Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.png.1e85a3049ac0673d5b49e65a36bf57ba.png

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μεγαλη κατρακυλα για τα παντα δεν εμεινε τιποτα ορθιο τις τελευταιες μερες. Εγω ψηνομαι να δωσω την 5700xt και να παω σε καποια 3070 η 6800 αλλα ποσο να τη δωσω? Και 900 να τη δωσω που θα φυγει θελω ακομα ενα 1000αρικο για τις παραπανω καρτες. Δηλαδη θες να βρεις καρτα και αναγκαζεσαι και εσυ να δωσεις την καρτα σε υψηλη τιμη γιατι οι τιμες στις καινουργιες ειναι παραλογες. Το καλο οτι γλιτωνω ΦΠΑ οπως ισως καπως να βολευτει η δουλεια. Το θεμα ειναι αν θα βρουμε καρτα εφοσον φυγει αυτη και σε τι τιμη. 

Για να πεις οτι δεν χωνεις βαθια το χερι στην τσεπη, πουλας τωρα και αγοραζεις μετα. Αν σε παιρνει να μεινεις για καιρο χωρις καρτα, καλως. Αν οχι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

image.png.1e85a3049ac0673d5b49e65a36bf57ba.png

WTF ... τι σκατά έπαθε το flexpool (6TH/s pool hashrate)!

Το 2miners (15TH/s pool hashrate) έβγαλε 22 blocks στον ίδιο χρόνο.

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

WTF ... τι σκατά έπαθε το flexpool!

Το 2miners έβγαλε 22 blocks στον ίδιο χρόνο.

 

Κλασικα στο telegram προσπαθουν να δικαιολογησουν αυτην την φαση και τωρα που βρηκαν 3 blocks το κανουν θεμα.

Θα μεινω στο ethermine για λιγο λογω των gas που εχει αυξομειωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george1551 είπε

 Καλησπέρα , εγώ θέλω να δω τις τιμές των καρτών να πέφτουν επιτέλους , αν κρατήσει μια εβδομάδα ακόμα το ξύλο θα πέσει πολύ γέλιο αλλά το θέμα ειναι να θα δούμε τις τιμές στις κάρτες να πέφτουν. Μια 3060ti θα την αγόραζα  σε λογική τιμή και όχι 1200 που ζητάνε .

 Επίσης ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που δεν πρότειναν την αγορά hardware στους ποιο άσχετους που ήθελαν να ασχοληθούν.

 Όπως και να έχει εγώ άρχισα αγορές σήμερα σε 3 μικρά Doge Xrp Ada , ίσα ίσα που τα ακούμπησα με 50 ευρώ στο καθένα βέβαια ψάχνω μια κάρτα αλλά να βγάλει το κόστος της σε 5-6 μήνες και να κρατήσω τα crypto , δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος αλλά δεν θα βάλω χρήματα πολλά ή που θα μου χρειαστούν προσδοκώντας άμεσα μεγάλα κέρδη.

 

Δεν πρόκειται να δεις πτώση τιμών σύντομα.
 

 

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μεγαλη κατρακυλα για τα παντα δεν εμεινε τιποτα ορθιο τις τελευταιες μερες. Εγω ψηνομαι να δωσω την 5700xt και να παω σε καποια 3070 η 6800 αλλα ποσο να τη δωσω? Και 900 να τη δωσω που θα φυγει θελω ακομα ενα 1000αρικο για τις παραπανω καρτες. Δηλαδη θες να βρεις καρτα και αναγκαζεσαι και εσυ να δωσεις την καρτα σε υψηλη τιμη γιατι οι τιμες στις καινουργιες ειναι παραλογες. Το καλο οτι γλιτωνω ΦΠΑ οπως ισως καπως να βολευτει η δουλεια. Το θεμα ειναι αν θα βρουμε καρτα εφοσον φυγει αυτη και σε τι τιμη. 

Ουτε 900 θα την δώσεις αλλα ουτε χρειάζεσαι +1κ για αυτες που ειπες.
750 θα φύγει η κάρτα σου και θες κανα 300αρι ακόμα για 3070 και κανα 500αρι για 6800xt

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

900 € με τίποτα πλέον που πέσαν οι τιμές στα κρύπτο.

Αλλά δεν έχει και σημασία. Όσο θα πέφτει η τιμή της  μεταχειρισμένης 5700XT, τόσο θα πέφτουν και οι τιμές για τις καινούργιες.

Το πρόβλημα είναι για αυτούς που όντως δεν έκαναν ποτέ mining, και δεν θα τους πιστεύει κανένας.

