Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, citiz είπε

Οχι κυμαινόμενο εχω, το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου με χρεωσαν με 0,54 απο 0,45 τον Αύγουστο και απο 0,39 τον Ιούλιο

θα σου πρότεινα να πας στο Flex απο Ηρών , μιας και μέχρι τώρα τουλάχιστον είναι το πιο φθηνό απο κυμαινόμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αντιπρόταση ,δε βλέπω όμως

Μιλωντας για σημερα, δεη και ζενιθ στα fix θα ηταν καλη επιλογη γιατι προσωπικα θεωρώ οτι θα παρει πολλη ανηφόρα η τιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Μιλωντας για σημερα, δεη και ζενιθ στα fix θα ηταν καλη επιλογη γιατι προσωπικα θεωρώ οτι θα παρει πολλη ανηφόρα η τιμη..

το flex για να φτάσει στα 0,050 θέλει Χ τιμή προμήθειας

(Χ+0,006)*0,65=0,05 ή

Χ = (0,05-0,006)/0,65 = 0.0676

μέχρι 30/11 που υποτίθεται οτι είναι η προσφορά απο τη ΔΕΗ , βλέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, korakios είπε

το flex για να φτάσει στα 0,050 θέλει Χ τιμή προμήθειας

(Χ+0,006)*0,65=0,05 ή

Χ = (0,05-0,006)/0,65 = 0.0676

μέχρι 30/11 που υποτίθεται οτι είναι η προσφορά απο τη ΔΕΗ , βλέπει

Ηδη του Σεπτ ειναι στα 5 λεπτα και γινεται χαμος λογω Ρωσιας και Κινας.. εγω δεν θα το ρισκαρα, εκτος αν καποιος δεν εχει τι αλλο κανει απο το να αλλαζει παροχο καθε βδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

θα σου πρότεινα να πας στο Flex απο Ηρών , μιας και μέχρι τώρα τουλάχιστον είναι το πιο φθηνό απο κυμαινόμενα

Να είσαι καλά για όλες τις πληροφορίες που δίνεις και την όλη προσπάθεια που έκανες.Η ενημέρωση σου για το αέριο ηταν πολύτιμη .Πρόλαβαν  τη ΔΕΗ μέχρι 30/09 και πήγα σ αυτήν και για ρεύμα με σταθερή τιμή επειδή φοβήθηκαν για το αν η ΕΦΑ θα μπορούσε να κρατήσει τις τιμες της.

Μόλις τώρα, libera είπε

Να είσαι καλά για όλες τις πληροφορίες που δίνεις και την όλη προσπάθεια που έκανες.Η ενημέρωση σου για το αέριο ηταν πολύτιμη .Πρόλαβα  τη ΔΕΗ μέχρι 30/09 και πήγα σ αυτήν και για ρεύμα με σταθερή τιμή επειδή φοβήθηκαν για το αν η ΕΦΑ θα μπορούσε να κρατήσει τις τιμες της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε

το flex για να φτάσει στα 0,050 θέλει Χ τιμή προμήθειας

(Χ+0,006)*0,65=0,05 ή

Χ = (0,05-0,006)/0,65 = 0.0676

μέχρι 30/11 που υποτίθεται οτι είναι η προσφορά απο τη ΔΕΗ , βλέπει

Eγώ έτσι όπως βλέπω αυτή τη στιγμή το TTF στο 90, υπολογίσω στο περίπου το Flex του ΗΡΩΝ (με -35%) να είναι 0.060 - 0.065 τελική τιμή το Νοέμβρη. Κι αυτά που διαβάζω στις ειδήσεις για το χειμώνα με ανησυχούν. Όπως επίσης με ανησυχεί ότι το fix της ΔΕΗ είναι μέχρι 30/11 και όχι για όλο το χειμώνα, που σημαίνει ότι από 1/12 θα υπάρχει νέα τιμή fix με βάση τις δημοπρασίες του Νοεμβρίου. Δηλαδή αν κλείσει ο μήνας όπως είναι τώρα με το ΤΤF στο 90, το Fix της ΔΕΗ από 1/12 θα είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων 0.08.

Xάσαμε τεράστιες ποσότητες από τους Κινέζους στις πρόσφατες δημοπρασίες. Έχουν ξεμείνει από κάρβουνο και αγοράζουν αέριο σε ό,τι τιμή το βρούνε! https://www.theguardian.com/world/2021/oct/01/china-orders-energy-firms-to-secure-winter-fuel-supplies-at-all-costs Mε τόσο πληθυσμό και τόσα εργοστάσια, όσο και να αγοράσουνε και πάλι δεν τους αρκεί. Τις τελευταίες μέρες είχαν blackouts. https://www.latimes.com/world-nation/story/2021-10-02/china-power-shortage-energy-coal-climate Mπορείτε να το διαννοηθείτε αυτό; Blackouts μήνα Οκτώβρη που ο κόσμος δε καίει ούτε θέρμανση ούτε κλιματισμό; Δηλαδή το χειμώνα τι θα γίνει; Διαβάζω παντού για 'energy crunch and possible blackouts' και τρομάζω. To είχα ξαναγράψει πριν 1 μήνα όταν αποφάσισα να βάλω σταθερό στη ΔΕΗ. Όταν υπάρχουν ελάχιστες ποσότητες και υπάρχει τεράστια ζήτηση, δεν υπάρχει όριο στο κυμαινόμενο. Μπορεί από 100 να πάει 150... ή 200, ή 1000. Η ζημιά που θα πάθει μια χώρα όπως η Κίνα σε περίπτωση blackout και παύσης παραγωγής είναι πολλαπλάσια.

