Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2021 στις 9:57 ΜΜ, Vsrs7 είπε

Και καλά....

Απλά, και τα gas είναι στον Θεό, και οι miners δεν πληρώνονται.

Απλά καίει τα eth για να μειώνεται η διαθεσιμότητα και να προσελκύει επενδυτές...

Εγω μπαινω εδω και βλεπω που παιζει 25-30 για να πληρωθω. 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

2 παρατηρήσεις.

1) Κάπως αργά είναι να επενδύσεις. Έχουν μπει ήδη πολλοί και στο RVN και στο ERGO και τα κέρδη έχουν πέσει αισθητά

Αν μάλιστα το Δεκέμβρη αρχίσουν να πηγαίνουν και από το ETH (λόγω σταδιακής μετάβασης σε ΕΤΗ 2.0) στα RVN/ERG θα πέσουν πολύ περισσότερο.

2) Αν τελειώσει το bull-run, δηλαδή το ενδιαφέρον του κόσμου στα κρύπτο εξασθενίσει, το ρεύμα σου μπορεί να φτάσει να είναι περισσότερο από τα έσοδα. Το mining βγάζει μόνο όταν τα alt coins έχουν υψηλές τιμές.

Τα παραπάνω μπορεί να μη συμβούν για καιρό αλλά μπορεί να συμβούν και σε 2 μήνες. Έχε το υπόψη σου.

Δηλαδή το mining είναι μόνο eth? Τουλάχιστον για τον μέσο χρήστη; Γιατί αν μου λες ότι πλέον δεν αξίζει άρα πρακτικά θα μείνουν μόνο όσοι ήδη έχουνε στήσει μηχανήματα και σιγά σιγά θα εξασθενεί και το κέρδος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Δηλαδή το mining είναι μόνο eth? Τουλάχιστον για τον μέσο χρήστη; Γιατί αν μου λες ότι πλέον δεν αξίζει άρα πρακτικά θα μείνουν μόνο όσοι ήδη έχουνε στήσει μηχανήματα και σιγά σιγά θα εξασθενεί και το κέρδος τους.

Ακριβώς αυτό.

Ήδη έχει εξασθένησει το κέρδος και όσο πάει και χειροτερεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Δηλαδή το mining είναι μόνο eth? Τουλάχιστον για τον μέσο χρήστη; Γιατί αν μου λες ότι πλέον δεν αξίζει άρα πρακτικά θα μείνουν μόνο όσοι ήδη έχουνε στήσει μηχανήματα και σιγά σιγά θα εξασθενεί και το κέρδος τους.

Τώρα αξίζει. Αξίζει αρκετά λιγότερο από ότι πριν από 15 μέρες π.χ. αλλά αξίζει ακόμα.

Το τι θα συμβεί σε 1 ή 2 μήνες δεν ξέρω αν συνεχίσουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με το πως μπορώ από ergo να κάνω cash out στον τραπεζικό λογαριασμό?

Δεν έχω ιδέα πως γίνετε λέω να κάνω καμία δοκιμή να μπω στο νόημα αυτή τη στιγμή έχω κάνει mining μερικά ergo απευθείας στο CoinEx
Επίσης πως αγοράζουμε όχι ότι σκοπεύω να το κάνω τουλάχιστον όχι σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με το πως μπορώ από ergo να κάνω cash out στον τραπεζικό λογαριασμό?

Δεν έχω ιδέα πως γίνετε λέω να κάνω καμία δοκιμή να μπω στο νόημα αυτή τη στιγμή έχω κάνει mining μερικά ergo απευθείας στο CoinEx
Επίσης πως αγοράζουμε όχι ότι σκοπεύω να το κάνω τουλάχιστον όχι σύντομα...

To coinex αν δέν κάνω λάθος δέν έχει επιλογή για exchange σε fiat.

Μια roundabout μέθοδος θα ήταν μετατροπή erg→btc ή usdt στο coinex,μεταφορά σε δεύτερη πλατφόρμα που υποστηρίζει μετατροπή σε fiat (nicehash,binance) και μετά κατάθεση στον τραπεζικό σου λογαριασμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deu164 είπε

Δεν έχω ιδέα πως γίνετε λέω να κάνω καμία δοκιμή να μπω στο νόημα αυτή τη στιγμή έχω κάνει mining μερικά ergo απευθείας στο CoinEx
Επίσης πως αγοράζουμε όχι ότι σκοπεύω να το κάνω τουλάχιστον όχι σύντομα...

Το πιο φτηνό είναι σε USDT.

