Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, hattori_gr είπε

μου λείπει ένα μηδενικό....θα τσοντάρεις; 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως για το helium hnt σχετικά με diy rpi και rak2245 διαβάζω εδώ ότι 

Spoiler

Because of the rewards system joining the Helium blockchain requires certified gateways. For a brief period Helium trialled opening to everyone but this was option was closed due to abuse.

RAK Hotspot Miner is the only certified option.

The Bluetooth service is primarily for blockchain operations so again this is only relevant for the RAK Hotspot Miner.

Should this change in the future we’ll of course offer an option for our users to join the blockchain using our other devices.

If you wish to join Helium without being on the blockchain and without earning rewards as a so called DIY gateway I suggest our repo + miner instructions or Balena image https://github.com/balena-io-playground/helium 24

Hope this helps.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν αμείβεσαι με hnt με τέτοιες diy λύσεις. Το επιβεβαιώνει και ο τύπος εδώ στα σχόλια του βίντεο.

Επεξ/σία από denexo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τι φαση ειναι παλι αυτο το helium? Δλδ με το rasberry και το module πιο πανω, ποσα HNT κερδιζεις? (αν ειναι το σωστο νομισμα) 

Πρακτικά σε πληρώνει για να στήσεις πομποδέκτες του ασύρματου πρωτοκόλλου Lorawan στο σπίτι σου οπότε να επεκτείνεις το ιδιωτικό τους δίκτυο (κάνουν το relay internet -> "miner" -> συσκευή που μιλάει lorawan και τούμπαλιν). Το πρωτόκολλο αυτό χρησιμοποιείται από συσκευές IOT (χαμηλού ρυθμού μετάδοσης και μεγάλης εμβέλειας) όπως υδρόμετρα που μεταδίδουν τις μετρήσεις τους στον πάροχο, έξυπνους σκουπιδοτενεκέδες που μεταδίδουν την στάθμη των απορριμάτων κλπ. Υποθέτω για να σε πληρώνουν θα πρέπει να υπάρχουν πελάτες των οποίων οι συσκευές θα χρησιμοποιούν το δίκτυο με κάποιο κόστος (πχ. βάζει η ΕΥΔΑΠ έξυπνα υδρόμετρα που αντί για mobile δίκτυα 3G/4G, χρησιμοποιούν Lorawan). 

Μέχρι πρότινος δεν έχω δει ιδιαίτερη κινητικότητα των Lorawan δικτύων στην Ελλάδα πέραν ορισμένων πιλοτικών εφαρμογών κάποιων δήμων οπότε θα ήμουν συγκρατημένος στο να αρχίζω να αγοράζω αβέρτα πλακέτες..

5 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

Δεν θέλουν να δημιουργήσουν κάποιο κατευθυντικό link αλλά να παίξουν με κάποια omnidirectional κεραία που εκπέμπει παντού. Το συγκεκριμένο πρωτόκολλο υποστηρίζει τέτοιες αποστάσεις με ΠΟΛΥ χαμηλό data rate φυσικά 😃

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστα μιλατε ολοι...

θελει clients να κουμπωσουν πανω και σχετικη καλυψη απο δικτυο...

Ελλαδα ειναι σχετικα πρωιμα τα πραματα....

σε θεωρητικο επιπεδο, θα υπαρξει λετε ανταγωνισμος απο 4G/5G δικτυα αργοτερα, ωστε το πραγμα να μην προχωρησει?...

γιατι το mobile δικτυο ειναι ηδη ετοιμο ή στηνεται...

