Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έψαχνα να ασχοληθώ πιο πολύ για τις γνώσεις και την εμπειρία, υπάρχει κάποιος ολοκληρωμένος οδηγός που μπορών να διαβάσω? Γιατί βρίσκω συγκεχυμένες πληροφορίες λίγο που έψαξα. Για να σας δώσω να καταλάβετε με μία 580 8gb θα σκάψω αν ασχοληθώ, πιο πολύ για το χαβαλέ. 

Με ποιο νόμισμα αξίζει να ασχοληθώ με αυτή την κάρτα του φτωχού? Αν αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Το κέρδος δεν είναι το πρόβλημα κέρδος έχω όπως και να ειναι το πρόβλημα ειναι ότι για το ίδιο ακριβώς rig πλήρωσα 1300 στην γερμανία (βασικά παίζει λιγότερο δεν τον έχω μπροστά μου τον λογαριασμό) ενώ στην ελλάδα μου χρεώνουν δυόμιση χιλιάρικα γιατί ειναι μάγκες :P 

 

Έχει να πέσει πιστολίδι μου φαίνεται :P 

 

 

 

Αφου η Γερμανία μας κουνάει το δάχτυλο να  αφησουμε τον ληγνιτη και να παράγουμε ρεύμα με φυσικό αέριο και εμείς τρέξαμε να το ξεκινήσουμε. Meanwhile, εδω φτιάχνουμε τον καινούριο λεβητα ληγνιτη της Γερμανίας.

Παρε 1κ ευρώ την αναπροσαρμογη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, golden33 είπε

Επειδή έψαχνα να ασχοληθώ πιο πολύ για τις γνώσεις και την εμπειρία, υπάρχει κάποιος ολοκληρωμένος οδηγός που μπορών να διαβάσω? Γιατί βρίσκω συγκεχυμένες πληροφορίες λίγο που έψαξα. Για να σας δώσω να καταλάβετε με μία 580 8gb θα σκάψω αν ασχοληθώ, πιο πολύ για το χαβαλέ. 

Με ποιο νόμισμα αξίζει να ασχοληθώ με αυτή την κάρτα του φτωχού? Αν αξίζει...

Με όποιο θέλεις μιας και ακόμη και μέσα να μην μπεις δεν πρόκειται να βγάλεις περισσότερο απο τα τσιγάρα του μήνα (αν δεν καπνίζεις πολύ) με την σημερινή κατάσταση με τις χρεώσεις του ρεύματος στην Ελλάδα έχοντας μόνο μια rx 580 όποτε είναι θέμα χόμπι στην περίπτωση σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NTC Labs είπε

Δεν την περασε στα μουλωχτα. η ΡΑΕ την υποχρεωσε γτ διαμαρτυρονταν οι εναλλακτικοι. στον λογαριασμο ιουλιου το ανεφερε οτι θα την εφαρμοση απο τον αυγουστο.

Εννοείται ότι το ανέφερε στο λογαριασμό Ιουλίου. Δε θα μπορούσε να μην το αναφέρει.

ΠΟΙΟΣ καθόταν (τώρα κάθεται) τότε να διαβάζει όλο το κατεβατό του λογαριασμού;

Έτσι την πάτησαν χιλιάδες νοικοκυριά. Όπως βέβαια την πάτησαν ΟΛΟΙ όσοι είναι σε προγράμματα με Ρήτρα Αναπροσαρμογής ανεξαρτήτως παρόχου.

43 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Το κέρδος δεν είναι το πρόβλημα κέρδος έχω όπως και να ειναι το πρόβλημα ειναι ότι για το ίδιο ακριβώς rig πλήρωσα 1300 στην γερμανία

Ε, το ίδιο δεν κάνει; Κέρδος = Έσοδα - Έξοδα.

Με τα 2400€ στο ρεύμα ψίχουλα έβγαλες (με τωρινές τιμές) καθαρά από τις Vega στην Ελλάδα.

