Προς το περιεχόμενο

Είναι παράνομο να σερφάρω στο Dark Web?


Ghost.Dog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Εχω την εξής ερώτηση και ζητώ τα "φώτα" των φίλων στο Φόρουμ που ενδεχομένως γνωρίζουν (με σοβαρότητα/εγκυρότητα).
 

Είμαι ένας απλός καθημερινός χρήστης του web και των μηχανών αναζήτησης όπως όλοι λίγο πολύ. Το επάγγελμα και η κατάρτιση-μου, μου επιτρέπουν να έχω λίγη γνώση (βασική και κάτι παραπάνω) σε θέματα ασφάλειας κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι expert. Προ μηνών υπέστην μια ηλεκτρονική απάτη online (online fraud), όπου μου παρακρατήθηκαν χρήματα που μετέφερα προς κάποιον "online broker" μέσω κάρτας μου σε μία περίπτωση, αλλά και μέσω wire transfer σε άλλη. Αναφέρομαι σε μεταφορές από ελληνική/ες τράπεζα/ες και κάρτες (χρεωστικές). Αυτό ήταν. Ενώ επρόκειτο υποτίθεται για επένδυση (όχι crypto, κυρίως forex και CFD προιόντα, για όποιον γνωρίζει), και ενώ στην online πλατφόρμα του σάιτ αυτού άρχισαν να εμφανίζονται "κέρδη" στο λογαριασμό μου (βοηθούντος και του momentum με την αναστάτωση που επικρατεί παγκόσμια λόγω  Covid,) μια - όχι και τόσο - ωραία -  πρωία, οι τυποι εξαφανίστηκαν. Ούτε ο εκπρόσωπος που μιλούσα στο τηλέφωνο (στα Αγγλικά) που μου δήλωνε ως έδρα του την Ελβετία ή το Λονδίνο (και με καλούσε κατά διαστήματα από τέτοιους αριθμούς, δηλ με τέτοιο κωδικό χώρας) -  ούτε κανείς άλλος ανταποκρίνονταν. Απειρα τηλεφωνα μου, mails και μηνύματα, προσπάθειες να επικοινωνήσω. Μάταιες όλες.
Η πλατφόρμα (φανταστείτε περίπου μια MT4 λογική), εμφανίζεται κανονικά ενεργή και σήμερα (έχουν παρελθει 7 μήνες) και φυσικά μου επιτρέπει να κάνω login και να δώ το balance μου, το οποίο εμφανίζει ένα σημαντικό ποσό, δηλαδή την επένδυση μου και κάποια profits (?) που προέκυψαν. Φυσικά, τίποτα από αυτά δεν είναι προσβάσιμο για να κάνω withdraw. Μια "μαγική εικόνα" , καταλαβαίνετε.
Εκανα όλες τις εγγραφες αναφορές, προς τις Τράπεζες των οποίων είμαι Πελάτης, προς την Διωξη ηλ. εγκλήματος, εν συνεχεία υπέβαλλα μήνυση κατά τη διαδικασία που προβλέπεται . Ακόμη και στη Google έκανα αναφορά, μια και φιλοξενεί (ακόμα) το σάιτ αυτής της επενδυτικής-εταιρείας-απάτης, και την εφαρμογή τους (!!) στο store!
Καμία δυστυχώς από τις παραπάνω ενέργειες, δεν έχει φέρει μέχρι και σήμερα κανένα αποτέλεσμα/ διεκδίκησης των χρημάτων μου. Αυτών που επένδυσα, όχι των πιθανότατα μαϊμουδένιων "κερδών". Τα λεφτά μου πίσω, που λένε. Αυτά που έβαλα με τις επιβεβαιωμένες συναλλαγές μου , μέσω των Τραπεζών και καρτών τους. 

Στην απογοήτευσή-μου (είναι μερικές χιλ. ευρώ, κανείς δεν θα τα αγνοούσε), στράφηκα προς εταιρείες online που διεκδικούν το λεγόμενο chargeback. Μέχρι τώρα ηρθα σε επαφή με 2-3. Δεν πείστηκα για τη σοβαρότητά τους, αλλά και δυστυχώς, ζητούν ένα σημαντικό ποσό μπροστά (!!) προκειμένου να κάνουν τις όποιες ενεργειες-τους.  Φαντάσου δηλαδη να εχεις την πίκρα σου που έχασες μερικά χιλιάρικα κι αυτοί να σου ζητούν και... άλλα. Οι γνώμες βέβαια online, είναι διχασμένες. Πολλοί λένε, ότι ούτε και αυτές οι εταιρείες διεκδίκησης είναι αξιόπιστες.

Καταλήγω στο θέμα μου, και ειλικρινά ευχαριστώ όποιον διάβασε ως εδώ με υπομονη): Σκέφτομαι να στραφώ, και να ψάξω σχετικά με τέτοιες υποθέσεις στο Dark Web (? αν το λέω καλά) ή μήπως deep web?
Εμφανίζονται κάποιοι - ως διαφήμιση - ακόμη και στον κανονικό μου browser, λόγω των cookies υποθετω, που φαίνονται ως εταιρείες που αναλαμβάνουν τέτοιο recovery.

