Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Καλο ειναι να μην γινεται αναφορα σε συγκεκριμενα μαγαζια.

σωστό και παρατήρηση δεκτή, το έκανα μόνο και μόνο γιατί δεν είναι ένα άκρως ανταγωνιστικό προϊόν με μετρημένα στα δάκτυλά του ενός χεριού τα μαγαζιά αντίστοιχου προφίλ. Αν κρίνετε ότι πρέπει να φύγει, ας γίνει αναφορά να διαγραφεί το καταστήματα. Παρατήρηση δεκτή .

17 ώρες πριν, spectaculator είπε

Τέλεια! Θα δοκιμάσω τα Faena από τον Γιώργο και αν μ' αρέσει θα στοκάρω δυο τρία. Θα ήθελα να δω πως πάνε με τη σαβέτα και κοφτερά ξυραφάκια σαν τα feather.

Με την προϋπόθεση πως δεν γίνεται κάποια κατάχρηση, δεν υπάρχει πρόβλημα. Βλέπε άλλα νήματα με αναφορές σε κοτσόβολο, πλαίσιο και ότι άλλο.

 

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ με την σαβέτα. Με τίποτα δεν θα πρότεινα σαβέτα με Feather. Φρόντισε ο αφρός σου να είναι αρκετα υδαρής (καμία σχέση δηλαδή με κανονικό ξύρισμα) . Τα σαπούνια είναι απλά καταπληκτικά. Καλά ξυρίσματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, dasimo είπε

σωστό και παρατήρηση δεκτή, το έκανα μόνο και μόνο γιατί δεν είναι ένα άκρως ανταγωνιστικό προϊόν με μετρημένα στα δάκτυλά του ενός χεριού τα μαγαζιά αντίστοιχου προφίλ. Αν κρίνετε ότι πρέπει να φύγει, ας γίνει αναφορά να διαγραφεί το καταστήματα. Παρατήρηση δεκτή .

 

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ με την σαβέτα. Με τίποτα δεν θα πρότεινα σαβέτα με Feather. Φρόντισε ο αφρός σου να είναι αρκετα υδαρής (καμία σχέση δηλαδή με κανονικό ξύρισμα) . Τα σαπούνια είναι απλά καταπληκτικά. Καλά ξυρίσματα 

Όπως είπαμε πριν, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Ίσα-ίσα που επιτρέπεται και υπάρχουν χιλιάδες νήματα με σχολιασμό προϊόντων σε καταστήματα, ακόμα και σχολιασμός τραπεζών (δες στο Προσφορές).

Εγώ σαν πανέξυπνος και βλέποντας ένα και μόνο βιντεάκι στο youtube, πήγα κατευθείαν σε σαβέτα. Το έμαθα το μάθημά μου με κόστος τη "σφαγή" ευτυχώς μόνο στα δυο-τρία πρώτα ξυρίσματα. Αν κανείς αποφασίσει να πάει κατ' ευθείαν σε σαβέτα κι αν η σαβέτα του παίρνει τις "φαρδιές" λεπίδες, καλό θα ήταν ν' αρχίσει με τις Feather Professional Soft Guard.

Αν το σηκώνει κανείς οικονομικά, καλύτερη είναι η φαλτσέτα, μακράν λιγότερο επικίνδυνη από τη σαβέτα. Κοστίζει όμως (την δική μου την αγόρασα 160€) και θέλει φροντίδα για να μην πάνε χαμένα τα χρήματα.

Επίσης, σωστά ειπώθηκε πως ο αφρός θα πρέπει να είναι αρκετά υδαρής. Ζεστό νερό στο πρόσωπο, άπλωμα του αφρού, περιμένουμε λίγο να μαλακώσει την τρίχα και αρχίζουμε το ξύρισμα με αργές κινήσεις και όχι δύναμη. Ενδέχεται να ξεραθεί ο αφρός καθώς κάνουμε αργά τη δουλειά. Απλώνουμε καινούργιο με το πινέλο.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2021 στις 3:37 ΜΜ, AristidisZ είπε

για δώσε ένα combo μηχανής & ξυραφιών :) :)

