40 υπαρχει οντως να τα δωσω,απλα δεν θελω να δωσω 80αρια και 100αρια)..Τέλος υπάρχει κάποια πρόταση για λεπίδες που ίσως συγχωρουν μικρολαθάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Karamol3golas είπε

Μετα τα βιντεάκια του Σταρόβα μου μπήκε και εμένα η ιδέα για το παραδοσιακό ξύρισμα,αλλα έκανα το λάθος και πήρα μια σαβέτα αρχικά,που κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι για μένα από όσο έχω καταλάβει..οπότε σκέφτομαι να δοκιμάσω και με μηχανη..Αυτά που έχω προς το παρόν εκτός απο ενα απλό πινελακι και κυπελο,είναι η κρεμα cella,και ένα balm της nivea,τα ξυραφάκια που έχω είναι μονα οποτε δεν χρησιμοποιούνται..Εχοντας ευαίσθητο σχετικά δέρμα,θα χρειαστεί κάποιο presave?Επίσης υπάρχει κάποια σχετικα οικονομική προταση για 1η μηχανη(αν η διαφορα μηχανης των 15 ευρω με των 35-40 υπαρχει οντως να τα δωσω,απλα δεν θελω να δωσω 80αρια και 100αρια)..Τέλος υπάρχει κάποια πρόταση για λεπίδες που ίσως συγχωρουν μικρολαθάκια?

Πηρα την Rockwel 6c (η οποια βλεπω δεν ειναι διαθεσιμη πλεον στο wellshaved), και ειναι παρα πολυ ηπια στην πλακα 1. Την προτεινω ανεπιφυλακτα για αρχαριους. Ειναι λιγο πιο ακριβη απο το ποσο που διαθετεις, αλλα σκεψου οτι θα σε καλυψει και αργοτερα που ισως θα θες πιο επιθετικη μηχανη.

Η λεπιδες που κοβουν λιγοτερα ειναι η Derby, αλλα και παλι ειναι αναλογα με το προσωπο, την επιδερμιδα και και την σκληροτητα των γενιων αν σου κανουν. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω personna platinum.

presave παρε λαδακι floyd, φτηνο και κανει μια χαρα τη δουλεια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο preshave ειναι ζεστο μπανακι πριν, αντε και το κιτρινο σαπουνακι γλυκερινης του παπουτσανη σαν εξτρα που ειναι η πιο φτηνη και τιμια επιλογη.

Λεπιδες ειναι τι σου ταιριαζει, εγω τις αστρα τις πρασινες δεν τις αλλαζω που ειναι αρκετα safe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Μετα τα βιντεάκια του Σταρόβα μου μπήκε και εμένα η ιδέα για το παραδοσιακό ξύρισμα,αλλα έκανα το λάθος και πήρα μια σαβέτα αρχικά,που κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι για μένα από όσο έχω καταλάβει..οπότε σκέφτομαι να δοκιμάσω και με μηχανη..Αυτά που έχω προς το παρόν εκτός απο ενα απλό πινελακι και κυπελο,είναι η κρεμα cella,και ένα balm της nivea,τα ξυραφάκια που έχω είναι μονα οποτε δεν χρησιμοποιούνται..Εχοντας ευαίσθητο σχετικά δέρμα,θα χρειαστεί κάποιο presave?Επίσης υπάρχει κάποια σχετικα οικονομική προταση για 1η μηχανη(αν η διαφορα μηχανης των 15 ευρω με των 35-40 υπαρχει οντως να τα δωσω,απλα δεν θελω να δωσω 80αρια και 100αρια)..Τέλος υπάρχει κάποια πρόταση για λεπίδες που ίσως συγχωρουν μικρολαθάκια?

Απλή και τίμια (15 ευρώ) μηχανή για αρχάριους - απλά "φορτώνεις" λεπίδα και ξυρίζεσαι - feather popular 
https://www.wellshaved.gr/feather-popular-safety-razor

Επίσης και η αιγυπτιακή lord l6 είναι τίμια μηχανή - μην φανταστείς τίποτα ουάου , αλλά για αρχάριο που θέλει να δοκιμάσει ενα νέο χόμπι και να δει αν του κάνει η φάση είναι μια χαρά https://www.wellshaved.gr/lord-l6-safety-razor (τωρα βλέπω πως δεν έχει stock )

Μαλακές λεπίδες είναι και οι astra , αλλά παίζει ρόλο το δέρμα του καθενός , παραγγέλνεις διάφορες λεπίδες και δοκιμάζεις. Μέχρι πριν λίγο καιρό κυκλοφορούσαν και οι Polsilver που για μένα ήταν καταπληκτικές λεπίδες (αλλά δυστηχώς πλέον δεν υπάρχουν ).

Και η cella  καλή είναι για αρχή , μια χαρά είσαι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δοκιμασει μια φθηνη ρυθμιζομενη η οποια καλυπτει σχεδον ολους τους τυπους γενιων. Εγω σκεφτομαι για αγορα την qshave

https://www.wellshaved.gr/qshave-adjustable-safety-razor

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2021 στις 10:52 ΜΜ, nickmanak είπε

Ας δοκιμασει μια φθηνη ρυθμιζομενη η οποια καλυπτει σχεδον ολους τους τυπους γενιων. Εγω σκεφτομαι για αγορα την qshave

https://www.wellshaved.gr/qshave-adjustable-safety-razor

 

Εγω την επέλεξα για πρώτη μου μηχανή και λόγω κόστους και στο οτι είναι ρυθμιζόμενη. Μια χαρα για τα λεφτά της , πολυ ποιοτική κατασκευή και στιβαρή.  
Ενα μειονέκτημα που βρήκα είναι οτι δεν μπορείς εύκολα να ξυριστείς κάτω απο την μύτη , αλλά με λίγη εξάσκηση το καταφέρνεις.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα και εγω ρυθμιζομενη και κατεληξα με την rockwell 6c. Θα ελεγα οτι στην πλακα 4 ειναι πιο ηπια απο την Muhle R89, μου εκανε τεραστια εντυπωση! Τον τελευταιο καιρο ξυριζομουν με την R41, επαθα πολιτισμικο σοκ με το ποσο φιλικη και ηπια ειναι η rockwell!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχάριος εδώ, αφού βαρέθηκα το ξύρισμα με τα πλαστικά και τις ηλεκτρικές, είπα να γίνω παραδοσιακός στα γεράματα.

Μου έδωσε μία κλειστή ΠΑΡΚΕΡ, ένας φίλος που δεν την ήθελε και είπα να δοκιμάσω. Γενικά ευαίσθητο δέρμα, κανονικά γένεια.

Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή! Με ένα μόνο (προσεκτικό) πέρασμα και όχι κόντρα, έκανα καλύτερο ξύρισμα. Πολύ καλύτερη αίσθηση, πιο βαθύ ξύρισμα, που κρατάει περισσότερο και σε πιο καλή κατάσταση το δέρμα. Σαπούνι το cella και λεπίδες Gillette Silver Blue.

Θα στραφώ σε πιο sensitive προιόντα, σαπούνι και μηχανή πάντως. Όποιος έχει προτάσεις, ας τις μοιραστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...