Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Τώρα με το 1559 τι έχει αλλάξει επί της ουσίας στο mining;

Επεσε το Profit 30%. Αλλα ειναι μεγαλυτερο απο πριν 2 μηνες γιατι ανεβηκε το eth αναλογικα πανω απο 30%. Ακομα μια χαρα ειναι με κοντα 3ευρω τη μερα οταν γινει το eth 2 θα υπαρχει θεμα εκτος αν βγει καποιο νεο νομισμα που θα γινεται mining με rdna 2 οποτε θα ειναι στα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Επεσε το Profit 30%. Αλλα ειναι μεγαλυτερο απο πριν 2 μηνες γιατι ανεβηκε το eth αναλογικα πανω απο 30%. Ακομα μια χαρα ειναι με κοντα 3ευρω τη μερα οταν γινει το eth 2 θα υπαρχει θεμα εκτος αν βγει καποιο νεο νομισμα που θα γινεται mining με rdna 2 οποτε θα ειναι στα ιδια.

Σκάψτε και κρατήστε μια χούφτα ERG καλού κακού, γιατί τον τελευταίο μήνα κάνει κάτι απίστευτα spikes και συμπαρασύρει την δυσκολία.

Δέν είμαι αναλυτής άλλα τα διαγράμματα μου θυμίζουν κάτι απο Eth του 2016~2017, απο zero point something ξαφνικά στα 10 ευρώ και μέσα σε ένα έτος πήγε χιλιάρικο αρχές 2018!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tenshi είπε

Σκάψτε και κρατήστε μια χούφτα ERG καλού κακού, γιατί τον τελευταίο μήνα κάνει κάτι απίστευτα spikes και συμπαρασύρει την δυσκολία.

Δέν είμαι αναλυτής άλλα τα διαγράμματα μου θυμίζουν κάτι απο Eth του 2016~2017, απο zero point something ξαφνικά στα 10 ευρώ και μέσα σε ένα έτος πήγε χιλιάρικο αρχές 2018!

Έχει πάρει φόρα άλλα και η δυσκολία κάθε μέρα ανεβαίνει γιατί πέφτει ο χρόνος επίλυσης του block
Τις πρώτες μέρες έβγαζε ένα ERG κάπου σε 32 ώρες τώρα έχει φτάσει ίσως και περάσει τις 48


AVVpzfd.png

I3iEkoR.png
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tenshi είπε

Σκάψτε και κρατήστε μια χούφτα ERG καλού κακού, γιατί τον τελευταίο μήνα κάνει κάτι απίστευτα spikes και συμπαρασύρει την δυσκολία.

Δέν είμαι αναλυτής άλλα τα διαγράμματα μου θυμίζουν κάτι απο Eth του 2016~2017, απο zero point something ξαφνικά στα 10 ευρώ και μέσα σε ένα έτος πήγε χιλιάρικο αρχές 2018!

Μπορεί να ανέβει στην κλίμακα των coins αλλά ΕΤΗ δε θα γίνει.

Το ERGO είχε κάνει ξανά τέτοια spikes το 17-18 και είχε ανέβει και πάνω από 20$. Μετά όμως έμεινε στην αφάνεια των λίγων cents. Τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά λόγω της υιοθέτησης του από τους miners. Μακάρι να πάει to the moon ;)

47 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Έχει πάρει φόρα άλλα και η δυσκολία κάθε μέρα ανεβαίνει γιατί πέφτει ο χρόνος επίλυσης του block
Τις πρώτες μέρες έβγαζε ένα ERG κάπου σε 32 ώρες τώρα έχει φτάσει ίσως και περάσει τις 48

Και που να έβλεπες και πιο πριν. Όταν είχα πρωτοξεκινήσει με τη Vega (188ΜΗ/s) έβγαζε 1+ ERG τη μέρα.

Τώρα έπεσαν όλοι με τα μούτρα κοιτώντας τα profitability charts. Κάπου εδώ θα ισορροπήσει, θα αρχίσουν να φεύγουν κάποιοι κτλ κτλ.

