Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/1/2022 στις 12:20 ΠΜ, jimakos234 είπε

 Tελικα διαβασα λιγο και το εκανα την ολη διαδικασια. Πλεον ειμαι στα 30.31 Mh/s με πιο σφιχτα timins απο οτι καταλαβα, αλλα μετα τα 2100mem κ 900mV voltage βλεπω artifacts. Δεν με πειραζει που ειμαι στα 2100, πιστευω ενα boost το καταφερα και το πηρα, και παραλληλα σερφαρω (ισως και καμια ταινια πιο σπανια). θα το αφησω και την νυχτα για να πω με σιγουρια οτι ειναι οκ.

 

Edit:
Crash μετα απο περιπου 8 ωρες, οποτε τα χαμηλωσα παλι με 28mh/s
 


--clk_core_mhz=1150 --clk_core_mv=875 --clk_mem_mhz=2000 --clk_mem_mv=925

 

Κοίτα. Εγώ που έχω 2 480 (etherium) και για μία 570 (ravencoin) έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις:

image.png.932867261dfc6159e1e3e2f13cb75b10.png

και δουλεύουν μια χαρά. Δοκίμασε να ανεβάσεις το core voltage και βγάλε το memory voltage.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, greekfragma είπε

είναι λίγες μέρες που το profitability έπεσε ή έχω κάνει λάθος υπολογισμούς επειδή έπεσε το BTC στα 40Κ δολλάρια;

Εφοσον κανεις mining eth τοτε επειδη επεσε το eth επεσε και το profit αρκετα. Η τιμη του BTC δεν μας ενοχλει αλλα μονο αυτο που κανουμε mining.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τα rewards πάντως δεν έπεσαν, ίσα ίσα που ανέβηκαν και λίγο. 

Ναι το σημαντικό είναι το btc receive και όχι η αναλογία με ευρω. Μέχρι τωρα ότι έχω βγάλει από nicehash σε ευρω με βγήκε 44000 μέσο όρο. Σκέφτομαι να ξανά αγοράσω τώρα στα 37000 όσα πήρα περίπου 1400 ευρώ και να ξανά πουλήσω όταν ανέβει στα 50 55. Το θέμα είναι τελείωσε το dip? Τι προτείνετε? 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το θέμα είναι τελείωσε το dip? Τι προτείνετε? 

Τι να σου πω, φαινεται οτι εχει σταθεροποιηθει το πραγμα, αν οχι και να βελτιωνει σιγα σιγα. Ηδη τα hashrates επανηλθαν μετα τα θεματα του Καζακσταν.

Επισης, τωρα που μπηκα στο coinmarketcap, βλεπω και το volume να εχει πεσει, και παρατηρησα οτι σε χαμηλο volume συνηθως υπαρχει μια αυξηση στην τιμη. Πχ στο eth, 3μηνο αν δεις

image.png.f481318ecf02577cb05b5e458d4bab07.png

Εκτος και αν ανακοινωθει κατι αλλο αρνητικο, οπως πχ δεν ξερω αν εγιναν οι ανακοινωσεις για τα επιτοκια στις ΗΠΑ, τοτε λογικα δεν θα πεσει αλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αξιζει να ξεκινησει καποιος  mining τωρα αν το ρευμα δεν χρειαζεται να το υπολογισει στα εξοδα του?

υπαρχει ενα πισι κ 2 καρτες που μπορουν χρησιμοποιηθουν. 3070 ti k 3080 lhr

ή ειναι καλυτερα να παρεις κατευθειαν btc/eth..?

Επεξ/σία από demmian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, demmian είπε

αξιζει να ξεκινησει καποιος  mining τωρα αν το ρευμα δεν χρειαζεται να το υπολογισει στα εξοδα του?

υπαρχει ενα πισι κ 2 καρτες που μπορουν χρησιμοποιηθουν. 3070 ti k 3080 lhr

ή ειναι καλυτερα να παρεις κατευθειαν btc/eth..?

Αν δεν υπολογιζεις το ρευμα, προφανως και αξιζει. Ωστοσο, μιας και οι 2 καρτες σου ειναι lhr, θα εβλεπα για ton coin. Δεν το πιανει το lhr και ειναι κοντα το profit στο eth

