Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, armagedwnn είπε

Βγάζεις λεφτά με το mining αν δεν τα ανταλλάξεις? (πήγαινε στην παραπάνω απάντηση μου αν θες)

Αν και χρησιμοποιείς ένα μηχάνημα που έχει φορολογήθεί καταναλώνει ενέργεια που φορολογείται και ανταμείβεσαι σε κάτι που μπορείς να το που΄λήσεις. Οπότε το mining δεν είναι ούτε στο ελάχιστο εφικτό να φορολογηθεί, τα ανταλλακτήρια ισως.

Όταν τα βάλεις στην τράπεζα θα φορολογηθείς στους τόκους αν δεν κάνω λάθος. Τυπικά πρέπει να δικαιολογήσεις κάπως το επιπλέον εισόδημα, αλλά αν μιλάμε για μικρά ποσά κανείς δεν ασχολείται, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα, αλλά αδιαφορία του κράτους. Εγώ δεν κάνω κάτι παράνομο σήμερα. Αν θέλουν να φορολογήσουν το mining μια χαρά γίνεται. Όπως φορολογούνται τα κέρδη από το στοίχημα για παράδειγμα παρόλο που είναι και αυτό ηλεκτρονικό. Απλά τώρα δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για τα διάφορα ανταλλακτήρια. Είναι σαν να μην υπάρχουν για το ελληνικό κράτος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, Coppermine said:

Ωραια άρα αυτά τα 100,000€ που αποτελούν κέρδος από αδήλωτη επαγγελματική δραστηριότητα τί είναι?

υπεραξία από κρυπτονομίσματα. Δεν μπορείς να δηλώσεις κατοχή κρυπτονομισμάτων - ούτε το mining/παραγωγή τους, παρά μόνο παίρνοντας cash out σε τράπεζα με fiat νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Όταν τα βάλεις στην τράπεζα θα φορολογηθείς στους τόκους αν δεν κάνω λάθος. Τυπικά πρέπει να δικαιολογήσεις κάπως το επιπλέον εισόδημα, αλλά αν μιλάμε για μικρά ποσά κανείς δεν ασχολείται, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα, αλλά αδιαφορία του κράτους. Εγώ δεν κάνω κάτι παράνομο σήμερα. Αν θέλουν να φορολογήσουν το mining μια χαρά γίνεται. Όπως φορολογούνται τα κέρδη από το στοίχημα για παράδειγμα παρόλο που είναι και αυτό ηλεκτρονικό. Απλά τώρα δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για τα διάφορα ανταλλακτήρια. Είναι σαν να μην υπάρχουν για το ελληνικό κράτος..

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟ MIMING.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Ωραια άρα αυτά τα 100,000€ που αποτελούν κέρδος από αδήλωτη επαγγελματική δραστηριότητα τί είναι?

Μα αυτό που λες δεν είναι αποκλειστικό θέμα του mining. Αν πάω με κουκούλα και βουτήξω 100.000 από την τράπεζα και πάω να τα κάνω κατάθεση σε άλλη θα μου ζητήσουν πως τα βρήκα. Υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για αυτή την περίπτωση..

Μόλις τώρα, armagedwnn είπε

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟ MIMING.

Όλα γίνεται να φορολογηθούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Μα αυτό που λες δεν είναι αποκλειστικό θέμα του mining. Αν πάω με κουκούλα και βουτήξω 100.000 από την τράπεζα και πάω να τα κάνω κατάθεση σε άλλη θα μου ζητήσουν πως τα βρήκα. Υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για αυτή την περίπτωση..

Όλα γίνεται να φορολογηθούν..

Για εξήγησε μου τον τρόπο. (Πάρε σαν παράδειγμα το bitcoin να μην τα μπλέξουμε χειρότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Ωραια άρα αυτά τα 100,000€ που αποτελούν κέρδος από αδήλωτη επαγγελματική δραστηριότητα τί είναι?