Στο θέμα μας: δεν είχες ακούσει ότι οι τιμές προμήθειας ρεύματος στην Ελλάδα είναι στις 2-3 ακριβότερες πανευρωπαϊκά;

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον #Δικό σας συνάδελφοι

🤣

31 λεπτά πριν, ooaris είπε

Αφου η Γερμανία μας κουνάει το δάχτυλο να  αφησουμε τον ληγνιτη

... ενώ η ίδια η Γερμανία θα καταργήσει το λιγνίτη σταδιακά μέχρι το 2030 ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kkatzos είπε

ενώ η ίδια η Γερμανία θα καταργήσει το λιγνίτη σταδιακά μέχρι το 2030 ;)

Off topic εδώ, αλλά έχω την εντύπωση ότι έθεσε σε λειτουργία και πάλι εργοστάσια με λιγνίτη 

Λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

 

@GKat76 Ελπίζω να είναι εκκαθαριστικός αυτός που δείχνεις γιατί αν δεν είναι και είσαι σε πρόγραμμα με Ρήτρα ... έχεις να δεις πολλά ακόμα... (αν πάλι είσαι σε πρόγραμμα με σταθερή χρέωση χωρίς ρήτρα όλα ΟΚ). edit: Μάλλον στις "Διάφορες Χρεώσεις" μαζί με όλα τα άλλα (εκπτώσεις-κρατική επιδότηση-κτλ) σου έχουν βάλει τη Ρήτρα. Εξού και το μεγαλύτερο συνολικό ποσό παρόλο που είχες χαμηλότερη κατανάλωση.

Πλέον το mining δεν αποφέρει σοβαρό κέρδος παρά μόνο σε κάρτες non-LHR 3000 και 5700/ΧΤ πειραγμένες. Άντε και σε συστήματα με tuned RDNA2.

Οι υπόλοιποι παλεύουν με τα φραγκοδίφραγκα.

Δεν είναι μόνο το ρεύμα, ούτε το crypto crash των ημερών, είναι και η τρελή αύξηση της δυσκολίας στο ETH. Σε άλλα coins έχουν πλακώσει όλες οι LHR του κόσμου οπότε και αυτά δεν αποδίδουν.

(Μιλάμε για τρέχουσες τιμές ΕΤΗ. Κάποιος μπορεί κάλλιστα να μην έχει τώρα κέρδος αλλά να έχει σε 6 μήνες π.χ. κρατώντας τα ΕΤΗ που μάζεψε. Ή να έχει μόνο ζημία αν ποτέ δεν υπάρξει ανάκαμψη)

εναντι ειναι...εχει ρητρα δυστυχως

ψαχνομαι να δω αν συμφερει σε αλλο προγραμμα ή εταιρια...

δραμα...

καρτες ολες amd ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Με όποιο θέλεις μιας και ακόμη και μέσα να μην μπεις δεν πρόκειται να βγάλεις περισσότερο απο τα τσιγάρα του μήνα (αν δεν καπνίζεις πολύ) με την σημερινή κατάσταση με τις χρεώσεις του ρεύματος στην Ελλάδα έχοντας μόνο μια rx 580 όποτε είναι θέμα χόμπι στην περίπτωση σου. 

Έκανα το πρόγραμμα που αναφερόταν εδώ στο forum από ΔΕΗ. Βγαίνει γύρω στα 0,09kwh καθαρά το ρεύμα και δεν έχει ρήτρα. Οπότε χοντρικά με τις άλλες παπαριές βγαίνει σύνολο περίπου 0,12kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ε, το ίδιο δεν κάνει; Κέρδος = Έσοδα - Έξοδα.

Με τα 2400€ στο ρεύμα ψίχουλα έβγαλες (με τωρινές τιμές) καθαρά από τις Vega στην Ελλάδα.

Στο θέμα μας: δεν είχες ακούσει ότι οι τιμές προμήθειας ρεύματος στην Ελλάδα είναι στις 2-3 ακριβότερες πανευρωπαϊκά;

 

Ναι το είπα με την έννοια ότι δεν μπαίνω απο μέσα 

 

Πρόσεξε μιλάμε για 2419 για 4μηνη κατανάλωση εγώ απο τον Αύγουστο έως τον Δεκέμβριο έβγαζα περίπου 1500 ευρώ τον μήνα δηλαδή 6000 ευρώ το τετράμηνο απο το συγκεκριμένο ριγκ. 

 

Στην ελλάδα μια ζωή όμως το κράτος σε @#$μάει και αυτά περι "φτέμε και εμεις" τα ακούω βερεσέ  πρώτα σε #@#ει το κράτος και μετά ΚΑΠΟΙΟΙ κάνουν ότι κάνουν. 

