Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Λοιπόν.... Όπως τα υπολόγισα, βγάζω (υποθετικά) 0.7 etherium ανά μήνα.

Στους 2 μήνες είναι 1.4 etherium.

Στους 3 μήνες 2.1 etherium.

Και σκέφτομαι εγώ τώρα....

Εάν πάω σόλο mine , στους 3 μήνες, δεν θα κάτσει ένα γαμωblock????? Έστω ότι το block μπορεί να έχει από 3-6 etherium  , πιο πολύ κέρδος δεν θα έχω σε βάθος 3-4 μηνών;;

Γιατί λοιπόν να μην το κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω;; ( Εκτός του ότι δεν ξέρω πως να κάνω solo mining 😛😄)..

αυτο ειναι ρουλετα οχι τζογος 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Λοιπόν.... Όπως τα υπολόγισα, βγάζω (υποθετικά) 0.7 etherium ανά μήνα.

Στους 2 μήνες είναι 1.4 etherium.

Στους 3 μήνες 2.1 etherium.

Και σκέφτομαι εγώ τώρα....

Εάν πάω σόλο mine , στους 3 μήνες, δεν θα κάτσει ένα γαμωblock????? Έστω ότι το block μπορεί να έχει από 3-6 etherium  , πιο πολύ κέρδος δεν θα έχω σε βάθος 3-4 μηνών;;

Γιατί λοιπόν να μην το κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω;; ( Εκτός του ότι δεν ξέρω πως να κάνω solo mining 😛😄)..

φαντάζομαι οτι υπερισχύει το consistency ?

Αυτός γιατι δεν πάει σολο;
https://ethermine.org/miners/Fe59e90788D6445c2aD816Bb28d07339EBbbBf06/dashboard?fbclid=IwAR3onHutpbc78WyLWE0ydSCCv_IoDXtO6DL-g9yJlVnxk-d7tSeHqJNcqO4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ooaris είπε

φαντάζομαι οτι υπερισχύει το consistency ?

Αυτός γιατι δεν πάει σολο;
https://ethermine.org/miners/Fe59e90788D6445c2aD816Bb28d07339EBbbBf06/dashboard?fbclid=IwAR3onHutpbc78WyLWE0ydSCCv_IoDXtO6DL-g9yJlVnxk-d7tSeHqJNcqO4

Με αυτά που βγάζει δεν χρειάζεται καν να πάει σόλο. Και γω αν έβγαζα τόσα δεν θα το σκεφτόμουν για σόλο.

Και δεν ξέρουμε εάν αυτό το πορτοφόλι είναι ένας τύπος, ή πολλοί μαζεμένοι και σκάβουν στο ίδιο πορτοφόλι...

1744 workers δεν τους λες και λίγους..

7 λεπτά πριν, sharke είπε

αυτο ειναι ρουλετα οχι τζογος 😝

1 block να κάθεται ανά 3-4 μήνες, όχι παραπάνω 😛

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Λοιπόν.... Όπως τα υπολόγισα, βγάζω (υποθετικά) 0.7 etherium ανά μήνα.

Στους 2 μήνες είναι 1.4 etherium.

Στους 3 μήνες 2.1 etherium.

Και σκέφτομαι εγώ τώρα....

Εάν πάω σόλο mine , στους 3 μήνες, δεν θα κάτσει ένα γαμωblock????? Έστω ότι το block μπορεί να έχει από 3-6 etherium  , πιο πολύ κέρδος δεν θα έχω σε βάθος 3-4 μηνών;;

Γιατί λοιπόν να μην το κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω;; ( Εκτός του ότι δεν ξέρω πως να κάνω solo mining 😛😄)..

Solo πας με νοικιασμένο NH σε συγκεκριμένες ώρες .. Για να πας έτσι θες 10 φορές rate από ότι έχεις και πάλι εάν βαράς avg blocks θα βγάλεις ποιο λίγα από pool. Εάν βαρεσεις μικρά χάνεις και λεφτά. Στατιστική είναι όλα βαριέμαι βνα εξηγώ.

 

 

Τώρα βγάζεις 0.7 , σε ένα μήνα ήδη έχεις χάσει 64% από έβγαζες τον Μάρτιο.

