Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10€ για μείωση 1°c...  Η αλλιώς.. 0.0034etherium για 1°c

Αποτυχία...

Screenshot_2021-05-07-21-11-44-524_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν η ροή αέρα σου δεν είναι παράλληλη με τα fins λογικό....γίνεται να κολλήσεις τις ψύκτρες οριζόντια παράλληλα με το μήκος της κάρτας ή δε γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αν η ροή αέρα σου δεν είναι παράλληλη με τα fins λογικό....γίνεται να κολλήσεις τις ψύκτρες οριζόντια παράλληλα με το μήκος της κάρτας ή δε γίνεται;

Παράλληλη είναι η ροή αέρα... Αλλά τζιφος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

πίσω από το plate πατάνε οι μνήμες σε κάνα σοβαρό pad ή σε καμιά αηδία;

Της μαμάς asus είναι τα pads. TUF OC μοντέλο της κάρτας.

Μάλλον τα 0.0034 etherium έπρεπε να τα κάνω thermal pads. 😄

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Της μαμάς asus είναι τα pads. TUF OC μοντέλο της κάρτας.

νομίζω κάποιοι τα αλλάζουν τα στοκ 3μμ και υπάρχει διαφορά. ίσως αν δε θες να το πράξεις να σκεφτείς να πέσεις λίγο σε mh και κατανάλωση όσο θα είμαστε σε καλοκαιρινές temps.

 

το γραψα κάτι σελίδες πιο πίσω. άρχισαν οι ζέστες και θα ψηθούν οι κάρτες...άλλο 20δωμάτιο και άλλο 25. 5βαθμοί ambient μπορεί να είναι και +10 στη κάρτα.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

5 βαθμοί ambient μπορεί να είναι και +10 στη κάρτα.

Αυτό πως; Εγώ όσο αυξήθηκε η ambient άλλο τόσο αύξηση είδα στην θερμοκρασία της κάρτας, είτε σε mining είτε σε gaming..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Που να τα βρω όταν με ταπώνεις με τα φανταστικά σου ευρω και το φανταστικο 147 iq σου. 

Μεταξύ μας τώρα, και αυτή η απάντηση προβλεπόμενη είναι. Πάντως δεν πήγαινε σε σένα το μήνυμα αλλά δεν πειράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

νομίζω κάποιοι τα αλλάζουν τα στοκ 3μμ και υπάρχει διαφορά. ίσως αν δε θες να το πράξεις να σκεφτείς να πέσεις λίγο σε mh και κατανάλωση όσο θα είμαστε σε καλοκαιρινές temps.

 

το γραψα κάτι σελίδες πιο πίσω. άρχισαν οι ζέστες και θα ψηθούν οι κάρτες...άλλο 20δωμάτιο και άλλο 25. 5βαθμοί ambient μπορεί να είναι και +10 στη κάρτα.

Δεν μου κάνει throttle, απλά δεν κατέβηκε όσο περίμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αυτό πως; Εγώ όσο αυξήθηκε η ambient άλλο τόσο αύξηση είδα στην θερμοκρασία της κάρτας, είτε σε mining είτε σε gaming..

από κάποια θερμοκρασία και πάνω μειώνεται και ο ρυθμός μεταφοράς θερμότητας. ειδικά αν δε μπορεί να ισορροπηθεί η απορρόφηση αυτής της θερμοκρασίας από τον υπόλοιπο χώρο που βρίσκεται η πηγή θερμότητας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ηθικο διδαγμα δηλαδη ειναι οτι επειδη ανεβηκε η δυσκολια δεν αξιζει το σκαψιμο?

Εγω θα αφησω μια ταπεινη σκεψη που εκανα, θεωρει καποιος απο εδω μεσα οτι το eth ή btc ή καποιο αλλο νομισμα να παιρνει αξια οσο περναει ο καιρος αν υπηρχε η ιδια ευκολια να τα βγαλει καποιος και υπηρχε απεριοριστο αποθεμα. Ο λογος που ενα κρυπτονομισμα παιρνει αξια ειναι το ποσο ευκολα η δυσκολα το σκαβει καποιος και σε τι αποθεμα υπαρχει τοσο απλα ειναι τα πραγματα(αντε να βαλω και την ζητηση μεσα στην εξισωση που ουσιαστικα ειναι το αποθεμα αν υπαρχει περισσοτερο απο οτι ζηταγε ο κοσμος τοτε η τιμη του θα επεφτε οσο ειναι μικροτερο απο την ζητηση τοσο ανεβαινει και η τιμη δηλαδη τι αλλο υπαρχει περα απο αυτο).