νταξει....ρωταω αν διαβαζετε το μελλον τωρα...αλλα λεμε

 

 

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, greekfragma said:

μου λείπει ένα μηδενικό....θα τσοντάρεις; 😁

χαχαχα, μακαρι να ειχα, ετσι οπως χρεώθηκα καλο Ιουλιο θα εχω κάνει ROI

19 minutes ago, thanospetr said:

Πρακτικά σε πληρώνει για να στήσεις πομποδέκτες του ασύρματου πρωτοκόλλου Lorawan στο σπίτι σου οπότε να επεκτείνεις το ιδιωτικό τους δίκτυο (κάνουν το relay internet -> "miner" -> συσκευή που μιλάει lorawan και τούμπαλιν). Το πρωτόκολλο αυτό χρησιμοποιείται από συσκευές IOT (χαμηλού ρυθμού μετάδοσης και μεγάλης εμβέλειας) όπως υδρόμετρα που μεταδίδουν τις μετρήσεις τους στον πάροχο, έξυπνους σκουπιδοτενεκέδες που μεταδίδουν την στάθμη των απορριμάτων κλπ. Υποθέτω για να σε πληρώνουν θα πρέπει να υπάρχουν πελάτες των οποίων οι συσκευές θα χρησιμοποιούν το δίκτυο με κάποιο κόστος (πχ. βάζει η ΕΥΔΑΠ έξυπνα υδρόμετρα που αντί για mobile δίκτυα 3G/4G, χρησιμοποιούν Lorawan). 

Μέχρι πρότινος δεν έχω δει ιδιαίτερη κινητικότητα των Lorawan δικτύων στην Ελλάδα πέραν ορισμένων πιλοτικών εφαρμογών κάποιων δήμων οπότε θα ήμουν συγκρατημένος στο να αρχίζω να αγοράζω αβέρτα πλακέτες..

Δεν θέλουν να δημιουργήσουν κάποιο κατευθυντικό link αλλά να παίξουν με κάποια omnidirectional κεραία που εκπέμπει παντού. Το συγκεκριμένο πρωτόκολλο υποστηρίζει τέτοιες αποστάσεις με ΠΟΛΥ χαμηλό data rate φυσικά 😃

Α δεν το γνώριζα αυτό, άλλα σε οποία άλλη περίπτωση επειδή είναι το αντικείμενο μου τα δίκτυα , θα μπορούσες να κάνεις link 2 περιοχές με Gigabit και με μηδενικό noise με την συγκεκριμένη συσκευή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερον ειναι το helium απο τα λιγα που διαβαζω πρεπει να παρεις τις οφισιαλ συσκευες ωστε να σε πληρωνουν στο νομισμα τους.Διαβασε κανεις περισσοτερες λεπτομεριες πως ακριβως λειτουργει το ολο θεμα..Το ψηνω και εγω να βαλω μια ετσι συσκευη και αν γινει δουλιτσα στο μελλον θα ειμαστε κομπλεδουρα.

Κοιτουσα την τιμη στο helium παντως και η τιμη επαιζε στις αρχες 20 λεπτα και τωρα εχει φτασει 16 ευρω.

Εγω ειμαι περιοχη δαφνη με συνορα νεου κοσμου.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mονο που βλέπω voskcoin και redpandaminer να βγαζουν βιντεο ταυτοχρονα και να μην αναφερει κανεις οτι ειναι sponsored και ο ενας να βγαζει 50$ την μερα ανεξοδα και ο αλλος 200$ σε μια εβδομαδα... Ξερναω απο τα αυτιά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ αν βαλει ενα καποιος ποσο θα παιρνει ημερησιος αν ειναι μονος του και ποσο θα ανεβει αυτο αμα μπει ας πουμε αλλος 1.
στο λινκ με το χαρτη καλυψης δεν μου δειχνει τιποτα ακομα και ζουμ στην κω να κανω . αλλα και στα υπαρχον hotspot δεν λεει profitability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ενημερώθηκα από το discord οτι επιβράβευση με πληρωμή helium σε raspberry 4 + RAK2245 δεν γίνεται πλέον. Ίσχυε μόνο για την Alpha stage του Helium.