Δεν υπάρχει αδήλωτη επαγγελματική δραστηριότητα, μιας και δεν μπορείς να κάνεις έναρξη στην εφορία σαν εκσκαφέας κρυπτονομισμάτων. Από την στιγμή που δεν υπάρχουν εγκύκλιοι προεδρικές αποφάσεις νόμοι κλπα, όλα είναι στον αέρα. Στην Ε.Ε. τα κρύπτος θεωρούνται συνάλλαγμα και όχι προιόν, οπότε η "εξόρυξη" τους τυπικά δεν μπορεί να θεωρηθεί εμπορική δραστηριότητα. Το κέρδος από υπεραξία κρύπτο (δηλαδή να αγοράσεις ή να κάνεις mining bitcoin με τρέχουσα αξία BTC 30.000€ και να εξαργυρώσεις στα 40.000€) φορολογείται σε κάποιες χώρες σαν υπεραξία κεφαλαίου (πχ. Γερμανία). Στην Ελλάδα κάτι είχε πάει να γίνει το 2018 αλλά ακόμα στα σχέδια είναι. Αν εφαρμοστεί πάει για 15%, αλλά μιλάμε ξανά μόνο για την υπεραξία, δηλαδή τα χρήματα που βγάζεις μέσω trading. Όπως συμβαίνει πχ. με Forex. 

To να φορολογήσεις το ίδιο το mining δεν είναι και δεν ξέρω αν ποτέ θα γίνει πρακτικό. Τουλάχιστον για τώρα, όταν στο μέλλον σταματήσει το όλο volatility που έχει αυτή τη στιγμή okay. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, armagedwnn είπε

Για εξήγησε μου τον τρόπο. (Πάρε σαν παράδειγμα το bitcoin να μην τα μπλέξουμε χειρότερα)

Θα τσιμπάνε την κατάθεση που σου κάνει το ανταλλακτήριο και θα σου τραβάνε τον φόρο. Και τα ανταλλακτήρια για να λειτουργούν στην Ελλάδα θα πρέπει να φορολογούνται όπως γίνεται με τις σελίδες στοιχήματος. Όλα γίνονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Coppermine είπε

ΜΜΜάλιστα άρα εάν ως άνεργος κάποιος ρευστοποιήσει τα bitcoin του και εμφανιστούν στον τραπεζικό του λογαριασμό 100,000€ δεν τρέχει τίποτα.....ΟΚΚΚ

Πριν να γράψεις μαλακία ....έχω προφανώς το hardware για να ασκήσω την δραστηριότητα που ασχολήσαι, αντίθετα επιλέγω να το απολαμβάνω για τον σκοπό που κατασκευάστηκε στον ελεύθερο μου χρόνο.....

Εχω την εντυπωση πως θα φορολογηθεις με 15% σε μια τετοια περιπτωση.Αν ειναι θα ρωτησω και τον λογιστη μου οταν τον δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Θα τσιμπάνε την κατάθεση που σου κάνει το ανταλλακτήριο και θα σου τραβάνε τον φόρο. Και τα ανταλλακτήρια για να λειτουργούν στην Ελλάδα θα πρέπει να φορολογούνται όπως γίνεται με τις σελίδες στοιχήματος. Όλα γίνονται..

Λοιπόν μιλάμε για mining bitcoin, τι ανταλλακτήριο μου λες.

Δεν είμαι καν σε pool έχω 10 ASIC και κυνηγάω μόνος μου block και το λύνω θα πάρω στο πορτοφόλι μου 6.25 btc. (ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ?) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, armagedwnn είπε

Λοιπόν μιλάμε για mining bitcoin, τι ανταλλακτήριο μου λες.

Δεν είμαι καν σε pool έχω 10 ASIC και κυνηγάω μόνος μου block και το λύνω θα πάρω στο πορτοφόλι μου 6.25 btc. (ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ?) 

