Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο περίεργο λόγο ο κόσμος αγνοεί το γεγονός πως ένας πληρωμένος λογαριασμός ΔΕΗ, είναι καθαρό κέρδος.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, shinigami είπε

Να επαναφέρω λιγο το θέμα με τη ΔΕΗ λιγο γτ νομίζω έχω καλύτερη εικόνα πλέον των "πραγματικών" χρεώσεων.. Νομίζω η παγίδα που δεν υπολογίζουμε είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. 

Έχω Γ1 οικιακό τιμολόγιο, που παντα ερχόταν max 450Kw το 2μηνο δλδ 45€ κανονικη χρέωση +26 οι Ρυθμ. χρεωσεις. Τωρα που ήρθε 980kw η κανονική χρέωση είναι 110€ που είναι λογικό αλλα οι ρυθμιζόμενες πηγανε 56,ολα αυτα σε εναντι! Αρα στον επόμενο λογαριασμό που θα εχει μεσα το mining θα μιλαμε για 1400Kw αρα 100€+ θα φτάσουν οι ρυθμιζόμενες και λιγα λέω, αρα θα έρχονται παρα πολλα λογικά.. Παλι αξίζει το mining αλλα οχι τοσο οσο τα έχουμε απλοποιησει αρκετοί 😕

Εμενα μου βγηκε 14.9 λεπτα με 1846KW με τις 371kw να ειναι νυχτας. Θα δω και το επομενο τετραμηνο παλι αναλυτικα θα τα βγαλω μιας και θα κανει mining ολους τους μηνες ενω πριν ηταν 1 μηνας μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτος ειναι ο εκαθαριστικος μου σε οικιακο της δεη με πανω απο 2000kwh ,σε περιπτωση που καποιος θελει να δει χρεωσεις. Δεν εχει καμια σχεση με mining απλα γτ βλεπω οτι σας ενδιαφερουν πολυ οι χρεωσεις

PSX_20210223_175243.jpg.4a7cb3eb87b1f3d4b8f83a22b0dc2a5c.jpg

ps: αμα βγαλετε ακρη να με χεσετε 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αυτος ειναι ο εκαθαριστικος μου σε οικιακο της δεη με πανω απο 2000kwh ,σε περιπτωση που καποιος θελει να δει χρεωσεις. Δεν εχει καμια σχεση με mining απλα γτ βλεπω οτι σας ενδιαφερουν πολυ οι χρεωσεις

PSX_20210223_175243.jpg.4a7cb3eb87b1f3d4b8f83a22b0dc2a5c.jpg

ps: αμα βγαλετε ακρη να με χεσετε 😛

 

Απο οτι βλεπω το γυρισες σε myhomeenter για αυτο σε εχει διαφορετικες χρεωσεις. Αυτες με 0.10502 ειναι με το myhomeenter. Ακρη βγαινει θα στα βγαλω αργοτερα αλλα θελω και τα αλλα 3 εναντι ωστε να αφαιρεσω δημους κτλ και θα σε βγαλω ποσο σε βγηκε η καθε KW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Απο οτι βλεπω το γυρισες σε myhomeenter για αυτο σε εχει διαφορετικες χρεωσεις. Αυτες με 0.10502 ειναι με το myhomeenter. Ακρη βγαινει θα στα βγαλω αργοτερα αλλα θελω και τα αλλα 3 εναντι ωστε να αφαιρεσω δημους κτλ και θα σε βγαλω ποσο σε βγηκε η καθε KW.

Εγω δεν θελω να ξερω τπτ ρε για τις χρεωσεις το λεω αν θα βγαλουν ακρη ποσο θα τους ερθει ο λογαρισμος. Προσωπικα το επομενο τετραμηνο θα ξερω τι θα πληρωσω ,δεν καιγομαι να μαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το 1€ που ζητάει το NiceHash για την επιβεβαίωση IBAN ως τι πρέπει να κατατεθεί;

Ως έμβασμα; Γιατί το εξερχόμενο έμβασμα έχει και προμήθεια, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Αυτό το 1€ που ζητάει το NiceHash για την επιβεβαίωση IBAN ως τι πρέπει να κατατεθεί;

Ως έμβασμα; Γιατί το εξερχόμενο έμβασμα έχει και προμήθεια, σωστά;

1 ευρω προμήθεια έχει ναι. Το 1 ευρω το περνεις πίσω στο επόμενο payout που θα κάνεις. 1 ευρω κρατάει η τραπεζα. Είναι μια φορά για confirm το λογαριασμό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

αυτος ειναι ο εκαθαριστικος μου σε οικιακο της δεη με πανω απο 2000kwh ,σε περιπτωση που καποιος θελει να δει χρεωσεις. Δεν εχει καμια σχεση με mining απλα γτ βλεπω οτι σας ενδιαφερουν πολυ οι χρεωσεις

ps: αμα βγαλετε ακρη να με χεσετε 😛

 

Παρε και το χαχα για το χεσιμο..

