Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Ποιες κάρτες κατα την γνώμη σας ειναι πιο κερδοφόρες για να κανεις mining Raven coin? Σκεφτόμουν να μπω με κάμποσες 2060 αλλα δεν γνωρίζω τι παιζει με τις νέες 30 σειρά LHR.

Δεν αξίζουν πολύ οι Turing. Υψηλή κατανάλωση.

Οι Ampere τα πάνε πολύ καλά. Έχω 30MH/s @ 175W με 3060Ti LHR με Samsung μνήμες. Μια 3080 (LHR ή μη) πιάνει 48MH/s με 270W. ΜΕ ρυθμίσεις για kawpow και οι δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.skroutz.gr/s/14239280/Seasonic-Prime-1300W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Με αυτό το τροφοδοτικό θα μπορώ να βάλω 1x1660ti 2x1660super και 3x1060 6gb ? Από επεξεργαστή έναν g5905 θα πάρω..επίσης με την τροφοδοσία των καρτών θα χρησιμοποιήσω 6 από τα 8 8πινα στα οποία θα πρέπει να βάλω splitter σε 6+2 pcie για να τροφοδοτήσει riser και κάρτα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη δοκιμή με την 3080ti στο ERGO δείχνει ότι πηγαίνει τρένο! 
Μόνο χθες με παίδεψε λίγο μετά από δοκιμές με το pwl και locked τάση στο afterburner κάπως την είδε και άρχισε να δουλεύει σαν να ενεργοποιήθηκε ο lhr κόφτης  είχε κολλήσει στα 150 με 160ΜΗ/s και χρειάστηκε να το κάνω απεγκατάσταση για να στρώσει.

Average 6 Hour Hash Rate: 276.81 MH/s
Average 24 Hour Hash Rate: 272.89 MH/s

nqlEbZE.png
 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Sotz56 είπε

https://www.skroutz.gr/s/14239280/Seasonic-Prime-1300W-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Με αυτό το τροφοδοτικό θα μπορώ να βάλω 1x1660ti 2x1660super και 3x1060 6gb ? Από επεξεργαστή έναν g5905 θα πάρω..επίσης με την τροφοδοσία των καρτών θα χρησιμοποιήσω 6 από τα 8 8πινα στα οποία θα πρέπει να βάλω splitter σε 6+2 pcie για να τροφοδοτήσει riser και κάρτα?

 

 

Το τροφοδοτικό δεν κάνει.

Πάρε server psu μαζί με breakout card να κάνεις την δουλειά σου.

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου πείτε πόσα watt τραβάει η κάθε κάρτα χωρίς overclock/underclock .

Επισης πόσα watt τροφοδοτικό χρειάζομαι ?θα βρω server psu Ελλάδα η θα πρέπει να πάρω από εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sotz56 είπε

Μπορείτε να μου πείτε πόσα watt τραβάει η κάθε κάρτα χωρίς overclock/underclock .

Επισης πόσα watt τροφοδοτικό χρειάζομαι ?θα βρω server psu Ελλάδα η θα πρέπει να πάρω από εξωτερικό?

Μπορείς να το δεις και μόνος σου με λίγη βοήθεια από google η από το επίσημο site της μάρκας της κάθε κάρτας.

Εάν δεν μπορείς να το βρεις, μην ξεκινήσεις mining.

Server psu η από εξωτερικό ή αν ψάξεις και βρεις μεταχειρισμένο από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vsrs7 είπε

Μπορείς να το δεις και μόνος σου με λίγη βοήθεια από google η από το επίσημο site της μάρκας της κάθε κάρτας.

Εάν δεν μπορείς να το βρεις, μην ξεκινήσεις mining.

Server psu η από εξωτερικό ή αν ψάξεις και βρεις μεταχειρισμένο από Ελλάδα.

Τα κοιταξα τώρα και βλέπω ότι η 1060 έχει καταναλωση στο μαξ 120w και η 1660ti 130w ,αν υποθέσουμε ότι ο υπολογιστής από μόνος του είναι 350w που σίγουρα θα είναι λιγότερο ,σύνολο θα είναι 1100w .Οπότε δεν κάνει το psu που ανέφερα πιο πάνω ? (Δεδομένου ότι έχω 3χ1060 και 3χ1660 τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Sotz56 είπε

Τα κοιταξα τώρα και βλέπω ότι η 1060 έχει καταναλωση στο μαξ 120w και η 1660ti 130w ,αν υποθέσουμε ότι ο υπολογιστής από μόνος του είναι 350w που σίγουρα θα είναι λιγότερο ,σύνολο θα είναι 1100w .Οπότε δεν κάνει το psu που ανέφερα πιο πάνω ? (Δεδομένου ότι έχω 3χ1060 και 3χ1660 τι

Από 80watt max η κάθε 1660 και από 90 max οι 1060.