και εξηγούμε. Ο miner θα πουλήσει την κάρτα για να την ξεφορτωθεί, την οποία πιθανότατα θα έχει κάνει και απόσβεση. Ο gamer θα πουλήσει την κάρτα του για να πάρει μια καλύτερη, και θα πρέπει να ανταγωνιστεί τον πρώτο (να έχει περίπου ίδιες τιμες). Δεν θα τον πιστεύει κανείς ότι δεν χρησιμοποιούσε τις μνήμες 24/7 για ένα 6μηνο.

Εκει πια θα αντιστραφεί η κατάσταση και ο αγοραστής θα μιλάει για ελεύθερη αγορά και νόμο διαθεσιμότητας και ζήτησης, ενώ μέχρι πρότεινως το έκανε ο πωλητής.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Από τέλη Μαΐου ολες οι κάρτες της σειράς 30 από την nvidia θα είναι μπλοκαρισμενες για να κανουνmining ethereum. Οποτε... προβλημα!

Αγοράζω τις 3060 σου τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μεγαλη κατρακυλα για τα παντα δεν εμεινε τιποτα ορθιο τις τελευταιες μερες. Εγω ψηνομαι να δωσω την 5700xt και να παω σε καποια 3070 η 6800 αλλα ποσο να τη δωσω? Και 900 να τη δωσω που θα φυγει θελω ακομα ενα 1000αρικο για τις παραπανω καρτες. Δηλαδη θες να βρεις καρτα και αναγκαζεσαι και εσυ να δωσεις την καρτα σε υψηλη τιμη γιατι οι τιμες στις καινουργιες ειναι παραλογες. Το καλο οτι γλιτωνω ΦΠΑ οπως ισως καπως να βολευτει η δουλεια. Το θεμα ειναι αν θα βρουμε καρτα εφοσον φυγει αυτη και σε τι τιμη. 

Partalert!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

image.png.1e85a3049ac0673d5b49e65a36bf57ba.png

Για να πεις οτι δεν χωνεις βαθια το χερι στην τσεπη, πουλας τωρα και αγοραζεις μετα. Αν σε παιρνει να μεινεις για καιρο χωρις καρτα, καλως. Αν οχι....

Να μείνω χωρίς κάρτα δεν ξέρω αν αντέχω αλλα για 2 3 βδομάδες μαξ μπορώ να μείνω. 800 μπορώ να τη δώσω σήμερα παραπάνω δεν ξέρω. Αλλά οι νέες είναι τρελές τιμές. Θα παίξω με alert αν την πουλήσω μπας και με κάτσει. Θέλω και τιμολόγιο κτλ που να προλάβω με τα botakia που περνουν τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Να μείνω χωρίς κάρτα δεν ξέρω αν αντέχω αλλα για 2 3 βδομάδες μαξ μπορώ να μείνω. 800 μπορώ να τη δώσω σήμερα παραπάνω δεν ξέρω. Αλλά οι νέες είναι τρελές τιμές. Θα παίξω με alert αν την πουλήσω μπας και με κάτσει. Θέλω και τιμολόγιο κτλ που να προλάβω με τα botakia που περνουν τα πάντα. 

Έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ooaris είπε

Δεν πρόκειται να δεις πτώση τιμών σύντομα.
 

 

Ουτε 900 θα την δώσεις αλλα ουτε χρειάζεσαι +1κ για αυτες που ειπες.
750 θα φύγει η κάρτα σου και θες κανα 300αρι ακόμα για 3070 και κανα 500αρι για 6800xt

6800xt θα είναι λουκούμι δίνω τα 500 παραπάνω γιατί θα είναι 200 παραπάνω 300 θα είναι το ΦΠΑ που θα πάρω πίσω. 800 δηλαδή 1300 πιστεύεις θα βρω 6800xt εύκολα? Βλέπω skroutz τιμές 1900 η φθηνότερη. Με alert από εξωτερικό μόνο που θέλει υπομονή. 

Μόλις τώρα, Vsrs7 είπε

Έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές;

Ναι είναι ενεργές και κανονικό καθεστώς εκτός 39α περνω το ΦΠΑ με το νέο χρόνο στην εκκαθάριση του χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

6800xt θα είναι λουκούμι δίνω τα 500 παραπάνω γιατί θα είναι 200 παραπάνω 300 θα είναι το ΦΠΑ που θα πάρω πίσω. 800 δηλαδή 1300 πιστεύεις θα βρω 6800xt εύκολα? Βλέπω skroutz τιμές 1900 η φθηνότερη. Με alert από εξωτερικό μόνο που θέλει υπομονή. 

από αγγελίες έλεγε. Ελλάδα θες όσα είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

από αγγελίες έλεγε. Ελλάδα θες όσα είπες

Με αγγελίες δεν παίζω πάντα καινούργια αλλά μπορω να παίξω και από εξωτερικό Amazon κατά προτίμηση. Η 5700ΧΤ τρώει ζόρια στα 3440x1440 θέλει αλλαγή σιγά σιγά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...