Όσο είναι στο πορτοφόλι και κάθονται άχρηστα σου είναι. Θα φορολογηθείς όταν τα κάνεις eur,dollars ή ότι θέλεις ή όταν κάνεις κάποια αγορά με BTC. Θέλω να πω μπορεί να γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Λοιπόν μιλάμε για mining bitcoin, τι ανταλλακτήριο μου λες.

Δεν είμαι καν σε pool έχω 10 ASIC και κυνηγάω μόνος μου block και το λύνω θα πάρω στο πορτοφόλι μου 6.25 btc. (ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ?) 

Βγαίνει αύριο υπουργική απόφαση που λέει στον κωδικό 813 του Ε1 2021 θα δηλώνεις τα κρύπτο σου. Αν δεν τα δηλώσεις, πώς μετά θα τα κάνεις κάποια στιγμή ευρώ? 

Αν δεν σκοπεύεις να τα κάνεις € και θες απλά να πληρώνεις με BTC , αν ποτέ γίνει αυτό, άλλο καπέλο. Αλλά και εκεί αν θέλουν ελέγχουν. Πχ. όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα να ζητάνε ταυτόποιηση ID για πληρωμές με crypto. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Όσο είναι στο πορτοφόλι και κάθονται άχρηστα σου είναι. Θα φορολογηθείς όταν τα κάνεις eur,dollars ή ότι θέλεις ή όταν κάνεις κάποια αγορά με BTC. Θέλω να πω μπορεί να γίνει..

Έρχεσαι στα λόγια μου ανταλλακτήριο σε FIAT νόμισμα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. 

*** TO MINING ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ***

Οσο για το αν μου είναι άχρηστο άστο να το ξέρω καλύτερα γιατί δεν έχεις ιδέα τι είναι ούτε γιατί έχει αυτή την αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armagedwnn είπε

Έρχεσαι στα λόγια μου ανταλλακτήριο σε FIAT νόμισμα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. 

*** TO MINING ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ***

Οσο για το αν μου είναι άχρηστο άστο να το ξέρω καλύτερα γιατί δεν έχεις ιδέα τι είναι ούτε γιατί έχει αυτή την αξία.

Αν δεν μπορείς να το κάνεις τίποτα είναι άχρηστο. Εξορισμού. Όταν με το καλό αποφάσισεις να το κάνεις κάτι μπορούν να σε φορολογήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν αντεξα πηρα και ρωτησα τον λογιστη μου λεει οτι δεν ξερω με σιγουρια γιατι δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο για τα κρυπτο. Αλλα λογικα μου λεει αν στειλει το ανταλλακτηριο καποιου ειδους αποδεικτικου στοιχειου πως αποκτηθηκαν αυτα τα χρηματα και απο οτι καταλαβαινω ειναι καπως σαν χρηματιστηριο και τις μετοχες.Τοτε μου λεει αν ισχυει αυτο τοτε θα φορολογηθεις με υπεραξια τουτεστιν 15%.

Αυτα οποιος εχει λογιστη ας ρωτησει να παρουμε αλλη μια γνωμη μηπως ο δικος μου δεν ειναι τοσο ενημερωμενος αν και οτι καινουργιο υπαρχει απο αυτον τα μαθαινω πρωτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, armagedwnn είπε

Έρχεσαι στα λόγια μου ανταλλακτήριο σε FIAT νόμισμα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. 

*** TO MINING ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ***

Οσο για το αν μου είναι άχρηστο άστο να το ξέρω καλύτερα γιατί δεν έχεις ιδέα τι είναι ούτε γιατί έχει αυτή την αξία.

Με το άχρηστα εννοώ ότι όσο κάθονται στο πορτοφόλι δεν μπορείς να αγοράσεις πράγματα, οπότε δεν συμμετέχουν σε οικονομική δραστηριότητα ώστε να φορολογηθούν. Αν πας να κάνεις όμως μια κίνηση θα φορολογηθείς. Εκτός αν τα έχεις απλά στο πορτοφόλι 80 χρόνια και δεν τα χρησιμοποιήσεις ποτέ, αλλά πιο το νόημα σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...