Δηλαδη ειναι προτιμοτερο να μην παρει αξια το eth και να μενει στασιμο και να βγαζετε την ιδια ποσοτητα eth?

Γιατι δεν γινεται κατι να παιρνει αξια ετσι χωρις λογο και αιτια η τουλαχιστον δεν μπορει να παιρνει 5-10x

Θεωρω οτι ο omitziz δεν εχει εξηγησει ακριβως το σκεπτικο του για αυτο υπαρχει αυτη η συγχυση στην κουβεντα.

Πραγματικα και χωρις ιχνος ειρωνειας η κοροιδιας μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις γιατι σε ενοχλει τοσο που δεν βγαζεις τα ιδια eth σε σχεση με αυτο που υπολογιζες δηλαδη οπως και να εχει καποια στιγμη ειτε αυτο ειναι σε 5 η 10 χρονια τοτε θα αναγκαστεις να εξαργυρωσεις τα eth σε καποιο αλλο νομισμα ειτε αυτο λεγεται ευρω ειτε δολαριο παλιδεν θα πρεπει να μεταφραστει καπως η αξια του eth που εχεις σκαψει?Η μηπως θεωρεις αυτονοητο οτι η αξια του eth θα παει το 2030 χωρις λογο και αιτια στα 100k για να γινει αυτο θεωρω οτι ειτε το αποθεμα θα λιγοστεψει σε σχεση με την ζητηση ειτε θα ειναι δυσκολοτερο να το βγαλεις?Η μηπως θεωρεις εφικτο κατι να παιρνει αστρονομικη αξια και τα εξοδα για να το βγαλεις να παραμενουν τα ιδια?

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

κοίτα...μη το πάρεις σαν flame αλλά επειδή κουβεντιάσαμε και σε άλλο θρεντ αλλά και σε πμ....

θεωρώ οτι είσαι αρκετά ευφυής άνθρωπος με λογικό IQ 147 ( και μένα παιδί με είχαν μετρήσει στα 140+ ακριβώς δε θυμάμαι και δε με νοιάζει να το θυμάμαι)

δυστυχώς θεωρώ οτι το κοινωνικό σου iq είναι που χρήζει προσοχής γιατί απαντάς πολύ (ψάχνω τη λέξη ελληνικά..θα τη πω αγγλικά abnormal) σε απλές συζητήσεις.

δε κάνουμε διαγωνισμό ανωτερότητας στο τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα στο mining.

ο καθένας ελεύθερα μετράει το κέρδος του και δεν έχουμε όλοι την ίδια οπτική.

άλλος σε ευρώ μικροποσά που βάζει από τα πορτοφόλια στη τράπεζα, άλλος αγοράζοντας alt coins, άλλος επενδύοντας σε btc.

παρακολούθησα και στις προηγούμενες σελίδες κάποια παιδιά που λογομάχησαν για το ποιό είναι το μέτρο σύγκρισης...μήλα πορτοκάλια ή μπανάνες-αγγούρια.

άλλος μετράει σε ETH άλλος σε EURO....

παίδες μιλάμε για ένα οικονομικό σύστημα που δεν έχει πλήρως ενταχθεί και εναρμονιστεί με το υπάρχον οικονομικό πλαίσιο και ακόμα το μαγειρεύουν και όσοι το ξεκίνησαν και όσοι θέλουν να το ελέγξουν.

είτε κοιτάς μακριά επενδυτικά είτε άμεσα για να καλύψεις ανάγκες και ένα έξτρα εισόδημα δε κατανοώ γιατί πρέπει να μετράμε ποιος "την έχει μακρύτερη την επένδυση".

Δεν θα απαντήσω στο προσωπικού γιατί είναι offtopic. 

