Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Gulik είπε

Αμέσως πριν το screenshot που επιλέγεις να ποστάρεις, έχει σπρώξει στο sausage kerb ο Hamilton τον Verstappen, αφού έχει χάσει το apex της 1 με κρύα ελαστικά, μέχρι και ο Di Resta στην ανάλυση είπε ακριβώς αυτό, ευθύνη του Hamilton, μέχρι και το κλασσικό μόττο του Alonso επικαλέστηκε, το γνωστό "πρέπει πάντα να αφήνεις χώρο".

Δεν ισχυει το μοτο του Αλονσο στις στροφες, το εχουμε πει απειρες φορες.
Ερωτηση, ρητορικη βεβαια γιατι δεν περιμενουμε και πολλα: Ποσο χωρο αφησε ο Μαξ σημερα στον 1ο γυρο:

28WWGA.gif


και ποσο στην Ιμολα:

 

79XX6G.gif

Επεξ/σία από haHa
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι. Στο kerb έπεσε μόνος του γιατί ήρθε άτσαλα. (σου έχω βάλει και το βιντεο λινκ οπότε άσε τα "επέλεξες")

cb8be057e9958c0447aeace58961ca2f.png

Που ειναι ο χωρος που εχει αφησει εδω ο Λιουις;

 

Βεβαια οι stewards λενε το εξης:
 

Αναφορά σε κείμενο

While Car 44 couldhave steered further from the kerb to avoid the incident, the Stewards determined thathis position was reasonable and therefore find that the driver of Car 33 waspredominantly to blame for the incident.

Θελω να δω την επομενη φορα πως θα αιτιολογηθει κατι τετοιο. Δυστυχως θα εχουμε και αλλα τετοια. Γιατι αν ειναι αυτο το σκεπτικο της αποφασης τοτε θα πρεπει να φωναξουν το χαμιλτον για το σιλβερστοουν

Πολυ μεγαλο λαθος που δεν υπαρχει consistency στις αποφασεις και σε αυτο ευθυνεται ξεκαθαρα η FIA

Επεξ/σία από Anubis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eMike είπε

Η πρόθεσή του είναι "ή εγώ ή κανείς"...Που είναι το ίδιο.

Όχι. Αυτό είναι το δικό σου συμπέρασμα.  Μπορεί να είναι σωστό, μπορεί του haha να είναι σωστό, μπορεί το δικό μου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν βγαίνει συμπέρασμα από το ηχητικό εκτός από ότι ακούμε. Δεν αφήνει περιθώρια για συγκεκριμένη ερμηνεία το ηχητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδικα ποινή στον max...τον κοτσιδα εριξαν ενα χαιδεμα silvestrone.και κανει εντυπωση σε μερικους που λεμε maFiA...ποια maFiA? αν και maFiA ασχολειται με σοβαρά πράγματα (μπροστινη αεροτομη,λάστιχα να πανε καλα σε ενα συγκεκριμένο μονοθεσιο)..αυτοι ειναι ληστες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, πολύ έκατσα.

NAΙ ΜΩΡΗ MCLAREN για τελευταία φορά -σήμερα-.

Καλή συνέχεια εδώ με τις Μαφιες και τους αλήτες τους αγωνοδίκες που τα παίρνουν από τη μερτσεντες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papp0us είπε

Οκ, πολύ έκατσα.

NAΙ ΜΩΡΗ MCLAREN για τελευταία φορά -σήμερα-.

Καλή συνέχεια εδώ με τις Μαφιες και τους αλήτες τους αγωνοδίκες που τα παίρνουν από τη μερτσεντες.

Παντως το χαρηκα για την Μακ.... Θα ηθελα να δω τον αγαπημενο μου Νορις βεβαια στην πρωτη θεση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, haHa είπε

Mα δεν εννοω αυτο. Το ηχητικο(ειδικα αφοτου εχεις καβαλησει το Halo του αντιπαλου σου) δειχνει οτι δεν σου περναει καν απο το μυαλο να αφησεις γκαζι ακομα και οταν εισαι πισω στην εξοδο της στροφης.

