Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

2. ειναι επισημα για την Ελλαδα. Εξω δεν ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν ελληνικα

3. Αυτο δεν θα επρεπε ηδη να το εχεις ανανεωσει, αν δεν κανω λαθος? ;) 

4. Μην σου φανει παραξενο αν δεν το δεχτουν, αν δεν υπαρχει ομοιοτητα.

2.σωστο ακούγεται.

3.Δεν εχω ιδέα...ρε λες?πάντως πριν κανα 6μηνο που με σταμάτησαν για έλεγχο δεν μου είπαν κάτι.

4.ερε μπλέξαμε και έχω γίνει από ομορφόπαιδο στρογγυλόφαναρος. Αχαχαχαααχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

O spartan είχε FE, οι οποίες είναι γνωστό γενικά ότι έχουν πρόβλημα με τα Vram temps. Το ίδιο έχει και η FE του bilieiros. 

Ο λόγος που δεν πιστεύω τις βλακείες που γράφουν στο reddit είναι πχ. ο τυπάς με την TUF 3080. Αν το ψάξεις, η 3080 TUF έχει τις καλύτερες θερμοκρασίες σε vram. Δεν ξέρω πως και γιατί, μη με ρωτήσεις, αλλά έχω παλικάρι που κάνει 24/7 mining με 84-88 βαθμούς. Νομίζω έχει και ο akoinonitos TUF, ας μας πεί και εκείνος. 

Αυτό με τους 100 βαθμούς άσχετο, αλλό να μην αισθάνεσαι άνετα αλλό το οτι κάνουν throttling. Δεν σου είπα οτι θα πάρει μια 3080 και θα παίζει δροσερός, προφανώς θα είναι 90+ οι μνήμες, απλά throttling δύσκολο το βλέπω σε σωστά στημένο rig και προφανώς με τα fans 80+%. 

Βtw, έτσι για την ιστορία, και σε gaming, σε βαριά παιχνίδια τύπου cyberpunk, πάνω από 90 βαράω σε μνήμες.

Έχω 3080 TUF OC και βαράει 100 C στο mining. 92-94 σε rendering (Blender) και 78 σε games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, danaos7 είπε

.Δεν εχω ιδέα...ρε λες?πάντως πριν κανα 6μηνο που με σταμάτησαν για έλεγχο δεν μου είπαν κάτι.

Μην περιμένεις στην Ελλάδα να σου πουν κάτι. Το επίσημο είναι ανά 15 έτη ανανέωση που προφανώς έχεις περάσει. Για την δικιά σου ευκολία θα ήταν καλό να ανανεώσεις και για πχ τώρα για τα crypto, και για αν βρεθείς εξωτερικό κτλ. 

Πάντως 100% δεν δέχονται έγγραφα με μόνο ελληνικά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μην περιμένεις στην Ελλάδα να σου πουν κάτι. Το επίσημο είναι ανά 15 έτη ανανέωση που προφανώς έχεις περάσει. Για την δικιά σου ευκολία θα ήταν καλό να ανανεώσεις και για πχ τώρα για τα crypto, και για αν βρεθείς εξωτερικό κτλ. 

Πάντως 100% δεν δέχονται έγγραφα με μόνο ελληνικά 

Έγινε θα το ψάξω.ευχαριστω Νικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Herald είπε

O spartan είχε FE, οι οποίες είναι γνωστό γενικά ότι έχουν πρόβλημα με τα Vram temps. Το ίδιο έχει και η FE του bilieiros. 

Ο λόγος που δεν πιστεύω τις βλακείες που γράφουν στο reddit είναι πχ. ο τυπάς με την TUF 3080. Αν το ψάξεις, η 3080 TUF έχει τις καλύτερες θερμοκρασίες σε vram. Δεν ξέρω πως και γιατί, μη με ρωτήσεις, αλλά έχω παλικάρι που κάνει 24/7 mining με 84-88 βαθμούς. Νομίζω έχει και ο akoinonitos TUF, ας μας πεί και εκείνος. 