Όπως πάει σε ένα μήνα δεν θα βγάζεις ούτε τα 2/3 του 0.7 και σε 2 μήνες ούτε τα μισά. Όποτε κάντο 0.7 + 0.5 + 0.35 σε τρεις μήνες , και με πολύ αισιοδοξία τέτοια νούμερα. Με το hashrate σου θες 5-6 μήνες να βρεις μπλοκ.

 

Avg block είναι τώρα 2.2 όχι 3 με 6. Και φυσικά αυτό που κάνουμε τώρα το έχουν κάνει άλλοι με πολύ μεγαλύτερα πουλιά και έχουν κάτσει pool ,κατι ξέρουν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, omitziz είπε

Τώρα βγάζεις 0.7 , σε ένα μήνα ήδη έχεις χάσει 64% από έβγαζες τον Μάρτιο.

Όπως πάει σε ένα μήνα δεν θα βγάζεις ούτε τα 2/3 του 0.7 και σε 2 μήνες ούτε τα μισά. Όποτε κάντο 0.7 + 0.5 + 0.35 σε τρεις μήνες , και με πολύ αισιοδοξία τέτοια νούμερα. Με το hashrate σου θες 5-6 μήνες να βρεις μπλοκ.

Έτσι που τα λες είναι.

Το ερώτημα είναι όλη αυτή η χασούρα οφείλεται στο αυξημένο difficulty;

Και αν ναι, παρόλη την εκτόξευση του ΕΤΗ vs EUR/USD κτλ, υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος να βγάζουν οι miners ακριβώς τα ίδια σε χρήμα ώστε να μην τσινάνε; Ή με μαγικό τρόπο τις τελευταίες 10 μέρες μπήκαν επιπλέον 33% miners και αυξήθηκε απότομα η δυσκολία;

Πολύ ύποπτη η όλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Λοιπόν.... Όπως τα υπολόγισα, βγάζω (υποθετικά) 0.7 etherium ανά μήνα.

Στους 2 μήνες είναι 1.4 etherium.

Στους 3 μήνες 2.1 etherium.

Και σκέφτομαι εγώ τώρα....

Εάν πάω σόλο mine , στους 3 μήνες, δεν θα κάτσει ένα γαμωblock????? Έστω ότι το block μπορεί να έχει από 3-6 etherium  , πιο πολύ κέρδος δεν θα έχω σε βάθος 3-4 μηνών;;

Γιατί λοιπόν να μην το κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω;; ( Εκτός του ότι δεν ξέρω πως να κάνω solo mining 😛😄)..

Αν βγάζεις 0,7 eth/μήνα έχεις γύρω στα 700 mh/s

To δίκτυο έχει γύρω στα 600 ΤΗ/s ή 600000000 ΜH/s

Με 15 sec για κάθε block, παράγονται 5760 block την ημέρα.

Για "σίγουρο" 1 block την ημέρα χρειάζεσαι 104000 MH/s

Ή για να βρείς με 700 MH/s block χρειάζεσαι 148 μέρες.

Ας υποθέσουμε οτι χτυπάς 4 blocks σε 600 μέρες (είχες σχεδόν 100% luck - δεν ανέβηκε η δυσκολία κλπ κλπ). Αν αυτά τα blocks τα χτυπήσεις τις ημέρες 550, 570, 585, 600? Θα είσαι ικανοποιημενος? Αν τις μέρες που τα χτύπησες δεν είχε fees και πάρεις 2.1 eth το block ή λιγότερο? Αν τα αυξημένα fees στο πρώτο δίμηνο έδιναν 8 eth ανα block αλλά εσύ δεν χτύπησες και δεν πήρες κομμάτι απο την πίττα?

Νομίζω οτι θες 10GH/s (και λίγα λέω) για solo mining.

Το solo mining με τα mh/s μας είναι χειρότερο και απο το μαύρο - κόκκινο στο καζίνο.

 

 

Επεξ/σία από makhno21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Έτσι που τα λες είναι.

