Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, greekfragma είπε

Είναι απλές με ΧΤ bios. Και έχω πειράξει και το memory timing trfc αν θυμάμαι σωστά το setting. Πιάνουν και 57MH αλλά το κουτί και ο θόρυβος στο σημείο που αντέχω δεν επιτρέπουν mem clock πάνω από 1750. Αν το κάνω ανεβαίνει η θερμοκρασία, η κατανάλωση και δεν αξίζει....εκτός αν δεν φλασαριστηκε κάτι σωστα.

Να πειράξεις και τα default voltage μέσω MorePowerTool (μπορούν να κατέβουν στα 720-730 mV), κανονικά στα 1800Mhz mem clock δεν έχεις πρόβλημα.. Με TeamRed θα πιάσει 55Mh/s με καλή κατανάλωση και θερμοκρασία.

Τσέκαρε και το φλασάρισμα, αν έχει δύο τύπους μνημών η κάρτα, φτιάχνεις τα timings της πρώτης - κάνεις save/exit - ξανά φορτώνεις αυτό το bios (που το έχεις σώσει κάπως), και πειράζεις της δεύτερης μνήμης. Save/exit πάλι και φλασάρεις το καινούριο bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, Balerama said:

Να πειράξεις και τα default voltage μέσω MorePowerTool (μπορούν να κατέβουν στα 720-730 mV), κανονικά στα 1800Mhz mem clock δεν έχεις πρόβλημα.. Με TeamRed θα πιάσει 55Mh/s με καλή κατανάλωση και θερμοκρασία.

Τσέκαρε και το φλασάρισμα, αν έχει δύο τύπους μνημών η κάρτα, φτιάχνεις τα timings της πρώτης - κάνεις save/exit - ξανά φορτώνεις αυτό το bios (που το έχεις σώσει κάπως), και πειράζεις της δεύτερης μνήμης. Save/exit πάλι και φλασάρεις το καινούριο bios. 

 

πριν καιρό φλάσαρα και μετά έπαιξα με MPT. το αποτέλεσμα ήταν να τρώνε φρίκες οι drivers της AMD στη καρτέλα tuning και να διαβάζουν άλλα αντι άλλων σε τάσεις κλοκς...οπότε έριξα φορμάτ στο PC, φλάσαρα εκ νέου τις κάρτες και προφανώς με διεγραμμένα αρχεία MPT τρέχει το mining απροβλημάτιστα.

άμα βρω χρόνο ίσως κάνω μια ακόμα δοκιμή γιατί θυμάμαι και γω οτι τα 720-730mV είναι οκ για τις 5700 με 1300cclock 1750mclock.

αυτό με το mem timings το έκανα σωστά. πέρασα και στις 2 καρτέλες τύπου μνημών με save exit κάθε φορά σε κάθε καρτέλα.

εσένα η Sapphire είναι ΧΤ ή απλή φλασαρισμένη;

ανεβάζω μερικά δικά μου για να μη μιλάμε και στα τυφλά. οι κάρτες είναι Sapphire 5700 Pulse (@XT flash)

 

gpuz.gif

amdtune0gpu.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


@Balerama

ξαναφλάσαρα προσεκτικά. έσβησα και ότι xml είχα αποθηκευμένο από το amd performance tuning tab. Ίδιες κάρτες, ίδια bioses, ίδιες ρυθμίσες amd performance tuning.

Κάτι έγινε. Ανέβηκαν ελαφρώς τα watts, αλλά οι κάρτες δουλεύουν πιο δροσερά. Περίεργο.

Αυτό που είδα είναι οτι η 1η κάρτα που εκτελεί και χρέη βασικής vga στο pc κρατάει ελαφρώς χαμηλότερο core clock. αντί για 1350 δηλαδή παίζει στα 1270-1290. Φαντάζομαι οτι μάλλον τρώει πόρους και ότι δουλειά κάνω εκείνη την ώρα γι αυτό και το MUtil% στο miner είναι χαμηλότερο.

Σε τάσεις πυρήνα κάτω από 750mV οι κάρτες βγάζανε invalid και είχα κολλήματα.