Αυτό με τους 100 βαθμούς άσχετο, αλλό να μην αισθάνεσαι άνετα αλλό το οτι κάνουν throttling. Δεν σου είπα οτι θα πάρει μια 3080 και θα παίζει δροσερός, προφανώς θα είναι 90+ οι μνήμες, απλά throttling δύσκολο το βλέπω σε σωστά στημένο rig και προφανώς με τα fans 80+%. 

Βtw, έτσι για την ιστορία, και σε gaming, σε βαριά παιχνίδια τύπου cyberpunk, πάνω από 90 βαράω σε μνήμες.

Νομιζω το εχουν οι Gigabyte το μεγαλο προβλημα. Επισης φίλος εχει την zotac και σε αυτον 110 βαθμους. Ανοιξα την gigabyte και στο backplate ενω εχει σημανση που μπαινουν τα thermal pads δεν ειχαν!!! σε 1000ευρο καρτα. Απαραδεκτη. Εχω και την ventus 3080 και ειναι σε καλυτερα επιπεδα. 

Μsi ventus 3080 +1080 memoery clock -250 core clock 225watt 70% power limit 100 fan% 90 vatmous ta memory junction kai 45% to core   97Mhash

Gigabyte  Vision 3080 xoris pads 80Mhs 60% power limit  225watt 100%fan -200 core -200 memory γιατι τρωει thermal 110 memory junction.  Mε themal pads grizzly στο backplate 60% power limit 100 fan +800 memory -200 core 94Mhash 104 vathmous memory junction. Mε εξτρα ψυκτρες πάνω στο backplate και ανεμηστηρες το φυσανε 100 βαμθους. Μια απο τα ίδια και η Zotac απλα χειροτερο Mhash 91. 

H asus tuf 3080 μαμα thermal pads 100mhash 85 vathamous ta memory junction +1200 memory clock 100 fan speed. Αντε γεια και το ιδιο και EVGA FTW 3080 φίλου.

 

3080.jpg

Εκει που εχω βαλει τα μικρα ψυκτρακια ειναι το τεραστιο προβλημα και βράζουν. Δεν μπορεις να τα ακουμπησεις. και το core ψυγειο. 40-45 βαθμους

Στο δικο μου tower που εχω 5900χ Και καρτα ηχου και 4-5 σκληρους τρώει μονο το pc 150 watt + 450 οι 2 3080 καρτες 600watt. Κοντα στα 70ευρο το μηνα παραπάνω η ΔΕΗ. 

Με 190mhash μαζέυεις κοντα 0,1eth σε 8-10 μερες αναλογα την δυσκολια. Εγω ειμαι στο nanopool. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιώνω και εγώ για 3080 aorus master, 49% pl -500 core κολημενο σε 765mhz +175 mem σταθερα 96 C junction με γυρω 74 hasrate . Μολις αυξήσεις powerlimit καληνύχτα ζωή με 98~104 C mem junction.Δεν πρόκειται να το αφήσω 24/7 εκεί, τη κάρτα την πήρα να την κρατήσω οχι να μου μείνει στα χέρια.

Από την άλλη σου λέει 4 χρόνια εγγύηση..

Αν δεήσει το αμαζον και στείλει ποτέ τα pads ευελπιστώ να πέσουν σε νορμάλ επίπεδα και θα ανεβάσω update.

 

Επεξ/σία από vill_la
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vill_la είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ για 3080 aorus master, 49% pl -500 core κολημενο σε 765mhz +175 mem σταθερα 96 C junction με γυρω 74 hasrate . Μολις αυξήσεις powerlimit καληνύχτα ζωή με 98~104 C mem junction.Δεν πρόκειται να το αφήσω 24/7 εκεί, τη κάρτα την πήρα να την κρατήσω οχι να μου μείνει στα χέρια.

Από την άλλη σου λέει 4 χρόνια εγγύηση..

Αν δεήσει το αμαζον και στείλει ποτέ τα pads ευελπιστώ να πέσουν σε νορναλ επίπεδα και θα ανεβάσω update.

