Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Συγκεκριμένα οι πρώτες 400KWh το μήνα έχουν ΥΚΩ 0,0069 €/kWh, οι επόμενες 100KWh 0,05 €/kWh και όλες οι επόμενες στις οποίες βρίσκομαι εγώ 0,085 €/kWh.

Δηλαδή με το δικό μου πακέτο οι πρώτες 400KWh το μήνα κοστίζουν σύνολο με ΦΠΑ 0,165042 €/kWh, οι επόμενες 100ΚWh 0,210728 €/kWh και όλες οι επόμενες 0,247828 €/kWh.

Αν καταναλώσω άλλες 200KWh με το mining εγώ που περνάω το όριο θα πρέπει να τις υπολογίσω όλες με το 0,247828 €/kWh, θα είναι λάθος να βγάλω μέσο όρο.

Είδα ότι στην χειρότερη περίπτωση (αν τρέχω συνέχεια octopus που καίει ~125w) έχω +95kwh χοντρικά το μήνα από το mining. Βλέπω ότι οι εκκαθαριστικοί μου είναι λίγο κάτω από 1200Kwh το 4μηνο, δηλαδή λίγο κάτω από 300 το μήνα, οπότε οριακά να περάσω κλίμακα. Και δεν θα τρέχω συνέχεια octopus, θα τρέχω και hasimoto που καίει 95w. Αλλά σήμερα για παράδειγμα έχω καλύτερο net profit με τον octopus..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εγω σε ΥΚΩ εχω αυτες τις χρεωσεις. 348x0.0069 και 96x0.0069 ειναι πανω απο 400kw στο συνολο αλλα ειναι ιδια η χρεωση YΚΩ.

Screenshot-1.png

 

Από ότι φαίνεται η κλίμακα για ρεύμα ημέρας και για νυχτερινό δεν μετράει το σύνολο τους αλλά την κάθε κατανάλωση αυτόνομα. Αφού είσαι στις 348 στο ημέρας δεν περνάς την κλίμακα.

Επίσης τώρα διάβαζα ότι στο νυχτερινό οι επόμενες κλίμακες ΥΚΩ έχουν έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νυχτερινό είναι μανίκι γενικά να βάλεις νυχτερινό μετρητή ή είναι απλή διαδικασία; Δεν το λέω για το mining απλά τώρα που αναφέρθηκε δεν βλέπω λόγω να μην έχω νυχτερινό, και δεν έχω ασχοληθεί τόσο καιρό είναι η αλήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Νυχτερινό είναι μανίκι γενικά να βάλεις νυχτερινό μετρητή ή είναι απλή διαδικασία; Δεν το λέω για το mining απλά τώρα που αναφέρθηκε δεν βλέπω λόγω να μην έχω νυχτερινό, και δεν έχω ασχοληθεί τόσο καιρό είναι η αλήθεια..

http://www.odigostoupoliti.eu/dei-cheimerino-nychterino-oikiako-timologio-2020-2021/

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/07-10-2020-TIMOLOGIA/TIMOK-XT-2020-G1N-OCT2020.pdf

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Από ότι φαίνεται η κλίμακα για ρεύμα ημέρας και για νυχτερινό δεν μετράει το σύνολο τους αλλά την κάθε κατανάλωση αυτόνομα. Αφού είσαι στις 348 στο ημέρας δεν περνάς την κλίμακα.

Επίσης τώρα διάβαζα ότι στο νυχτερινό οι επόμενες κλίμακες ΥΚΩ έχουν έκπτωση.

Θα δω τωρα στον εκκαθαριστικο ποσο θα με ανεβασει την ΥΚΩ. Συνηθως ειμαι στις 1500kw το τετραμηνο τωρα θα παει στις 2000 με τις 500 του υπολογιστη απο τις οποιες το 1/3 ειναι νυχτερινο 350/150 δηλαδη θα βγαινει οποτε οριακα ισως να περναει τις 400KW το μηνα στις KW ημερας. Αν περασει τις 400 λογικα οσες ειναι πανω απο 400 θα χρεωθουν με υψηλοτερο ποσο οχι και οι πρωτες 400 αυτες παντα πανε με 0.0069.

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Νυχτερινό είναι μανίκι γενικά να βάλεις νυχτερινό μετρητή ή είναι απλή διαδικασία; Δεν το λέω για το mining απλά τώρα που αναφέρθηκε δεν βλέπω λόγω να μην έχω νυχτερινό, και δεν έχω ασχοληθεί τόσο καιρό είναι η αλήθεια..

