Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν είπα ότι δεν σε πιστεύω είπα ότι σημβαίνει ένα απο 3 που ανέφερα.

 

Με το "μαγικές" δεν εννοούσα ψεύτικες αλλά πολύ καλές 

 

Εφόσον δεν έχεις μαγική κάρτα ή δεν έκανες λάθος στην μέτρηση τι ρυθμίσεις έχεις; :P 

Σημασία έχει η μνήμη να μην περάσει τα 1027MHz γιατί αν τα περάσει θέλει υψηλότερο Vcore και σε συνδυασμό με το υψηλότερο SoC clock ανεβάζει πολύ την κατανάλωση.

Spoiler

Μόνο αν πας για τα 59MH/s πρέπει να βάλεις τη μνήμη ψηλότερα, συγκεκριμένα στα 1107MHz, αλλά αυτό πρέπει να γίνει με το ATiTool (π.χ. στο RaveOS) γιατί είναι και άλλες παράμετροι που θέλουν ρύθμιση.

Αυτό σε Α-mode:

1.jpg.89aeed996ab18a80742685d30659b9a8.jpg

Σε B-mode 40 MHz χαμηλότερα ο πυρήνας και 2-3% ψηλότερα οι ανεμιστήρες καθώς είναι πιο επιρρεπές σε κρασάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σημασία έχει η μνήμη να μην περάσει τα 1027MHz γιατί αν τα περάσει θέλει υψηλότερο Vcore και σε συνδυασμό με το υψηλότερο SoC clock ανεβάζει πολύ την κατανάλωση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μόνο αν πας για τα 59MH/s πρέπει να βάλεις τη μνήμη ψηλότερα, συγκεκριμένα στα 1107MHz, αλλά αυτό πρέπει να γίνει με το ATiTool (π.χ. στο RaveOS) γιατί είναι και άλλες παράμετροι που θέλουν ρύθμιση.

Αυτό σε Α-mode:

1.jpg.89aeed996ab18a80742685d30659b9a8.jpg

Σε B-mode 40 MHz χαμηλότερα ο πυρήνας και 2-3% ψηλότερα οι ανεμιστήρες καθώς είναι πιο επιρρεπές σε κρασάρισμα.

Δεν έχεις κάνει τιποτα άλλο εκτός απο αυτά; πχ power tables ή voltage tweak στο bios ; και βγάζει 58Mh/s;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν έχεις κάνει τιποτα άλλο εκτός απο αυτά; πχ power tables ή voltage tweak στο bios ; και βγάζει 58Mh/s;

55,8, όχι 58.

Για να βγάλει ~59 θέλει οπωσδήποτε ATiTool

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

55,8, όχι 58.

Για να βγάλει ~59 θέλει οπωσδήποτε ATiTool

Εγώ έχω --CL 20 --RC 36 --RP 14 --WR 14 --CWL 8 --FAW 12 --RAS 22 --REF 65000 --RFC 249 --RTP 5 --RRDL 6 --RRDS 3 --WTRL 9 --WTRS 4 --RCDRD 14 --RCDWR 12

και βγάζω μέσο όρο 55.55 (+-0,03 ανάλογα πως θα της έρθει της κάθε κάρτας) αλλά καίω αρκετά παραπάνω με 13 κάρτες και Platinum 1200watt τροφοδοτικά βαράω 2400watt με σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες αλλά οκ ειναι και καλοκαίρι (έχω παραγγείλει 4 ανεμιστήρες αλλά μάλλον θα χρειαστώ 1 άνε άλλο 1 να βγάζει στο παράθυρο για καλύτερο airflow :P ) 

 hwqCzh2.png

 

Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σου μέσα στην βδομάδα όταν βρω χρόνο να δούμε.. είδα λίγο και το βιντεάκι αλλά δεν φτάνει που έχει RaveOS ειναι και Ρώσος και άντε να βγάλω άκρη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σας παραδέχομαι πάντως που τρέχετε τα θηρία σπίτι , ιδίως καλοκαίρι. (Και την αντοχή σας στη παντόφλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, omitziz είπε

Σας παραδέχομαι πάντως που τρέχετε τα θηρία σπίτι , ιδίως καλοκαίρι. (Και την αντοχή σας στη παντόφλα)

Όχι σε αποθηκάκι τα έχω εγώ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, omitziz είπε

Σας παραδέχομαι πάντως που τρέχετε τα θηρία σπίτι , ιδίως καλοκαίρι. (Και την αντοχή σας στη παντόφλα)

Στην σοφίτα έχω τα 3 rig. Πήγα να μπω και μου κοπήκε η ανάσα από τη ζεστό. Αναψα το ac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, omitziz είπε

Σας παραδέχομαι πάντως που τρέχετε τα θηρία σπίτι , ιδίως καλοκαίρι. (Και την αντοχή σας στη παντόφλα)

Μιας και το ανέφερες και έψαχνα να αγοράσω κιάλλες εμείς έχουμε γατάκια κάτι τέτοιοι έχουν θηρία :P 

 

cz79pG.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
31 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Στην σοφίτα έχω τα 3 rig. Πήγα να μπω και μου κοπήκε η ανάσα από τη ζεστό. Αναψα το ac.