 

Είδα στις αγγελίες κάποιος πουλάει pads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.coolsierra.com/collections/warmeleitpad/products/ec360-bronze?variant=31254188851298

Σε μια βδομαδα ήρθαν. Απο eshop Πηρα 20ευρω 0,5mm 1mm 1.5mm Ευρο grizzly και ήταν 20mmχ20mm,3 τετραγωνακια δηλαδη . Γελανε και τα λαχανα. Και απο coolsiera με 50 € πήρα 3ης Α4 σε pad!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kakao83 είπε

https://www.coolsierra.com/collections/warmeleitpad/products/ec360-bronze?variant=31254188851298

Σε μια βδομαδα ήρθαν. Απο eshop Πηρα 20ευρω 0,5mm 1mm 1.5mm Ευρο grizzly και ήταν 20mmχ20mm,3 τετραγωνακια δηλαδη . Γελανε και τα λαχανα. Και απο coolsiera με 50 € πήρα 3ης Α4 σε pad!!

Καλά τα 10χ10 κομμάτια λίγο υπερβολή αν μιλάμε για μια κάρτα. Αλλά καλή φάση τα 5χ5 σε τιμές. Θα το έχω υπόψιν. 

Φαίνεται σήμερα κάτι να γίνεται με την δυσκολία, και ίσως πέσει λίγο ακόμα μέχρι νωρίς το μεσημέρι 

 

Screenshot_20210304-031144_Opera.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς αλλά δεν βρίσκω στην διάσταση που θέλω 2mm,3mm στα 12w/mK και σκέφτομαι ή να πάρω 3 σειρές 1mm και να τις πατήσω μια πάνω στην άλλη ή να πάρω τα 8w/mk 50χ50χ2μμ και να αρχίζω να ενώνω ..

Ποία θα ήταν ποιο σωστή λύση ?

Οι μνήμες μόνο θέλουν 2mm για μπροστά επαφή με heatsink και πίσω 3mm για backplate από ότι διαβάζω . Βέβαια αφού θα την ανοίξω έλεγα να αλλάξω ότι μπορούσα σε vrm pad Κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Herald είπε

Τι λές βρε παιδί μου, χάλια δηλαδή. 6-7 μήνες για ROI? Κάκιστη επένδυση :P 

Συγνώμη που γίνομαι κακός αλλά ρε παιδιά, αφού δεν ξέρεται πώς δουλεύει η αγόρα, τι σχολιάζεται το μακρύ του και το κοντό του ο καθένας? Ένα αξιοπρεπές ROI σε οποιαδήποτε άλλη επένδυση ξέρεις που βρίσκεται? Στα 5 χρόνια. Έχω πελάτη που έδωσε 400k να πάρει ξενοδοχείο. Ξέρεις πότε θα τα πάρει τα λεφτά του πίσω? Κανονικά σε μια 5ετία, τώρα λόγω covid κάντο 7 και βλέπουμε. ΧΡΟΝΙΑ. Έχω και μια επενδυτική / διαχείριση ακινήτων που κάνει leasing και ενοικιάζει τα ακίνητα. Ξέρεις πότε θα πάρει τα χρήματα της πίσω? Από 10 έως 25 έτη. 

Αυτά είναι τα "φυσιολογικά" νούμερα στην αγορά.  Γιαυτό και οι τιμές στις κάρτες έχουν φτάσει εκεί που έχουν φτάσει, και κατά την άποψη μου χαμηλά είναι. Έχουν πολύ περιθώριο ακόμα, και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η κάρτα του 1000αρικού με ROI το 6μήνο φτάσει να κάνει τα τριπλάσια. Γιατί όλες οι επενδύσεις εκεί κινούνται. Εντύπωση μου κάνει πως έχουν μείνει τόσο χαμηλά οι τιμές, και φαντάζομαι οτι πολλοί από τους μεγαλοκαρχαρίες λόγω ηλικίας δεν εμπιστεύονται / ασχολούνται με το άθλημα. Αλλιώς το τριχιλιάρο για mid range κάρτα θα ήταν στο νερό. Ξέρω Έλληνα επενδυτή, από τους γνωστούς μεγάλους, πούλησε την εταιρία του πίσω στο 2017 και αγόρασε μερικές χιλιάδες rx570. Λόγω και του νεαρού της ηλικίας του, είχε ασχοληθεί με το θέμα. Αν το έκαναν όλα τα μεγάλα πορτοφόλια ξέρεις τι θα γινόταν τώρα έτσι? 