USDT --> Withdraw USDT σε άλλο ανταλλακτήριο (με χρέωση 1 USDT) --> Μετατροπή σε €

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks έβγαλα άκρη μόνο που δεν κατάφερα τελικά να τα στείλω στον λογαριασμό γιατί μετέτρεψα μόνο ένα erg σε usdt κάπου 17+ usdt  και το binance θέλει min 20 για μετατροπή σε euro 
Την επόμενη φορά θα πάνε όλα μαζί 

Απορία γιατί τα εναλακτηρια όπως το binance δεν υποστηρίζουν ERG αλλά έχουν καθε καρυδιάς  crypto που μάλλον δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους...?
 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι είστε σε herominers.com για ERG δοκιμάστε να αλλάξετε το port σε 1180 από 10250 έχω την εντύπωση ότι δίνει καλύτερα rewards σε κάθε block κατά μέσο όρο 
Από χθες που το άλλαξα γιατί είχε πατώσει δείχνει σαν να έστρωσε κάπως 

Οταν ξεκίνησα πριν 15 μέρες έδινε κάπου στο 0,65erg τη μέρα όσο ανέβαινε η δυσκολία και έμπαινε κόσμος έπαιρνε την κατηφόρα και πάτωσε κάπου στα 0,29erg

ch40dvT.png

Μέχρι πρόσφατα ήταν ergo.herominers.com:10250  πριν μερικές μέρες το άλλαξαν σε de.ergo.herominers.com:1180
Κατά λάθος χθες δοκιμάζοντας διάφορα άλλαξα χωρίς να δώσω ιδιαίτερη βάση μόνο το port ξεχνώντας το παλιό hostname και έμεινε σαν ergo.herominers.com:1180
Πιθανόν να ισχύει το ίδιο και με το de.ergo.herominers.com:1180 δεν το έχω δοκιμάσει για την ώρα όσο δουλεύει και πληρώνει καλύτερα από πριν το αφήνω όπως είναι με το παλιό hostname και το νέο port

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Μέχρι πρόσφατα ήταν ergo.herominers.com:10250  πριν μερικές μέρες το άλλαξαν σε de.ergo.herominers.com:1180
Κατά λάθος χθες δοκιμάζοντας διάφορα άλλαξα χωρίς να δώσω ιδιαίτερη βάση μόνο το port ξεχνώντας το παλιό hostname και έμεινε σαν ergo.herominers.com:1180
Πιθανόν να ισχύει το ίδιο και με το de.ergo.herominers.com:1180 δεν το έχω δοκιμάσει για την ώρα όσο δουλεύει και πληρώνει καλύτερα από πριν το αφήνω όπως είναι με το παλιό hostname και το νέο port

Δε νομίζω ότι το port έχει κάτι να κάνει.

Απλά κάποιες μέρες είναι καλύτερες από τι άλλες.

Δεν αποδίδουν το ίδιο κάθε μέρα τα mining pools. Άλλες μέρες βρίσκει πολλά και άλλες λίγα blocks.

Ούτε η δική σου τύχη είναι πάντα ίδια.

Το hashrate σου στο pool είναι κυμαινόμενο. Κάθε λίγα λεπτά ανεβοκατεβαίνει.

Π.χ. αν μια μέρα τυχαίνει και το pool βρίσκει blocks όταν το pool hashrate σου είναι σε κορυφή τότε θα έχεις μεγάλη ανταμοιβή. Μπορεί να ισχύει και το αντίστροφο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dream21 είπε

Καλησπέρα παιδια . αυτη ειναι κανονικη η εχει LHR;

https://ibb.co/bLDf2kZ

Κανονική είναι (η MSI αναφέρει το LHR όταν υπάρχει ο hardware κόφτης). Αν την έχεις εγκατεστημένη μπορείς να δεις και το device ID που θα είναι της μορφής 10DE 2503 ... (με 2504 είναι LHR) αλλά και η ημερομηνία κυκλοφορίας της το ...SB2105... στο S/N, δείχνει ότι πρόλαβε το LHR που ενσωματώθηκε στα chip τέλη Μάη.

Πάντως όταν λέμε "κανονική" εννοούμε ότι θα χρειαστείς τους 470.05 drivers και πιθανότατα συνδεμένη οθόνη (έστω και σε stand-by) ή HDMI dummy, αλλιώς θα έχεις LHR εξαιτίας των περιορισμών των οδηγών της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tedybear είπε

Κανονική είναι (η MSI αναφέρει το LHR όταν υπάρχει ο hardware κόφτης). Αν την έχεις εγκατεστημένη μπορείς να δεις και το device ID που θα είναι της μορφής 10DE 2503 ... (με 2504 είναι LHR) αλλά και η ημερομηνία κυκλοφορίας της το ...SB2105... στο S/N, δείχνει ότι πρόλαβε το LHR που ενσωματώθηκε στα chip τέλη Μάη.

Πάντως όταν λέμε "κανονική" εννοούμε ότι θα χρειαστείς τους 470.05 drivers και πιθανότατα συνδεμένη οθόνη (έστω και σε stand-by) ή HDMI dummy, αλλιώς θα έχεις LHR εξαιτίας των περιορισμών των οδηγών της nvidia.

Ναι στο device ID είναι 10DE 2503-1462 3903

Τον εγκατέστησα τον 470.05 κανονικά και παράγγειλα και ένα hdmi dummy από Amazon.

Το όλο κακό είναι ότι πλέον θα πρέπει να είμαι σε περιβάλλον windows ενώ έτρεχα hiveOS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...