Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 είναι ακόμη εγκατεστημένα σε τουλάχιστον 100 εκατομμύρια PC


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, papmel είπε

Και πως θα το τρεξεις το script στο pc μου εκτος αν εισαι ο ΧΟΥΝΤΙΝΙ!

Ξερωγω; Δεν ξέρω τι τρέχει ακριβώς το υποτιθέμενο πισι που αναφέρεις, αλλά το Remote Code Execution υπάρχει εδώ και πολύ καιρό σαν έννοια.

Αναφορά σε κείμενο

Ελα εσυ στο δικο μου internet καφε που εχω middle man proxy και θα δεις για ποτε θα σου παρω ολους τους κωδικους σε οποιο Site θα συνδεθεις και ελα με οτι OS θες.

Ρε άνθρωπε το MITM σε local network δουλεύει σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. Τα περισσότερα σοβαρά sites έχουν HSTS και σε forcaρουν σε HTTPS. Τι θα κάνεις; θα μου πετάξεις popup να εγκαταστήσω το certificate σου; sslstrip; dnsspoof; Και πως θα κάνεις bypass το OTP; Μήπως έχεις σπάσει τίποτα κλειδιά από κανα προεγκατεστημένο Authority;

Επίσης δεν είναι παράνομο να τρέχεις mitmproxy στους πελάτες σου; Για πες ποιο internet caffe είναι;

Αναφορά σε κείμενο

Στηνεις 100 ευρώ και στηνω 500 σου βαζω εναν XP χωρις κανενα Update και αν καταφερεις και τον HAckareis θα παρεις 500 και εγω θα σταματησω να μιλαω. Μην λεμε λογια λογια λογια χωρις εργα.

Χαχαχαχα κλαίω. τι λογια χωρίς έργα ρε άνθρωπε.

Σου έδωσα επιχειρήματα γιατί είναι κακή πρακτική να εχεις outdated server ακόμα και πίσω από firewall και μου λες για man in the middle proxy και κωδικούς που δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τα security updates γιατί το mitm που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με security updates. Μετά μου λες να τα στήσουμε λες και θα πάμε για αγώνες στο fast and the furious.

Προσπαθώ να μιλήσω με επιχειρήματα και εσύ αντί να απαντήσεις με επιχειρήματα λες: Έλα να με χακάρεις και θα το βουλώσω.....

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ γιατί το χω ξαναζήσει και δεν αξίζει τον χρόνο μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, tarantules είπε

Σας έχουν ποτίσει τον εγκέφαλο με την "ασφάλεια" , τα security patches , και τις λοιπές μπούρδες νομίζοντας οτι ένα λειτουργικό με τα τελυταία updates παρέχει την απόλυτη ασφάλεια.Κοιμόσαστε τον ύπνο του δικαίου.Ειδικά τα Win10 κάνουν πάρτυ από πίσω εν αγνοία σας αλλά εαν νοιώθετε αυτή την placebo ασφάλεια πάω πάσο.Όπως τη βρίσκει ο καθένας.Εγώ χρόνια έχω Win7 και μάλιστα χωρίς ούτε ένα antivirus εγκατεστημένο.

Μπερδέυεις την ασφάλεια με την ιδιωτικότητα.

Τώρα αν εσύ θες να είσαι edgy μπορείς να πεις ότι έχεις unpatched windows xp και να μη σε έχουν χακάρει ποτέ. Δεν παυεις να είσαι ευάλλωτος.

Κάτι τέτοια τα διαβάζω ευτυχώς μόνο σε υπανάπτυκτες χώρες τεχνολογικά όπως είναι η Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Μπερδέυεις την ασφάλεια με την ιδιωτικότητα.

Τώρα αν εσύ θες να είσαι edgy μπορείς να πεις ότι έχεις unpatched windows xp και να μη σε έχουν χακάρει ποτέ. Δεν παυεις να είσαι ευάλλωτος.

Κάτι τέτοια τα διαβάζω ευτυχώς μόνο σε υπανάπτυκτες χώρες τεχνολογικά όπως είναι η Ελλάδα.

Προφυλακτικό να μην ξεχάσεις να φορέσεις....

Πάρε και ένα scan που μόλις έκανα :

Spoiler

Screenshot_3.png.4a38d44412a7185ec51cc3449a8bc857.png

 

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tarantules είπε

Προφυλακτικό να μην ξεχάσεις να φορέσεις....