Το πολύ 150w καίει το pc. 

Σίγουρα θα ζητάς κάτω από 700w. 

(εγώ υπολογίζω και κάτω από 600 με σωστα settings) 

+20% επειδή πρέπει = 840 psu είσαι οκ. 

Αλλά  να ξέρεις πως μια στο εκατομμύριο,  αν οι κάρτες, κάπως, χάσουν τις ρυθμίσεις τους, ή έκανες restart και ξέχασες να βάλεις τα undervolt settings. 

Τότε διπλασιάζεται άνετα η κατανάλωση. 

 

Επεξ/σία από ooaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ooaris είπε

Από 80watt max η κάθε 1660 και από 90 max οι 1060.

Το πολύ 150w καίει το pc. 

Σίγουρα θα ζητάς κάτω από 700w. 

(εγώ υπολογίζω και κάτω από 600 με σωστα settings) 

+20% επειδή πρέπει = 840 psu είσαι οκ. 

Αλλά  να ξέρεις πως μια στο εκατομμύριο,  αν οι κάρτες, κάπως, χάσουν τις ρυθμίσεις τους, ή έκανες restart και ξέχασες να βάλεις τα undervolt settings. 

Τότε διπλασιάζεται άνετα η κατανάλωση. 

 

Τέλεια ευχαριστώ πολύ..άρα λέτε να μην πάρω 1300w τροφοδοτικό ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση αλά θα την κάνω.Οταν δεν παίζω θέλω να μιναρω.εχω λογαριασμό nh.εχω κάνει εγκατάσταση τα plug ins αλλά θέλω φαρμαρω ergo .Σαν default δεν το έχει ,πάω λοιπών στο φάκελο του nb miner -bins -}start ergo και ξεκινά η cmd.Οταν ξεκινάει ούτε στην καρτέλα του nh dashboard  φαίνεται όπως στα άλλα το κέρδος ούτε πόσο αντίστοιχα τα mbtc/day Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ?  Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Χαζή ερώτηση αλά θα την κάνω.Οταν δεν παίζω θέλω να μιναρω.εχω λογαριασμό nh.εχω κάνει εγκατάσταση τα plug ins αλλά θέλω φαρμαρω ergo .Σαν default δεν το έχει ,πάω λοιπών στο φάκελο του nb miner -bins -}start ergo και ξεκινά η cmd.Οταν ξεκινάει ούτε στην καρτέλα του nh dashboard  φαίνεται όπως στα άλλα το κέρδος ούτε πόσο αντίστοιχα τα mbtc/day Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ?  Ευχαριστώ 

Δεν υποστηρίζει επισήμως ERGO mining το NH.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Legacy fork του ΝΗ, το οποίο υποστηρίζει Autolykos2, αλλά δεν εγγυώμαι για την ασφάλεια σου. ;)

https://github.com/angelbbs/NiceHashMinerLegacy/releases

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sotz56 είπε

Τέλεια ευχαριστώ πολύ..άρα λέτε να μην πάρω 1300w τροφοδοτικό ε?

Να πάρεις 1300w τροφοδοτικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

2 ώρες πριν, Inler είπε

Για Ergo Herominers ή 2miners;

Για NVIDIA κάρτες  lolminer ή T-rex;

2miners

T-Rex

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Sotz56 είπε

Τέλεια ευχαριστώ πολύ..άρα λέτε να μην πάρω 1300w τροφοδοτικό ε?

15 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Να πάρεις 1300w τροφοδοτικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

 

Τα watt σε ένα τροφοδοτικό δεν χαρακτηρίζουν απόλυτα την ικανότητα του να τροφοδοτήσει έναν υπολογιστή. Η πιστοποίηση gold είναι καλή και θεωρητικά θα καλύψει της απαιτήσεις . Αλλά με ένα platinum και πάνω τροφοδοτικό στα 850-1000w max είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...