Και ομως ειναι πολυ απλο να βγαλεις ακρη αν ψαχτεις.Εγω εβγαλα ακρη πρωτη φορα οταν εκατσα να δω αν συμφερει να αλλαξω παροχο στο ρευμα. Πρωτη φορα το εκανα με watt&volt που τοτε αν θυμαμαι καλα πληρωνα την κιλοβατορα 0.06 χωρις φπα ενω τοτε στην δεη ητανε πανω απο 0.10+ βεβαια απο τοτε εχει αλλαξει η τιμολογηση φανταζομαι.Ειδικα αν εχεις και νυχτερινο και σε τι οικιακο προγραμμα εισαι παλι εκει εχεις αλλες τιμες ανα κιλοβατορα.

Αυτες οι τιμες λοιπον ειναι καθαρα ποσο πουλανε τις κιλοβατορες οι παροχοι.Αυτο που δεν λενε ολοι αυτοι ειναι οτι οι τιμολογηση που χρεωνεσαι ανα κιλοβατορα που χρησιμοποιεις το δικτυο της δεη το οποιο παραμενει ιδιο σε οποιον παροχο και να εισαι.Μιλαω για τις ρυθμιζομενες χρεωσεις και εν ολιγοις δεν εχεις μια τιμη στην κιλοβατορα αλλα 2 για να δεις το πραγματικο κοστος μιας κιλοβατορας (τιμη αγορας κιλοβατορας+ρυθμιζομενες χρεωσεις). Η μια τιμη ειναι ποσο πουλαει την κιλοβατορα ο παροχος που εχεις και η αλλη η τιμη ειναι ποσο σου χρεωνει η δεη μια κιλοβατορα για να ερθει στο σπιτι σου. Προσθετεις αυτες τις 2 τιμες και βγαζεις ποσο σου βγαινει μια κιλοβατορα.Να σημειωθει πως στην δεη αν ξεπερασεις τις 2000 κιλοβατορες μετα πληρωνεις πιο ακριβα την καθε κιλοβατορα..Επισης δεν εχουν φπα οι συγκεκριμενες τιμες οποτε υπολογιστε και ενα 6%.

Στο τιμολογιο σου ας πουμε εσενα ακοινονητε επειδη εχεις και νυχτερινο εχεις αλλη τιμη για τις 599 κιλοβατορες και αλλη για τις 1854...

Αλλα εστω και ετσι εκανα ενα υπολογισμο μεταξυ αυτων των 2 και σου βγαινει 0.1615236 η κιλοβατορα(μεσος ορος βαριεμαι να κανω ξεχωριστα νυχτερινο και ημερησιο) συνολικο κοστος μαζι με φπα απο εκει κ περα τα υπολοιπα λεφτα ειναι δημος ερτ.

Επισης απο τα εναντι αφαιρουνται το ρευμα που πληρωσες στα εναντι και οχι οι ερτ δημοι κτλ..

Επεξ/σία από icenex
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί στα κέρδη πως όταν έκανα mining είχα κλίσει και το 1 σώμα καλοριφέρ δίπλα στο rig, από τα 4 του σπιτιού. Άρα κέρδος 25% από το συνολικο κόστος κατανάλωσης. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ooaris είπε

Να σημειωθεί στα κέρδη πως όταν έκανα mining είχα κλίσει και το 1 σώμα καλοριφέρ δίπλα στο rig, από τα 4 του σπιτιού. Άρα κέρδος 25% από το συνολικο κόστος κατανάλωσης. 😎

Αγκαλια με τα pc. Μια σομπα χαλαζια τραβαει 2KW την ωρα για να ζεστανει 30-40 τετραγωνικα. Θες 10 καρτες για να εχεις την ιδια ζεστη αλλα βγαζεις και 50-60 ευρω ταυτοχρονα τη μερα με αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Τα pools γιατί βγάζουν stales (1-2) ενώ ο miner δείχνει ότι όλα είναι accepted (π.χ. 23/0/0)

Μου ακούγεται σαν combo ethermine-Phoenix. 

Να πιστεύεις το ethermine. 

Θα τυχαινουν 12ωρα χωρίς κανένα. θα τυχαίνει να έχεις και κάθε ώρα κάνα 2-5%

Το σίγουρο είναι πως από adsl 11 mbps σε ftth 200 mbps δεν είδα διαφορά στα stales 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.01 eth σε 41 ωρες (10% απο το min payout 0.1). Αρχικα υπολογιζα 30 μερες για το payout, αλλα απο οτι φαινεται θα το πιασω σε <20 μερες (αν μεινει αυτος ο ρυθμος με τα payouts)

image.png.ea5c12abc9762be98e634feacf2b572a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...