Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σελίδα 65 το πριν και μετά της Ζενίθ.

Σελίδα 69 η εξαφάνιση των fix της elpedison (κάντε ένα τηλέφωνο τη Δευτέρα μήπως ισχύει ακόμα άτυπα)

Σελίδα 72 υπάρχει σε φωτογραφίες το πριν και μετά της ΔΕΗ

Σελίδα 70 υπάρχει υπολογισμός για το "Fix" του ΗΡΩΝ. Fix με αναπροσαρμογή. Απορία έχω... πώς το έβγαλε κοράκιε 0.053; Εγώ νομίζω ότι η χρέωση είναι 0.0195 + ρήτρα... δηλαδή 0.0195 + (0.09 - 0.015)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σελίδα 70 υπάρχει υπολογισμός για το "Fix" του ΗΡΩΝ. Fix με αναπροσαρμογή. Απορία έχω... πώς το έβγαλε κοράκιε 0.053; Εγώ νομίζω ότι η χρέωση είναι 0.0195 + ρήτρα... δηλαδή 0.0195 + (0.09 - 0.015)

ίσως δεν ήταν αρκετός ο καφές 😁

λέει στο 6.4 οτι το TTF προσαυξάνεται με το συντελεστή α=0,004, πρόσθεση δεν είναι ?

αρχική τιμή (με έκπτωση) συν ρήτρα : 0,0195 + (0,004+TTF-0,015)

0,0195 + (0,004+0,044649-0,015)= ~0,053 με TTF Σεπτεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε

ίσως δεν ήταν αρκετός ο καφές 😁

λέει στο 6.4 οτι το TTF προσαυξάνεται με το συντελεστή α=0,004, πρόσθεση δεν είναι ?

αρχική τιμή (με έκπτωση) συν ρήτρα : 0,0195 + (0,004+TTF-0,015)

0,0195 + (0,004+0,044649-0,015)= ~0,053 με TTF Σεπτεμβρίου

Εγώ έκανα του Νοεμβρίου με τη προχθεσινή τιμή και ξέχασα το 0.004.

Σε κάθε περίπτωση το fix (αν εφαρμόζεται η ρήτρα) είναι ακριβότερο του flex.

Για ΗΡΩΝ μιλάμε όποιος δε καταλαβαίνει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, iakoboss7 είπε

Η ζενιθ με το gas home star (σταθερό) με 0,02489 (με συνέπεια) δεν συμφέρει καλύτερα απο δεη?

Που τα βλεπετε αυτα ρε θα μας τρελανετε;

Παντως οτι πινετε, σπρώχτε και κατα εδω θα χρειαστει🤣

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

  ΟΚ τώρα κατάλαβα τη λογική σου.

Φυσικά και είναι ρίσκο. Η ΔΕΗ λέει 31/11, η Ζενίθ δεν έχει ημερομηνία. Δε γνωρίζουμε τι συμβόλαια έχουν κλείσει όσον αφορά τις ποσότητες. Μπορεί και να μην έχουν κλείσει συμβόλαια και να πουλάνε αέρα κοπανιστό. Οπότε να μη κοιτάει ο κόσμος που την προηγούμενη περίοδο έδιναν τα σταθερά μέχρι τις τελευταίες μέρες. Δεν υπήρχε απλά ζήτηση γιατί ο κόσμος δεν είχε παραλάβει ακόμα τους εκκαθαριστικούς για να δει τις αυξήσεις που έλεγαν τόσο καιρό οι ειδήσεις. Αν υπάρξει τώρα απότομη στροφή των καταναλωτών από flex σε fix, θα πρέπει είτε κάποια στιγμή να ανεβάσουν πάλι τις τιμές ή να πουλήσουν αέριο με ζημία. Η Ζενίθ δεν πρόκειται να πουλήσει με ζημία... η ΔΕΗ βέβαια είναι άλλο φρούτο.

Όπως είπα επάνω υπάρχουν 2 ενδεχόμενα. Είτε πουλάνε αέρα κοπανιστό, είτε είχαν κλείσει τα συμβόλαια που δίνουν τώρα με 0.05 πριν το φθινόπωρο όπου το ΤΤF ήταν κάτω από 50.

Ικανους τους εχω να μπαινουν κι απο μεσα εκει στην ΔΕΗ.Δεν θα μου κανει καθολου εντυπωση αν ισχυει.Αλλωστε δεν θα τα πληρωσουν οι ιδιοι απο την τσεπη τους.

Απο την στιγμη βεβαια που μεχρι 30/09 κρατουσαν το σταθερο στην τιμη αυτη που ξερουμε παιζει και να ειχαν περιθωριο οπως πολυ σωστα ειπες να ειχαν κλεισει συμβολαια απο πριν.

Παντως τα περιμενω ολα κι απο αυτους αλλα κι απ'ολους οπως εχω ξαναπει εκει που εχει παει η κατασταση.Να φτασουν δηλαδη σε σημειο να κανουν και αλλαγες στην πορεια ακομα και σε προγραμματα που υπαρχουν συμβολαια.Ξερω ειναι δυσκολο να το κανουν οταν εχεις κλεισει τιμη αλλα οπως ειπα ολα μπορουν να συμβουν.

