Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το θέμα είναι ο λογαριασμός να μη περιέχει μέρα κατανάλωσης του Απριλίου, αλλιώς δε γίνεται δεκτός.

Εμένα έγινε καταμέτρηση στις 12/3, και τώρα με την αποχώρηση θα είναι κι ο τελικός (λογικά) εντός Μαρτίου

 

Για οσο καιρο ημουν στο ΦΑ,  εβγαλε 3 λογαριασμους με περιοδο καταναλωσης τον μηνα ακριβως! Ισως παιζει ρολο κι ο μετρητης που ναι με τηλεμετρια, καθε 30 του μηνα παιρνουν μετρηση..Τωρα με Ελπε φανταζομαι δεν θα αλλαξει κατι!

Αν θυμαμαι καλα εσενα ο μετρητης ειναι παλιος, οποτε γινεται μονο με επιτοπια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το θέμα είναι ο λογαριασμός να μη περιέχει μέρα κατανάλωσης του Απριλίου, αλλιώς δε γίνεται δεκτός.

 

Που δε γίνεται δεκτός εννοείς? Για το επίδομα? Αυτό δεν είναι λογικό και δε νομίζω να ισχύει. Εμένα η μέτρηση ας πούμε θα γίνει 8 Απριλίου. Ο λογαριασμός δηλαδή θα είναι από 8 Φεβρουαρίου και μετά. Δε θα μου λάβουν υπόψη 2 ολόκληρους μήνες? Χλωμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, petrox21 said:

Που δε γίνεται δεκτός εννοείς? Για το επίδομα? Αυτό δεν είναι λογικό και δε νομίζω να ισχύει. Εμένα η μέτρηση ας πούμε θα γίνει 8 Απριλίου. Ο λογαριασμός δηλαδή θα είναι από 8 Φεβρουαρίου και μετά. Δε θα μου λάβουν υπόψη 2 ολόκληρους μήνες? Χλωμό...

Μάλλον έχεις δίκιο... μεταφέρω τη συζήτηση στο επίδομα θέρμανσης να μη βγούμε off-topic.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2024 στις 3:05 ΜΜ, energy52 είπε

Για οσο καιρο ημουν στο ΦΑ,  εβγαλε 3 λογαριασμους με περιοδο καταναλωσης τον μηνα ακριβως! Ισως παιζει ρολο κι ο μετρητης που ναι με τηλεμετρια, καθε 30 του μηνα παιρνουν μετρηση..Τωρα με Ελπε φανταζομαι δεν θα αλλαξει κατι!

Αν θυμαμαι καλα εσενα ο μετρητης ειναι παλιος, οποτε γινεται μονο με επιτοπια;

και η volterra Νοέμβριο και Δεκέμβριο έκανε καταμέτρηση ακριβώς 30 ημέρες γεμάτες, η ΔΕΗ όμως βλέπω δεν κάνει το ίδιο ενώ ο μετρητής είναι online. άρα, δεν είσαι σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είμαι στο Gas Home Benefit (κυμαινόμενο) της ΔΕΗ το οποίο λήγει σε ένα μήνα (μου ήρθε sms). Κανονικά δεν πρέπει να "λήγει" αυτό αφού δεν έχει συμβόλαιο έτσι δεν είναι; Αν δεν επικοινωνήσω μαζί τους ανανεώνεται αυτόματα αυτο το πρόγραμμα; Δεν βλέπω κάποιο τρόπο να το κάνω online. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billyg599 είπε

Καλημέρα,

Είμαι στο Gas Home Benefit (κυμαινόμενο) της ΔΕΗ το οποίο λήγει σε ένα μήνα (μου ήρθε sms). Κανονικά δεν πρέπει να "λήγει" αυτό αφού δεν έχει συμβόλαιο έτσι δεν είναι; Αν δεν επικοινωνήσω μαζί τους ανανεώνεται αυτόματα αυτο το πρόγραμμα; Δεν βλέπω κάποιο τρόπο να το κάνω online. Ευχαριστώ.

