Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


η ερωτηση μου ειναι υποθετικη και προφανως θελω να δω αυτο το νουμερο, για να δουμε αν το αυξημενο difficulty των τελευταιων ημερων ισοφαριστηκε απο την αυξηση της τιμης του Eth, κι αυτο μονο αν λεμε, αν πατουσες το κουμπακι και τα εκανες ευρω, και αφορα μονο το σκαψιμο της τελευταιας εβδομαδας/ημερων,  σε σχεση με προηγουμενες

ισοφαρίστηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εχω γράψει παλιότερα πως ακριβός αλλάζω  , τι ποσοστό και τι στρατηγική εχω. Μάλιστα εχω βαλει και photos όχι πειραγμένα screenshots. 

Για σένα μετράνε τα eth, γιατί πιστεύεις πως μακροπρόθεσμα αυτά θα έχουν πολύ σημαντικότερη αξία σε σχέση με την πραγματική οικονομία. Δε νομίζω να πιστεύεις πως κάποια στιγμή θα μπορείς να τα χρησιμοποιείς για να πληρώσεις το φόρο σου, να αγοράσεις ψωμί ή να πληρώσεις το λογαριασμό του κινητού σου (χωρίς μετατροπή σε euro).

Αποδεκτό από μένα, αλλά δεν υπάρχει μόνο αυτή η οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο mining scene (~160 MHs)..

Sorry εάν έχουν χιλιοειπωθεί οι παρακάτω ερωτήσεις.

Ποιo mining pool προτείνετε για ethereum? Μπήκα ethermine αλλά μου φαίνεται δεν συμφέρει ιδιαίτερα. Κάποια ιδέα?

Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με τις κάρτες 5700/5700XT και την θερμοκρασία στις μνήμες (memory junction temp). Παρατήρησα ότι μπορεί να φτάσει μέχρι και 98 C, είναι τέτοιες θερμοκρασίες safe για 24/7 mining?

Ευχαριστώ

98 με undervolt? τις εχεις μεσα στο case οι εξω?

greekfragma πασα σε εσενα που γουσταρεις την ζεστη και εγω το κρυο :)

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο mining scene (~160 MHs)..

Sorry εάν έχουν χιλιοειπωθεί οι παρακάτω ερωτήσεις.

Ποιo mining pool προτείνετε για ethereum? Μπήκα ethermine αλλά μου φαίνεται δεν συμφέρει ιδιαίτερα. Κάποια ιδέα?

Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με τις κάρτες 5700/5700XT και την θερμοκρασία στις μνήμες (memory junction temp). Παρατήρησα ότι μπορεί να φτάσει μέχρι και 98 C, είναι τέτοιες θερμοκρασίες safe για 24/7 mining?

Ευχαριστώ

Με μια 5700xt σε κλειστό κουτί, στα 50Mh και 88w, αυτές τις μέρες είναι 84c στις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Carrion είπε

Με μια 5700xt σε κλειστό κουτί, στα 50Mh και 88w, αυτές τις μέρες είναι 84c στις μνήμες.

βγαλτην εξω :).... την XT! η ανοιξε το πλαινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παίζω PoE , η καρτα παράλληλα προσπαθεί να σκάψει με 28-30ΜΗ (asus tuf 3080) και η σοφίτα εχει φθάσει 26C με ανοδικές τάσεις.

 

1_IMG_20210507_202302.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

eth σκάβουμε αρα σε eth μετράμε το προφιτ , οι φανταστικές μετατροπες σε ευρώ είναι συζήτηση για καφενείο. 

Φιλικά, αν είχες επιχείρηση ας πούμε θα είχες βαρέσει πτώχευση.  Χτές πούλαγα 100 παπούτσια των 2€ ενώ σήμερα μόλις 5 παπούτσια των 1000€, έγώ παπούτσια πουλάω άρα πάτωσε η δουλειά. Ε δεν πάει έτσι.

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Η αντιστοίχισή τους στην πραγματική οικονομία (πόσο φαγητό μπορείς να αγοράσεις, τι σπίτι μπορείς να νοικιάσεις κτλ κτλ) είναι αυτή που έχει σημασία.

 

Αυτό. Ούτε καν η αντίστοιχιση σε € έχει σημάσια, απλά προσωπικά το χρησιμοποίω σαν placeholder. Όπου € εννοώ αυτά που μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Φιλικά, αν είχες επιχείρηση ας πούμε θα είχες βαρέσει πτώχευση.  Χτές πούλαγα 100 παπούτσια των 2€ ενώ σήμερα μόλις 5 παπούτσια των 1000€, έγώ παπούτσια πουλάω άρα πάτωσε η δουλειά. Ε δεν πάει έτσι.

Αυτό. Ούτε καν η αντίστοιχιση σε € έχει σημάσια, απλά προσωπικά το χρησιμοποίω σαν placeholder. Όπου € εννοώ αυτά που μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα €.

Απαλευτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Herald είπε

Φιλικά, αν είχες επιχείρηση ας πούμε θα είχες βαρέσει πτώχευση.  Χτές πούλαγα 100 παπούτσια των 2€ ενώ σήμερα μόλις 5 παπούτσια των 1000€, έγώ παπούτσια πουλάω άρα πάτωσε η δουλειά. Ε δεν πάει έτσι.

Φιλικά εντελώς λάθος το παράδειγμα σου γιατί εδώ δεν υπάρχουν ούτε ευρώ ούτε παπούτσια. Μπορείς να περάσεις ξανα όταν το κατανοήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Carrion είπε

Απαλευτο...

147ΙQ με πτυχία οικονομικών. 

Αverage joe που αγόρασε κάρτες να κάνει mining.