Αν θυμαμαι καλα και στις προηγουμενες προσφορες που εβγαιναν απο την ΔΕΗ με το που τελειωνε μια προσφορα οπως τωρα στο fix μετα το πηγαιναν στις 30/01.Ειναι σχεδον σιγουρο αυτο αν και δεν θυμαμαι να εχω κρατησει εικονες απο τις περσινες προσφορες για να το επιβεβαιωσω 100%.

Ξαναλεω ομως οτι αν συνεχιστει ετσι η κατασταση το τελευταιο που θα μας ενδιαφερει θα ειναι η τιμη στο ρευμα και στο αεριο.Αν δεν αλλαξει κατι συντομα θα εχουμε σοβαρο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν θυμαμαι καλα και στις προηγουμενες προσφορες που εβγαιναν απο την ΔΕΗ με το που τελειωνε μια προσφορα οπως τωρα στο fix μετα το πηγαιναν στις 30/01.

Αν ισχύει αυτό που λέεω τότε 1/10 με τιμές καλοκαιρού, 1/12 θα πάνε με τιμές Σεπτέμβρη Οκτώβρη, 1/2 θα δώσουν με τιμές Νοεμβρίου. Αν γίνει έτσι να ξέρουμε τουλάχιστον για του χρόνου να οργανωθούμε καλύτερα.

1 ώρα πριν, iakoboss7 είπε

Η ζενιθ με το gas home star (σταθερό) με 0,02489 (με συνέπεια) δεν συμφέρει καλύτερα απο δεη?


Θα χρειαστείς πρώτα μια χρονομηχανή, να σε γυρίσει μια βδομάδα πίσω. Διότι τώρα ισχύουν αυτά εδώ https://www.zenith.gr/gas-home-star/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, ekrepali said:

Αν ισχύει αυτό που λέεω τότε 1/10 με τιμές καλοκαιρού, 1/12 θα πάνε με τιμές Σεπτέμβρη Οκτώβρη, 1/2 θα δώσουν με τιμές Νοεμβρίου. Αν γίνει έτσι να ξέρουμε τουλάχιστον για του χρόνου να οργανωθούμε καλύτερα.


Θα χρειαστείς πρώτα μια χρονομηχανή, να σε γυρίσει μια βδομάδα πίσω. Διότι τώρα ισχύουν αυτά εδώ https://www.zenith.gr/gas-home-star/

 

 

2 hours ago, VirusX2gr said:

Που τα βλεπετε αυτα ρε θα μας τρελανετε;

Παντως οτι πινετε, σπρώχτε και κατα εδω θα χρειαστει🤣

Από εδώ https://econtract.zenith.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φήμη για εκκίνηση σε έναν μήνα . Μπορεί και να ισχύει , μπορεί και να είναι ραδιοαρβύλα σε προσπάθεια να κρατηθούν οι τιμές 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-08/gazprom-plans-to-start-nord-stream-2-gas-pipeline-next-month

edit : ( είναι και απο 8/9)

43 λεπτά πριν, iakoboss7 είπε

ωραίος , μάλλον δε θα ανανέωσαν τη σελίδα , ή μπορεί όντως να ισχύει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει, τρεχατε για αιτηση.. 

Ο @korakios χαρηκε του λεει μπορει και να ισχυει.. Τι ζουμε..🤣

Το e-contract της ζενιθ ειναι οπως και το τσατ τους.. 

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% δεν ισχύει, αλλά δεν έχετε να χάσετε κάτι δηλώνοντας τα στοιχεία σας για να σας καλέσουν.

Επίσης αν φάτε άκυρο μην αρχίσετε τα τρελά ότι το βρήκατε με τέτοια τιμή στο site, και είναι υποχρεωμένοι να σας το δώσουν. Στους όρους χρησης του site λεει: "Το περιεχόμενο του παρόντος ιστοχώρου διατίθεται «ως έχει» και η «ZeniΘ» δεν παρέχει καμία εγγύηση, ρητή ή μη, σχετικά με την αρτιότητα, ορθότητα, επικαιρότητα, εμπορικότητα, μη παραβίαση ή καταλληλότητα του περιεχομένου αυτού  για οποιαδήποτε χρήση, εφαρμογή ή σκοπό."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΟΤΣ που ισχύει στο ρεύμα ισχύει και για το φυσικο αεριο λογαριασμους?

μάλλον καταλήγω δεη fix για να βγει ο χειμώνας αλλα δεν ξερω για την ΟΤΣ τι παιζει στο φυσικο αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

η ΟΤΣ που ισχύει στο ρεύμα ισχύει και για το φυσικο αεριο λογαριασμους?

μάλλον καταλήγω δεη fix για να βγει ο χειμώνας αλλα δεν ξερω για την ΟΤΣ τι παιζει στο φυσικο αεριο.

ηρων fix ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για όσους πήγαν στο αέριο ΔΕΗ, σε πόσες μέρες από τη στιγμή της αίτησης ήρθε το email με το νέο συμβόλαιο (που φαντάζομαι εκεί θα είναι και η έναρξη της νέας τιμλόγησης?!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...