Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Με αγγελίες δεν παίζω πάντα καινούργια αλλά μπορω να παίξω και από εξωτερικό Amazon κατά προτίμηση. Η 5700ΧΤ τρώει ζόρια στα 3440x1440 θέλει αλλαγή σιγά σιγά. 

δεν εχω δει 6800xt drop εδώ και 4 μήνες από άμαζον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

δεν εχω δει 6800xt drop εδώ και 4 μήνες από άμαζον...

Και με 3070 κάτι θα γίνει είναι σαν 2080ti οπότε θα βολευτούμε αλλά και αυτές βλέπω σε τρελές τιμές. Δύσκολη φάση γενικά ακόμα και να δωθει η κάρτα 9 εκατοστάρικα πάλι θέλει αρκετά για κάτι πραγματικά καλύτερο ειδικά από Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, panospeter είπε

900 € με τίποτα πλέον που πέσαν οι τιμές στα κρύπτο.

Αλλά δεν έχει και σημασία. Όσο θα πέφτει η τιμή της  μεταχειρισμένης 5700XT, τόσο θα πέφτουν και οι τιμές για τις καινούργιες.

Το πρόβλημα είναι για αυτούς που όντως δεν έκαναν ποτέ mining, και δεν θα τους πιστεύει κανένας.

και εξηγούμε. Ο miner θα πουλήσει την κάρτα για να την ξεφορτωθεί, την οποία πιθανότατα θα έχει κάνει και απόσβεση. Ο gamer θα πουλήσει την κάρτα του για να πάρει μια καλύτερη, και θα πρέπει να ανταγωνιστεί τον πρώτο (να έχει περίπου ίδιες τιμες). Δεν θα τον πιστεύει κανείς ότι δεν χρησιμοποιούσε τις μνήμες 24/7 για ένα 6μηνο.

Εκει πια θα αντιστραφεί η κατάσταση και ο αγοραστής θα μιλάει για ελεύθερη αγορά και νόμο διαθεσιμότητας και ζήτησης, ενώ μέχρι πρότεινως το έκανε ο πωλητής.

Εγώ πάντως σαν gamer που έπαιζα 10+ωρες την μερα και τις υπόλοιπες 14 άφηνα ανοιχτό το pc για τις πιο "passive" ingame ασχολίες και η κάρτα τραβούσε 2 με 3 φορες περισσοτερα watt και αγνοούσα παντελώς τις θερμοκρασίες για μήνες, πιστεύω, ταλαιπωρούταν  περισσότερο από οτι με το mining που ή κάρτα δουλευει τις ιδιες ώρες άλλα το core κάθεται,την φυσάω από σκόνες 1 φορα την εβδομάδα , και ελέγχω θερμοκρασίες 2 φορές την μέρα με στόχο να την κρατάω δροσερή.
Οι πιθανότητες λενε πως μια αποδοτική κάρτα για mining μάλλον έκανε mining...
Αν εγώ θελήσω να αγοράσω μεταχειρισμένη κάρτα ,γνωστή για τις mining αποδοσεις της... θα προτιμήσω να ακούσω απο τον πωλητή να μου λεει οτι έκανε mining παρα να μου πει ...ψέματα...
Οκ. Σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

6800xt θα είναι λουκούμι δίνω τα 500 παραπάνω γιατί θα είναι 200 παραπάνω 300 θα είναι το ΦΠΑ που θα πάρω πίσω. 800 δηλαδή 1300 πιστεύεις θα βρω 6800xt εύκολα? Βλέπω skroutz τιμές 1900 η φθηνότερη. Με alert από εξωτερικό μόνο που θέλει υπομονή. 

Ναι είναι ενεργές και κανονικό καθεστώς εκτός 39α περνω το ΦΠΑ με το νέο χρόνο στην εκκαθάριση του χρόνου. 

Φτιάξε business account στο Αμαζον και δεν θα πληρώνεις το ΦΠΑ εκεί. Αν μια κάρτα έχει 1000€ εσύ θα την αγοράζεις κοντά στα 800€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, το έχω ξανά σχολιάσει εδώ ότι με αυτό το άρθρο απλά παίρνετε κάτι πιο φθηνά άμεσα. Και σκέτο τιμολόγιο να κόψετε, θα γίνει συμψηφισμός στο 3μηνο.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάπου το άρθρο 39α (αυτό δεν είναι?) για αγορές τεχνολογικών προϊόντων. 