Συνεπώς ένας καταναλωτής που αυτή τη στιγμή πρέπει να επιλέξει μεταξύ flex ή fix, δεν κάνει επιλογή βάσει τιμής αλλά βάσει προστασίας ή μη προστασίας. Με το fix έχετε το κεφάλι σας ήσυχο ότι αν μπει χειμώνας... ό,τι κι αν γίνει δε θα πληρώσετε παραπάνω από αυτό που υπογράψατε. Εννοείται με 0.05 μη περιμένετε χαμηλούς λογαριασμούς... εγώ ακόμα και με 0.03 δυσκολεύτηκα να τα βγάλω πέρα το 2018-2019.

Με το flex ρισκάρετε να πληρώσετε πάνω από 0.65 το χειμώνα, αλλά έχετε την ελπίδα αν ξυπνήσουν τα τζιμάνια εκεί στην Ευρώπη και στρώσουν κόκκινο χαλί στους Ρώσους για τον Nord Stream 2... να αρχίσουν επιτέλους να στέλνουν ποσότητες και απ'τον καινούργιο αγωγό αλλά και μέσω Ουκρανίας. Και πάλι σ'αυτή τη περίπτωση δε θα υπάρξει μείωση τιμών το χειμώνα... απλά δε θα ανέβουν παραπάνω.

Συνεπώς πρόταση δική μου αυτή τη στιγμή... ΔΕΗ Gas Control με 0.05. Μετά το 6μηνο το πέναλτυ είναι μόνο 40 ευρώ. Αν έχουν στρώσει τα πράγματα και συμφέρει το κυμαινόμενο, ή αν βγούνε φτηνότερα σταθερά προγράμματα το καλοκαίρι, πληρώνετε 40 ευρώ και φεύγετε.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

και απ'τον καινούργιο αγωγό αλλά και μέσω Ουκρανίας.

δε νομίζω να ξαναμπεί η Ουκρανία ποτέ στο παιχνίδι , η όλη φάση είναι για παράκαμψη

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Xάσαμε τεράστιες ποσότητες από τους Κινέζους στις πρόσφατες δημοπρασίες. Έχουν ξεμείνει από κάρβουνο και αγοράζουν αέριο σε ό,τι τιμή το βρούνε!

εμείς είτε θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε μείωση ρήτρων CO2 και να μπούνε φουλ τα λιγνιτικά  (για εξοικονόμηση αερίου) ή έστω να κάναμε εξαγωγή λιγνίτη

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eγώ έτσι όπως βλέπω αυτή τη στιγμή το TTF στο 90, υπολογίσω στο περίπου το Flex του ΗΡΩΝ (με -35%) να είναι 0.060 - 0.065 τελική τιμή το Νοέμβρη. Κι αυτά που διαβάζω στις ειδήσεις για το χειμώνα με ανησυχούν. Όπως επίσης με ανησυχεί ότι το fix της ΔΕΗ είναι μέχρι 30/11

Γιαυτό και πρότεινα το flex για το δίμηνο , για να κερδίσει χρόνο . Αν ακριβύνει κιαλλο πάει στης ΔΕΗ 0,05 (ή Ζενίθ)

Βέβαια ,είναι ρίσκο μιας και δεν ξέρεις αν αλλάξουν πιο μπροστά τα σταθερά

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ελπίδα αν ξυπνήσουν τα τζιμάνια εκεί στην Ευρώπη και στρώσουν κόκκινο χαλί στους Ρώσους για τον Nord Stream 2...

Τέλος τα κονδύλια της Ε.Ε για φυσικό αέριο (εμάς τσούζει που πήραμε παράταση 2 χρόνια , τα υπόλοιπα κράτη έχουν ολοκληρώσει το δίκτυο)

Θα υπάρξει άμεσα απότομη στροφή στο υδρογόνο για απεξάρτηση με καταστροφικές οικονομικές συνέπειες μιας και υπάρχει πρόβλημα αποθήκευσης (τεχνολογία μπαταριών/συσσωρευτών) 

Μάλιστα δεν εναντιώνονται μόνο στην ανάπτυξη του φυσικού αερίου αλλά θέλουν να απαγορεύσουν το μεθάνιο γενικότερα (η καύση εκλύει μεγάλη θερμότητα = κλιματική αλλαγή) , το οποίο είναι (ήταν?) η επόμενη λύση (βιομεθάνιο) για ΑΠΕ και βιομηχανία / αυτοκίνηση

Το έχω ξαναναφέρει νομίζω οτι μου θυμίζει ,παλιά , ένα εμιράτο που προσπάθησε να φτιάξει συνθετικό μαζούτ αλλά απέτυχε και χρεοκόπησε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ΟΚ τώρα κατάλαβα τη λογική σου.