Το ότι δεν έχει ρήτρα αποχώρησης δε σημαίνει ότι δεν έχεις συμβόλαιο με συγκεκριμένη χρονική διάρκεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, billyg599 said:

Καλημέρα,

Είμαι στο Gas Home Benefit (κυμαινόμενο) της ΔΕΗ το οποίο λήγει σε ένα μήνα (μου ήρθε sms). Κανονικά δεν πρέπει να "λήγει" αυτό αφού δεν έχει συμβόλαιο έτσι δεν είναι; Αν δεν επικοινωνήσω μαζί τους ανανεώνεται αυτόματα αυτο το πρόγραμμα; Δεν βλέπω κάποιο τρόπο να το κάνω online. Ευχαριστώ.

Aν έχεις το παλιό benefit με (TTF+0.04) -30%... όταν πας αορίστου χάνεις την έκπτωση και γίνεται TTF+0.04 (ασύμφορο).

Αν έχεις το τελευταίο benefit με (TTF*1.03)+0.004, τότε παραμένεις σ'αυτό αορίστου... κι αν η ΔΕΗ αλλάξει τους συντελεστές μελλοντικά, θα τιμολογείσαι με τους καινούργιους συντελεστές. Κι αν μελλοντικά βάλουν ξανά πρόγραμμα με έκπτωση όπως το παλιό benefit, εννοείται ότι δε θα έχεις την έκπτωση αν δεν υπογράψεις τους νέους ειδικούς όρους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekrepali συνεχιζω εδω μη βγω οφ τοπικ στο αλλο..

Να σου πω δεν αγχωνομαι αν θα χασω μερικα κυβικα οπως κι αν βγει ο λογαριασμος αφου ετσι κ αλλιως οι καταναλωσεις για Μαρτιο ειναι αστειες.. ασε που ειμαι στο σταθερο της Ελπε κι εχω να περιμενω δωρα ακομη  οποτε αλλαγη παροχου αν θα κανω θα ειναι απο Οκτωβρη και βλεπουμε..ασε που αργει πολυ η αλλαγη στο αεριο κ δεν θελω να ασχοληθω παλι! Ο  μετρητης μου ειναι με τηλεμετρηση...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 15/03/2024 at 20:19, ekrepali said:

Εγώ έκανα αίτηση χτες στο Max... λογικά Δευτέρα-Τρίτη θα στείλουν τη σύμβαση για αποδοχή.

 

On 15/03/2024 at 23:16, energy52 said:

Πες μας μοναχα ποσο καιρο πηρε η μεταβαση οταν τελειωσει..

14/3 Aίτηση econtract

19/3 Πήρα τηλέφωνο στο 2160019740 και μου προώθησαν την αίτηση, μάλλον με είχαν ξεχάσει.

21/3 Έστειλα απάντηση αποδοχής

22/3 Εμφάνισε στο myheron ότι η αίτηση είναι υπό επεξεργασία

27/3 Εμφάνισε στο myheron ότι έχει σταλεί στην ΕΔΑ

1/4 Έχει έρθει sms ότι θα έρθει τεχνικός για επιτόπια καταμέτρηση (αρχική ημερομηνία ΗΡΩΝ), η τελική ημερομηνία της ΔΕΗ θα είναι 31/3

Οπότε ισχύει ό,τι γνωρίζαμε τόσο καιρό:

- Αφού κάνουμε econtract, αν δε λάβουμε τη σύμβαση εντός 2 εργάσιμων παίρνουμε τηλ στο 2160019740

- Αφού απαντήσουμε θετικά, ο ΗΡΩΝ κάνει 1-3 εργάσιμες να προωθήσει το αίτημα στην ΕΔΑ

- Η ΕΔΑ (αν πρόκειται για παλιό μετρητή) έρχεται για καταμέτρηση εντός 8 εργάσιμων ημερών, ανάλογα το φόρτο εργασίας. Αν υπάρχει τηλεμέτρηση γίνεται η αλλαγή σε 1-2 εργάσιμες.

