Προς το περιεχόμενο

Καλησπέρα!!! Ήθελα να σας ρωτήσω επειδή εγώ δεν έχω πάρει πτυχίο αγγλικών και είμαι 16 χρόνων θα με δυσκόλεψει να βρω δουλειά στην Ελλάδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρολλ είναι, 16 χρονών πήγαινε αγγλικά και σταμάτησε επειδή κουράστηκε και ρωτάει αν θα μπορεί να βρει δουλειά χωρίς αγγλικά, στην δουλειά ας πούμε δεν θα κουράζεται 😄

Φίλε 16 χρονών είσαι στρώσε τον κώλο σου στο διάβασμα γιατί μετά θα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Mplamplampla είπε

Καλησπέρα!!! Ήθελα να σας ρωτήσω επειδή εγώ δεν έχω πάρει πτυχίο αγγλικών και είμαι  16 χρόνων θα με δυσκόλεψει στο μέλλον να βρω δουλειά στην Ελλάδα?

Ειμαι και εγώ και ορισμένοι φίλοι μου σε αυτή την περιπτωση και ναι θα έχεις προβλήματα και εμπόδια που θα τα βρίσκεις συνεχώς μπροστά σου, η μόνη περίπτωση ίσως που εξαιρώ είναι αν θες να ξεκινήσεις κάτι δικό σου, αλλά πίστεψε με και εκεί θα έχεις πρόβλημα αν πχ πρέπει να εξυπηρετήσεις ξένους πελάτες η αν είσαι προμηθευτής/χονδρεμπορικη η με παροχή υπηρεσιών και θελήσεις να ανοιχτές σε ξένες αγορές. Το σημαντικό είναι να ξέρεις αγγλικά, αφού ξέρεις θα έρθει κάποια στιγμή και το πιστοποιητικό και όχι πτυχιο που έχουνε μάθει όλοι να το λένε, επίσης μην επαναπαύεσαι γιατί ανάλογα με αυτό που θα θελήσεις να σπουδάσεις και να ασχοληθείς επαγγελματικά μπορεί να χρειστει και δεύτερη ξένη γλώσσα. Ξεκίνα να μάθεις όσο πιο καλά αγγλικά γίνεται και μην το αφήσεις για μετά, πέραν από φροντιστήρια καθηγητες και ιστορίες για αγρίους η ξένη γλώσσα χρειάζεται πέραν από μελέτη λέξεων κανονων και εξάσκηση/ενασχόληση τόσο με ομιλία όσο και με διάβασμα κειμένων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Mplamplampla said:

Καλησπέρα!!! Ήθελα να σας ρωτήσω επειδή εγώ δεν έχω πάρει πτυχίο αγγλικών και είμαι  16 χρόνων θα με δυσκόλεψει στο μέλλον να βρω δουλειά στην Ελλάδα?

αν θες να γίνεις ΔΥ μπορεί, συνήθως στο ασεπ το μετράνε.
Στον ιδιωτικό τομέα όχι. Υποθέτω ότι ήδη γράφεις, διαβάζεις, μιλάς και ακούς αγγλικά. Αν όχι τότε στο interview θα σε καταλάβουν σε 1 λεπτό max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό εξαρτάται από τον κλάδο και τη θέση εργασίας. Όπου απαιτείται γνώση των Αγγλικών, τυπικά ζητείται πιστοποίηση.

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eyw είπε

αν θες να γίνεις ΔΥ μπορεί, συνήθως στο ασεπ το μετράνε.
Στον ιδιωτικό τομέα όχι. Υποθέτω ότι ήδη γράφεις, διαβάζεις, μιλάς και ακούς αγγλικά. Αν όχι τότε στο interview θα σε καταλάβουν σε 1 λεπτό max.

Μάλλον τα μπέρδεψες, τίποτα δεν μετράνε στο ΑΣΕΠ, είπε δεν έχει το χαρτί, για το ΑΣΕΠ πρέπει να έχεις μόνο το χαρτί, στον ιδιωτικό τομέα πρέπει κυρίως να ξέρεις να μιλήσεις όπως είπες θα σε καταλάβουν στο interview το χαρτί απλά πρέπει να επιβεβαιώνει αυτό που ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγγλικά είναι ένα σημαντικό εργαλείο στην εποχή μας, για τη διεθνή κατανόηση του κόσμου. Σε επαγγελματικό επίπεδο επίσης.

Από εκεί και πέρα είναι σημαντικό κανείς να κατανοεί τη γλώσσα και όχι να έχει πτυχία και πιστοποιήσεις σε αυτό. Κάποιοι σίγουρα θα το ζητήσουν όμως, και στο εξωτερικό.

Όσον αφορά την Ελλάδα, δεν χρειάζεται τίποτα. Αρκεί να έχεις βύσμα. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων ακόμα και σε υψηλής τεχνολογικής εξειδίκευσης εταιρείες, που είναι προϊστάμενοι χωρίς να γνωρίζουν το παραμικρό από αγγλικά και από το αντικείμενο που υποτίθεται υπηρετούν.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το πτυχίο, την γλώσσα την ξέρεις; Τουλάχιστον για να μπορείς να κάνεις μια απλή καθημερινή συζήτηση; Αν ναι, τότε μπορείς να κάνεις μια απλή προετοιμασία και να δώσεις για το Lower για να έχεις και την επίσημη πιστοποίηση και να γνωρίζουν οι εργοδότες.