 

newamdtuning5700.JPG

newflash5700.JPG

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, greekfragma είπε


@Balerama

ξαναφλάσαρα προσεκτικά. έσβησα και ότι xml είχα αποθηκευμένο από το amd performance tuning tab. Ίδιες κάρτες, ίδια bioses, ίδιες ρυθμίσες amd performance tuning.

Κάτι έγινε. Ανέβηκαν ελαφρώς τα watts, αλλά οι κάρτες δουλεύουν πιο δροσερά. Περίεργο.

Αυτό που είδα είναι οτι η 1η κάρτα που εκτελεί και χρέη βασικής vga στο pc κρατάει ελαφρώς χαμηλότερο core clock. αντί για 1350 δηλαδή παίζει στα 1270-1290. Φαντάζομαι οτι μάλλον τρώει πόρους και ότι δουλειά κάνω εκείνη την ώρα γι αυτό και το MUtil% στο miner είναι χαμηλότερο.

Σε τάσεις πυρήνα κάτω από 750mV οι κάρτες βγάζανε invalid και είχα κολλήματα.

 

newamdtuning5700.JPG

newflash5700.JPG

Ωραία μια χαρά! Γνώμη μου πάντως είναι ότι το φλας σε ΧΤ δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά στο hashrate, έχω 5x5700 (3 απλές και δύο ΧΤ) όλες είναι στα 55-56ΜH/s. Αυτή είναι απλή Gigabyte 5700.. σχεδόν στα ίδια είμαστε, 55.95 βαράει.

PIC 1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φλας σε ΧΤ το κανα και για κάνα παιχνίδι :P

απορώ με τις θερμοκρασίες σου...στο μπαλκόνι τις έχεις; 🤪

γιατί οκ...βλέπω τάσεις χαμηλότερες 750-730 αλλά τα watt ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το φλας σε ΧΤ το κανα και για κάνα παιχνίδι :P

απορώ με τις θερμοκρασίες σου...στο μπαλκόνι τις έχεις; 🤪

γιατί οκ...βλέπω τάσεις χαμηλότερες 750-730 αλλά τα watt ίδια.

Η αλήθεια είναι ότι τις έχω δίπλα σε μια μπαλκονόπορτα και όταν ζεσταίνονται, κάνω ανάκλιση να δροσιστούν 😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 7:25 ΜΜ, greekfragma είπε

απορώ με τις θερμοκρασίες σου...στο μπαλκόνι τις έχεις;

Παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το case. Αυτα σε Lian li o11 xl με 3 noctua a12x25 κατω και 3 corsair LL 120 στο πλαι (+120 πισω exhaust + 3 noctua πανω σε aio). Ως μικροτερη, η 2060 ειναι στο 2ο slot

image.png.43576b8bbdce1a2b5044ecbf4a23b245.png

Παντως αν δεν ανεβει η τιμουλα, δεν βλεπω να συμφερει και πολυ η φαση. Οριακα πλεον οτι βγαζουμε, το δινουμε στο ρευμα. Αν πεσει η δυσκολια λιγο, κατι θα γινει. Αλλιως, καλυτερα να αγοραζω τα 0.038 eth που κανω τωρα mining

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε mining rigs (όχι μια δυο κάρτες κάτι που να καίει τουλάχιστον 1000wh) τι παροχο για το ρεύμα έχετε; 

Γιατί εμένα μου ήρθε νταμπλάς 200+% πάνω με την δεη σε γ21 επαγγελματικό 1600 ήταν η χρέωση για 8000 κιλοβατώρες και με ρήτρα μήτρα και δε συμμαζεύεται έφτασε τα 2500 :P  

Εντωμεταξύ στην γερμανία που υποτίθεται ειναι πιο ακριβό το ρεύμα  περίπου 1300 για αντίστοιχο rig λολ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Όσοι έχετε mining rigs (όχι μια δυο κάρτες κάτι που να καίει τουλάχιστον 1000wh) τι παροχο για το ρεύμα έχετε; 

Γιατί εμένα μου ήρθε νταμπλάς 200+% πάνω με την δεη σε γ21 επαγγελματικό 1600 ήταν η χρέωση για 8000 κιλοβατώρες και με ρήτρα μήτρα και δε συμμαζεύεται έφτασε τα 2500 :P  