- Την δική μας ένδειξη (εγώ την είχα γράψει και στην αίτηση αλλά είχα στείλει και φώτο) σπάνια τη λαμβάνουν υπόψιν. Μόνο μια φορά στην Ελίν μου έτυχε, και του κοράκιου επίσης ο οποίος είχε φορτώσει μεγάλο μέρος της κατανάλωσης σε φτηνότερο μήνα. Ίσως έπαιξε ρόλο ότι εκείνο το διάστημα είχε αναλάβει τις καταμετρήσεις ο ΔΕΔΔΗΕ (!) 😅

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekrepali αρα σε σχεση με εμενα δεν αργησες τοσο πολυ..θεωρω πως ειναι και θεμα συγκυριας πως θα κατσει με το φορτο εργασιας παροχου ,Δεδα υπαλληλων κτλ και στη δικη μου περιπτωση αργησαν και οι δυο..Εγω δεν εχω λαβει ακομη λογαριασμο απο Ελπεντισον να φανταστεις, (αιτηση απο 21/01) αυτη τη βδομαδα μου ειπαν κ θα ναι για Φλεβαρη μονο..Τους ζητησα να πιστωσουν το δωρο 120 ευρω αργοτερα το Μάιο, αλλα δεν γινεται λεει😄..τσπ δε με χαλαει θα ναι και η εγγυηση μεσα οποτε μικρη η χασουρα απ το επιδομα..

Το θεμα ειναι οτι φετος και με τον ηπιο χειμωνα συμφερε το αεριο, μακαρι να μεινουν εκει οι τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, energy52 said:

@ekrepali ..Τους ζητησα να πιστωσουν το δωρο 120 ευρω αργοτερα το Μάιο, αλλα δεν γινεται λεει😄..τσπ δε με χαλαει θα ναι και η εγγυηση μεσα οποτε μικρη η χασουρα απ το επιδομα..

Διάβασε ξανά τα πρόσφατα σχόλια στο topic του επιδόματος, θεωρητικα καταχωρείς ό,τι ποσό θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από elpedison μου είπαν ότι το σταθερό τους δεν έχει ρήτρα αποχώρησης. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό ισχύει; Έχω και το ρεύμα εκεί, οπότε μπορώ να πάρω το δώρο των 120 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό. 

Στους όρους που διάβασα πάντως, δεν είδα να αναφέρει κάτι για ρήτρα αποχώρησης, αλλά μπορεί να μου διέφυγε. 

Επίσης υπάρχει ένας όρος που λέει ότι για να αλλάξω πάροχο, πρέπει προηγουμένως να κάνω σε αυτούς καταγγελία σύμβασης. Παράξενο αυτό και λίγο επίφοβο να μείνουμε χωρίς αέριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, magdalhnh said:

Από elpedison μου είπαν ότι το σταθερό τους δεν έχει ρήτρα αποχώρησης. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό ισχύει;

Στους όρους που διάβασα πάντως, δεν είδα να αναφέρει κάτι για ρήτρα αποχώρησης, αλλά μπορεί να μου διέφυγε. 

Επίσης υπάρχει ένας όρος που λέει ότι για να αλλάξω πάροχο, πρέπει προηγουμένως να κάνω σε αυτούς καταγγελία σύμβασης. Παράξενο αυτό και λίγο επίφοβο να μείνουμε χωρίς αέριο. 

  

Παλιοί όροι: https://www.elpedison.gr/Uploads/133072/56d0_ng_021_01_11-23-_gashome_fix.pdf

Νέοι όροι: https://www.elpedison.gr/Uploads/133052/7c63_ng_021_02_03-24-_gashome_fix.pdf

Τσέκαρε ποιους όρους έχεις υπογράψει... οι παλιοί έχουν ρήτρα στη τελευταία σελίδα.

Οι νέοι όροι δεν έχουν ρήτρα, αλλά σε υποχρεώνει να βάλεις το bright (μπλέ τιμολογιο) στο ρεύμα που είναι ακριβό.