Και μετά μου λένε γιατί δε μπορώ να βρω δουλειά σε cybersecurity στην Ελλάδα όταν μου λένε να γυρίσω.

Έχω κάτι να δείχνω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ShevaGR είπε

Και μετά μου λένε γιατί δε μπορώ να βρω δουλειά σε cybersecurity στην Ελλάδα όταν μου λένε να γυρίσω.

Έχω κάτι να δείχνω τώρα.

Ε σε αυτό έχεις ένα δίκιο.Δεν έχουμε τόσα πολλά πρόβατα εδώ όσο εκεί που είσαι.Να τα λέμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Και μετά μου λένε γιατί δε μπορώ να βρω δουλειά σε cybersecurity στην Ελλάδα όταν μου λένε να γυρίσω.

Έχω κάτι να δείχνω τώρα.

Σου δινω εγω δουλεια με 2.500 βασικο μισθο για αρχη επικοινωνεισε μαζι μου να δω τι ξερεις και τι μπορεις να κανεις.
Στειλε πμ. Μας ενδιαφερει πολυ το Security και ψαχνουμε ατομα πιστοποιημενα με γνωσεις και οχι να χαμε να λεγαμε.
Αν πραγματικα σε ενδιαφερει επικοινωνησε μαζι μου.
Δεν εχουμε θεμα αν θες να δουλεβεις απο αποσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ε σε αυτό έχεις ένα δίκιο.Δεν έχουμε τόσα πολλά πρόβατα εδώ όσο εκεί που είσαι.Να τα λέμε

Μάλλον κανείς δεν παίρνει σοβαρά το cybersecurity.

Αν κρίνω από το screenshot του προηγούμενου σου post (τι είναι αυτό malwarebytes;) δεν είμαι σίγουρος για το τι προσπαθείς να αποδείξεις. Νομίζω έχεις μπερδέψει έννοιες όπως security, malware (/antimalware), zero day κλπ.

Βγάζουν νόημα αρκετά πράγματα τώρα. Yeah not gonna waste my time with people that think cybersecurity is b******t.

Σε ελεύθερο κόσμο ζούμε μπορείς να με λες πρόβατο επειδή νομίζω ότι η γη δεν είναι επίπεδη.

Not much I can do about that.

Peace. Out.

3 λεπτά πριν, papmel είπε

Σου δινω εγω δουλεια με 2.500 βασικο μισθο για αρχη επικοινωνεισε μαζι μου να δω τι ξερεις και τι μπορεις να κανεις.
Στειλε πμ. Μας ενδιαφερει πολυ το Security και ψαχνουμε ατομα πιστοποιημενα με γνωσεις και οχι να χαμε να λεγαμε.
Αν πραγματικα σε ενδιαφερει επικοινωνησε μαζι μου.
Δεν εχουμε θεμα αν θες να δουλεβεις απο αποσταση.

Δε νομίζω ότι σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το security tbh.

Έχω ήδη δουλειά αν και 2μιση χιλιάρικα για ελλάδα είναι καλά θα προτιμήσω καμια επίσημη αγγελία και όχι κάποιον τυχαίο σε forum. Thanks anyway for the offer.

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Μάλλον κανείς δεν παίρνει σοβαρά το cybersecurity.

Αν κρίνω από το screenshot του προηγούμενου σου post (τι είναι αυτό malwarebytes;) δεν είμαι σίγουρος για το τι προσπαθείς να αποδείξεις. Νομίζω έχεις μπερδέψει έννοιες όπως security, malware (/antimalware), zero day κλπ.

Βγάζουν νόημα αρκετά πράγματα τώρα. Yeah not gonna waste my time with people that think cybersecurity is b******t.

Σε ελεύθερο κόσμο ζούμε μπορείς να με λες πρόβατο επειδή νομίζω ότι η γη δεν είναι επίπεδη.

Not much I can do about that.

Peace. Out.

Δε νομίζω ότι σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το security tbh.

Έχω ήδη δουλειά αν και 2μιση χιλιάρικα για ελλάδα είναι καλά θα προτιμήσω καμια επίσημη αγγελία και όχι κάποιον τυχαίο στο internet. Thanks anyway for the offer.

Την αγγελια την ειχα στο Insomnia για 15 μερες επισημα και το ινσομνια εχει και το κινητο μου και ξερει και ποιος ειμαι.
εσενα που λες πολλα τα εχει?