Τι είναι αυτοί? Είναι hackers? ¨Η ειναι αυτό που κάποιοι ονομάζουν "ethical hackers"? Και τι διαφορά εχουν μεταξύ τους?
Εγώ σα νόμιμος πολίτης, είμαι και παραμένω νόμιμος εφόσον σερφάρω μέσα στο dark web για να βρω πιθανές λύσεις ? ή πχ τιθεμαι σε παρακολούθηση, από τις Αρχές της χώρας? ή από άλλες πλευρές? Τι χρειάζεται να προσέξω για την ασφάλεια μου?

Θα είμαι υπόχρεος σε όποιον φίλο/φίλη μπορεί να με πληροφορήσει υπεύθυνα και με γνώση, Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, παρακαλώ να επικοινωνήσει και με pm.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, και το σάιτ για τη φιλοξενία!
Ελπίζω οι Admins να επιτρέψουν και διατηρήσουν ανοικτό αυτό το θέμα, βάσει της πολιτικής βέβαια του σάιτ. Ισως βοηθηθού και άλλοι φίλοι με παρόμοια εμπειρία.
Είμαι παλιό, πιστό και-  θεωρώ - αξιόπιστο μέλος του Insomnia !

silver-macbook-2047914.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Το επάγγελμα και η κατάρτιση-μου, μου επιτρέπουν να έχω λίγη γνώση (βασική και κάτι παραπάνω) σε θέματα ασφάλειας κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι expert. Προ μηνών υπέστην μια ηλεκτρονική απάτη online (online fraud), όπου μου παρακρατήθηκαν χρήματα που μετέφερα προς κάποιον "online broker" μέσω κάρτας μου σε μία περίπτωση, αλλά και μέσω wire transfer σε άλλη.

Με ποιόν broker έπλεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Είμαι ένας απλός καθημερινός χρήστης του web και των μηχανών αναζήτησης όπως όλοι λίγο πολύ. Το επάγγελμα και η κατάρτιση-μου, μου επιτρέπουν να έχω λίγη γνώση (βασική και κάτι παραπάνω) σε θέματα ασφάλειας κλπ. 

εμένα μ άρεσε αυτό το σημείο. που να μην είχες και γνώση δηλαδή. Και τώρα πας να μπλέξεις κι άλλο.

Και δεν κατάλαβα τι θα ψάξεις στο dark web. Πληρωμένους δολοφόνους; hackers να σου φέρουν πίσω τα χρήματα.

Καλά ξεμπερδέματα (αν δε τρολάρεις)

και για να απαντήσω στην ερώτηση σου, όχι δεν είναι παράνομο. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Καλά ξεμπερδέματα (αν δε τρολάρεις)

 

Πιστεύω να κατάλαβες από το μήνυμά-μου αν τρολλάρω ή όχι. Στο Dark Web, θα ήθελα να ψάξω στοιχεία για την εταιρεία απάτη. Τι μπλέξιμο δηλαδή να φάω?
Αφού σου λέω ειναι "φαντασματα" οι΄άνθρωποι. 

17 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Με ποιόν broker έπλεξες?

Δεν μπορώ να ονομάσω εδώ και γενικά να πω δημόσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ghost.Dog είπε

Πιστεύω να κατάλαβες από το μήνυμά-μου αν τρολλάρω ή όχι. Στο Dark Web, θα ήθελα να ψάξω στοιχεία για την εταιρεία απάτη. Τι μπλέξιμο δηλαδή να φάω?
Αφού σου λέω ειναι "φαντασματα" οι΄άνθρωποι. 

τι στοιχεία νομίζεις θα βρεις; και πως θα τα αξιοποιήσεις; 

Μπλέξιμο εννοώ μη σου φάνε λεφτά διάφοροι πάνω στην απελπισία σου υπόσχοντας λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε OP, για να καταλαβαινόμαστε, είναι σαν να γράφεις "ρε παιδιά την πάτησα, με έκλεψε κάποιος" και να θες να πας να βρεις και να πληρώσεις άλλους κλέφτες να τον βρούνε, να του πάρουν τα λεφτά και να τα δώσουν σε σένα.

Τι νομίζεις πως θα συμβεί; Ειδικά την στιγμή που πας να μπλέξεις με πράγματα που δεν καταλαβαίνεις (γιατί δεν γίνεται να καταλαβαίνεις και να ρωτάς αν "το σερφάρισμα στο dark web είναι παράνομο").

Κάνε τις νόμιμες κινήσεις που μπορείς, ευχήσου να έχουν αποτέλεσμα, και ξέγραψε τα λεφτά που έχασες ήδη. Δυστυχώς δεν συμβαίνει για πρώτη φορά. Καλή χρονιά με υγεία!

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Κάνε τις νόμιμες κινήσεις που μπορείς, ευχήσου να έχουν αποτέλεσμα, και ξέγραψε τα λεφτά που έχασες ήδη. Δυστυχώς δεν συμβαίνει για πρώτη φορά.

