Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Από Οκτώβριο που λήγει το πρόγραμμα εντερ που έχω με 10.5 λεπτά την kw και 7.8 λεπτά βράδυ θα το κόψω και εγώ. Με ρυθμιζόμενες όλα μέσα εκτός δήμοι βγαίνει 15 λεπτά η kw ενώ με τα νέα τιμολόγια θα βγαίνει 30+ ακόμα και με τις επιδοτήσεις. Οι κερατάδες ούτε gaming δεν θα μας αφήνουν να κάνουμε με την ησυχία μας. 

Σκέφτομαι για net metering από Νοέμβριο να μην πληρώνω τα νταβατζιλικια τους και να συνεχίσω mining κανονικά. Ως επένδυση κάποια στιγμή θα κάνει απόσβεση ειδικά αν συνεχίσουν για χρόνια οι τιμές που έχουν τώρα. Και καλα έκοψαν την ρήτρα ξεφτίλες όλοι τους. 

θα σε απογοητευσω και ο λογος ειναι οτι καμια εταρια πανελαδικα δεν θα μπορεσει να σε αναλαβει λογο φορτους εργασιας που εχουν αυτο το διαστημα και αυτο υπολογιζεται 6-10 μηνες εαν παρεις προσφορα σημερα και δωσεις εντολη για κατασκευη net metering . Στο λεω σιγουρα διοτι ηθελε ο ξαδελφος μου προχθες να φτιαξει ενα ιδιο φωτοβολταικο σαν τον δικο  μου της ταξεως των 11-12kwp κοινως 16-18 χιλιαδες kwh παραγωγη το χρόνο , πηρε προσφορες απο 2 εταιριες (γνωστες στο χωρο) και τον ενημερωσαν οτι λογο αυξημενου φορτου δεν μπορει κανενας να αναλαβει.

 

update:

ξεχασα να σου πω οτι το καινουργιο προγραμμα με τα φωτοβολταικα εξοικονομο θα ξεκινησει τον Σεπτεμβριο. Ενα κοστος σαν το δικο μου να υπολογιζεις σε 17000-18000 ευρω.

Επεξ/σία από dream21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, σας το λέω από τώρα:

€1 η kWh από χειμώνα (ΑΝ μας κόψουν το αέριο οι Ρώσοι) και θα γίνει στροφή σε άλλου τύπου νομίσματα.

Όχι απαραίτητα το πολυφημισμένο ETH 2.0 με PoS, αλλά Chia/XCH με PoST consensus (φαίνεται ότι θα το σπρώξει αρκετά το WEF, για όσους γνωρίζουν τι εστί WEF):

https://www3.weforum.org/docs/WEF_Building-Blockchains.pdf (σελίδα 25)

Οτιδήποτε PoW-related θα μετακινηθεί εκτός Δύσης (ίσως όσοι έχουν ΑΠΕ να την γλιτώσουν).

ΔΕΝ θα πεθάνει το Bitcoin (για ETH δεν ξέρω, θα δείξει το Merge), απλά το PoW mining θα μετακινηθεί όπου υπάρχει φτηνό ρεύμα.

ΥΓ: Μην περιμένετε κρατική επιδότηση στο ρεύμα για πάντα (1 δις € κοστίζει τον μήνα!).

Λεφτά από τους φόρους μας είναι... από εκεί έχει πληρωθεί και το περίφημο «μαξιλάρι» των 36 δις €.

Να μην ξεχάσετε να πείτε ένα μεγάλο ευχαριστώ στις woke Γκρέτες του πλανήτη που έσκουζαν να κλείσουμε τα λιγνιτικά. Τώρα πλέρω κύριοι, τα κεφάλια μέσα!

Επεξ/σία από bedazzled
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, bedazzled είπε

Λοιπόν, σας το λέω από τώρα:

€1 η kWh από χειμώνα (ΑΝ μας κόψουν το αέριο οι Ρώσοι) και θα γίνει στροφή σε άλλου τύπου νομίσματα.

Όχι απαραίτητα το πολυφημισμένο ETH 2.0 με PoS, αλλά Chia/XCH με PoST consensus (φαίνεται ότι θα το σπρώξει αρκετά το WEF, για όσους γνωρίζουν τι εστί WEF):

https://www3.weforum.org/docs/WEF_Building-Blockchains.pdf (σελίδα 25)

Οτιδήποτε PoW-related θα μετακινηθεί εκτός Δύσης (ίσως όσοι έχουν ΑΠΕ να την γλιτώσουν).

