Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Τοrig με τις 3060 θα κάνει mining μόνο raven coin. Το πιστεύω ότι θα ανεβεί. Είχα αγοράσει 100 εύρος πριν 1 μήνα και τωρα τα αξίζουν 220 εύρος τα coins μου.

Εγω ρε παιδιά να ρωτήσω το άλλο. Άντε και βγάζεις το τρελό χρήμα 200-300k πως θα τα τραβήξεις για να τα χαρείς αυτά τα λεφτά. Καμία τράπεζα δεν θα τα δεχτεί! Αντιθέτως θα στα κατασχέσουν ΟΛΑ το ελληνικό δημόσιο.

Θα τα δηλώσεις ως κέρδη από trading χρηματοπιστωτικών προϊόντων και θα πληρώσεις 15% εφορία.

 

https://www.capital.gr/arthra/3521757/kruptonomismata-kai-forologia

Επεξ/σία από makhno21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, makhno21 είπε

Θα τα δηλώσεις ως κέρδη από trading χρηματοπιστωτικών προϊόντων και θα πληρώσεις 15% εφορία.

Ετσι ακριβως 15% κρατανε δεν ειναι παρανομα οτι γινεται και με τζοκερ στοιχημα σε πολλα χρηματα. Τωρα με τα 100-150 απο mining που μπαινουν καθε μηνα ουτε θα ασχοληθει κανεις και αν ασχοληθει δεν ειναι trading και τουλαχιστον Ελλαδα δεν υπαρχει νομος ακομα τι γινεται σε λεφτα απο mining γιατι τοτε πρεπει να υπαρχουν και εξοδα σε αυτα που μπαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimitrisJimmys είπε

Το πιστεύω ότι θα ανεβεί.

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, makhno21 είπε

Θα τα δηλώσεις ως κέρδη από trading χρηματοπιστωτικών προϊόντων και θα πληρώσεις 15% εφορία.

 

https://www.capital.gr/arthra/3521757/kruptonomismata-kai-forologia

Καλή τύχη να τα εξηγήσεις αυτά στον έφορα, αν ελεγχθείς. Το πιθανότερο είναι να στα πάρουν με 40-45%, ειδικά αν με τα χρήματα που θα δηλώσεις ξεπερνάς την αντίστοιχη φορολογική κλίμακα του 44% (πάνω από 40.000 ευρώ). Στο κείμενο που λινκάρεις αναφέρει άλλωστε "Κλείνοντας το άρθρο αυτό θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι όσα καταγράψαμε είναι η δική μας προσέγγιση για την οποία κρατάμε κάθε επιφύλαξη μέχρι να διευθετηθεί οριστικά το θέμα και βεβαίως θα πρέπει να είμαστε όλοι επιφυλακτικοί μέχρι να υπάρξει ρυθμιστικό πλαίσιο που να δίνει οριστικές απαντήσεις στο πως αντιμετωπίζονται όλα τα θέματα γύρω από τα κρυπτονομίσματα.    "

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίο βιντεάκι αν και αφήνει κάποια σκοτεινά σημεία πως ένας miner θα δηλώσει τα κέρδη έναντι της χασούρας στο ρεύμα λόγω κατανάλωσης μηχανημάτων και λοιπά πάγια έξοδα ενοίκια κλπ.

στα άλλα κομμάτια με βρίσκει σύμφωνο. στα ερωτήματα που κάνουμε εμείς με μια κάρτα για μικροποσά και ένα πρόσθετο εισόδημα το μήνα δεν ξεκαθάρισε το νομικό πλαίσιο. όπως και να χει εγώ το βρήκα ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

 

Ομοίως ομολογεί πως ότι αναφέρει είναι με επιφύλαξη μιας που δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο. Κι αν τα κέρδη από trading πιθανόν μπορούν να ενταχθούν στο 15% που αναφέρει, για το mining είναι ακόμα πιο θολά τα πράγματα. Αν πχ το αποτέλεσμα του mining θεωρηθεί ως κέρδος από εργασία, θα φορολογηθεί κανονικά με τον ανάλογο συντελεστή (από 9% ως 44%) και όχι σαν κέρδος trading που είναι 15%. Αλλά θα είσαι χαζός να το εμφανίσεις σαν κέρδος από mining σε αυτή την περίπτωση, θα το "αγοράσεις" από τον εαυτό σου σε μία χαμηλή τιμή και θα το εμφανίσεις σαν trading. Επίσης είναι πολύ εύκολο μαύρο χρήμα να νομιμοποιηθεί με αυτό τον τρόπο γι' αυτό αμφιβάλλω πολύ για το κατά πόσο θα μπορέσει κάποιος να περάσει πραγματικά μεγάλα ποσά (δε λέμε για 5-10k το χρόνο αλλά για πολλές δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες) από την εφορία με αυτό τον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, malakudi είπε