οσο για τα 2.500 που δινουμε για την Ελλαδα ειναι πολλα για το εξωτερικο που το ενοικιο ειναι 2000 τον μηνα ειναι ψιχουλα.
 

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papmel είπε

Την αγγελια την ειχα στο Insomnia για 15 μερες επισημα και το ινσομνια εχει και το κινητο μου και ξερει και ποιος ειμαι.
εσενα που λες πολλα τα εχει?

οσο για τα 2.500 που δινουμε για την Ελλαδα ειναι πολλα για το εξωτερικο που το ενοικιο ειναι 2000 τον μηνα ειναι ψιχουλα.
 

Για τα λεφτά λες; Α ο λόγος που δεν έρχομαι Ελλάδα δεν είναι τα λεφτά. Είναι η τεχνογνωσία. Δεν βρίσκεις εδώ πολλές εταιρείες εδώ που κάνουν αυτό που μου αρέσει. Δεν θέλω να γίνω πλούσιος. Να μάθω θέλω μέσα από τη δουλειά μου.

Προς το παρόν δουλεύω στο εξωτερικό σε ίδρυμα που συνεργάζεται με εταιρίες όπως η Fortinet. Οι περισσότερες εταιρείες στην Ελλάδα νομίζουν ότι το να ξέρεις να κάνεις arp poisoning, να τρέχεις 10 εντολές στο metasploit και να χρησιμοποιείς το gobuster είναι αρκετά. Και πίστεψέ με. Και στο εξωτερικό υπάρχουν πολλοί άσχετοι, αλλά το επίπεδο είναι πολύ ανώτερο.

Και δυστυχώς το cybersecurity awareness στην Ελλάδα είναι για τα κλάματα. Windows XP χωρίς updates; Έλα τώρα... Κάντο machine στο HTB τότε να μπουν να παίξουν όσοι ενδιαφέρονται.

Έτσι κιαλλιώς με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με Machine Learning Cybersecurity πράγματα στο μέλλον που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και δεν προβλέπεται να υπάρξουν σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ShevaGR είπε

Windows XP χωρίς updates; Έλα τώρα...

Σε λιγο θα σου εχω ετοιμον εναν Server με XP να παιξεις οση ωρα θες και να μου τον Σκισεις.

Στην Ελλαδα δυστηχως πλεον βρισκουν δουλεια αυτοι που πραγματικα αξιζουν γιατι τα λεφτα ειναι λιγα και δεν φτανουν για ολους.
Στο εξωτερικο ειναι αλλιως τα πραγματα στην δανια πχ σε πληρωνουν για να μην δουλεβεις πανω απο καποιες ωρες την εβδομαδα.

Καμια χωρα ομως στον κοσμο δεν μπορει να συγκριθει με τον παραδεισο που λεγετε "Ελλας" γιαυτο και ολοι τους κανουν οικονομιες ολο τον χρονο για να ερθουν 6 μερες στην Ελλάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papmel είπε

Σε λιγο θα σου εχω ετοιμον εναν Server με XP να παιξεις οση ωρα θες και να μου τον Σκισεις.

Στην Ελλαδα δυστηχως πλεον βρισκουν δουλεια αυτοι που πραγματικα αξιζουν γιατι τα λεφτα ειναι λιγα και δεν φτανουν για ολους.
Στο εξωτερικο ειναι αλλιως τα πραγματα στην δανια πχ σε πληρωνουν για να μην δουλεβεις πανω απο καποιες ωρες την εβδομαδα.

Καμια χωρα ομως στον κοσμο δεν μπορει να συγκριθει με τον παραδεισο που λεγετε "Ελλας" γιαυτο και ολοι τους κανουν οικονομιες ολο τον χρονο για να ερθουν 6 μερες στην Ελλάδα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι δεν έχει σημασία αν εγώ μπορώ να σου hackάρω το server.

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το επιχείρημα hackαρέ μου τον server που τρέχει windows xp και αν δεν μπορείς τότε ό,τι έχεις πει για cybersecurity είναι βλακείες δεν στέκει.

Αν δεν καταλαβαίνεις πόσο παιδιάστικο φαίνεται αυτό που κάνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Σου εξήγησα γιατί είναι bad practice και αντι να απαντήσεις πάνω σε αυτό μου λες "χακαρέ μου τον server".