 

Αν υπάρχει τρόπος να βάλουμε αέριο χωρίς ρήτρα και κυμαινόμενο ρεύμα, ώστε να αρπάξουμε τα 120 ευρώ... ενημερώστε αν βγάλετε άκρη.

@doomnx Στη παρουσίαση του προγράμματος γράφει για ρεύμα Bright αλλά στο pdf γράφει ότι επιλέγουμε όποιο πρόγραμμα ρεύματος θέλουμε...

35 minutes ago, magdalhnh said:

Επίσης υπάρχει ένας όρος που λέει ότι για να αλλάξω πάροχο, πρέπει προηγουμένως να κάνω σε αυτούς καταγγελία σύμβασης. Παράξενο αυτό και λίγο επίφοβο να μείνουμε χωρίς αέριο. 

Ποτέ δε κάνεις καταγγελία, μένεις χωρίς αέριο.

Αλλάζεις πάροχο και μόλις λάβει καταμέτρηση η ΕΔΑ (είτε επιτόπια, είτε τηλεμέτρηση)... αυτή η ημερομηνία είναι η αρχική στο νέο πάροχο και η τελική στο παλιό πάροχο (γίνεται αυτομάτως καταγγελία σύμβασης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω υπογράψει ακόμα για αέριο. Ρεύμα έχω το smart. Δε μου εθεσαν όρο να πάω στο bright. Θα ξαναμιλήσω μαζί τους για διευκρινήσεις και θα ενημερώσω. 

Το promo λέει αυτό

«ELPEDISON DOUBLE ENERGY FIX»
Ειδικοί Όροι Προωθητικής Ενέργειας:
1. Η Προωθητική Ενέργεια «Double Energy FIX» αφορά κάθε νέο ή υφιστάμενο οικιακό πελάτη (στο εξής «Πελάτης»), ο οποίος έχει συνάψει 
σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας και σύμβαση προμήθειας φυσικού αερίου με την ELPEDISON (στο εξής «Προμηθευτής»).
2. Ο Πελάτης για να ενταχθεί στους όρους της Προωθητικής Ενέργειας «Double Energy Fix», οφείλει να επιλέξει πρώτα οποιοδήποτε από τα 
ακόλουθα Τιμολόγια Προμήθειας Φυσικού Αερίου: “GasHome Fix”, “GasBusiness Fix”, “GasBuilding Fix” για την προμήθεια φυσικού 
αερίου και να υπογράψει συμβάσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας και φυσικού αερίου (στο εξής «Συμβάσεις Προμήθειας») με τον 
Προμηθευτή, καθώς και τους παρόντες ειδικούς όρους, οι οποίοι αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα στις Συμβάσεις Προμήθειας. 
3. Στο πλαίσιο της Προωθητικής Ενέργειας, ο Προμηθευτής θα παρέχει στον Πελάτη έκπτωση ποσού εκατόν είκοσι (120) ευρώ (εφεξής «το Δώρο»).
Το Δώρο (ήτοι το ποσό των εκατόν είκοσι ευρώ) θα πιστωθεί στον πρώτο λογαριασμό που θα εκδοθεί στο πλαίσιο της Σύμβασης Προμήθειας για τον μετρητή του πελάτη 

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@magdalhnh τώρα το ξανακοίταξα ..το απλό gas home fix δεν έχει ρήτρα αποχώρησης (ούτε δώρο φυσικά).

Το double fix με τα 120 ευρώ δώρο, έχει αντίστοιχη ρήτρα αποχώρησης.

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma-aerio/double-energy-home-fix_133072/

Πήγαινε κάτω από τον πίνακα τιμών,  εκεί που λέει " Δείτε τους γενικούς όρους με αναλυτικότερη επεξήγηση των χρεώσεων του προγράμματος GasHome Fix" και κατέβασε το pdf.

Στη τελευταία σελίδα του pdf είναι η ρήτρα.

IMG_20240401_171630.jpg.3d8c3a58b190c573c1ad88c5d95fd3e8.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...