Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Στο Fix μονο υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης οπως δηλαδη και στο ρευμα.

Στο Flex δεν υπαρχει και φαινεται μεσα στους ειδικους ορους.Γραφει δηλαδη οτι δεν ισχυει για το Flex.

ευχαριστώ πολύ....με προβλημάτιζε το γεγονός ότι το κειμενάκι για αναπροσαρμογή το είχε στην παρουσίαση και του fix και του flex και δεν είχα παρατηρήσει την λεπτομέρεια που αναφέρεις στους ειδικούς όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, tempo είπε

ευχαριστώ πολύ....με προβλημάτιζε το γεγονός ότι το κειμενάκι για αναπροσαρμογή το είχε στην παρουσίαση και του fix και του flex και δεν είχα παρατηρήσει την λεπτομέρεια που αναφέρεις στους ειδικούς όρους.

Στους γενικους οπου γραφουν για αναπροσαρμογη ειναι το παρακατω:

ppppppppp.PNG.89e9600e82272286ea8fd0fbf390b3d8.PNG

Στους ειδικους ορους του Flex και στο απλο(35%) και στο Double(45%) εχει το παρακατω:

ooooooo.PNG.dee02eb544623e7e458578eac1f0d590.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εδώ και 6 μήνες είμαι πελάτης συνδυαστικού προγράμματος στην εταιρία elin.
Συγκεκριμένα κάνω χρήση των παρακάτω υπηρεσιών σε ηλεκτρική ενέργεια και αέριο αντίστοιχα.
Ηλεκτρική ενέργεια - Fixed Οικιακό
Αέριο - On! 4Home Medium

Από τον συνδυαστικό πακέτο και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ΕΚΠΤΩΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ 30% πού έχω στο αέριο.

Διαβάζοντας τα τελευταία νέα σχετικά με τις αυξήσεις που αναμένουμε και ειδικότερα στο αέριο που με ενδιαφέρει περισσότερο. Μπήκα στην διαδικασία αναζήτησης μία ποιο συμφέρουσας προσφοράς.
Αρχικά να κάνω μία ερώτηση, εφόσον δεν έχω υπογράψει κάποια δέσμευση με την εταιρεία, οι τιμές που μου είχα δώσει πριν 6 μήνες που ξεκίνησα την συνεργασία μαζί τους προφανώς και μεταβάλλονται χώρις την δική μου συγκατάθεση. Αυτό καταλαβαίνω από τα ποστ που διάβασα στο παρόν άρθρο.
Υπάρχει κάτι οικονομικότερο που θα μπορούσα να κοιτάξω;
Ευχαριστώ. 

Σας προωθώ την τιμή που έχω στο αέριο από 06/03 μέχρι 01/05.
Η τιμή είναι χωρίς την έκπτωση του 30%.

06/03/21 - 31/03/21 Μέρες:26  Τιμή:0,02739
 
01/04/21 - 30/04/21 Μέρες:30  Τιμή:0,02766
 
01/05/21 - 01/05/21 Μέρες:1     Τιμή:0,030587

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, georgemp2 είπε

Υπάρχει κάτι οικονομικότερο που θα μπορούσα να κοιτάξω;

δες τα fix της ΔΕΗ , flex του Ηρών

Για το flex κάνε (TTΦα+0,006)*0,65

Και για Ελιν medium (TTF+0,01)*0,7 (για το double που είσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις

1) στα προγράμματα φυσικού αερίου εφαρμόζεται ρήτρα ΟΤΣ απο διάφορους παρόχους ή/και απο την ΔΕΗ;

2) γιατί στο https://www.energycost.gr/ όταν κάνω σύγκριση προγράμματα φυσικού αερίου δεν εμφανίζονται αυτά του ΗΡΩΝ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tempo είπε

2) γιατί στο https://www.energycost.gr/ όταν κάνω σύγκριση προγράμματα φυσικού αερίου δεν εμφανίζονται αυτά του ΗΡΩΝ;

το energycost το θεωρώ παρωχημένο

3 λεπτά πριν, tempo είπε

καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις

1) στα προγράμματα φυσικού αερίου εφαρμόζεται ρήτρα ΟΤΣ απο διάφορους παρόχους ή/και απο την ΔΕΗ;

ΔΕΗ όχι , Φυσικό Αέριο όχι , Ηρών στο fix ναι  (ατυχή ονομασία) , Elin όχι και αν θυμάμαι καλά ναι σε κάποια της NRG . Φυσικά να τσεκάρεις τυος γενικούς αλλά και ειδικούς όρους (αν έχουν και υπερισχύουν)  των προγραμμάτων

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, korakios είπε

δες τα fix της ΔΕΗ , flex του Ηρών

Για το flex κάνε (TTΦα+0,006)*0,65

Και για Ελιν medium (TTF+0,01)*0,7 (για το double που είσαι)

Στην ΔΕΗ δν ενδιαφέρομαι να γίνω πελάτης. 

Στον Ηρών που αναφέρεις, εφαρμόζεται ρήτρα ΟΤΣ στο ρεύμα; 

Δηλαδή στον Ηρών πόσο βγαίνει η τιμή αερίου? 

Από τι το υπολόγισα χωρίς το ΤΤΦα βγαίνει στην μισή τιμή και δίνει και 45% έκπτωση. Καλά το καταλαβαίνω. 

Επεξ/σία από georgemp2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgemp2 είπε

Στον Ηρών που αναφέρεις, εφαρμόζεται ρήτρα ΟΤΣ στο ρεύμα; 

για ρεύμα στο άλλο θέμα

11 λεπτά πριν, georgemp2 είπε

Δηλαδή στον Ηρών πόσο βγαίνει η τιμή αερίου? 