Καλή τύχη να τα εξηγήσεις αυτά στον έφορα, αν ελεγχθείς. Το πιθανότερο είναι να στα πάρουν με 40-45%, ειδικά αν με τα χρήματα που θα δηλώσεις ξεπερνάς την αντίστοιχη φορολογική κλίμακα του 44% (πάνω από 40.000 ευρώ). Στο κείμενο που λινκάρεις αναφέρει άλλωστε "Κλείνοντας το άρθρο αυτό θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι όσα καταγράψαμε είναι η δική μας προσέγγιση για την οποία κρατάμε κάθε επιφύλαξη μέχρι να διευθετηθεί οριστικά το θέμα και βεβαίως θα πρέπει να είμαστε όλοι επιφυλακτικοί μέχρι να υπάρξει ρυθμιστικό πλαίσιο που να δίνει οριστικές απαντήσεις στο πως αντιμετωπίζονται όλα τα θέματα γύρω από τα κρυπτονομίσματα.    "

 

Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο. Ο μόνος τρόπος να τα φορολογήσουν αν δηλώσεις οτι είναι κέρδη απο χρηματοπιστωτικά προϊόντα (trading) είναι 15%. Αν μπορεί να αποδείξει ο έφορος οτι είναι απο mining είναι άλλο καπέλο (που δεν μπορεί).

π.χ. μεταφέρω στο kraken 500€ (για να κάνω και καλά trading). Πουλάω στο kraken 700€ απο το mining. Φέρνω πίσω τα 700  και δηλώνω τα 200 € ως κέρδη. Πώς αλλιώς να τα φορολογήσει δηλαδή? Δεν προέκυψαν εκ του μηδενός...Είναι το αρχικό μου κεφάλαιο (500) και τα κέρδη μου (200).

Δεν χρειάζεται τύχη. Σωστή προετοιμασία χρειάζεται :)

 

 

Επεξ/σία από makhno21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makhno21 είπε

π.χ. μεταφέρω στο kraken 500€ (για να κάνω και καλά trading). Πουλάω στο kraken 700€ απο το mining. Φέρνω πίσω τα 700  και δηλώνω τα 200 € ως κέρδη. Πώς αλλιώς να τα φορολογήσει δηλαδή? Δεν προέκυψαν εκ του μηδενός...Είναι το αρχικό μου κεφάλαιο (500) και τα κέρδη μου (200).

Δεν χρειάζεται τύχη. Σωστή προετοιμασία χρειάζεται :)

Το χανεις στο παραδειγμα σου. Αν μεταφερεις 500 στο κρακεν, και αλλα 700 απο το mining, εχεις συνολικα 1200. Τα 700 παραμενουν κερδος, εκτος αν εχεις σκοπο να αφησεις για τον χ λογο 500 στο κρακεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το χανεις στο παραδειγμα σου. Αν μεταφερεις 500 στο κρακεν, και αλλα 700 απο το mining, εχεις συνολικα 1200. Τα 700 παραμενουν κερδος, εκτος αν εχεις σκοπο να αφησεις για τον χ λογο 500 στο κρακεν

Τα ποσά τα έβαλα στην τύχη. Προφανώς και ένα μέρος θα το αφήσεις πίσω (στο παράδειγμά μου τα αρχικά 500).

Επεξ/σία από makhno21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο crypto.com , στακαρεις για 6 μήνες και παίρνεις μερικές jade green.

Η κάθε μία σε αφήνει 400€ ανάληψη ανά μήνα σε euro από οποιοδήποτε ATM. 

Δεν φαίνεται πουθενά αυτή η ανάληψη. 

GG 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, makhno21 είπε

Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο. Ο μόνος τρόπος να τα φορολογήσουν αν δηλώσεις οτι είναι κέρδη απο χρηματοπιστωτικά προϊόντα (trading) είναι 15%. Αν μπορεί να αποδείξει ο έφορος οτι είναι απο mining είναι άλλο καπέλο (που δεν μπορεί).

π.χ. μεταφέρω στο kraken 500€ (για να κάνω και καλά trading). Πουλάω στο kraken 700€ απο το mining. Φέρνω πίσω τα 700  και δηλώνω τα 200 € ως κέρδη. Πώς αλλιώς να τα φορολογήσει δηλαδή? Δεν προέκυψαν εκ του μηδενός...Είναι το αρχικό μου κεφάλαιο (500) και τα κέρδη μου (200).

Δεν χρειάζεται τύχη. Σωστή προετοιμασία χρειάζεται :)

 

 

Και τα αρχικά 500€ πως θα τα φέρεις πάλι πίσω; Θα τα αφήσεις να κάθονται στο κρακεν; Εννοώ, κάθε φορά θα πρέπει να αφήνεις το κεφάλαιο που βάζεις, πίσω....

1 ώρα πριν, omitziz είπε

Πας στο crypto.com , στακαρεις για 6 μήνες και παίρνεις μερικές jade green.

Η κάθε μία σε αφήνει 400€ ανάληψη ανά μήνα σε euro από οποιοδήποτε ATM. 

Δεν φαίνεται πουθενά αυτή η ανάληψη. 

GG 

Δεν φαίνεται η κίνηση στο ΑΤΜ;

Δεν είναι στο όνομα σου αυτό που λες;

Δεν το ξέρω γι αυτό ρωταω

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...