Στα του κέρδους, δεν νοείται να λογαριάζουμε το κέρδος υπολογίζοντας πόσα πουλήσαμε, αλλά σε τι τιμή τα πουλήσαμε. Αν σε ρωτήσει κάποιος "πάει καλά το mining?", τι θα του πείς έσυ, πάει χαλιά γιατί βγάζω λιγότερα ethereum από ότι το 2018, την στιγμή που daily το κέρδος σου είναι 6 φορές πάνω? 

Και το γράφω αυτό θεωρόντας ότι όποιος κάνει mining κοιτάει την αντιστοιχία σε €. Αν τον ενδιαφέρει το crypto καθεαυτό τότε θα αγόραζε cryptos. Λίγους μήνες πριν με την τιμή που είχε το ethereum θα αγοράζαν εκατοντάδες από δαύτα αντί για κάρτες γραφικών.  Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιον τον ενδιαφέρει η συλλογή cryptos και τα κάνει mining! Οποιοσδήποτε πιστεύει ότι η τιμή πχ. του ethereum κάποια στιγμή θα είναι υψηλότερη από την σημερινή και δεν αγοράζει αλλά ανταυτού κάνει mining νομίζω πως είτε με trollari είτε δεν το έχει μελετήσει καλά το θέμα. Εκεί πήγαινε και το post μου με το πτυχίο οικονομικών αλλά ήταν αρκετά λεπτή ειρώνεια και δεν το πιάσανε :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hattori_gr είπε

επειδη δηλωσα στο φυσικο αεριο οτι θα καιω πανω απο 3000kw τον μηνα με εβαλαν σε ΜΕΓΑΛΟ προγραμμα που ΔΕΝ εχει ρήτρες

 

*εδιτ το τετραμηνο

εδω μπορειτε να δειτε λεπτομεριες

 

συμπληρώνετε την φόρμα αναλόγως και βλέπετε για την περιοχή σας ποίος είναι ο καλύτερος παροχέας
https://www.energy-market.gr/eiq/residential/form/

😄😄 Φίλε μόλις σήμερα έστειλα το συμβόλαιο υπογεγραμμένο στο Φυσικό Αέριο, ακριβώς τα ίδια KW έβαλα κι εγώ στο Energy Market..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν θα απαντήσω στο προσωπικού γιατί είναι offtopic. 

Στα του κέρδους, δεν νοείται να λογαριάζουμε το κέρδος υπολογίζοντας πόσα πουλήσαμε, αλλά σε τι τιμή τα πουλήσαμε. Αν σε ρωτήσει κάποιος "πάει καλά το mining?", τι θα του πείς έσυ, πάει χαλιά γιατί βγάζω λιγότερα ethereum από ότι το 2018, την στιγμή που daily το κέρδος σου είναι 6 φορές πάνω? 

Και το γράφω αυτό θεωρόντας ότι όποιος κάνει mining κοιτάει την αντιστοιχία σε €. Αν τον ενδιαφέρει το crypto καθεαυτό τότε θα αγόραζε cryptos. Λίγους μήνες πριν με την τιμή που είχε το ethereum θα αγοράζαν εκατοντάδες από δαύτα αντί για κάρτες γραφικών.  Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιον τον ενδιαφέρει η συλλογή cryptos και τα κάνει mining! Οποιοσδήποτε πιστεύει ότι η τιμή πχ. του ethereum κάποια στιγμή θα είναι υψηλότερη από την σημερινή και δεν αγοράζει αλλά ανταυτού κάνει mining νομίζω πως είτε με trollari είτε δεν το έχει μελετήσει καλά το θέμα. Εκεί πήγαινε και το post μου με το πτυχίο οικονομικών αλλά ήταν αρκετά λεπτή ειρώνεια και δεν το πιάσανε :P 

 

είμαι της άποψης οτι κανείς μας δεν έχει σαφή εικόνα πως θα πάει η συσχέτιση και ισορροπία μεταξύ mining-crypto-currency και τελικού κέρδους-επένδυσης.

πολλά παίζουν ρόλο και πολλά μπορούν να έρθουν ανάποδα σε ένα βράδυ. 