κάνε τις πράξεις , σου έδωσα τα λινκ και τον τύπο :)

12 λεπτά πριν, georgemp2 είπε

και δίνει και 45% έκπτωση

σε double , αλλά μπορεί να μη σε συμφέρει το ρεύμα (στο άλλο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

για ρεύμα στο άλλο θέμα

κάνε τις πράξεις , σου έδωσα τα λινκ και τον τύπο :)

σε double , αλλά μπορεί να μη σε συμφέρει το ρεύμα (στο άλλο θέμα)

Οκ σε ευχαριστώ, απλά επειδή ενδιαφέρομαι για double για αυτό ρώτησα συνολικά αν συμφέρει.

Εγώ στις πράξεις π έκανα έβγαλα μισή τιμή στον Ηρών, βέβαια δεν συμπεριέλαβα την έκπτωση 30% που παίρνω στην τιμή αερίου στην ελιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgemp2 είπε

απλά επειδή ενδιαφέρομαι για double για αυτό ρώτησα συνολικά αν συμφέρει.

αυτό θα το καταλάβεις διαβάζοντας το άλλο νήμα ξεκινώντας εδώ και βλέπεις πόσο χάνεις απο το ρεύμα vs πόσο κερδίζεις απο το επιπλέον ποσοστό του double ανα έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgemp2 είπε

Εlin 01/05/21 - 01/05/21 Μέρες:1     Τιμή:0,030587

Από τον συνδυαστικό πακέτο και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ΕΚΠΤΩΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ 30% πού έχω στο αέριο.

Aυτή τη στιγμή το TTF είναι 0.052!

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Συν 0.010 που είναι το περιθώριο κέρδους στο Ελιν Medium μας κάνει 0.062 - 30% = 0,043 προμήθεια.

Και μάλιστα το medium έχει και πολιτική ορθής χρήσης... αν ξεπεράσεις το ετήσιο όριο κατανάλωσης μετά δεν έχεις έκπτωση.

Φαντάσου κι εμείς που είμαστε στο Double Flex του ΗΡΩΝ με φτηνότερη κυμαινόμενη τιμή (ΤΤφα + 0.006) και μεγαλύτερη έκπτωση 45%... μου φαίνεται ότι θα φτάσουμε 0.030 τελική τον Αύγουστο.

Εγώ λάκισα και πήγα ΔΕΗ χτες... το Gas Control σταθερό με 0.02.

Έχει και η Elpedison σταθερό με 0.0227 χωρίς double energy.

Και η ΔΕΗ και η ΕLPEDISON έχουν καταχρηστιμό όρο να ανανεώνουν αυτόματα τη σύμβαση για 1 έτος αν δεν τους ειδοποιηδήσεις τουλάχιστον 30 μέρες νωρίτερα. Αν δηλώσεις ότι μετά τη λήξη της σύμβασης θα πας σε άλλο πάροχο κινδυνεύεις να μείνεις ξεκρέμαστος στο μεσοδιάστημα με κομμένη παροχή αν δεν το διαχειριστείς σωστά.

----------

Σήμερα που διαβάζω ειδήσεις δε βλέπω φως στον ορίζοντα για τα Flex... στενεύουν τα περιθώρια. Οι Ρώσοι θέλουν να γεμίσουν αποθέματα, η Ασιατική αγορά ζητάει ποσότητες... κι εμείς στην Ευρώπη προσευχόμαστε να μην είναι βαρύς ο χειμώνας.

https://economico.gr/h-eyropi-xemenei-apo-fysiko-aerio-apeili-energeiakis-krisis-me-ektinaxi-ton-timon-kai-elleimma-apothematon-giati-i-rosia-kai-i-gazprom-kleinoun-tis-strofinges/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Εγώ λάκισα και πήγα ΔΕΗ χτες... το Gas Control σταθερό με 0.02.

Έχει και η Elpedison σταθερό με 0.0227 χωρίς double energy.

επειδή βλέπω ότι αρκετοί θεωρούν πολύ συμφέρον το Gas Control της ΔΕΗ, σταθερό με 0,02 απορώ γιατί δεν έχει αναφερθεί και το ΗΡΩΝ gas home FIX με σταθερή τιμή 0,0195 και αορίστου χρόνου.

Δεν είναι καλύτερο το πακέτο του ΗΡΩΝ ή κανω κάπου λάθος;

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tempo είπε

γιατί δεν έχει αναφερθεί και το ΗΡΩΝ gas home FIX με σταθερή τιμή 0,0195 και αορίστου χρόνου.

μια σελίδα πίσω (ρήτρα)

άσε που σου απάντησα τελικά και πριν

1 ώρα πριν, korakios είπε

ΔΕΗ όχι , Φυσικό Αέριο όχι , Ηρών στο fix ναι  (ατυχή ονομασία) , Elin όχι και αν θυμάμαι καλά ναι σε κάποια της NRG . Φυσικά να τσεκάρεις τυος γενικούς αλλά και ειδικούς όρους (αν έχουν και υπερισχύουν)  των προγραμμάτων

στην ίδια σελίδα...
https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58791996

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μια σελίδα πίσω (ρήτρα)

άσε που σου απάντησα τελικά και πριν

ναι, έχεις δίκιο απλά και στο Gas Control δεν μπορεί να αποκλείσει κανείς την ρήτρα αργά ή γρήγορα (όπως έγινε και στο ρεύμα περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...