Εχω 2 χρονια που εβαλα πληρωσα 42 ευρω για τον μετρητη και ηρθαν μεσα σε 10 μερες και τον περασαν. Ειναι ψηφιακος γραφει τα παντα πανω KW αυτη τη στιγμη ampere και συνολο μερας/νυχτας. Οσα ΚW ειναι νυχτας εχουν αρκετη μειωση. Τωρα περιμενω να βγει τον επομενο ο εκκαθαριστικος να δω το συνολο στο τετραμηνο με το myhomeenter. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε το μακρινό 2014 που έσπαγα το κεφάλι μου να υπολογίσω τι θα πληρώνω, πόσο ρεύμα τραβάει το pc με 3 280Χ κτλ. Όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός κοντά στα 300 ευρώ έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό. Λογικά τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα τώρα με τους εναλλακτικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ptz13 είπε

Μου θυμίσατε το μακρινό 2014 που έσπαγα το κεφάλι μου να υπολογίσω τι θα πληρώνω, πόσο ρεύμα τραβάει το pc με 3 280Χ κτλ. Όταν ήρθε ο πρώτος λογαριασμός κοντά στα 300 ευρώ έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό. Λογικά τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα τώρα με τους εναλλακτικούς.

Τι κέρδος είχες όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι τα ακριβή νούμερα αλλά με mine and dump το κέρδος ήταν πολύ μικρό. Αν υπολογίσεις το ρεύμα, απόσβεση εξοπλισμού και το ότι λογω φορτωμένου ωραρίου στη δουλειά δεν προλάβαινα να ασχοληθώ όσο έπρεπε ,δεν έβγαινε σοβαρό κέρδος γι' αυτο και σταμάτησα μετά από 6-7 μήνες. Υπήρχαν ευκαιρίες βέβαια με coins τύπου doge, dark που έβγαινε καλό μεροκάματο. Ή πχ monero που με έναν fx6300 είχα βγάλει 45 coins σε μία εβδομάδα. Απλώς ήθελε υπομονή γιατί για παράδειγμα το monero χρειάστηκε να περάσουν 3  χρόνια για να αξίζει να πουλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λάθος που κάνετε πολλοί όταν υπολογίζετε το ρεύμα είναι ότι πρέπει να υπολογίσετε ΜΟΝΟ το επιπλέον ρεύμα λόγω mining. Δηλαδή, αν το PC είναι ανοικτό 15 ώρες και κάνει μόνο browsing θα κάψει 1KWh ούτως ή άλλως. Αν κάνει παράλληλα και mining η επιπλέον κατανάλωση είναι (χοντρικά) αυτό που μας δείχνει το GPU-Z μείον τα 5-10W του low power 2D mode που ούτως ή άλλως θα είχαμε.

--------------------------------------

Για εύρεση παρόχου εδώ:

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται τα επιπλέον. Και εγώ βάζω και την κατανάλωση του CPU το βράδυ που κανονικά θα ήταν κλειστό το pc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τα λάθος που κάνετε πολλοί όταν υπολογίζετε το ρεύμα είναι ότι πρέπει να υπολογίσετε ΜΟΝΟ το επιπλέον ρεύμα λόγω mining. Δηλαδή, αν το PC είναι ανοικτό 15 ώρες και κάνει μόνο browsing θα κάψει 1KWh ούτως ή άλλως. Αν κάνει παράλληλα και mining η επιπλέον κατανάλωση είναι (χοντρικά) αυτό που μας δείχνει το GPU-Z μείον τα 5-10W του low power 2D mode που ούτως ή άλλως θα είχαμε.

--------------------------------------

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν θέλεις να κάνεις σωστό και αποδοτικό mining θα πρέπει να το έχεις 24X7 ανοιχτό. Από εκεί και πέρα παίζει πολύ ρόλο το πόσο τραβάει όλο το pc όταν κάνει mine.  Γενικά παιδιά είπαμε προσοχή στις ρυθμιζώμενες χρεώσεις, όπως βλέπετε μετά από κάποιες kWh οι χρεώσεις είναι διπλάσιες. Αυτό δεν σημαίνει ότι πάλι δεν έχεις κέρδος, έχεις αλλά λιγότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβαίνει η ΥΚΩ από τις 400kw/μήνα και πάνω, όχι όλα. Και πάει και κλιμακωτά, δεν είναι τόσο τραγικό. Εμένα μου βγαίνει 60cents την μέρα η επιπλέον κατανάλωση στην χειρότερη περίπτωση (αν τρέχω δηλαδή όλη μέρα octopus και αυτές οι kwh είναι όλες με την αυξημένη YKΩ), ενώ βγάζω ~3,5 τη μέρα, δηλαδή 2,9-3 καθαρά. Και πάλι συμφέρει πολύ τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Εγω σε ΥΚΩ εχω αυτες τις χρεωσεις. 348x0.0069 και 96x0.0069 ειναι πανω απο 400kw στο συνολο αλλα ειναι ιδια η χρεωση YΚΩ.

Screenshot-1.png

 

Οι kWh σου είναι 450; εκκαθαριστικός ενός μήνα 35 ημέρες, σωστά; Κάνεις καιρό mining;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...