Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atrias είπε

μια ερώτηση για όσους πήγαν στο αέριο ΔΕΗ, σε πόσες μέρες από τη στιγμή της αίτησης ήρθε το email με το νέο συμβόλαιο (που φαντάζομαι εκεί θα είναι και η έναρξη της νέας τιμλόγησης?!)

25 μέρες. Εμένα κόλλησε μια βδομάδα μετά την υπογραφή λόγω EΛΤΑ Courier, σε άλλους έφτασε σε 2 μέρες. Υπολόγιζε 20 μέρες.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, ekrepali είπε

25 μέρες. Εμένα κόλλησε μια βδομάδα μετά την υπογραφή λόγω EΛΤΑ Courier, σε άλλους έφτασε σε 2 μέρες. Υπολόγιζε 20 μέρες.

 

Ευχαριστώ , απλά για να μην μπερδευτούμε να πω ότι εγώ πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ και έκανα αίτηση που υπογράφτηκε επιτόπου, όχι μέσω τηλεφώνου. Απλά μου είπε θα στείλουν το συμβόλαιο με email (όταν προχωρήσει η αίτηση νομίζω ή κάτι τέτοιο). Αυτή τη στιγμή στα χέρια έχω μόνο ένα χαρτί με τον αριθμό αίτησης και την ημερομηνία που έγινε η αίτηση. Χρειάζεται και σε αυτή την περίπτωση κούριερ ?

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atrias είπε

Ευχαριστώ , απλά για να μην μπερδευτούμε να πω ότι εγώ πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ και έκανα αίτηση που υπογράφτηκε επιτόπου, όχι μέσω τηλεφώνου. Απλά μου είπε θα στείλουν το συμβόλαιο με email.

Οπότε χρειάζεται και πάλι κούριερ ?

Oχι αφου πηγες και υπεγραψες εκει δεν χρειαζεται courier.

Θα σου στειλουν οπως σου ειπε το συμβολαιο στο email.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντίγραφο του συμβολαίου ούτε εγώ το έχω παραλάβει ακόμα στο email μου. Δεν με καίει ιδιαίτερα όμως αφού στην περίπτωση μου όλα τα άλλα κύλησαν γρήγορα. 

Η αλλαγή προμηθευτή γίνεται την μέρα που κάνει την τελική καταμέτρηση ο μηχανικός της ΕΔΑ. Ότι KWh καταναλωθεί πέρα από αυτή την τιμή θα χρεωθεί στο νέο προμηθευτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Το αντίγραφο του συμβολαίου ούτε εγώ το έχω παραλάβει ακόμα στο email μου. Δεν με καίει ιδιαίτερα όμως αφού στην περίπτωση μου όλα τα άλλα κύλησαν γρήγορα. 

Το αντιγραφο αν θυμαμαι καλα παλιοτερα που ειχα κανει την αιτηση στο καταστημα(το 2019) μου το εστειλαν μετα απο 1,5 μηνα στο email.Παιζει να το ειχα ζητησει κιολας.

Οταν ειχα φυγει ομως απο το καταστημα που ειχα υπογραψει μου ειχαν δωσει ενα χαρτι απο μια εκτυπωση που μου εβγαλε εκεινη την στιγμη που ειχε πανω τον αριθμο του συμβολαιου.Δεν θυμαμαι ομως καθολου τι χαρτι ηταν αυτο.Παει πολυ καιρος απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτύπωσαν στην επίσκεψη μου στην ΔΕΗ, ένα χαρτί με τον τίτλο "αποδεικτικό κατάθεσης αιτήματος σύμβασης προμήθειας φυσικού αερίου" που έχει τον αριθμό, ημερομηνία αίτησης και κάποιες γενικές πληροφορίες.

Το συμβόλαιο που υπέγραψα δεν ήταν κάποιο πολυσέλιδο που να αναφέρει τους όρους κτλ. ήταν η σελίδα με τους ειδικούς όρους που έχουν στην ιστοσελίδα τους.

 

myHomeGasControl.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, vassilis211973 said:

Καλά σε 100 χρόνια ίσως..

Εδώ δε μπορούν να συμφωνήσουν για την αλλαγή της ώρας η πιο σχετικό για το τι θα γίνει με τους κινητήρες εσωτερικής καύσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Εκτύπωσαν στην επίσκεψη μου στην ΔΕΗ, ένα χαρτί με τον τίτλο "αποδεικτικό κατάθεσης αιτήματος σύμβασης προμήθειας φυσικού αερίου" που έχει τον αριθμό, ημερομηνία αίτησης και κάποιες γενικές πληροφορίες.