 

Πχ είναι σαν να κατηγορείς κάποιον που μπήκε σε αμερικάνικη φυλακή αν πχ δείρει κάποιον και ειναι γενικά πιο αγριος... η φυλακή τον κάνει έτσι αν δεν γίνει έτσι τότε θα δεν θα προλαβαίνει να αναπνεύσει απο το ΒΒC double tag :P 

 

και εγώ που σκέφτομαι να βάλω πιστολίδι και να μεταφέρω το rig στην γερμανία όχι γιατί δεν θέλω να πληρώνω στην γερμανία που θα το πάω θα πληρώνω μια χαρά ας πούμε απλά δεν θέλω να με @#@#άνε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, golden33 είπε

Έκανα το πρόγραμμα που αναφερόταν εδώ στο forum από ΔΕΗ. Βγαίνει γύρω στα 0,09kwh καθαρά το ρεύμα και δεν έχει ρήτρα. Οπότε χοντρικά με τις άλλες παπαριές βγαίνει σύνολο περίπου 0,12kwh.

Ναι, αυτό πριν από τις 3/12 όμως. Για το DEH Home Online μιλάμε.

Για ενεργοποιήσεις μετά από 3/12 όμως το πήγαν από 0,09 στα 0,17€ / KWh.

16 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

έβγαζα περίπου 1500 ευρώ τον μήνα δηλαδή 6000 ευρώ το τετράμηνο απο το συγκεκριμένο ριγκ.

Το ερώτημα είναι ... πούλησες στα 3500-4000 το ΕΤΗ για να πεις ότι όντως έβγαλες τα 6000 χιλιάρικα; Γιατί από τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι, αυτό πριν από τις 3/12 όμως. Για το DEH Home Online μιλάμε.

Για ενεργοποιήσεις μετά από 3/12 όμως το πήγαν από 0,09 στα 0,17€ / KWh.

Ναι πριν. Από το Νοέμβριο το έκανα. Είμαι ενεργοποιημένος με τις παλιές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, golden33 είπε

Ναι πριν. Από το Νοέμβριο το έκανα. Είμαι ενεργοποιημένος με τις παλιές τιμές.

και ποια η διαφορά; στο άλλο θέμα με τους παρόχους βλέπω 1002 εταιρίες με 4 5 6 7 8 9 κτλ λεπτά την κιλοβατώρα και στην τελική με ρήτρες μήτρες κτλ τα ίδια πληρώνουν σαν τελική σούμα κοροϊδία ειναι η κατάσταση.. άλλοι πληρώνουν ρήτρα και ας είχαν συμβόλαιο fixed (δηλαδή πλήρωναν  έξτρα πάγιο για να μην έχουν ρήτρα ) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

και ποια η διαφορά; στο άλλο θέμα με τους παρόχους βλέπω 1002 εταιρίες με 4 5 6 7 8 9 κτλ λεπτά την κιλοβατώρα και στην τελική με ρήτρες μήτρες κτλ τα ίδια πληρώνουν σαν τελική σούμα κοροϊδία ειναι η κατάσταση.. άλλοι πληρώνουν ρήτρα και ας είχαν συμβόλαιο fixed (δηλαδή πλήρωναν  έξτρα πάγιο για να μην έχουν ρήτρα ) 

Η διαφορά είναι ότι το πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα. Είναι σταθερή η τιμή του. Έχει έρθει ήδη εκκαθαριστικός λογαριασμός. Πέρνα μία βόλτα από το θέμα στο Μπλα-Μπλα και θα καταλάβεις. Ήταν ότι καλύτερο μπορούσες να κλείσεις από όταν ξεκίνησε αυτή η λαίλαπα με τις ρήτρες. Τελική τιμή 0,12kwh, αυτό μαζί με τις μλκιες του δήμου και ΕΡΤ κτλπ. Μου κάνει εντύπωση που δεν το έψαξες παραπάνω, θα γλίτωνες πολλά χρήματα ειδικά εσύ με το mining.