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Επεσε το Profit 30%. Αλλα ειναι μεγαλυτερο απο πριν 2 μηνες γιατι ανεβηκε το eth αναλογικα πανω απο 30%. Ακομα μια χαρα ειναι με κοντα 3ευρω τη μερα οταν γινει το eth 2 θα υπαρχει θεμα εκτος αν βγει καποιο νεο νομισμα που θα γινεται mining με rdna 2 οποτε θα ειναι στα ιδια.

Οι RDNA/2 λόγω αρχιτεκτονικής μόνο σε ETH αποδίδουν. Δεν είναι δυνατές στο compute και οι μεγάλες 128 byte cachelines τους τις κάνει αργές στους αλγορίθμους με mem accesses των 32/64 byte. Στον ενεργοβόρο KAWPOW (Ravencoin) κάτι γίνεται λόγω των 7nm αλλά και πάλι μια 6800ΧΤ έχει χαμηλότερη απόδοση από μια 3070Ti με περίπου ίδια κατανάλωση.

Τελειώνει το ΕΤΗ = δύσκολα τα πράγματα για τις RDNA1/2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kkatzos είπε

μια 6800ΧΤ έχει χαμηλότερη απόδοση από μια 3070Ti με περίπου ίδια κατανάλωση.

Άσχετο σχετικό.. έχω μια 3070 ti zotac trinity η συγκεκριμένη σε kawpow με τις ρυθμίσεις ως εξής "pl 250 watt +100 core +2000 memory 65% fan όταν ξεκινάει να σκάβει βγάζει 39m/s+ και μετά από λίγο πέφτει από μόνη της στα 35-36m/s την άνοιξα την κάρτα να τσεκάρω thermalpads και όλα ήταν άψογα σαν τοποθέτηση πάνω στις μνήμες. Μονη λύση που φανηκε να δουλεύει ήταν να έχω τους ανεμιστήρες στο 85%++ αλλά δεν θέλω να δουλεύουν τόσο ψηλά ειδικά 24/7.. μήπως Έχει παρατηρήσει άλλος ίδιο θέμα με άλλη υλοποίηση της 3070 ti;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, desmodus21 είπε

τσεκαρε αν κανει thermal throtling απο gpuz

Είμαι σε hiveos και δείχνει temps μόνο στον πυρήνα σε ergo δείχνει 62° περίπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Άσχετο σχετικό.. έχω μια 3070 ti zotac trinity η συγκεκριμένη σε kawpow με τις ρυθμίσεις ως εξής "pl 250 watt +100 core +2000 memory 65% fan όταν ξεκινάει να σκάβει βγάζει 39m/s+ και μετά από λίγο πέφτει από μόνη της στα 35-36m/s την άνοιξα την κάρτα να τσεκάρω thermalpads και όλα ήταν άψογα σαν τοποθέτηση πάνω στις μνήμες. Μονη λύση που φανηκε να δουλεύει ήταν να έχω τους ανεμιστήρες στο 85%++ αλλά δεν θέλω να δουλεύουν τόσο ψηλά ειδικά 24/7.. μήπως Έχει παρατηρήσει άλλος ίδιο θέμα με άλλη υλοποίηση της 3070 ti;;

Θα τη βγάλεις off την κάρτα.

Απο ότι εχω δει οι Zotac έχουν χαλιά θερμοκρασίες στη GDDR6X.

Ο KAWPOW ζεσταίνει τρέλα τη μνήμη οπότε μάλλον με το +2000 που έβαλες πέρασαν τους 110C βαθμούς και κάνουν throttle.