Για να στο συνοψίσω, το mining είναι η πιο επικερδής και ασφαλής επένδυση την τελευταία 10ετία. Και μάλιστα, με μεγάλη διαφορά από οτιδήποτε άλλο. 

Όχι. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις 2*3080, έχεις παραπάνω hashrate και σου μένουν και ρέστα. 

Το λαθος μου ειναι οτι στην αποψη μου δεν μιλησα μονο απο αυτη την σκοπια (επενδυτικη) Εγω εκρινα την καρτα και σαν υλοποιηση και κατα ποσο αξιζει τα λεφτα της. Περα απο αυτο επειδη το παιδι απο την ερωτηση του φανηκε σαν να μην ξερει ουτε τα βασικα θεωρησα σωστο να του πω ποσο καιρο θα κανει να παρει τα λεφτα του πισω. Εσυ καλα κανεις και το βλεπεις μονο απο αυτην την πλευρα αλλα που ξερεις οτι του αλλου του περισσευουν λεφτα για να κανει μια μεγαλη επενδυση και οτι μετα μπορει να περιμενει 6-7 μηνες, μπορει επειδη δεν γνωριζει να το εχει αλλιως στο μυαλο του.Πολλοι εχουν λανθασμενη αποψη περι Mining και ποσο γρηγορα θα βγαλουν λεφτα δεν ειναι κατι παραξενο αυτο που ειπα απλα σε εσενα φαινεται παραξενο με τις γνωσεις που εχεις.Επισης για μενα τοσο μακρινο roi ειναι απαγορευτικο και οχι επειδη δεν θα βγαλει τα λεφτα του το hardware αλλα επειδη δεν εχω το κεφαλαιο να το υποστηριξω. Οποτε εχε και αυτο στο πισω μερος του μυαλου σου γιατι ορισμενοι το βλεπουμε διαφορετικα αυτο το πραγμα.Αν επαιζαν τρελα φραγκα φιλος θα προσπαθουσαμε να βγαλουμε 100-200 ευρω το μηνα με μια καρτα??

Επισης μην το συγκρινεις με την αγορα, εδω λειτουργει με πιο γρηγορους ρυθμους η απαξιωση μιας επενδυσης αρα ιδανικα πρεπει να γινει αποσβεση της επενδυσης  πιο γρηγορα.Αν δεν ισχυει αυτο τοτε λυσε μου μια απορια γιατι πουλανε mining rigs( και μαλιστα εδω μεσα στις αγγελιες) που ακομη βγαζουν καλα λεφτα??Πραγματικα ρωταω διχως ιχνος ειρωνειας.Να κανω μια μαντεψια? Μηπως λεω επειδη στις τιμες που εφτασαν οι καρτες πλεον θα βγαλουν και το κερδος που θα εβγαζαν σε 1 χρονο αν δουλευε το mining rig.Και αν ολοι αυτοι θελουν να ξεφορτωθουν hardware ενα χρονο νωριτερα τι μας λεει αυτο σαν στοιχειο? Οτι αν αγορασεις κατι απο hardware σιγουρα δεν θα ειναι επενδυση που θα την κρατησεις 5-10 χρονια.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, icenex είπε

Μηπως λεω επειδη στις τιμες που εφτασαν οι καρτες πλεον θα βγαλουν και το κερδος που θα εβγαζαν σε 1 χρονο αν δουλευε το mining rig.

Ακριβώς , και γιατι σε 1 χρονο και κατι ψηλά δεν θα υπάρχει ETH mining. Άλλο coin ισως με άγνωστο profit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...