Εντωμεταξύ στην γερμανία που υποτίθεται ειναι πιο ακριβό το ρεύμα  περίπου 1300 για αντίστοιχο rig λολ 

Αν δεν βαριεσαι ποσταρε καποια στιγμη το λογαριασμο, αλλα εχει βουιξει ο τοπος με το ρευμα και εσυ τοσο καιρο κανεις mining με επαγγελματικο ρευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Όσοι έχετε mining rigs (όχι μια δυο κάρτες κάτι που να καίει τουλάχιστον 1000wh) τι παροχο για το ρεύμα έχετε; 

Γιατί εμένα μου ήρθε νταμπλάς 200+% πάνω με την δεη σε γ21 επαγγελματικό 1600 ήταν η χρέωση για 8000 κιλοβατώρες και με ρήτρα μήτρα και δε συμμαζεύεται έφτασε τα 2500 :P  

Εντωμεταξύ στην γερμανία που υποτίθεται ειναι πιο ακριβό το ρεύμα  περίπου 1300 για αντίστοιχο rig λολ 

εγω εχω 4 καρτες...

δεν καιω 1000αδα watt...500 watt στο νερο/h

eiμαι στη volton με 0,055κλπ/kw και τα παντα ολα λεει και @@ρια μεντολες...

να πω οτι βαζω εγω καθε φορα την ενδειξη που γραφει το ρολοι στο αντιστοιχο πεδιο στη volton...

1ος λογαριασμος περιοδος 8ος-9ος 2021

2ος λογαριασμος περιοδος 11ος-12ος 2022

με πανω κατω ιδιες καταναλωσεις

δε φτανω στις διαφορες τις δικες σας, αλλα για μενα ειναι πολλα...οριακο κερδος και με τιμες crypto στη κατιουσα...

και δε βλεπω να σαχνει συντομα...

volton 21.png

volton 22.png

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GKat76 είπε

εγω εχω 4 καρτες...

δεν καιω 1000αδα watt...500 watt στο νερο/h

eiμαι στη volton με 0,055κλπ/kw και τα παντα ολα λεει και @@ρια μεντολες...

να πω οτι βαζω εγω καθε φορα την ενδειξη που γραφει το ρολοι στο αντιστοιχο πεδιο στη volton...

1ος λογαριασμος περιοδος 8ος-9ος 2021

2ος λογαριασμος περιοδος 11ος-12ος 2022

με πανω κατω ιδιες καταναλωσεις

δε φτανω στις διαφορες τις δικες σας, αλλα για μενα ειναι πολλα...οριακο κερδος και με τιμες crypto στη κατιουσα...

και δε βλεπω να σαχνει συντομα...

volton 21.png

volton 22.png

Τι κάρτες έχεις και πόσα mhs για κατανάλωση 500 watt /h?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, icenex είπε

Αν δεν βαριεσαι ποσταρε καποια στιγμη το λογαριασμο, αλλα εχει βουιξει ο τοπος με το ρευμα και εσυ τοσο καιρο κανεις mining με επαγγελματικο ρευμα?

Έπρεπε εξαρχής να νοικιάσω μια αποθήκη στην Γερμανία και να τα κάνω όλα εκεί αλλά έβαζα σταδιακά ριγκ και έχω σε διάφορα σπίτια αποθήκες (λόγω έλλειψής χώρου)  τα έχω με UPS και hardware watchdog (επίσης ασφάλεια στον πινακα με σύνδεση στο internet) οπότε δεν χρειάζεται να ειμαι παρόν και τα επιβλέπω μεσω hive 

 

νομίζω το επαγγελματικό ρεύμα ειναι σχετικά το ίδιο με το οικιακό πάνω κάτω τα ίδια μου ερχόταν. 