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, golden33 είπε

Η διαφορά είναι ότι το πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα. Είναι σταθερή η τιμή του. Έχει έρθει ήδη εκκαθαριστικός λογαριασμός. Πέρνα μία βόλτα από το θέμα στο Μπλα-Μπλα και θα καταλάβεις. Ήταν ότι καλύτερο μπορούσες να κλείσεις από όταν ξεκίνησε αυτή η λαίλαπα με τις ρήτρες. Τελική τιμή 0,12kwh, αυτό μαζί με τις μλκιες του δήμου και ΕΡΤ κτλπ. Μου κάνει εντύπωση που δεν το έψαξες παραπάνω, θα γλίτωνες πολλά χρήματα ειδικά εσύ με το mining.

Ναι αυτό ήταν το Point μου με το προηγούμενο ποστ μου στον πραγματικό λογαριασμό το τελικό ποσό που θα πρέπει να πληρώσεις πάνω κάτω το ίδιο καταλήγει να ειναι άσχετα με πόσο λένε χρεώνουν την κιλοβατώρα ή με το αν ειναι χωρίς ρήτρα κτλ πάντα στο τέλος μαγειρεύουν έτσι τα νούμερα και βγαίνει ότι πρέπει να πληρώσεις τα ίδια με πριν ή και περισσότερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι αυτό ήταν το Point μου με το προηγούμενο ποστ μου στον πραγματικό λογαριασμό το τελικό ποσό που θα πρέπει να πληρώσεις πάνω κάτω το ίδιο καταλήγει να ειναι άσχετα με πόσο λένε χρεώνουν την κιλοβατώρα ή με το αν ειναι χωρίς ρήτρα κτλ πάντα στο τέλος μαγειρεύουν έτσι τα νούμερα και βγαίνει ότι πρέπει να πληρώσεις τα ίδια με πριν ή και περισσότερα... 

Όχι αυτό σου εξηγώ. Αυτό το πρόγραμμα το έβγαλε η ΔΕΗ μετά τον χαμό με τις ρήτρες για να μαζέψει τους πελάτες από τις άλλες εταιρείες. Έχει λίγο τσιμπημένη την τιμή της κιλοβατώρας αλλά σταθερή χωρίς ρήτρες. Εγώ είδα ήδη τεράστια διαφορά με τη Ζενίθ που ήμουνα. Τουλάχιστον για 6 μήνες είμαστε προστατευμένοι από τις ρήτρες και θα πληρώνουμε ανθρώπινα, μετά έχει το δικαίωμα να ανεβάσει την τιμή.

Με βάση αυτήν την τιμή που έγραψα υπάρχει κανένα νόμισμα που να αξίζει με την 580?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, golden33 είπε

Με βάση αυτήν την τιμή που έγραψα υπάρχει κανένα νόμισμα που να αξίζει με την 580?

Με το eth βγάζεις τα περισσότερα χρήματα συνήθως. 

 

Αυτή την περίοδο όμως με μια 580 ίσως να έχεις και ζημιά γιατί η κάρτα απο μόνη της ναι  μεν θα καίει 100-130 watt περίπου ανάλογα τις ρυθμίσεις αλλά ρεύμα θα καίει και το υπόλοιπο σύστημα (επεξεργαστής μητρική κτλ) και επειδή έχεις μια κάρτα δεν είναι αμελητέο... 

Άνετα θα φτάσεις τα 200 απο την μπρίζα (γιατί άλλο πόσο χρειάζονται τα μηχανήματα και άλλο πόσο ρουφάει το τροφοδοτικό σου απο την μπρίζα για να δώσει αυτή την ενέργεια στα μηχανήματα, δεν ειναι 100% efficient τα τροφοδοτικά δηλαδή)  και μάλλον θα ειναι μεγαλύτερο αλλά πες 200

 

Αυτό σημαίνει ότι αν κάνεις 35 Mh/s στο eth αυτο σημαίνει (με σημερινές τιμές που εγώ πιστεύω θα ανεβούν αλλά παίζει και το αντίθετο δηλαδή να ξέρεις πως υπάρχει ρίσκο όσο αφορά την αγορά γενικότερα) πως θα βγάζεις 19.5 ευρώ τον μήνα αν θεωρήσουμε ότι θα πληρώνεις μόνο 9 λεπτά την κιλοβατώρα (που εγώ ακόμη δεν έχω πεισθεί :P ) 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...