Εγώ πάλι θα σου προτείνω τα εξής μιας και είσαι στην κατηγορία μου! Ξεκινά είτε με την Edwin Jagger DE89 ειτε αν θέλεις να ανέβεις λίγο ψηλότερα την Rockwell 6c , ξεκινά πάντα με closed comb (κλειστό χτένι ) μηχανή, Για λεπίδες ππαρε τις Astra που είναι αποτελεσματικές , συγχωρούν λάθη και είναι και για πιο ευαίσθητες επιδερμίδες . Πάρε ένα συνθετικό πινέλο διαμέτρου τουλάχιστον 24mm και ένα σετ κρέμας after shave ότι σου κάνει και καλώς ηρθες στο club.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια ερώτηση από μένα. Βλέπω πινέλα με τρίχες ασβού, χοίρου και συνθετικές. Είναι όλα το ίδιο; Ποια η διαφορά; Έχω δοκιμάσει μόνο εκείνα με τρίχες χοίρου των 5-10€ σε σαπούνια ξυρίσματος. Θα άξιζε κάτι ακριβότερο;

 

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Και μια ερώτηση από μένα. Βλέπω πινέλα με τρίχες ασβού, χοίρου και συνθετικές. Είναι όλα το ίδιο; Ποια η διαφορά; Έχω δοκιμάσει μόνο εκείνα με τρίχες χοίρου των 5-10€ σε σαπούνια ξυρίσματος. Θα άξιζε κάτι ακριβότερο;

 

Εδω λεει αρκετα

https://www.trendhim.gr/articles/275/pinelo-xyrismatos-101-o-apolytos-odigos-gia-pinela-xyrismatos

Το σιγουρο ειναι πως καποια σαπουνια πανε με συγκεκριμενη κατηγορια ωστε να αποδωσουν καλυτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spectaculator είπε

Και μια ερώτηση από μένα. Βλέπω πινέλα με τρίχες ασβού, χοίρου και συνθετικές. Είναι όλα το ίδιο; Ποια η διαφορά; Έχω δοκιμάσει μόνο εκείνα με τρίχες χοίρου των 5-10€ σε σαπούνια ξυρίσματος. Θα άξιζε κάτι ακριβότερο;

 

Τα πινελα με τριχα χοιρου εινα τα πιο σκληρα και εχουν πολυ καλο back bone δλδ αντισταση. Ειναι πολυ καλα για σκληρα σαπουνια, θελουν στρωσιμο μεχρι να δουλεψουν σωστα, και ισως εχουν μια μυρωδια για λιγο καιρο οταν ειναι καινουργια. Αυτα και καποια συνθετικα ειναι σε τιμες κατω απο 40€. Για εμενα κορυφη ειναι το Semogue Owner's Club η Semogue 830 two band χοιρου.

Τα πινελα ασβου ειναι χωρισμενα σε κατηγοριες αναλογα με την τριχα και το μαρκετινκ της εκαστοτε εταιριας (βλεπε Simpsons)! Ειναι πιο μαλακα απο χοιρου, θελουν και αυτα στρωσιμο και εχουν την μυρωδια τους οσο ειναι καινουργια. 
Χωριζονται σε 4 κατηγοριες Best, Pure, Silvertip και Manchurian (ονομασια της Simpsons). Οι τιμες πανε με την σειρα που ανεφερα τις κατηγοριες. Οι διαφορες στις κατηγοριες και στην τιμη ειναι οτι το πινελο εχει πιο πολλες τριχες, και πιο μαλακες (οχι παντα απαραιτητα και τα δυο) η τριχα ερχεται απο διαφορετικο σημειο του ζωου.
Να πω επισης οτι δεν υπαρχουν Manchurian ασβοι, απλα ετσι εχει ονομασει η Simpsons τα πινελα που εχουν υποστει ειδικη επεξεργασια και εχουν πιο ανοιχτοχρωμες τριχες στο τελειωμα του θυσανου. Το κοστος σε πινελα ασβου ξεκιναει απο 15 ευρω για best και ανεβαινει αναλογα με την κατηγορια τριχας και διαμετρο θυσανου (πιο πολλες τριχες).