Το συμβόλαιο που υπέγραψα δεν ήταν κάποιο πολυσέλιδο που να αναφέρει τους όρους κτλ. ήταν η σελίδα με τους ειδικούς όρους που έχουν στην ιστοσελίδα τους.

 

myHomeGasControl.pdf 333 kB · 9 downloads

Εγω εκανα αιτηση τηλεφωνικα, στειλανε με κουριερ δυο χαρτιά για υπογραφη και αυτό ακριβως που εστειλες. Εστειλα πίσω υπογεγραμμένα τα εγγραφα μαζι με τα δικαιολογητικά μου αλλα διαβασα πιο πάνω οτι ισως παρει πολυ καιρο η διαδικασια. 

 

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

25 μέρες. Εμένα κόλλησε μια βδομάδα μετά την υπογραφή λόγω EΛΤΑ Courier, σε άλλους έφτασε σε 2 μέρες. Υπολόγιζε 20 μέρες.

 

25 μερες απλα για να σου στειλουν το έγγραφο? Εμενα που ειχε διακοπει το αεριο απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και εκανα τωρα νεα σύμβαση ποτε θα εχω αεριο στο σπιτι? Θα πιασω δίμηνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το λέτε ούτε εγώ έχω αντίγραφο του συμβολαίου , είχα πάει στο κατάστημα και μου δώσανε 2 χαρτιά , αλλά μάλλον είναι το αντίγραφο της αίτησης .

Βέβαια μου είπαν οτι προχώρησε και έχουν δώσει εντολή στην ΕΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Manolo7 είπε

Εγω εκανα αιτηση τηλεφωνικα, στειλανε με κουριερ δυο χαρτιά για υπογραφη και αυτό ακριβως που εστειλες. Εστειλα πίσω υπογεγραμμένα τα εγγραφα μαζι με τα δικαιολογητικά μου αλλα διαβασα πιο πάνω οτι ισως παρει πολυ καιρο η διαδικασια. 

 

25 μερες απλα για να σου στειλουν το έγγραφο? Εμενα που ειχε διακοπει το αεριο απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και εκανα τωρα νεα σύμβαση ποτε θα εχω αεριο στο σπιτι? Θα πιασω δίμηνο? 

2 μέρες να στείλουν το έγγραφα, κάπου 10 μέρες να πάνε πίσω τα υπογεγραμμένα, μερικές μέρες να προωθηθεί η αίτηση στην ΕΔΑ. και 8 εργάσιμες να έρθουν για μέτρηση. 25 μέρες σύνολο.

1 ώρα πριν, korakios είπε

τώρα που το λέτε ούτε εγώ έχω αντίγραφο του συμβολαίου , είχα πάει στο κατάστημα και μου δώσανε 2 χαρτιά , αλλά μάλλον είναι το αντίγραφο της αίτησης .

Βέβαια μου είπαν οτι προχώρησε και έχουν δώσει εντολή στην ΕΔΑ

Μου είπαν ότι μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς (29/9) θα έστελναν αντίγραφο στο email. 1/10 είδα ότι ενεργοποιήθηκε το ebill, μεσολάβησε Σαββατοκύριακο. Για καλό και για κακό έστειλα αίτημα το πρωί, γιατί από μόνοι τους είναι ικανοί να μη το στείλουν ποτέ το αντίγραφο. Όσο για τους γενικούς όρους που δεν υπογράψαμε ποτέ, θεωρητικά δεν έχουν δικαίωμα ούτε πέναλτυ να μας χρεώσουν αν φύγουμε νωρίτερα. 😋

edit: Το TTF σήμερα.

1.jpg.c37679e4cacafd56bf66bb60e22919f8.jpg]

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ότι μόλις έλαβα στον τραπεζικό μου λογαριασμό την επιστροφή της εγγύησης από την Ζενίθ. Είναι το υπόλοιπο από την εγγύηση αφού αφαιρέθηκε το ποσό του τελικού λογαριασμού. 

18 μέρες από την επίσκεψη μου στο κατάστημα της ΔΕΗ, η μοναδική εκκρεμότητα είναι η παραλαβή στο email του αντίγραφου του συμβολαίου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, atrias είπε

μια ερώτηση για όσους πήγαν στο αέριο ΔΕΗ, σε πόσες μέρες από τη στιγμή της αίτησης ήρθε το email με το νέο συμβόλαιο (που φαντάζομαι εκεί θα είναι και η έναρξη της νέας τιμλόγησης?!)

17/09 έκανα την αίτηση, 28/09 μεταφέρθηκα στην ΔΕΗ και σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία, μού είπαν οτι θέλει ακόμα τρεις εργάσιμες για να έρθει το συμβόλαιο στο email.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...