εγώ π.χ. απλά αποταμιεύω btc ξοδεύοντας λίγα ευρώ σε ρεύμα. το πότε θα μετατρέψω τα btc και ΑΝ δε το ξέρω. παρακολουθούμε και προσαρμοζόμαστε ανάλογα τις αντοχές και τις εκτιμήσεις.

επειδή λοιπόν έχουμε διαφορετικές ανάγκες αλλά και διαφορετική φιλοσοφία πως θα επενδύσουμε αλλά και πως θα ξοδέψουμε και πόσα, δε μπορεί να έχει λογική μια μέτρηση μαγκιάς εδώ μέσα για το ποιο είναι το νόημα του mining και αν όποιος υπολογίζει σε ευρώ είναι λάθος και όποιος σε etherium σωστός ή το ανάποδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, greekfragma είπε

κοίτα...μη το πάρεις σαν flame αλλά επειδή κουβεντιάσαμε και σε άλλο θρεντ αλλά και σε πμ....

θεωρώ οτι είσαι αρκετά ευφυής άνθρωπος με λογικό IQ 147 ( και μένα παιδί με είχαν μετρήσει στα 140+ ακριβώς δε θυμάμαι και δε με νοιάζει να το θυμάμαι)

δυστυχώς θεωρώ οτι το κοινωνικό σου iq είναι που χρήζει προσοχής γιατί απαντάς πολύ (ψάχνω τη λέξη ελληνικά..θα τη πω αγγλικά abnormal) σε απλές συζητήσεις.

δε κάνουμε διαγωνισμό ανωτερότητας στο τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα στο mining.

ο καθένας ελεύθερα μετράει το κέρδος του και δεν έχουμε όλοι την ίδια οπτική.

άλλος σε ευρώ μικροποσά που βάζει από τα πορτοφόλια στη τράπεζα, άλλος αγοράζοντας alt coins, άλλος επενδύοντας σε btc.

παρακολούθησα και στις προηγούμενες σελίδες κάποια παιδιά που λογομάχησαν για το ποιό είναι το μέτρο σύγκρισης...μήλα πορτοκάλια ή μπανάνες-αγγούρια.

άλλος μετράει σε ETH άλλος σε EURO....

παίδες μιλάμε για ένα οικονομικό σύστημα που δεν έχει πλήρως ενταχθεί και εναρμονιστεί με το υπάρχον οικονομικό πλαίσιο και ακόμα το μαγειρεύουν και όσοι το ξεκίνησαν και όσοι θέλουν να το ελέγξουν.

είτε κοιτάς μακριά επενδυτικά είτε άμεσα για να καλύψεις ανάγκες και ένα έξτρα εισόδημα δε κατανοώ γιατί πρέπει να μετράμε ποιος "την έχει μακρύτερη την επένδυση".

μέχρι και 110 λένε οτι είναι οκ οι AMD 5700 αλλά εγώ παίζω κάτω από τους 100.

Θεωρώ οτι στους 96-98 είσαι οκ. Αν μπορείς να θυσιάσεις ένα 5% hashrate για να ρίξεις 5-10watts την κάθε κάρτα πίστεψέ με αξίζει. Και κάθεσαι στο δωμάτιο πιο άνετα δίχως να βράζει δίπλα σου το πισι, και λιγότερο ρεύμα καις.

για μέχρι 3-4 κάρτες ίσως ένα απλό nicehash με gminercuda9+ ίσως είναι πιο αποδοτικό. 0.65% fee έχει που το βρίσκω αρκετά λογικό για την ευκολία του.

Με κάλυψε η απάντηση του @Herald , απλώς θέλω να συμπληρώσω πως τις "abnormal" απαντήσεις τις ξεκίνησε ο @omitziz "eth σκάβουμε αρα σε eth μετράμε το προφιτ , οι φανταστικές μετατροπες σε ευρώ είναι συζήτηση για καφενείο". Ο συγκεκριμένος γράφει και συμπεριφέρεται σαν μόνο η δική του άποψη να έχει την αλήθεια - λες και πρόκειται για κάποια αυθεντία στα κρυπτονομίσματα και οι υπόλοιποι πρέπει απλώς να αποδέχονται την αλήθεια του.

Αν λοιπόν γράφει τέτοια πράγματα με τέτοιο ύφος, θα παίρνει "abnormal" απαντήσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...