Συζητάνε βέβαια να ανοίξει ξανά αλλά με ένα ελάχιστο κέρδος για να ανταμοίβει το ρεύμα + κάτι λίγο ακόμα ως ευχαριστήριο για τον κόμβο που στήθηκε. Με λίγα λόγια σου λένε οτι για να κάνεις Helium mining αναγκαστικά αγοράζεις τα πιστοποιημένα miners στυλ Nebra και οτι τα custom hotspots δε θα πάρουν ποτέ πιστοποίηση mining.

Νομίζω οτι θα ακυρώσω και τη παραγγελία του module...μάλλον βιάστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Μόλις ενημερώθηκα από το discord οτι επιβράβευση με πληρωμή helium σε raspberry 4 + RAK2245 δεν γίνεται πλέον. Ίσχυε μόνο για την Alpha stage του Helium.

Συζητάνε βέβαια να ανοίξει ξανά αλλά με ένα ελάχιστο κέρδος για να ανταμοίβει το ρεύμα + κάτι λίγο ακόμα ως ευχαριστήριο για τον κόμβο που στήθηκε. Με λίγα λόγια σου λένε οτι για να κάνεις Helium mining αναγκαστικά αγοράζεις τα πιστοποιημένα miners στυλ Nebra και οτι τα custom hotspots δε θα πάρουν ποτέ πιστοποίηση mining.

Νομίζω οτι θα ακυρώσω και τη παραγγελία του module...μάλλον βιάστηκα.

Οπως βιαστηκες και με το μηχανάκι! Μα versys ;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, icenex είπε

Ενδιαφερον ειναι το helium απο τα λιγα που διαβαζω πρεπει να παρεις τις οφισιαλ συσκευες ωστε να σε πληρωνουν στο νομισμα τους.Διαβασε κανεις περισσοτερες λεπτομεριες πως ακριβως λειτουργει το ολο θεμα..Το ψηνω και εγω να βαλω μια ετσι συσκευη και αν γινει δουλιτσα στο μελλον θα ειμαστε κομπλεδουρα.

Κοιτουσα την τιμη στο helium παντως και η τιμη επαιζε στις αρχες 20 λεπτα και τωρα εχει φτασει 16 ευρω.

Εγω ειμαι περιοχη δαφνη με συνορα νεου κοσμου.

Κοντά είμαστε  Δάφνη προς Νεα Σμύρνη κι εγώ , έχω παραγγείλει  2 spot και είναι στο δρόμο για Ελλάδα .
ψήσου κι εσύ .... να κάνουμε δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ooaris είπε

Οπως βιαστηκες και με το μηχανάκι! Μα versys ;; :P

το ακύρωσα το module. θα παρακολουθώ για αργότερη φάση

το μεκανάκι 10χρόνια σούπερ έχει βγει. το έχω καταφχαριστηθεί. δε βλέπω και τη φώτο σου να σε κοροιδέψω....μπεβμεδακιας χονδακιας...δε ξερω....θα το βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Μόλις ενημερώθηκα από το discord οτι επιβράβευση με πληρωμή helium σε raspberry 4 + RAK2245 δεν γίνεται πλέον. Ίσχυε μόνο για την Alpha stage του Helium.

Συζητάνε βέβαια να ανοίξει ξανά αλλά με ένα ελάχιστο κέρδος για να ανταμοίβει το ρεύμα + κάτι λίγο ακόμα ως ευχαριστήριο για τον κόμβο που στήθηκε. Με λίγα λόγια σου λένε οτι για να κάνεις Helium mining αναγκαστικά αγοράζεις τα πιστοποιημένα miners στυλ Nebra και οτι τα custom hotspots δε θα πάρουν ποτέ πιστοποίηση mining.

Νομίζω οτι θα ακυρώσω και τη παραγγελία του module...μάλλον βιάστηκα.

και απο λονδινο λενε οτι παραγκελιες στην Nebra απο αρχες νοεμβρη δεν εχουν παραλαβει ακομα.
Η nebra λεει αρχες καλοκαιριου θα ξεκινησουν οι παραδωσεις Ευρωπη.

Επεξ/σία από stavroulis1985
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...