ΔΕΝ θα πεθάνει το Bitcoin (για ETH δεν ξέρω, θα δείξει το Merge), απλά το PoW mining θα μετακινηθεί όπου υπάρχει φτηνό ρεύμα.

ΥΓ: Μην περιμένετε κρατική επιδότηση στο ρεύμα για πάντα (1 δις € κοστίζει τον μήνα!).

Λεφτά από τους φόρους μας είναι... από εκεί έχει πληρωθεί και το περίφημο «μαξιλάρι» των 36 δις €.

Να μην ξεχάσετε να πείτε ένα μεγάλο ευχαριστώ στις woke Γκρέτες του πλανήτη που έσκουζαν να κλείσουμε τα λιγνιτικά. Τώρα πλέρω κύριοι, τα κεφάλια μέσα!

Δεν είναι και πολύ πιθανό να πάει 1 eur η kwh, πιο πιθανό να μπούνε πλαφόν και περιοριστικά μέτρα σε έκτακτες καταστάσεις.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τα πούλησα όλα και ησύχασα.

Ασχολούμαι με day trading και καταφέρνω προς το παρόν να βγάζω το κάτι τις...

Κάτι με signals, κάτι με αυτόματο trade, που θα πάει...θα βγαίνει ότι έβγαινε πέρυσι το καλοκαίρι με 1.2ghs που είχα...

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Εγώ τα πούλησα όλα και ησύχασα.

Ασχολούμαι με day trading και καταφέρνω προς το παρόν να βγάζω το κάτι τις...

Κάτι με signals, κάτι με αυτόματο trade, που θα πάει...θα βγαίνει ότι έβγαινε πέρυσι το καλοκαίρι με 1.2ghs που είχα...

Το trading ειναι τζογος ομως και θελει προσοχη. Με ενα μεγαλο κακο trade μπορει να φας ολα τα κερδη που εβγαλες απο δεκαδες μικροτερα κερδοφορα trades.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το trading είναι ένας καλός τρόπος να βγάλεις άσπρα μαλλιά ή/και να τα χάσεις όλα πριν την ώρα σου.

Χώρια ότι πρέπει να είσαι κολλημένος 24/7/365 σε μια οθόνη (μην ακούσω για botάκια, αλλιώς όλοι τέτοια θα βάζανε και δεν θα δούλευε κανείς)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το trading ειναι τζογος ομως και θελει προσοχη. Με ενα μεγαλο κακο trade μπορει να φας ολα τα κερδη που εβγαλες απο δεκαδες μικροτερα κερδοφορα trades.

Μιλαμε μονο για trading crypto; Αν ναι συμφωνω οτι ειναι τζογος, το trading γενικοτερα δεν ειναι ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, bedazzled είπε

Το trading είναι ένας καλός τρόπος να βγάλεις άσπρα μαλλιά ή/και να τα χάσεις όλα πριν την ώρα σου.

Χώρια ότι πρέπει να είσαι κολλημένος 24/7/365 σε μια οθόνη (μην ακούσω για botάκια, αλλιώς όλοι τέτοια θα βάζανε και δεν θα δούλευε κανείς)...

Όπως και με το mining πηγαίναμε να βγάλουμε ένα συμπληρωματικό εισόδημα, έτσι γίνεται και με botaki. Δεν πας για να ζήσεις με αυτό...πας να συμπληρώσεις.

@Arkin θα συμφωνήσω μαζί σου.

Δεν πρέπει να παρασύρθει κάποιος και να βάλει μεγάλο order. Πολλά μικρά trades με μικρά ποσά. Αυτό χρειάζεται.

 

Το θέμα είναι να διαχειρίζεσαι σωστά το κεφάλαιο σου με τα trades.

Mιας και προσωρινά το mining έχει πεθάνει, και μέχρι να ξανά αρχίσει σε 1-2-3-4 χρόνια πάλι να γίνεται κερδοφόρο, είναι ένας καλός τρόπος για παθητικό εισόδημα.

Αρκεί να μην παίρνουν τα μυαλά αέρα 😉😉

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...