Τελευταια τα συνθετικα (και λιγοτερο αγαπημενα πινελα για εμενα), δεν εχουν μυρωδια καθολου, δεν θελουν στρωσιμο και ειναι πολυ μαλακα. Ειναι ιδανικα για αυτους που ταξιδευουν, γιατι στεγνωνουν πολυ γρηγορα συγκριτικα με πινελα ασβου η χοιρου. Θα δυσκολευτουν σε σκληρα σαπουνια, αλλα για croap η κρεμες ειναι μια χαρα. Γενικα οι τιμες ειναι απο 15 εως και 40 ευρω,  αλλα υπαρχουν και καποια συνθετικα που κοστιζουν πανω απο 100 Ευρω (ειδες τι σου κανει το marketing)!

Αυτα τα ολιγα, ελπιζω να μη σε μπερδεψα!

επισης να πω οτι τα Ariana and Evans ειναι παλι σε στοκ στα γνωστα μαγαζια! τρεξτε πριν τελειωσουν!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε η παραγγελία.  Το σαπουνακι mitchell's έχει απίστευτη μυρωδιά. Αλλά δυστυχώς το μπολ που ήρθε πακετάκι ήταν σπασμένο. Θα καλέσω αύριο το κατάστημα μήπως μπορεί να γίνει κάτι. Εκτός κι αν ρίξουν το φταίξιμο στη μεταφορική. Που βασικά δικό τους είναι αλλά λέμε τώρα.. 

Η ξυριστική μηχανή πριν την πρώτη χρήση χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο πλυσιμο/απολύμανση? Η απλά κάτω απ'τη βρύση και ξεκινάω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, focused111 είπε

Μου ήρθε η παραγγελία.  Το σαπουνακι mitchell's έχει απίστευτη μυρωδιά. Αλλά δυστυχώς το μπολ που ήρθε πακετάκι ήταν σπασμένο. Θα καλέσω αύριο το κατάστημα μήπως μπορεί να γίνει κάτι. Εκτός κι αν ρίξουν το φταίξιμο στη μεταφορική. Που βασικά δικό τους είναι αλλά λέμε τώρα.. 

Η ξυριστική μηχανή πριν την πρώτη χρήση χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο πλυσιμο/απολύμανση? Η απλά κάτω απ'τη βρύση και ξεκινάω? 

Καλή αρχή! Η μηχανή δεν θέλει τίποτα. Κάτω από ζεστό νεράκι και ξύρισμα. Καθάρισμα με ζεστό νεράκι στο τέλος για να είναι πάντα σε καλή κατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία την Rockwell 6S από Αμερική 21 του μηνός με απλή μεταφορική (δωρεάν shipping) και τώρα βρίσκεται στα χέρια μου.

Παραγγελία τα περιφερειακά (σαπούνια, βούρτσες, λεπίδες, όλα in stock) από amazon.de την ίδια μέρα και η παραλαβή αναμένεται 12 Μαίου.😐

Οπότε θα ξεκινήσουμε λίγο άγαρμπα. Με λεπίδες Rockwell και τον αφρό της Kaloderma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες συγγνώμη που δε διάβασα όλες τις σελίδες, αλλά πέραν του wellshaved τί άλλα καταστήματα αποκλειστικά για ξύρισμα & ανδρική περιποίηση έχουμε στην Αθήνα; Ώστε να μπορείς να επισκεφτείς, να δεις, τα χαζέψεις, να μιλήσεις κλπ.

Αν έχουν αναφερθεί άλλα νωρίτερα, με συγχωρείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, panther_512 είπε

Παραγγελία την Rockwell 6S από Αμερική 21 του μηνός με απλή μεταφορική (δωρεάν shipping) και τώρα βρίσκεται στα χέρια μου.

Παραγγελία τα περιφερειακά (σαπούνια, βούρτσες, λεπίδες, όλα in stock) από amazon.de την ίδια μέρα και η παραλαβή αναμένεται 12 Μαίου.😐

Οπότε θα ξεκινήσουμε λίγο άγαρμπα. Με λεπίδες Rockwell και τον αφρό της Kaloderma.