 

Όσο αφορά για το συγκεκριμένο που ανέφερα δεν ήρθε τώρα απλά δεν το πλήρωσα ακόμη θα το πληρώσω με το που εκδοθεί ο 2ος λογαριασμός ή μπορεί και να φάνε μπιστόλι και να πάω το rig στην γερμανία ανάλογα πως θα εξηγηθούν (γιατι κάτι διάβασα για επιπλέον εκπτώσεις στο επαγγελματικό ρεύμα και επίσης στην περίπτωση μου νομίζω με χρέωσαν λάθος μιας και με χρέωσαν με σημερινές τιμές αλλά οι χρεώσεις γίνανε απο 08/21 έως 12/21) μιας και η αποθήκη που έχω το συγκεκριμένο δεν χρησιμοποιείται για κάτι άλλο και το ρεύμα ειναι σε όνμα αποθανόντα συγγενή 

 

Όσο για φωτο του λογαριασμού: 

78537564_2_b.jpg.2134facd59b431dc5a098e7f7cb1b03c.jpg

 

935982052_1_b.jpg.7a1a8c2e31ed97257cac1821bccada47.jpg

Εσύ τι έχεις ;

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι άργησαν λίγα να ανακαλύψουν τις αυξήσεις στο ρεύμα aka Ρήτρα Αναπροσαρμογής

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

νομίζω με χρέωσαν λάθος μιας και με χρέωσαν με σημερινές τιμές αλλά οι χρεώσεις γίνανε απο 08/21 έως 12/21)

Δε σε χρέωσαν λάθος. Η ΔΕΗ πέρασε στα μουλωχτά την εισαγωγή της Ρήτρας Αναπροσαρμογής (πριν δεν είχε) από αρχές Αυγούστου. Από 5/8/2021 αν δεν κάνω λάθος.

@GKat76 Ελπίζω να είναι εκκαθαριστικός αυτός που δείχνεις γιατί αν δεν είναι και είσαι σε πρόγραμμα με Ρήτρα ... έχεις να δεις πολλά ακόμα... (αν πάλι είσαι σε πρόγραμμα με σταθερή χρέωση χωρίς ρήτρα όλα ΟΚ). edit: Μάλλον στις "Διάφορες Χρεώσεις" μαζί με όλα τα άλλα (εκπτώσεις-κρατική επιδότηση-κτλ) σου έχουν βάλει τη Ρήτρα. Εξού και το μεγαλύτερο συνολικό ποσό παρόλο που είχες χαμηλότερη κατανάλωση.

Πλέον το mining δεν αποφέρει σοβαρό κέρδος παρά μόνο σε κάρτες non-LHR 3000 και 5700/ΧΤ πειραγμένες. Άντε και σε συστήματα με tuned RDNA2.

Οι υπόλοιποι παλεύουν με τα φραγκοδίφραγκα.

Δεν είναι μόνο το ρεύμα, ούτε το crypto crash των ημερών, είναι και η τρελή αύξηση της δυσκολίας στο ETH. Σε άλλα coins έχουν πλακώσει όλες οι LHR του κόσμου οπότε και αυτά δεν αποδίδουν.

(Μιλάμε για τρέχουσες τιμές ΕΤΗ. Κάποιος μπορεί κάλλιστα να μην έχει τώρα κέρδος αλλά να έχει σε 6 μήνες π.χ. κρατώντας τα ΕΤΗ που μάζεψε. Ή να έχει μόνο ζημία αν ποτέ δεν υπάρξει ανάκαμψη)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάποιοι άργησαν λίγα να ανακαλύψουν τις αυξήσεις στο ρεύμα aka Ρήτρα Αναπροσαρμογής

Δε σε χρέωσαν λάθος. Η ΔΕΗ πέρασε στα μουλωχτά την εισαγωγή της Ρήτρας Αναπροσαρμογής (πριν δεν είχε) από αρχές Αυγούστου. Από 5/8/2021 αν δεν κάνω λάθος.

@GKat76 Ελπίζω να είναι εκκαθαριστικός αυτός που δείχνεις γιατί αν δεν είναι και είσαι σε πρόγραμμα με Ρήτρα ... έχεις να δεις πολλά ακόμα... (αν πάλι είσαι σε πρόγραμμα με σταθερή χρέωση χωρίς ρήτρα όλα ΟΚ). edit: Μάλλον στις "Διάφορες Χρεώσεις" μαζί με όλα τα άλλα (εκπτώσεις-κρατική επιδότηση-κτλ) σου έχουν βάλει τη Ρήτρα. Εξού και το μεγαλύτερο συνολικό ποσό παρόλο που είχες χαμηλότερη κατανάλωση.