Είναι σαν να λες σε κάποιον να σου hackάρει το shellshock vulnerable μηχανημά σου για να σου αποδείξει ότι είναι vulnerable. Ακόμα και να μην μπορεί να το κάνει δεν κάνει αυτό που λες βάσιμο.

Τέλοσπάντων δεν πρόκειται να το συνεχίσω ούτε να ασχοληθώ. Αν θες να μιλήσουμε με επιχειρήματα οκ. Αν όχι οκ.

Btw αν οντως τρέχεις mitmproxy στο internet caffe σου παίζει να είναι παράνομο. Από την άλλη δεν ξέρω αν το είπες για να εντυπωσιάσεις ή όχι, αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ShevaGR είπε

Μάλλον κανείς δεν παίρνει σοβαρά το cybersecurity.

Αν κρίνω από το screenshot του προηγούμενου σου post (τι είναι αυτό malwarebytes;) δεν είμαι σίγουρος για το τι προσπαθείς να αποδείξεις. Νομίζω έχεις μπερδέψει έννοιες όπως security, malware (/antimalware), zero day κλπ.

Βγάζουν νόημα αρκετά πράγματα τώρα. Yeah not gonna waste my time with people that think cybersecurity is b******t.

 

Απλά έτρεξα πρόχειρα το malwarebytes σε ένα σύστημα που έχει εγκατεστημένα τα Win7 από το 2013 και δεν έχει "κονομήσει" τίποτα στο διάστημα αυτό των 7 χρόνων.

Τώρα το ποιος έχει μπερδέψει έννοιες όπως security , malware και zero day το βλέπω από όλα αυτά που μας έχεις αραδιάσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tarantules είπε

Απλά έτρεξα πρόχειρα το malwarebytes σε ένα σύστημα που έχει εγκατεστημένα τα Win7 από το 2013 και δεν έχει "κονομήσει" τίποτα στο διάστημα αυτό των 7 χρόνων.

Τώρα το ποιος έχει μπερδέψει έννοιες όπως security , malware και zero day το βλέπω από όλα αυτά που μας έχεις αραδιάσει...

Έτρεξες malwarebytes για να μου αποδείξεις ότι δεν έχεις κολλήσει malware σε μια συζήτηση που μιλάμε για vulnerabilities.....

Είσαι ελεύθερος να με διορθώσεις όπου πιστεύεις ότι κάνω λάθος.

Προς το παρόν.

- Είπες πρόβατα όλους όσους πιστεύουν για "security updates" και ανέφερες μέσα σε αυτό το ότι σε παρακολουθεί η Microsoft σαν security issue.

- Μου έδειξες ένα malwarebytes scan σε μια συζήτηση που δεν αφορά malware απαραίτητα.

- Με είπες πρόβατο

- Και μόλις μου είπε το "όποιος το λέει είναι" σε έκδοση για ενήλικες.

Feel free to correct me όπως είπα μ' αρέσει να μαθαίνω.

Και όλο αυτό ξεκίνησε από το προφανές ότι αν δεν έχεις updates για vulnerabilities που βγήκαν πιο μετά είσαι ευπαθής αν δεν κάνεις ενημέρωση......

Επεξ/σία από ShevaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ShevaGR είπε

Έτρεξες malwarebytes για να μου αποδείξεις ότι δεν έχεις κολλήσει malware σε μια συζήτηση που μιλάμε για vulnerabilities.

Είσαι ελεύθερος να με διορθώσεις όπου πιστεύεις ότι κάνω λάθος.

Προς το παρόν.

- Είπες πρόβατα όλους όσους πιστεύουν για "security updates" και ανέφερες μέσα σε αυτό το ότι σε παρακολουθεί η Microsoft σαν security issue.

- Μου έδειξες ένα malwarebytes scan σε μια συζήτηση που δεν αφορά malware απαραίτητα.

- Με είπες πρόβατο

- Και μόλις μου είπε το "όποιος το λέει είναι" σε έκδοση για ενήλικες.

Feel free to correct me όπως είπα μ' αρέσει να μαθαίνω.

Τα vulnerabilities ενός λειτουργικού δεν έχουν σχέση με το πόσο εύκολα μπορεί να κολήσει κάποιος malware.Οκ το μάθαμε κι αυτό....

Για πες για πες να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι προφεσορά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...