Ίσως να το βλέπω από δικιά μου οπτική όπου με δικιά μας επιχείρηση, το να γλυτωσω τώρα 80 ευρώ ή μετά 80 ευρώ μας κάνει το ίδιο 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

6800xt θα είναι λουκούμι δίνω τα 500 παραπάνω γιατί θα είναι 200 παραπάνω 300 θα είναι το ΦΠΑ που θα πάρω πίσω. 800 δηλαδή 1300 πιστεύεις θα βρω 6800xt εύκολα? Βλέπω skroutz τιμές 1900 η φθηνότερη. Με alert από εξωτερικό μόνο που θέλει υπομονή. 

Ναι είναι ενεργές και κανονικό καθεστώς εκτός 39α περνω το ΦΠΑ με το νέο χρόνο στην εκκαθάριση του χρόνου. 

Εγώ μιλούσα για καινουριές μεν , αλλά μέσω ινσομνια.
Στη θέση σου , αφου θες καινούρια απο κατάστημα, θα ήμουν εν αναμονή για γρήγορη προπαραγγελια την 3070ti απο κανά πλαίσιο που έρχεται σύντομα απο οτι άκουσα; (μάλλον lite hashing versions;)
Τώρα αν θες να καείς στα discord alerts και στα twitter alerts ... για να πάρεις απο εξωτερικό, με κλειστά τα μάτια ... Πάσο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ooaris είπε

Εγώ μιλούσα για καινουριές μεν , αλλά μέσω ινσομνια.
Στη θέση σου , αφου θες καινούρια απο κατάστημα, θα ήμουν εν αναμονή για γρήγορη προπαραγγελια την 3070ti απο κανά πλαίσιο που έρχεται σύντομα απο οτι άκουσα; (μάλλον lite hashing versions;)
Τώρα αν θες να καείς στα discord alerts και στα twitter alerts ... για να πάρεις απο εξωτερικό, με κλειστά τα μάτια ... Πάσο...

Δεν παίρνεις με κλειστά μάτια. Πατάς buy now και αν θες ακυρώνεις μετά ή αλλάζεις σε expedited κτλ. Στην τελική πόση ώρα θες για να δεις στα γρήγορα αν είναι Evga ή msi και ποια έκδοση τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν παίρνεις με κλειστά μάτια. Πατάς buy now και αν θες ακυρώνεις μετά ή αλλάζεις σε expedited κτλ. Στην τελική πόση ώρα θες για να δεις στα γρήγορα αν είναι Evga ή msi και ποια έκδοση τους 

Γιατί....σε νοιάζει αν είναι msi η evga η zotac;;;;

Οποία προλάβεις παίρνεις. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να διαλέγουμε και μάρκες 😁😁😁 

Αυτό που μας νοιάζει (και το βλέπεις μετά), είναι να είναι πωλητής το Αμαζον και όχι κάποιος 3ος πωλητής.

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Γιατί....σε νοιάζει αν είναι msi η evga η zotac;;;;

Οποία προλάβεις παίρνεις. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να διαλέγουμε και μάρκες 😁😁😁

Καλά ναι, απλά λέω ότι με "την άκρη του ματιού" προλαβαίνω αν διαβάσω τι είναι στο 1ο παράθυρο. Ασχέτως αν δεν μπαίνουν καλάθι οι άτιμες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, GKat76 είπε

θα ισχυσει λενε απο 1η Ιουλιου

https://www.in.gr/2021/05/21/economy/oikonomikes-eidiseis/ilektroniko-emporio-fpa-24-stis-e-agores-apo-eksoteriko-apo-tin-1i-iouliou/

στα εταιρικα δεν ξερω τι θα γινει...

🤣

Τι ανόητο άρθρο και τι άσχετος ο αρθρογράφος. Ο τύπος είναι εξωγήινος. Γράφει για το Αmazon και δεν έχει παραγγείλει ποτέ από εκεί.

Τόσα χρόνια  ελληνικό ΦΠΑ 24% πληρώνουμε και όχι τα 19% - 20% - 21% - 22% για Γερμανία - Γαλλία - Ισπανία - Ιταλία αντίστοιχα.

Στα περισσότερα μεγάλα ευρωπαϊκά καταστήματα αυτό συμβαίνει.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι δεν δοκιμαζετε crossfire ή sli/nvlink?

αν πρεπει να φανε κραξιμο οι εταιριες ειναι γιατι δεν προωθουν αυτες τις τεχνολογιες για τους gamers και τους αναγκαζουν καθε χρονο να αγοραζουν τη νεα τους σειρα,

περισυ τετοιο καιρο πηρα με ενα 500ρικο τη 2070 Super, στα rig εχω αλλες 2 μεταχειρισμενες 2070S στα 600 ευρω, με 1100 ευρω εχω με nvlink επιδοσεις αντιστοιχες της 3080 με σημερινες τιμες παρακαλω, αντε βρες την 3080 στα 1100 ευρω..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχει μείνει κάνα game που να εκμεταλλεύεται το sli πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...