Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ειμαι?

 

image.png.f33e8fdc4c21700a7657372ded85fe13.png

Γενικα κατα την εγκατασταση του nicehash κανω κατι αλλο? Αφηνω την διευθυνση που μου βγαζει και στο site και απλα τα μεταφερω πχ kraken?

44 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Πω πω δεν νομιζω να μπορούσα να το κάνω αυτό. Βέβαια κάποιος που έχει χτίσει κάτι με πολλές κάρτες αξιζει και με το παραπάνω τωρα.

Γιατι να μην το κανεις? Τωρα εχεις ενα κλειστο καταστημα

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οσων αφορα το nicehash . Διαβασα πιο πισω πως ειδατε μειωμενο income σε btc και ανησυχήσατε.
Αυτο ειναι λογικο ετσι... Αφου το BTC πηρε μεγαλυτερη αυξηση απο το ethereum που κανετε mining, ειναι αναμενομενο να αντιστοιχουν λιγοτερα btc για τα κερδισμενα ETH σας.
Μπορειτε να ριχνετε μια ματια σε καποιο ανταλακτηριο στο pair BTC/ETH , αν ειναι αρνητικο, πρεπει να περιμενετε μικροτερο νουμερο σε btc. Οπως χθες που το btc/eth βρισκονταν στο -10%

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Καλα ειμαι?

 

image.png.f33e8fdc4c21700a7657372ded85fe13.png

Γενικα κατα την εγκατασταση του nicehash κανω κατι αλλο? Αφηνω την διευθυνση που μου βγαζει και στο site και απλα τα μεταφερω πχ kraken?

Γιατι να μην το κανεις? Τωρα εχεις ενα κλειστο καταστημα

Ανεβασε κιαλλο τα ανεμιστηρακια σου και στο κουτι και στην καρτα. (λιγο παραπανω απο 50% αν ενοχλει ο θορυβος)
Και ελεγξε στο gpu-z οτι το perfcap reason δεν ειναι μωβ χρωμα. Καμποσες απο την σειρα 30xx ανεβαζουν πολυ παραπανω temp στη μνημη και δεν φαινεται και με HWINFO και την πατας με thermal throttling και μειωμενη αποδοση.
Μπορει να μην εχεις τωρα αλλα ισως να εισαι κοντα στην επικίνδυνη  ζωνη γιαυτο καλυτερα να μην εχεις τα φανς να "καθονται" στο 40%.
Δεν βλεπω και πουθενα τα watts της καρτας και τα settings σου στο afterburner αλλα ισως να μπορουσες να φτασεις και 62.5mhs
557644925_.png.3e7a8410dda645c1f2a9505ed6f748c6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δεν βλεπω και πουθενα τα watts της καρτας και τα settings σου στο afterburner αλλα ισως να μπορουσες να φτασεις και 62.5mhs

[email protected] +1125 memory. Στα ~140 watt δουλευει

Μολις άλλαξε από μόνο του σε ένα octopus miner (?) και πήγε στα 184 watt και 63c (edit: και μόλις ξαναγύρισε σε Phoenix. Μάλλον βρίσκει το πιο αποδοτικό miner αυτόματα) 

Το perfcap παραμένει γκρι 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

[email protected] +1125 memory. Στα ~140 watt δουλευει

Anyway , tweaking εξ αποστασεως δεν γινεται. Απλως να ξερεις πως οι συγκεκριμενες ανεβαζουν πολυ περισσοτερη θερμοκρασια στην μνημη και ειναι δυσκολο να το καταλαβεις (συνηθως φαινεται απο ασταθή ρολόγια ή 3-5mhs λιγοτερο απο τον μεσο ορο της συγκεκριμενης) και δεν χρειαζεται να επαναπαύεσαι με ανεμιστηρακια στο ρελαντί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχεις ορισει και swap file (24000) fixed size και σου βγαζει μονο της καρτας