Αν δεν ξέρεις αγγλικά τότε ανάλογα το επάγγελμα που θες, ναι θα σε δυσκολέψει απίστευτα. Να ασχοληθείς με IT παράδειγμα ενώ τα Αγγλικά σου μοιάζουν με κινέζικα το βρίσκω αδύνατο, τώρα για πιο χειρωνακτικές δουλειές τύπου υδραυλικός φαντάζομαι δεν θα παίζει ρόλο.

23 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Από εκεί και πέρα είναι σημαντικό κανείς να κατανοεί τη γλώσσα και όχι να έχει πτυχία και πιστοποιήσεις σε αυτό

Συμφωνώ 100%. Ειδικά τώρα που έχουν βγει κάτι φροντιστήρια ενηλίκων της λούτσας, που διαφημίζουν Lower σε ένα χρόνο. Στην ουσία προετοιμάζουν τους μαθητές μόνο για την εξέταση, χωρίς να τους μαθαίνουν πραγματικά την γλώσσα.

Έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο που ενώ έχει πτυχίο στα Αγγλικά, οι ικανότητες του περιορίζονται σε "How are you?", "I'm fine thanks".

3 ώρες πριν, Everest είπε

Γνώση υπολογιστών π.χ. ecdl

Πες μου ότι υπάρχει εργοδότης εκτός του δημοσίου που να ζητάει ecdl στο 2020 να τρελαθώ εντελώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Mplamplampla είπε

 εγώ δεν έχω πάρει πτυχίο αγγλικών και είμαι  16 χρόνων θα με δυσκόλεψει στο μέλλον να βρω δουλειά στην Ελλάδα?

Ως πρώην μοντέλο-Personal Trainer-Lifecoach νυν Δημοτικός Σύμβουλος και εν δυνάμει παίκτης γνωστού reality της νέας εποχής,δεν βρίσκω το λόγο να πρέπει να έχεις γενικά πτυχίο.

Επεξ/σία από momotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

2 χρόνια . Μην αγχώνεσαι καθόλου. Υπάρχει μια τρέλα να μαθαίνουν τα παιδιά άπταιστα αγγλικά από τα 12... έλεος

Οτι καλυτερο εχω διαβασει εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Πέρα από το πτυχίο, την γλώσσα την ξέρεις; Τουλάχιστον για να μπορείς να κάνεις μια απλή καθημερινή συζήτηση; Αν ναι, τότε μπορείς να κάνεις μια απλή προετοιμασία και να δώσεις για το Lower για να έχεις και την επίσημη πιστοποίηση και να γνωρίζουν οι εργοδότες.

Αν δεν ξέρεις αγγλικά τότε ανάλογα το επάγγελμα που θες, ναι θα σε δυσκολέψει απίστευτα. Να ασχοληθείς με IT παράδειγμα ενώ τα Αγγλικά σου μοιάζουν με κινέζικα το βρίσκω αδύνατο, τώρα για πιο χειρωνακτικές δουλειές τύπου υδραυλικός φαντάζομαι δεν θα παίζει ρόλο.

Συμφωνώ 100%. Ειδικά τώρα που έχουν βγει κάτι φροντιστήρια ενηλίκων της λούτσας, που διαφημίζουν Lower σε ένα χρόνο. Στην ουσία προετοιμάζουν τους μαθητές μόνο για την εξέταση, χωρίς να τους μαθαίνουν πραγματικά την γλώσσα.

Έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο που ενώ έχει πτυχίο στα Αγγλικά, οι ικανότητες του περιορίζονται σε "How are you?", "I'm fine thanks".

Πες μου ότι υπάρχει εργοδότης εκτός του δημοσίου που να ζητάει ecdl στο 2020 να τρελαθώ εντελώς...

Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτών των φροντιστηριων ούτε την πιστοποίηση παίρνεις, υπάρχουν σοβαρές πιστοποιήσεις που αν τις έχεις σημαίνει ότι ξέρεις κιόλας, βέβαια αν περάσουν τα χρόνια δίχως εξάσκηση τα ξεχνάς. 

 

1 ώρα πριν, G.TH. είπε

Κάποιοι πρέπει να γίνουν και σκουπιδιάρηδες

Δεν το έχω ψάξει αλλά πολλοί λένε ότι ακόμα και για σκουπιδιάρης πέραν από κοινωνικά κριτήρια μετράνε και τα αγγλικά και δεν ξέρεις μπορεί και εκεί να υπάρχει ανταγωνισμός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G.TH. είπε

Κάποιοι πρέπει να γίνουν και σκουπιδιάρηδες

Tres Banal....Εννοεις φυσικα Συνοδους Απορριμματοφορου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, G.TH. είπε

Κάποιοι πρέπει να γίνουν και σκουπιδιάρηδες

Aπ τις πιο σημαντικες δουλειες και το καταλαβαινεις οταν κανουν απεργια που δεν μπορεις να κανεις βημα απ την μποχα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλες δουλειες δν σου ζητανε καν αρκει να ξερεις να επικοινωνεις και να τα διαβαζεις. Αν τωρα θες να μπεις σε δημοσιο και τα σχετικα μετραει σαν μορια. Αλλα  πιστεψε με το σημαντικοτερο ειναι να βγαλεις το σχολιο σε καλο βαθμο αρχικα. Για το δημοσιο μετραει παρα πολυ τα υπολοιπα ειναι μπονους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...