11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Βέβαια ,είναι ρίσκο μιας και δεν ξέρεις αν αλλάξουν πιο μπροστά τα σταθερά

Φυσικά και είναι ρίσκο. Η ΔΕΗ λέει 31/11, η Ζενίθ δεν έχει ημερομηνία. Δε γνωρίζουμε τι συμβόλαια έχουν κλείσει όσον αφορά τις ποσότητες. Μπορεί και να μην έχουν κλείσει συμβόλαια και να πουλάνε αέρα κοπανιστό. Οπότε να μη κοιτάει ο κόσμος που την προηγούμενη περίοδο έδιναν τα σταθερά μέχρι τις τελευταίες μέρες. Δεν υπήρχε απλά ζήτηση γιατί ο κόσμος δεν είχε παραλάβει ακόμα τους εκκαθαριστικούς για να δει τις αυξήσεις που έλεγαν τόσο καιρό οι ειδήσεις. Αν υπάρξει τώρα απότομη στροφή των καταναλωτών από flex σε fix, θα πρέπει είτε κάποια στιγμή να ανεβάσουν πάλι τις τιμές ή να πουλήσουν αέριο με ζημία. Η Ζενίθ δεν πρόκειται να πουλήσει με ζημία... η ΔΕΗ βέβαια είναι άλλο φρούτο.

11 λεπτά πριν, korakios είπε

Γιαυτό και πρότεινα το flex για το δίμηνο , για να κερδίσει χρόνο . Αν ακριβύνει κιαλλο πάει στης ΔΕΗ 0,05 (ή Ζενίθ)

Όπως είπα επάνω υπάρχουν 2 ενδεχόμενα. Είτε πουλάνε αέρα κοπανιστό, είτε είχαν κλείσει τα συμβόλαια που δίνουν τώρα με 0.05 πριν το φθινόπωρο όπου το ΤΤF ήταν κάτω από 50.

1.jpg.9e8ced9abcca71b88ed2cffaede8e68c.jpg

 

Αν ισχύει αυτό με τα συμβόλαια, τότε στις 1/11 θα βγάλουν Fix με τιμή Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου, μεταξύ 50-90. Δηλαδή ακόμα κι αν πέσει τώρα το ΤΤF στο 60 (front month Νοεμβρίου), αυτό μάλλον θα αφορά τις μεθεπόμενες προσφορές του Fix που θα βγούνε του χρόνου. Δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό, θεωρίες κάνω... αλλά έχει μια λογική. Έχει; Ιδέα δεν έχω. 😅 Όσοι διαβάζετε μη νομίζετε πως είμαστε τίποτα γκουρού, τόσο καιρό προσπαθούμε να καταλάβουμε τι παίζει.

Η άποψη μου είναι να πάει τώρα ο κόσμος στο fix της ΔΕΗ (που έχει μικρό πέναλτυ αποχώρησης στο 6μηνο), γιατί αργούν πολύ και οι αιτήσεις. Εμένα έκανε 25 μέρες. Ειδικά όσοι είναι Φυσικό Αέριο, Zeνίθ Τ2 αν κάνουν αίτηση για το Fix αρχές Νοεμβρίου, μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή μπορεί να πληρώσουν όλο το Νοέμβριο με 0.09 (αν παραμείνει εκεί το TTF).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους,

 Γράφω 1η φορά αλλά θέλω να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά και συμβουλές. Με βοηθήσετε πολύ να επιλέξω πέρσι ενα fix πρόγραμμα της ελιν χωρίς ΟΤΣ.

Τώρα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας για το φυσικό αέριο. Θα ήθελα να ρωτήσω τον εξαιρετικό korakios γιατί αναφέρεις μόνο τη Δεη και ζενίθ και όχι το fix Πρόγραμμα της elpedison (με το -35%). Το πρόγραμμα αυτό το βρήκα μετά από ένα δικό σου post πριν μερικές σελιδες αλλά πλέον είναι εκτός συζήτησης. Υπάρχει κάτι που σας προβληματιζει και προτιμάτε δεη/ζενιθ;

Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dane88 είπε

Υπάρχει κάτι που σας προβληματιζει και προτιμάτε δεη/ζενιθ;

αν διαβάσεις τις 5 προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις (όπως και οτι άργησες δυστυχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...