στο δικο μου GPUZ μου βγαζει 14550 System Memory Used για την RTX 2070S

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ooaris είπε

Anyway , tweaking εξ αποστασεως δεν γινεται. Απλως να ξερεις πως οι συγκεκριμενες ανεβαζουν πολυ περισσοτερη θερμοκρασια στην μνημη και ειναι δυσκολο να το καταλαβεις (συνηθως φαινεται απο ασταθή ρολόγια ή 3-5mhs λιγοτερο απο τον μεσο ορο της συγκεκριμενης) και δεν χρειαζεται να επαναπαύεσαι με ανεμιστηρακια στο ρελαντί.

849297446_2021-02-1002_34_58-.png.369f72a265fd5c508fbc8df6636e147e.png

5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

δεν εχεις ορισει και swap file (24000) fixed size και σου βγαζει μονο της καρτας

Εδω σε έχασα. Vram έχω 4.7gb used και system ram έχω 6.7. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακά μαντάτα για τους casual miners του ethermine pool. Διπλασιαστηκε ο χρονος αποπληρωμης και μαλιστα χωρις heads up πρωτα.
 1177069317_.png.32a3ff3944cb1de3fc569a60d1d07f4c.png

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

849297446_2021-02-1002_34_58-.png.369f72a265fd5c508fbc8df6636e147e.png

Εδω σε εχασα

shiet.  εισαι χαλια. 13 rejected shares ! ouch!

Τωρα το προσεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ooaris είπε

 

shiet.  εισαι χαλια. 13 rejected shares ! ouch!

Βγάζει discarding stale eth ππυ απο οτι έψαξα αφορά το ίντερνετ και το latency. Γενικά αν το αφήσω, μπορεί να πάει και 50/1 απλά έκανα και λίγο browsing πρώτα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

849297446_2021-02-1002_34_58-.png.369f72a265fd5c508fbc8df6636e147e.png

Εδω σε έχασα. Vram έχω 4.7gb used και system ram έχω 6.7. 

 

χανεις calculations σε βαρυ worlkoad αν δεν ορισεις σταθερο swap file μεσα απο τα Windows, το GPUZ σου τερμα κατω δειχνει καθαρα οτι αξιοποιει μονο τα 8gb της καρτας

 

https://www.nicehash.com/blog/post/how-to-increase-virtual-memory-on-windows

Virtual memory is a replacement for a physical RAM (random access memory) shortage. The operating system uses hard drive disk space instead of physical RAM.

In mining, virtual memory is required to substitute physical RAM when the spikes of workload happen. For example, if your system has 8GB of RAM and you have 6x RX 580 4GB cards, you will be only able to use 2 of these cards. This depends on the algorithm, not all algorithms fall into this category.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ooaris είπε

Οχι. Τα stale shares εχουν να κανουν με delays και latency και ειναι λογικο να εχεις κανα 1-2% απο αυτα.
Τα rejected ομως ειναι κακο OC

Ε ναι, γράφει 13 rejected (13 stales). Το παρακολουθώ και τώρα, ότι stale shares βγάλει το βάζει στο συνολικό νούμερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , δεν μπορω να καταλαβω ακριβως ετσι οπως το λες. Για αρχη ανεβασε ανεμιστηρακια.
Το p.limit που το εχεις; το core clock ποσο το εριξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε

χανεις calculations σε βαρυ worlkoad αν δεν ορισεις σταθερο swap file μεσα απο τα Windows, το GPUZ σου τερμα κατω δειχνει καθαρα οτι αξιοποιει μονο τα 8gb της καρτας

Μα 8gb έχει η 3070 

1 λεπτό πριν, ooaris είπε

Ναι , δεν μπορω να καταλαβω ακριβως ετσι οπως το λες. Για αρχη ανεβασε ανεμιστηρακια.
Το p.limit που το εχεις; το core clock ποσο το εριξες;

image.png.c7b1ac3f86318e27a2d89ee2d940f48a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...