Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Κάτι ψιλά, ίσως.

100,20 mh/s με locked core (1070), +1600 mem offset

~218W, TUF 3080OC

Η κάρτα δουλεύει σε hiveos τώρα. 1250lock core 2200 vram tuf oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, johnmt2 είπε

Η κάρτα δουλεύει σε hiveos τώρα. 1250lock core 2200 vram tuf oc

Ναι, υπάρχει διαφορά στα settings ανάλογα την πλατφόρμα.

Πχ το +1600 offset στον quickminer του Nicehash είναι το ίδιο με +1350 offset στον T-rex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα το κατεβαζα στα 96-97mh/s, αν πετυχεις καλυτερες θερμοκρασιες/watt. 

Και την δικια μου την 3070 την παω μεχρι +1350 στο msi ab για 62 mh/s αλλα παιζω στο 60.5 με +1175 για να μην την ζοριζω. Οκ, προφανως παιζω σιγουρα κατω απο 90 λογω gddr6, but still

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

1350 μεταφράζεται σε Linux το διπλό δλδ 2700 σωστα

Έχω μπερδέψει λίγο τα μπούτια μου.

Το 10600 effective clock, το είδα φευγαλέα ως 1600.

Οπότε ναι,10600/4=2650 ο αριθμός που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκινήσει κάποιος mining, τί ποσό πρέπει να δαπανήσει αρχικά σε hardware? Σε πόσο καιρό κάνει απόσβεση? Να υποθέσω μια RTX3060 που έχω στο λαπτοπ δεν πιάνει μια...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pi314 είπε

Για να ξεκινήσει κάποιος mining, τί ποσό πρέπει να δαπανήσει αρχικά σε hardware? Σε πόσο καιρό κάνει απόσβεση? Να υποθέσω μια RTX3060 που έχω στο λαπτοπ δεν πιάνει μια...?

https://www.google.com/search?q=should+i+start+mining+reddit&client=opera&hs=CxP&biw=2560&bih=1340&sxsrf=ALiCzsaIhBu632qOBb6csweVwoyfC60-lg%3A1651618299280&source=lnt&tbs=cdr%3A1%2Ccd_min%3A1%2F1%2F2022%2Ccd_max%3A5%2F4%2F2022&tbm=

 

image.png.1b2f5fb588ccb0e397ba449ccf26177d.pngdamn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παλλικάρια κάτι κουλό καθώς βαριέμαι να ψάχνω και δεν σκοπεύω να ασχοληθώ κιόλας...

Η 5700 ΧΤ είναι πιο αποδοτική σε mining απο την ισάξια σε επιδόσεις 6600 XT?

Sorry αν ρωτάω κουταμάρα αλλά μου κάνει εντύπωση που οι 5700 πιάνουν πολύ καλύτερες τιμές απο τις ίδιες σε επιδόσεις 6600...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Η 5700 ΧΤ είναι πιο αποδοτική σε mining απο την ισάξια σε επιδόσεις 6600 XT?

Ναι, σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις. 

Σε gaming έχουν παρόμοιες. 

Το memory bandwidth είναι σχεδόν διπλάσιο λόγω 128 vs 256

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι, σχεδόν διπλάσιες επιδόσεις. 

Σε gaming έχουν παρόμοιες. 

Το memory bandwidth είναι σχεδόν διπλάσιο λόγω 128 vs 256

Οκ! 

Δεν θέλω να μάθω περισσότερα, αυτά τα πράγματα, τα mining και τέτοια είναι του Διαβόλου 👹. Βγαίνω αμέσως απο το Thread, παω να κάνω 10 μετάνοιες, να πλήνω την οθόνη με αγιασμό κ.λ.π. 🤪

thx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Έχουμε σταυρουδάκια και εικονίσματα σε μπρελόκ, κάτσε.

Θα ρωτησω τον πνευματικο μου.....😇

Περα απο την πλακα η καρτα υπαρχει και καθεται οποτε το σκεφτομαι αν θα την δωσω για να παω σε αναβαθμιση ή αν θα δοκιμασω την φαση... 😵💫

Δεν εχω ασχοληθει ποτε ομως με crypto(owow!)s και δεν ξερω αν θα χω και το χρονο κ τη διαθεση στην πορεια να ασχοληθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαριεσαι παντως, να σε βοηθησουμε να την διωξεις οσο πιο γρηγορα γινεται 😈

Παντως, μιας και με ρωτησες μεσω pm, ειναι ευκολο να σεταρεις mining σε καποιο pool.

Θα χρειαστεις εναν λογαριασμο σε καποιο exchange (coinbase, binance κτλ), miner και pool.

miner: https://github.com/trexminer/T-Rex/releases

πχ pool: https://www.flexpool.io/get-started/eth/GPU

Στον miner δεν πειραζεις τιποτα γενικα. Στην σελιδα του pool βαζεις το wallet eth address, ποιον server θες, worker name και κανεις copy paste ολο το command στο αντιστοιχο αρχειο του trex (πχ eth-flexpool).

Βασικα, και καινουργιο bat αρχειο να φτιαξεις ειναι το ιδιο. Αν δεν θες flexpool, αλλα καποιο αλλο (ethermine κτλ), απο την σελιδα του flex ειναι ενας καλος τροπος για να δεις πως σεταρεις το bat αρχειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν βαριεσαι παντως, να σε βοηθησουμε να την διωξεις οσο πιο γρηγορα γινεται 😈

Παντως, μιας και με ρωτησες μεσω pm, ειναι ευκολο να σεταρεις mining σε καποιο pool.

Θα χρειαστεις εναν λογαριασμο σε καποιο exchange (coinbase, binance κτλ), miner και pool.

miner: https://github.com/trexminer/T-Rex/releases

πχ pool: https://www.flexpool.io/get-started/eth/GPU

Στον miner δεν πειραζεις τιποτα γενικα. Στην σελιδα του pool βαζεις το wallet eth address, ποιον server θες, worker name και κανεις copy paste ολο το command στο αντιστοιχο αρχειο του trex (πχ eth-flexpool).

Βασικα, και καινουργιο bat αρχειο να φτιαξεις ειναι το ιδιο. Αν δεν θες flexpool, αλλα καποιο αλλο (ethermine κτλ), απο την σελιδα του flex ειναι ενας καλος τροπος για να δεις πως σεταρεις το bat αρχειο 

Αν καταλαβα καλα στο nicehash.com τα ειχε ολα αυτα που περιγραφεις μαζεμενα, ενω εδω ειναι ξεχωριστα για να επιλεξεις μονος σου τα επι μερους τμηματα, σωστα? Αλλα γιατι? Θα ειναι πιο αποδοτικο?

Ο υπολογιστης του nicehash.com που απο οτι καταλαβα παιρνει ως δεδομενη την τρεχουσα τιμη του bitcoin για να υπολογισει μου εδειχνε 1.5 περιπου € κερδος το 24 ωρο στην 5700XT... Αρα αν υποθεσω οτι δινω την καρτα 400- 450 E (απο οτι ειδα και κουλαθηκα οι πιο φθηνες πανε 500€...🥴) με σημερινες τιμες θα θελω κανα 10μηνο ??🤑

I think I' ll pass...

Θα το δω και με καθαρο μυαλο βεβαια- ο covid δε βοηθαει βραδιατικα.

Ευχαριστω και παλι για το χρονο σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...