 

Pick your source

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Φιλικά εντελώς λάθος το παράδειγμα σου γιατί εδώ δεν υπάρχουν ούτε ευρώ ούτε παπούτσια. Μπορείς να περάσεις ξανα όταν το κατανοήσεις. 

Ο σκόπος σου δεν είναι να μετατρέψεις τα "παπούτσια" σε €? Κάποια στιγμή στο κοντινό ή μακρινό μέλλον? Και λέω στο μέλλον, γιατί θεωρείς ότι θα ανέβει η τιμή φαντάζομαι. Αν τελικά έχεις τα μισά ethereum από ότι υπολογίζες να βγάλεις αλλά το 1 ethereum κοστίζει τα διπλάσια από όσο υπολόγιζες, το ίδιο πράμα δεν είναι στο τέλος?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ούτε 47 όπως φαίνεται και προσοχη στα 

 

fidia-dilesh.jpg

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο σκόπος σου δεν είναι να μετατρέψεις τα "παπούτσια" σε €? Κάποια στιγμή στο κοντινό ή μακρινό μέλλον? Και λέω στο μέλλον, γιατί θεωρείς ότι θα ανέβει η τιμή φαντάζομαι. Αν τελικά έχεις τα μισά ethereum από ότι υπολογίζες να βγάλεις αλλά το 1 ethereum κοστίζει τα διπλάσια από όσο υπολόγιζες, το ίδιο πράμα δεν είναι στο τέλος?

τρικυμιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

ούτε 47 όπως φαίνεται και προσοχη στα 

 

fidia-dilesh.jpg

τρικυμιά. 

Απάλευτο.

Είδες, και γώ μπορώ μονολεκτικά όταν δεν έχω επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

147ΙQ με πτυχία οικονομικών. 

Αverage joe που αγόρασε κάρτες να κάνει mining.

 

Pick your source

κοίτα...μη το πάρεις σαν flame αλλά επειδή κουβεντιάσαμε και σε άλλο θρεντ αλλά και σε πμ....

θεωρώ οτι είσαι αρκετά ευφυής άνθρωπος με λογικό IQ 147 ( και μένα παιδί με είχαν μετρήσει στα 140+ ακριβώς δε θυμάμαι και δε με νοιάζει να το θυμάμαι)

δυστυχώς θεωρώ οτι το κοινωνικό σου iq είναι που χρήζει προσοχής γιατί απαντάς πολύ (ψάχνω τη λέξη ελληνικά..θα τη πω αγγλικά abnormal) σε απλές συζητήσεις.

δε κάνουμε διαγωνισμό ανωτερότητας στο τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα στο mining.

ο καθένας ελεύθερα μετράει το κέρδος του και δεν έχουμε όλοι την ίδια οπτική.

άλλος σε ευρώ μικροποσά που βάζει από τα πορτοφόλια στη τράπεζα, άλλος αγοράζοντας alt coins, άλλος επενδύοντας σε btc.

παρακολούθησα και στις προηγούμενες σελίδες κάποια παιδιά που λογομάχησαν για το ποιό είναι το μέτρο σύγκρισης...μήλα πορτοκάλια ή μπανάνες-αγγούρια.

άλλος μετράει σε ETH άλλος σε EURO....

παίδες μιλάμε για ένα οικονομικό σύστημα που δεν έχει πλήρως ενταχθεί και εναρμονιστεί με το υπάρχον οικονομικό πλαίσιο και ακόμα το μαγειρεύουν και όσοι το ξεκίνησαν και όσοι θέλουν να το ελέγξουν.

είτε κοιτάς μακριά επενδυτικά είτε άμεσα για να καλύψεις ανάγκες και ένα έξτρα εισόδημα δε κατανοώ γιατί πρέπει να μετράμε ποιος "την έχει μακρύτερη την επένδυση".

2 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο mining scene (~160 MHs)..

Sorry εάν έχουν χιλιοειπωθεί οι παρακάτω ερωτήσεις.

Ποιo mining pool προτείνετε για ethereum? Μπήκα ethermine αλλά μου φαίνεται δεν συμφέρει ιδιαίτερα. Κάποια ιδέα?

Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με τις κάρτες 5700/5700XT και την θερμοκρασία στις μνήμες (memory junction temp). Παρατήρησα ότι μπορεί να φτάσει μέχρι και 98 C, είναι τέτοιες θερμοκρασίες safe για 24/7 mining?

Ευχαριστώ

μέχρι και 110 λένε οτι είναι οκ οι AMD 5700 αλλά εγώ παίζω κάτω από τους 100.

Θεωρώ οτι στους 96-98 είσαι οκ. Αν μπορείς να θυσιάσεις ένα 5% hashrate για να ρίξεις 5-10watts την κάθε κάρτα πίστεψέ με αξίζει. Και κάθεσαι στο δωμάτιο πιο άνετα δίχως να βράζει δίπλα σου το πισι, και λιγότερο ρεύμα καις.

για μέχρι 3-4 κάρτες ίσως ένα απλό nicehash με gminercuda9+ ίσως είναι πιο αποδοτικό. 0.65% fee έχει που το βρίσκω αρκετά λογικό για την ευκολία του.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με τις κάρτες 5700/5700XT και την θερμοκρασία στις μνήμες (memory junction temp). Παρατήρησα ότι μπορεί να φτάσει μέχρι και 98 C, είναι τέτοιες θερμοκρασίες safe για 24/7 mining?

Ποιες 5700/5700ΧΤ είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Είδες, και γώ μπορώ μονολεκτικά όταν δεν έχω επιχειρήματα.

Που να τα βρω όταν με ταπώνεις με τα φανταστικά σου ευρω και το φανταστικο 147 iq σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...