Εντάξει, αν κάποιος καταφέρει να κοπεί με την Rockwell 6S στη θέση 1, θα του δώσω βραβείο. 

Πρώτο ξύρισμα, θέση 1, Rockwell blades, ένα πέρασμα WTG και το αποτέλεσμα ήδη πολύ καλύτερο από ξυραφάκι μίας χρήσης, και χωρίς κανένα ερεθισμό. 

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Εντάξει, αν κάποιος καταφέρει να κοπεί με την Rockwell 6S στη θέση 1, θα του δώσω βραβείο.

Εκτός κι αν κάνεις εντελώς άγαρμπες κινήσεις (αυτό που λέμε «προσπαθώ να κοπώ» ) , ούτε στην 6 δεν κόβεσαι. Πρέπει να δουλεύεις τη μηχανή, όπως δουλεύεις έναν ...κασμά(!) , να πιέζεις πολύ λόγω μη αποδοτικής/κοφτερής λεπίδας, ή να περνάς «αέρα πατέρα» πάνω από σπυράκια για να τα καταφέρεις. Είναι απίστευτη η σχεδίαση τής κεφαλής στη συγκεκριμένη μηχανή.

Προσωπικά, ελάχιστες φορές έχω χρησιμοποιήσει πιο επιθετική θέση από την 3 (δε μού χρειάζεται, δεδομένου ότι δε μένω αξύριστος για πολλές μέρες) , αλλά πειραματίστηκα αρκετά όταν την είχα πάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τώρα θα περάσω από στάδια εξοικείωσης και δοκιμών.

2-3 ξυρίσματα στην θέση 1, μετά 2, 3 και πάει λέγοντας.

Και μόλις έρθουν οι Feather λεπίδες, ξεκινάμε πάλι από την αρχή.

Πάντως αν με τις μετριότατες Rockwell λεπίδες και τη θέση 1 έχω ήδη βαθύτερο ξύρισμα από ότι με το συνηθισμένο ξυραφάκι, ανυπομονώ να δώ τί μπορώ να πετύχω με καλύτερη λεπίδα και πιό aggressive θέση.

Αν καταφέρω με το δικό μου ευαίσθητο δέρμα και τη σκληρή τρίχα να πετύχω BBS, πραγματικά θα εκπλαγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Και εγώ τώρα θα περάσω από στάδια εξοικείωσης και δοκιμών.

2-3 ξυρίσματα στην θέση 1, μετά 2, 3 και πάει λέγοντας.

Και μόλις έρθουν οι Feather λεπίδες, ξεκινάμε πάλι από την αρχή.

Πάντως αν με τις μετριότατες Rockwell λεπίδες και τη θέση 1 έχω ήδη βαθύτερο ξύρισμα από ότι με το συνηθισμένο ξυραφάκι, ανυπομονώ να δώ τί μπορώ να πετύχω με καλύτερη λεπίδα και πιό aggressive θέση.

Αν καταφέρω με το δικό μου ευαίσθητο δέρμα και τη σκληρή τρίχα να πετύχω BBS, πραγματικά θα εκπλαγώ.

Μέσα στον ωκεανό των λεπίδων που κυκλοφορούν, θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στη gillette nacet, την οποία δοκίμασα προσφάτως, για να αλλάξω λίγο από την καθιερωμένη μου perma sharp. Αρκετά, έως πολύ κοφτερή, μού έδωσε πολύ βαθύ ξύρισμα, σε ήπια ρύθμιση, χωρίς ίχνος ερεθισμών. Την έκανα test drive τόσο στην 6s, όσο και στην άλλη μου αδυναμία, την εξ ορισμού ήπια merkur 34c (η πρώτη που αγόρασα, δεν είναι ρυθμιζόμενη, αλλά τη θεωρώ αστεράκι...)

Δεν επαναλαμβάνουμε τα αυτονόητα περί υποκειμενικότητας όσο μιλάμε για λεπίδες, απλώς αναφέρω τη nacet, διότι αποτέλεσε ιδιαιτέρως ευχάριστη έκπληξη για 'μένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...