Σε κάρτες με GDDR6X ελέγχουμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τη θερμοκρασία της μνήμης. Χρησιμοποίησε άλλο miner που να δείχνει και τη θερμοκρασία της μνήμης και να τις έχεις όσο γίνεται κάτω από 95C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο KAWPOW είναι κάφτης!  Έκανα μια δοκιμή για 10-20 λεπτά να δω τι παίζει και κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τουλάχιστον όχι για τις κάρτες που έχουν GDDR6X και είναι στα everyday συστήματα και όχι σε mining rigs.
Με τη μνήμη στα +1500 για να μείνει η θερμοκρασία κάπου κοντά στους 90-92 έπρεπε το fan speed να είναι πάνω από 90% στο 70% ήταν στους 100, ότι άλλο και αν έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής η υψηλότερη θερμοκρασία που έχω δει ποτέ είναι 96c με τα fans στο auto.
H κάρτα κατανάλωνε 328w για 50-52 Mh/s και με οποιαδήποτε μείωση στο pl αντίστοιχα έπεφτε και το hashrate.

O Autolykos v2 (Ergo) δίνει οριακά 270 Μh/s στα 223w 64% pwl +1500, η μνήμη είναι στους 86 -88c  και η gpu 57-59c με 65- 70% fanspeed ανάλογα αν έχω το ac ανοιχτό η όχι.

Και παραπάνω κέρδος να δίνει το Ravencoin προτιμώ η κάρτα να  δουλεύει ποιο χαλαρά και ήσυχα παρά να είναι τέρμα στα όρια σε κατανάλωση θερμοκρασία και θόρυβο…



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Άσχετο σχετικό.. έχω μια 3070 ti zotac trinity η συγκεκριμένη σε kawpow με τις ρυθμίσεις ως εξής "pl 250 watt +100 core +2000 memory 65% fan όταν ξεκινάει να σκάβει βγάζει 39m/s+ και μετά από λίγο πέφτει από μόνη της στα 35-36m/s την άνοιξα την κάρτα να τσεκάρω thermalpads και όλα ήταν άψογα σαν τοποθέτηση πάνω στις μνήμες. Μονη λύση που φανηκε να δουλεύει ήταν να έχω τους ανεμιστήρες στο 85%++ αλλά δεν θέλω να δουλεύουν τόσο ψηλά ειδικά 24/7.. μήπως Έχει παρατηρήσει άλλος ίδιο θέμα με άλλη υλοποίηση της 3070 ti;;

Πιο φθηνά είναι να αντικαταστήσεις τα ανεμιστήρακια, παρά την κάρτα.

100% 5μηνες τώρα και δεν έχουν πάθει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλύτερα thermal pads (και καλύτερο σφίξιμο) πρέπει να τα βάζει η EVGA και τα χειρότερα η Zotac.

Σε δείγμα 2 + 2 + 2 οι EVGA είναι από 10C ως 20C κάτω από τις Zotac.

Εδώ και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Τα καλύτερα thermal pads (και καλύτερο σφίξιμο) πρέπει να τα βάζει η EVGA και τα χειρότερα η Zotac.

Σε δείγμα 2 + 2 + 2 οι EVGA είναι από 10C ως 20C κάτω από τις Zotac.

Εδώ και εδώ.

Όντως πολύ μάπα οι θερμοκρασίες στις zotac.. πως μπορούμε να μάθουμε τι διαστάσεις στο παχος thermalpads περνει για να της περάσω αλλά καλής ποιότητας;

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έχω χαθεί λίγο. Τελικά με το 1559 τα gas fees επηρεάζουν ή όχι το profit; Γιατί τώρα που είναι στο 140 ανέβηκε και το profit λίγο. Για nicehash λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βρε παιδιά έχω χαθεί λίγο. Τελικά με το 1559 τα gas fees επηρεάζουν ή όχι το profit; Γιατί τώρα που είναι στο 140 ανέβηκε και το profit λίγο. Για nicehash λέω..

Επηρέαζουν αλλά λιγότερο σε σχέση με πριν, αν δεν υπήρχε το EIP - 1559 με αυτά τα gas fees θα έβγαινε +80% σε σχέση με τώρα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3060 ti LHR σε σχέση με κανονική πόση διαφορά έχουν στο ERG? 

130mh/s στα 170W αντί για 160mh/s στα 115W?

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...