Ένα έχω εγώ στο σπίτι στο υπόγειο και το καλοκαίρι συνήθως πάει να κάνει παρέα μακριά στα αδελφακια του. Σοφίτα είναι τα gaming PC που σιγά σιγά θα κλείσουν γιατί και να βάλω ac ο κρύος αέρας πάει προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, omitziz είπε

Ένα έχω εγώ στο σπίτι στο υπόγειο και το καλοκαίρι συνήθως πάει να κάνει παρέα μακριά στα αδελφακια του. Σοφίτα είναι τα gaming PC που σιγά σιγά θα κλείσουν γιατί και να βάλω ac ο κρύος αέρας πάει προς τα κάτω.

Ο αέρας όσο ζεστός και αν είναι θα είναι πάντα πιο κρύος απο τις κάρτες που πιάνουν άνετα 50άρια. 

 

Οπότε με ένα καλό airflow (μεγάλη μάζα αέρα να περνάει γρήγορα απο ανάμεσα) λύνεις το πρόβλημα δεν χρειάζεται AC μεγάλα βεντιλατέρ ή ανεμιστήρες πχ 50cm που έχουμε στο σπίτι θέλει.  (+ και ένα παράθυρο ανοιχτό και ας έχει και σίτα ) 

5 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

1.25Gh/s για 1.2 eth τον μήνα.....

Ωραία πράγματα... 🤔🤔😠😠😠

μια χαρά ειναι 1.2 ETH για 1.25 GH/s

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 

Οπότε με ένα καλό airflow (μεγάλη μάζα αέρα να περνάει γρήγορα απο ανάμεσα) λύνεις το πρόβλημα δεν χρειάζεται AC μεγάλα βεντιλατέρ ή ανεμιστήρες πχ 50cm που έχουμε στο σπίτι θέλει. 

Καλή η θεωρία και συμφωνώ εν μέρει.

Αλλά... Όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο πιο μεγάλους ανεμιστήρες και ακόμα πιο πολλούς θα θες για να κάνεις δουλειά.

Πράγμα που δεν είναι εφικτό στα σπίτια μας... Τουλάχιστον όχι στο δικό μου.

Μιλάω πάντα για κλειστού τύπου rig και όχι ανοιχτό.

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Καλή η θεωρία και συμφωνώ εν μέρει.

Αλλά... Όσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία, τόσο πιο μεγάλους ανεμιστήρες και ακόμα πιο πολλούς για να κάνεις δουλειά.

Πράγμα που δεν είναι εφικτό στα σπίτια μας... Τουλάχιστον όχι στο δικό μου.

Είχα βάλει την σχέση που το υπολογίζει αυτό κάμποσα ποστ πιο πίσω η ταμπακιέρα ειναι ότι με έναν ανεμιστήρα πχ σαν αυτόν 

20170411115133_morris_mfs_16217.jpeg

 

Άντε 2 πες, 3 βαριά βαριά (εξαρτάται πόσες κάρτες έχεις στο rig απόσταση των ανεμιστήρων απο το rig και θερμοκρασίες γενικά τόσο των καρτών όσο και του περιβάλλοντος) 2 πάνω στο rig και 1 να ρουφάει αέρα απο το δωμάτιο και να τον φυσάει έξω σε ένα παράθυρο αλλά οκ πιστεύω στις περισσότερες "απλές" περιπτώσεις με 1 ανεμιστήρα και ένα παράθυρο ανοιχτό θα γίνει δουλειά. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Είχα βάλει την σχέση που το υπολογίζει αυτό κάμποσα ποστ πιο πίσω η ταμπακιέρα ειναι ότι με έναν ανεμιστήρα πχ σαν αυτόν 

20170411115133_morris_mfs_16217.jpeg

 

Άντε 2 πες, 3 βαριά βαριά (εξαρτάτε πόσες κάρτες έχεις στο rig απόσταση των ανεμιστήρων απο το rig και θερμοκρασίες γενικά τόσο των καρτών όσο και του περιβάλλοντος) 2 πάνω στο rig και 1 να ρουφάει αέρα απο το δωμάτιο και να τον φυσάει έξω σε ένα παράθυρο αλλά οκ πιστεύω στις περισσότερες περιπτώσεις με 1 θα γίνει δουλειά. 

Για τι κάρτες μιλάς; Σίγουρα όχι 3080/3090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Για τι κάρτες μιλάς; Σίγουρα όχι 3080/3090

δεν έχει σημασία η κάρτα αλλά οι θερμοκρασίες που παράγουν/πιάνουν σε σχέση με το περιβάλλον και η απόσταση μεταξύ τους καθώς και το οποιοδήποτε άλλο εμπόδιο ή απόσταση μεταξύ των καρτών και του ανεμιστήρα. 

 

Όσο ο αέρας ειναι πιο κρύος απο τις κάρτες (και 40άρι να βαρέσει έξω δηλαδή αν η κάρτα πιάνει 50C ο αέρας θα την κρυώσει αρκεί να περνάει γρήγορα γιατί ο άερας πχ όπως ένα σφουγγάρι έχει όριο πόσο νερό μπορεί να ρουφήξει έτσι και αυτός έχει όριο το πόσο μπορεί να θερμανθεί και αυτό δεν ειναι το θέμα τόσο αλλά το όσο πιο πολύ θερμαίνεται τόσο πιο αργά ρουφάει θερμότητα και τόσο πιο πολύ αραιώνει , εμείς θέλουμε μεγάλη πυκνότητα αέρα να περνάει γρήγορα απο ανάμεσα απο τις κάρτες για αυτόν τον λόγο) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...