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγήστε μου σας παρακαλώ τη λογική να πουλάει κάποιος 1GH/s rig 22 και 23.000 ευρώ, όταν αυτό θα παράγει 5,5 eth σε 12 μήνες (ΑΝ συνεχίσουμε να έχουμε mining για 12 μήνες και ΑΝ δεν ανέβει κι άλλο η δυσκολία), ενώ μπορείς να αγοράσεις αυτά τα 5,5 eth ΣΗΜΕΡΑ στα 2880*5,5= 15840 ευρώ. Και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε και το ρεύμα που θα καταναλώσει για 12 μήνες, που με τις τιμές του ρεύματος σήμερα μπορεί να φτάσει άλλα 5 ως 6 χιλιάδες ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εξηγήστε μου σας παρακαλώ τη λογική να πουλάει κάποιος 1GH/s rig 22 και 23.000 ευρώ, όταν αυτό θα παράγει 5,5 eth σε 12 μήνες (ΑΝ συνεχίσουμε να έχουμε mining για 12 μήνες και ΑΝ δεν ανέβει κι άλλο η δυσκολία), ενώ μπορείς να αγοράσεις αυτά τα 5,5 eth ΣΗΜΕΡΑ στα 2880*5,5= 15840 ευρώ. Και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε και το ρεύμα που θα καταναλώσει για 12 μήνες, που με τις τιμές του ρεύματος σήμερα μπορεί να φτάσει άλλα 5 ως 6 χιλιάδες ευρώ!

Καλημέρα. Νόμος της προσφοράς και ζήτησης. Πριν από 1 μήνα, η τιμή του eth ήταν 4.100 € επομένως για να αγοράσεις τα 5.5 eth που λες (τα οποία τα παράγεις με τις συνθήκες που λες) θα χρειαζόσουν 22.550 €. Επίσης δε γνωρίζεις την τιμή του οποιουδήποτε νομίσματος σε 1 με 2 μήνες ή 1 με 2 χρόνια με αποτέλεσμα η σημερινή τιμή, ακόμα και για miners, είναι μη αποδεκτή. 

Ο πωλητής, έχει δαπανήσει ένα σημαντικό ποσό για τα 1 gh/s που λες και αποφασίζει στην τιμή που θα το δώσει. Φυσικά η τιμή 22 με 23 € ανά mhs για πολλούς από εμάς είναι απαγορευτική και μη λογική. Αλλά μιλάμε για ελεύθερη αγορά. Άμα θες αγοράζεις. Ο αγοραστής θα πρέπει να έχει τη κρίση να υπολογίσει το πόσο θα πρέπει να δώσει ανά mhs.

Και για μένα η τιμή των 22.000 ευρώ για 1ghs είναι παράλογη, αφού μιλάμε για κάρτες για τις οποίες δεν ξέρεις πως τις χρησιμοποιούσε ο άλλος, και το χώρο που τις είχε.

Τέλος, λόγω του γεγονότος ότι το 2021 μπήκαν πολλοί (και εγώ τον Μάιο του 2021 μπήκα), αυξήθηκε η ζήτηση και ανέβηκαν οι τιμές. Και δε μιλάω μόνο για κάρτες γραφικών. Άμα δεις τις μητρικές, και τους επεξεργαστές θα διαπιστώσεις τις αυξήσεις από τον 10/2020 έως σήμερα τόσο στα καινούργια, όσο και στα μεταχειρισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εξηγήστε μου σας παρακαλώ τη λογική να πουλάει κάποιος 1GH/s rig 22 και 23.000 ευρώ, όταν αυτό θα παράγει 5,5 eth σε 12 μήνες (ΑΝ συνεχίσουμε να έχουμε mining για 12 μήνες και ΑΝ δεν ανέβει κι άλλο η δυσκολία), ενώ μπορείς να αγοράσεις αυτά τα 5,5 eth ΣΗΜΕΡΑ στα 2880*5,5= 15840 ευρώ. Και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε και το ρεύμα που θα καταναλώσει για 12 μήνες, που με τις τιμές του ρεύματος σήμερα μπορεί να φτάσει άλλα 5 ως 6 χιλιάδες ευρώ!

Γιατί δεν αγοράσεις "Εργοστάσιο" αλλά κάρτες γραφικών που μεμονομένα έχουν κάποια Χ αξία. 

Επίσης το Χ ποσό ανα Mh δεν στέκει γιατί δεν αποδίδουν το ίδιο πχ οι GTX 1080Ti με τις RTX 3060 v1, οι δεύτερες έχουν σχεδόν το διπλάσιο efficiency.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nightelf25 είπε

Καλημέρα. Νόμος της προσφοράς και ζήτησης. Πριν από 1 μήνα, η τιμή του eth ήταν 4.100 € επομένως για να αγοράσεις τα 5.5 eth που λες (τα οποία τα παράγεις με τις συνθήκες που λες) θα χρειαζόσουν 22.550 €. Επίσης δε γνωρίζεις την τιμή του οποιουδήποτε νομίσματος σε 1 με 2 μήνες ή 1 με 2 χρόνια με αποτέλεσμα η σημερινή τιμή, ακόμα και για miners, είναι μη αποδεκτή. 