Ο Μαξ μπορουσε να κανει αυτο που εκανε ο Χαμ στον 1ο γυρο σημερα:
 
28WWGA.gif

ή στην Ιμολα.

Αλλα δυστυχως, ισχυει το παρακατω:

 

Ο Μαξ οδηγει πολυ aggressive φετος, του εχουν χαριστει και αυτο τον οδηγει στο να νομιζει οτι μονο αυτος μπορει να στριμωχνει τους αλλους, ενω οταν τον στριμωχνουν, απλα τους τρακαρει και λεει "That's what you get when you don't leave the space".

Θα του χαριστουν ή θα του δωσουν μια πολυ χαλαρη ποινη.

Πως να εκανε το ιδιο ο Μαξ με αυτο που εκανε ο Χαμιλτον στον 1ο γυρο αφου και στις 2 περιπτωσεις ο Βερ ειναι εσωτερικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδικη ξε αδικη, εγω ξερω οτι γελασα αρκετα με το συμβαν. Αναψε παλι τα αιματα στο ιντερνετ. Παλι θα γραφτουν πολλες σελιδες.
Αυτο μου αρεσει.

Μπραβο στις μακλαρεν, οσο και να μη πηγαινω τον αντιπαθεστατο, μπραβο.
Αυτο βεβαια για εμας τους φερραρι φανς μας εκατσε βαρυ το 1-2 που εκαναν. Αλλα και το 4-6 ηταν παραπανω απο καλα!
Αν ξυπνησει ο ρικ, ελπιδες για 3η θεση δεν εχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαδι η ποινη, ο μποτας για εμβολισμο αντιπαλου εφαγε 5 νομίζω στο grid, τουλάχιστον πλεον υπάρχει προηγούμενο και θα ξερουμε στην επόμενη συγκρουση οτι μπορείς να εμβολισεις τον προπορευομενο με μονο 3 θεσεις ποινη, χαλαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Όχι. Αυτό είναι το δικό σου συμπέρασμα.  Μπορεί να είναι σωστό, μπορεί του haha να είναι σωστό, μπορεί το δικό μου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν βγαίνει συμπέρασμα από το ηχητικό εκτός από ότι ακούμε. Δεν αφήνει περιθώρια για συγκεκριμένη ερμηνεία το ηχητικό. 

Δε σχολιάζω το ηχητικό. Ξαναλέω, αυτή είναι η πρόθεσή του. Αυτό είναι το mentality του γενικά και φαίνεται σε κάθε του κίνηση στην πίστα.

Ταλέντο? Ναι, και τελεία εκεί.

Από εκεί και πέρα είναι εξαιρετικά επικίνδυνος για τους συναθλητές του ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ και αυτό είναι το νούμερο ένα. Είναι το ακριβές αντίγραφο του Μαρκέζ σε τέσσερις τροχούς. Πολύ γρήγορος αλλά κανείς δε θέλει να τρέχει και να μάχεται μαζί του. 

Σήμερα προτίμησε να τελειώσει τον αγώνα του Hamilton προκειμένου να μείνει πίσω, χωρίς καμία αναστολή και κανέναν ενδοιασμό. Φαίνεται στο replay, φαίνεται και στον τρόπο που προσπαθεί να δικαιολογηθεί με ψέματα σα γκομενίτσα.

Πρωτάθλημα κάποια στιγμή μπορεί να πάρει. Πραγματικός πρωταθλητής δε θα γίνει ποτέ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Αδικη ξε αδικη, εγω ξερω οτι γελασα αρκετα με το συμβαν. Αναψε παλι τα αιματα στο ιντερνετ. Παλι θα γραφτουν πολλες σελιδες.
Αυτο μου αρεσει.