Το ερώτημα είναι όλη αυτή η χασούρα οφείλεται στο αυξημένο difficulty;

Και αν ναι, παρόλη την εκτόξευση του ΕΤΗ vs EUR/USD κτλ, υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος να βγάζουν οι miners ακριβώς τα ίδια σε χρήμα ώστε να μην τσινάνε; Ή με μαγικό τρόπο τις τελευταίες 10 μέρες μπήκαν επιπλέον 33% miners και αυξήθηκε απότομα η δυσκολία;

Πολύ ύποπτη η όλη φάση.

Οι miners έχουν χάσει εδώ και μήνες. Μας πετάνε τα τελευταία ψίχουλα , γιατί φωνάζαμε τόσο καιρό για τα καινούργια forks ?

Και το diff δεν είναι μόνο πόσοι μπαίνουν αλλά και το difficulty bomb (Typically, the time it takes to mine a block increases by around 10-20 seconds for every 100,000 blocks mined)

Και τι με προφυλάσσει εμένα ότι την μέρα που θα ανοίξουν το eth2 δεν θα πουλήσουν όλοι μαζί όσοι έχουν στακαρει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έτσι που τα λες είναι.

Το ερώτημα είναι όλη αυτή η χασούρα οφείλεται στο αυξημένο difficulty;

Και αν ναι, παρόλη την εκτόξευση του ΕΤΗ vs EUR/USD κτλ, υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος να βγάζουν οι miners ακριβώς τα ίδια σε χρήμα ώστε να μην τσινάνε; Ή με μαγικό τρόπο τις τελευταίες 10 μέρες μπήκαν επιπλέον 33% miners και αυξήθηκε απότομα η δυσκολία;

 

το προφιτ που εχεις τις τελευταιες ημερες σε αναλογια αν μετατρεπονταν το Eth που σκαβεις σε fiat-ευρω δεν ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με αρχες Απριλη εως και 10 μερες πριν;

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε

 

το προφιτ που εχεις τις τελευταιες ημερες σε αναλογια αν μετατρεπονταν το Eth που σκαβεις σε fiat-ευρω δεν ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με αρχες Απριλη εως και 10 μερες πριν;

eth σκάβουμε αρα σε eth μετράμε το προφιτ , οι φανταστικές μετατροπες σε ευρώ είναι συζήτηση για καφενείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, omitziz είπε

eth σκάβουμε αρα σε eth μετράμε το προφιτ , οι φανταστικές μετατροπες σε ευρώ είναι συζήτηση για καφενείο. 


ρωταω για να γνωριζουμε αν ισχυει σε ολους το ιδιο πραγμα, το μεν difficulty έχει ανεβει, τα gas fees ψιλοπατωνουν αλλα παρολαυτα τις τελευταιες 5 μερες βγαζω 6-8 ευρω περισσοτερα ανα ημερα αποτι πριν, δλδ αυξηση profitability 20% περιπου

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Odyss3us είπε


ρωταω για να γνωριζουμε αν ισχυει σε ολους το ιδιο πραγμα, το μεν difficulty έχει ανεβει, τα gas fees ψιλοπατωνουν αλλα τις τελευταιες 5 μερες βγαζω 6-8 ευρω περισσοτερα αποτι πριν

Δεν βγάζεις τίποτα γιατι εχεις μονο eth , ευρώ μόνο ΟΟΟΟΟΟΟΤΑΝ αλλάξεις.  

Τώρα εαν αλλαζεις αυτόματα από τότε που σκάβεις σε κάθε payout σε ευρω ναι εισαι στα ιδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

το προφιτ που εχεις τις τελευταιες ημερες σε αναλογια αν μετατρεπονταν το Eth που σκαβεις σε fiat-ευρω δεν ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με αρχες Απριλη εως και 10 μερες πριν;

Είναι περίπου στα ίδια επίπεδα. Άντε ένα 5-6% πάνω.

  

3 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

τα gas fees ψιλοπατωνουν


Δεν πατώνουν. Πατώνουν σημαίνει κάτω από 50.

Μην κοιτάς τις 2 τελευταίες μέρες που υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα και gwei άνω του 100.

Όταν πέσει στα 30-40 θα δούμε.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...