Ο πωλητής, έχει δαπανήσει ένα σημαντικό ποσό για τα 1 gh/s που λες και αποφασίζει στην τιμή που θα το δώσει. Φυσικά η τιμή 22 με 23 € ανά mhs για πολλούς από εμάς είναι απαγορευτική και μη λογική. Αλλά μιλάμε για ελεύθερη αγορά. Άμα θες αγοράζεις. Ο αγοραστής θα πρέπει να έχει τη κρίση να υπολογίσει το πόσο θα πρέπει να δώσει ανά mhs.

Και για μένα η τιμή των 22.000 ευρώ για 1ghs είναι παράλογη, αφού μιλάμε για κάρτες για τις οποίες δεν ξέρεις πως τις χρησιμοποιούσε ο άλλος, και το χώρο που τις είχε.

Τέλος, λόγω του γεγονότος ότι το 2021 μπήκαν πολλοί (και εγώ τον Μάιο του 2021 μπήκα), αυξήθηκε η ζήτηση και ανέβηκαν οι τιμές. Και δε μιλάω μόνο για κάρτες γραφικών. Άμα δεις τις μητρικές, και τους επεξεργαστές θα διαπιστώσεις τις αυξήσεις από τον 10/2020 έως σήμερα τόσο στα καινούργια, όσο και στα μεταχειρισμένα.

Πάντα είναι ζήτημα προσφοράς και ζήτησης. Αυτό που αμφισβητώ είναι αν θα βρουν κάποια σοβαρή προσφορά σε αυτή τη τιμή ή ψάχνουν κανένα κορόιδο που δε γνωρίζει περί κρύπτο.  Προσωπικά για 1GHz rig δε θα έδινα πάνω από 4 eth.

 

1 ώρα πριν, RcManiac είπε

Γιατί δεν αγοράσεις "Εργοστάσιο" αλλά κάρτες γραφικών που μεμονομένα έχουν κάποια Χ αξία. 

Επίσης το Χ ποσό ανα Mh δεν στέκει γιατί δεν αποδίδουν το ίδιο πχ οι GTX 1080Ti με τις RTX 3060 v1, οι δεύτερες έχουν σχεδόν το διπλάσιο efficiency.

Βασικά αναφέρομαι σε δύο αγγελίες που είναι πάνω κάτω ίδιες, 1GH/s με 2500-2600W, και ζητάνε 22-23k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πάντα είναι ζήτημα προσφοράς και ζήτησης. Αυτό που αμφισβητώ είναι αν θα βρουν κάποια σοβαρή προσφορά σε αυτή τη τιμή ή ψάχνουν κανένα κορόιδο που δε γνωρίζει περί κρύπτο.  Προσωπικά για 1GHz rig δε θα έδινα πάνω από 4 eth.

 

Βασικά αναφέρομαι σε δύο αγγελίες που είναι πάνω κάτω ίδιες, 1GH/s με 2500-2600W, και ζητάνε 22-23k

Ίσως βρουν , δε το ξέρεις αυτό. Δικό τους θέμα. Προφανώς δεν καίγονται να τα πουλήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με χιλια αξιζει τωρα η αγορα btc ,αλλωστε ειναι σιγουρο οτι πριν τη μεγαλη καταρρευση θα παει πανω απο 100κ.Αγοραζεις πουλας παλι στα 55κ,μετα παλι το ιδιο μερικες φορες ακομη και οταν σπασει το φραγμα των 100κ τοτε πουλα μια για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Εξηγήστε μου σας παρακαλώ τη λογική να πουλάει κάποιος 1GH/s rig 22 και 23.000 ευρώ, όταν αυτό θα παράγει 5,5 eth σε 12 μήνες (ΑΝ συνεχίσουμε να έχουμε mining για 12 μήνες και ΑΝ δεν ανέβει κι άλλο η δυσκολία), ενώ μπορείς να αγοράσεις αυτά τα 5,5 eth ΣΗΜΕΡΑ στα 2880*5,5= 15840 ευρώ. Και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε και το ρεύμα που θα καταναλώσει για 12 μήνες, που με τις τιμές του ρεύματος σήμερα μπορεί να φτάσει άλλα 5 ως 6 χιλιάδες ευρώ!

Θεωρώ πως το 90% των αγγελιών εδώ μέσα περί mining απευθύνονται σε πιθανά "θύματα", και ειδικά τα έτοιμα rig με καπέλο τουλάχιστον 2-3.000€.. Με την ίδια λογική που πωλούνται κάρτες RX 5700XT Nitro για 1.200,00€ ενώ βγάζουν ίδιο hashrate με απλές 5700.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...