 

Ναι προφανώς τις έχω κάνει, το έγραψα κιόλας. Τα λεφτά όχι, δεν τα ξεγράφω. Εσύ αμα παραγγείλεις πχ στον Αλι, ενα κινητό , και σου στείλουν ένα κουτι με μπακλαβά θα τα ξέγραφες?
Μιλάω για μεταφορά από Τράπεζα της Ε/Ε προς άλληΤράπεζα της Ε/Ε. Ετσι έγιναν οι συναλλαγές μου. 

5 λεπτά πριν, WireFire είπε

Γιατι οχι?

Για πολλούς λόγους. Α) εκκρεμεί μηνυση μου προς αυτούς
Β) και ποιος μου λεει ότι και "αυτοί" δεν θα με καταγγείλουν για δυσφήμιση ?

8 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Κάνε τις νόμιμες κινήσεις που μπορείς, ευχήσου να έχουν αποτέλεσμα, και ξέγραψε τα λεφτά που έχασες ήδη. Δυστυχώς δεν συμβαίνει για πρώτη φορά. Καλή χρονιά με υγεία!

 

Καλή χρονιά επίσης! Και ευχαριστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Ναι προφανώς τις έχω κάνει, το έγραψα κιόλας. Τα λεφτά όχι, δεν τα ξεγράφω. Εσύ αμα παραγγείλεις πχ στον Αλι, ενα κινητό , και σου στείλουν ένα κουτι με μπακλαβά θα τα ξέγραφες?
Μιλάω για μεταφορά από Τράπεζα της Ε/Ε προς άλληΤράπεζα της Ε/Ε. Ετσι έγιναν οι συναλλαγές μου.

Το "ξεγράφεις" σημαίνει να μην έχεις ιδιαίτερες ελπίδες πως θα τα πάρεις πίσω, ή πως θα τα πάρεις πίσω σε μικρό χρονικό διάστημα. Προφανώς και αν έχεις χάσει χιλιάρικα θα το κυνηγήσεις "όσο" μπορείς και είναι λογικό να κάνεις.

Αυτό που ΔΕΝ είναι λογικό - κατά την γνώμη του γράφοντα κόπανου πάντα - είναι αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις. Don't throw good money after bad.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dante80 είπε

Αυτό που ΔΕΝ είναι λογικό, είναι αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις. Don't throw good money after bad.

Δεκτό (και πολύ λογικό!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σερφαρισμα στο dark web δεν ειναι παρανομο οπως δεν ειναι και παρανομο να κυκλοφορεις σε κακοφημα σοκακια μετα τα μεσανυχτα

το ερωτημα που θα επρεπε να σε απασχολει θα ηταν το τι ειδους ανθρωπους θα συναντησεις σε αυτα τα κακοφημα μερη και πως αυτοι οι ανθρωποι θα σε βοηθησουν να ξεπερασεις ενα προβλημα

Ελεος ρε φιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω από όλα, ήθελα να αναφέρω ότι πόσο απροστάτευτος είναι ο μέσος άνθρωπος από τις ίδιες τις... Τράπεζές-του. Οχι πως τους έχω και καμιά βαθειά εκτίμηση.

Αλλά δεν παύω να αναρωτιέμαι: Η ελληνική τράπεζα έμβασε (εκ μέρους μου) λεφτά στην 2η τράπεζα του Broker. Επίσης εντός Ε/Ε. Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει καμία λογοδοσία? Δηλαδή οκ, τα πήρεη άλλη τράπεζα και μετά... κουκουρούκου? 
Φυσικά αυτά τα έχω αναφέρει και στις ίδιες τις  Τράπεζες που λεω. Ε, όσο είδατε εσείς "ενέργειες" από αυτές, άλλο τόσο είδα κι εγώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Ελεος ρε φιλε

Ελεος... γιατί? Αν δηλαδή βρω στοιχεία του απατεώνα (δ/νση/έδρα/ο,τιδήποτε) δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μετά στην επίσημη καταγγελία μου?

1 λεπτό πριν, pascalia2 είπε

Ποσα εχασες;

λίγα χιλ ευρώ. Οσα "αντέχω" να χάσω, που λεει ο λόγος, όπως γράφουν και στην 1η σελίδα στις επενδυτικές πλατφόρμες.
Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός της κλοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ghost.Dog είπε

Ελεος... γιατί? Αν δηλαδή βρω στοιχεία του απατεώνα (δ/νση/έδρα/ο,τιδήποτε) δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μετά στην επίσημη καταγγελία μου?

σου εδωσε πιο πριν ο dante και εγω ενα παραδειγμα

πεφτεις θυμα κλοπης και εσυ για να βρεις τον κλεφτη γυρνας στα σοκακια περιξ της Ομονοιας μετα τα μεσανυχτα κανεις παρεα με νταβατζηδες,ναρκομανεις,μαχαιροβγαλτες για να τους πληρωσεις και να σου δωσουν στοιχεια

ΟΚ τι να πω...καλα ξεμπερδεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...