Πλέον το mining δεν αποφέρει σοβαρό κέρδος παρά μόνο σε κάρτες non-LHR 3000 και 5700/ΧΤ πειραγμένες. Άντε και σε συστήματα με tuned RDNA2.

Οι υπόλοιποι παλεύουν με τα φραγκοδίφραγκα.

Δεν είναι μόνο το ρεύμα, ούτε το crypto crash των ημερών, είναι και η τρελή αύξηση της δυσκολίας στο ETH. Σε άλλα coins έχουν πλακώσει όλες οι LHR του κόσμου οπότε και αυτά δεν αποδίδουν.

(Μιλάμε για τρέχουσες τιμές ΕΤΗ. Κάποιος μπορεί κάλλιστα να μην έχει τώρα κέρδος αλλά να έχει σε 6 μήνες π.χ. κρατώντας τα ΕΤΗ που μάζεψε)

Δεν την περασε στα μουλωχτα. η ΡΑΕ την υποχρεωσε γτ διαμαρτυρονταν οι εναλλακτικοι. στον λογαριασμο ιουλιου το ανεφερε οτι θα την εφαρμοση απο τον αυγουστο.

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάποιοι άργησαν λίγα να ανακαλύψουν τις αυξήσεις στο ρεύμα aka Ρήτρα Αναπροσαρμογής

Δε σε χρέωσαν λάθος. Η ΔΕΗ πέρασε στα μουλωχτά την εισαγωγή της Ρήτρας Αναπροσαρμογής (πριν δεν είχε) από αρχές Αυγούστου. Από 5/8/2021 αν δεν κάνω λάθος.

@GKat76 Ελπίζω να είναι εκκαθαριστικός αυτός που δείχνεις γιατί αν δεν είναι και είσαι σε πρόγραμμα με Ρήτρα ... έχεις να δεις πολλά ακόμα... (αν πάλι είσαι σε πρόγραμμα με σταθερή χρέωση χωρίς ρήτρα όλα ΟΚ). edit: Μάλλον στις "Διάφορες Χρεώσεις" μαζί με όλα τα άλλα (εκπτώσεις-κρατική επιδότηση-κτλ) σου έχουν βάλει τη Ρήτρα. Εξού και το μεγαλύτερο συνολικό ποσό παρόλο που είχες χαμηλότερη κατανάλωση.

Πλέον το mining δεν αποφέρει σοβαρό κέρδος παρά μόνο σε κάρτες non-LHR 3000 και 5700/ΧΤ πειραγμένες. Άντε και σε συστήματα με tuned RDNA2.

Οι υπόλοιποι παλεύουν με τα φραγκοδίφραγκα.

Δεν είναι μόνο το ρεύμα, ούτε το crypto crash των ημερών, είναι και η τρελή αύξηση της δυσκολίας στο ETH. Σε άλλα coins έχουν πλακώσει όλες οι LHR του κόσμου οπότε και αυτά δεν αποδίδουν.

(Μιλάμε για τρέχουσες τιμές ΕΤΗ. Κάποιος μπορεί κάλλιστα να μην έχει τώρα κέρδος αλλά να έχει σε 6 μήνες π.χ. κρατώντας τα ΕΤΗ που μάζεψε. Ή να έχει μόνο ζημία αν ποτέ δεν υπάρξει ανάκαμψη)

Το κέρδος δεν είναι το πρόβλημα κέρδος έχω όπως και να ειναι το πρόβλημα ειναι ότι για το ίδιο ακριβώς rig πλήρωσα 1300 στην γερμανία (βασικά παίζει λιγότερο δεν τον έχω μπροστά μου τον λογαριασμό) ενώ στην ελλάδα μου χρεώνουν δυόμιση χιλιάρικα γιατί ειναι μάγκες :P 

 

Έχει να πέσει πιστολίδι μου φαίνεται :P 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...