Μπραβο στις μακλαρεν, οσο και να μη πηγαινω τον αντιπαθεστατο, μπραβο.
Αυτο βεβαια για εμας τους φερραρι φανς μας εκατσε βαρυ το 1-2 που εκαναν. Αλλα και το 4-6 ηταν παραπανω απο καλα!
Αν ξυπνησει ο ρικ, ελπιδες για 3η θεση δεν εχουμε.

Πως καταφερε κι εμεινε τοσο πισω ο Καρλος, δεν ξερω.... Θα μπορουσε η Φεραρι να εχει το 4-5... Με τετοιο Νορις παντως, sorry αλλα η 3η θεση ειναι πορτοκαλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ASFE είπε

Πως να εκανε το ιδιο ο Μαξ με αυτο που εκανε ο Χαμιλτον στον 1ο γυρο αφου και στις 2 περιπτωσεις ο Βερ ειναι εσωτερικα?

O Max ειναι στην εξωτερικη και τον στριμωχνει ο Χαμ εκτος πιστας, οπως δικαιουται απο την στιγμη που ειναι μπροστα στην εξοδο και εχει την εσωτερικη.
Ο Μαξ θα επρεπε να σηκωσει το ποδι απο το γκαζι απο την στιγμη που δεν ηταν μπροστα απο τον Χαμ.
Δεν το σηκωσε το ποδι, πατησε το sausage kerb, εχασε τον ελεγχο και τρακαρε τον Χαμ.

Εδω βλεπουμε τον Μαξ να ειναι στην εξωτερικη, ακομα να στριβει δεξια με πανω απο 90 μοιρες το τιμονι(δεν εχει τελειωσει δηλαδη την πρωτη στροφη του σικειν) και να πηγαινει εκτος πιστας, προς τα kerb:
 

image.png.6294aa208208c249c79246f29d627f04.png

 

Καπου εκει θα επρεπε να καταλαβει οτι πρεπει να σηκωσει το ποδι απο το γκαζι για να μην υπαρξει ατυχημα. 

Κερδισμενος ο Μαξ απο αυτο, θα εχανε βαθμους σε σχεση με τον Χαμ σε αυτον τον αγωνα, παμε παρακατω.

Ακομα και η ποινη που του εδωσαν δεν νομιζω οτι θα του αλλαξει τα μυαλα και θα συνεχισει να δημιουργει καταστασεις που ή θα πρεπει ο αντιπαλος να σηκωσει το ποδι απο το γκαζι ή θα υπαρχει επαφη.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BREAKING: Max Verstappen has been handed a 3-place grid penalty at the #RussianGP for causing a collision in Sunday's race at Monza

Όταν όμως ο Χάμιλτον εκτοπίζει στα 280 χλμ τον Φερσταπεν όλα καλά μπεεεε. τον εστειλε εκτος αγωνα στα λαστιχα πανω.

maf1a με τα ολα της πλεον. σπρωξιμο στον κοτσιδακια με καθε τρόπο και μέσο

Crashing someone into hospital = 10 sec. penalty.

Race incident = 3-place grid penalty.

ιδια καταληξη αλλες ποινες. maf1a που τα τσεπωνει χοντρά με καθε τροπο

Επεξ/σία από xxatziva
  • Thanks 4
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexis-9 είπε

Πως καταφερε κι εμεινε τοσο πισω ο Καρλος, δεν ξερω.... Θα μπορουσε η Φεραρι να εχει το 4-5... Με τετοιο Νορις παντως, sorry αλλα η 3η θεση ειναι πορτοκαλι...


Δυστηχως(για μενα) και εγω αυτο βλεπω.
Οσον αφορα τον αντιπαθεστατο, πραγματικα δε μπορω να βρω κατι θετικο πανω του. Ναι εχει ταλεντο αλλα μεχρι εκει. Και αυτο με δυσκολια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...