Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp ανανεώνει τους όρους χρήσης του και θα απαιτείται η κοινή χρήση δεδομένων με το Facebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, sprkrt είπε

Threema, δεν χρειαζεται καν να δωσεις τηλεφωνο ή email (οπως στο signal)

Ας είμαστε ειλικρινείς, ελάχιστοι θα πληρώσουν για ενα messaging app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάθε φορά είναι αστεία αυτή η συζήτηση για την ιδιωτικότητα. Είναι σαν να θέλετε να μπείτε όλοι στην θάλασσα αλλά να μείνετε στεγνοί. Το συμπέρασμα είναι οτι ούτε και εσείς ξέρετε τι θέλετε. Αν για κάποιο λόγο που εγώ δεν καταλαβαίνω έχετε τόσο σοβαρό πρόβλημα με τα δεδομένα σας που χρησιμοποιούν οι εταιρείες τότε η μοναδική και πιο απλή λύση είναι να σταματήσετε να χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες τους. Καμία άλλη λύση δεν υπάρχει. Επίσης οτι θα χρησιμοποιούν τα δεδομένα είναι εντελώς λογικό, πως αλλιώς θα έβγαζαν χρήματα για να χρησιμοποιείτε εσείς τις υπηρεσίες τους δωρεάν; Θα ανοίξω εγώ το Facebook και θα ξοδεύω εκατομμύρια σε servers και λειτουργικά κόστη για να το δίνω σε εσάς δωρεάν να στολκάρετε γκομενάκια;. Ούτε εσείς θα το κάνατε και το ξέρετε.

47 λεπτά πριν, Tatofski64 είπε

Για αυτό το σιγκναλ λέτε ; πες "γεια" Στην ιδιωτικότητα;

 

IMG_20210108_085735.jpg

IMG_20210108_085716.jpg

Ναι και τι θες να μας πεις με αυτό; Δεν μου φαίνεται κάτι παράλογο. Είναι τα κλασικά δικαιώματα που ζητάει μια εφαρμογή για να έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες του κινητού. Δεν φαίνεται απο κει το πως διαχειρίζεται τα δεδομένα η εταιρεία. Σημασία έχει τι θα τα κάνει αφού τα πάρει.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kinitos είπε

Παιδιά το να διαγράψει κάποιος το ένα από όλα τα προγράμματα του γκρουπ δυστηχως δεν κερδίζει απόλυτος τίποτα εφόσον συνεχίζει να παίζει στα άλλα του ομίλου. Συν ότι δεν τους αγγίζει. Το ιδανικό είναι σταμάτημα από όλο το πακέτο.

Τώρα θα μου πεις ε οκ έχω το ινστα για Χ λόγους αλλά δεν βάζω φβ η what's up ε τότε δεν κάνει τίποτα τα στοιχεία τα παίρνει.

Εγώ για παράδειγμα στο fb δεν έχω καταχωρήσει κινητό (άρα τα δύο προφιλ fb και wup κανονικά δεν ήταν συνδεδεμένα). Αν άφηνα το whatsup θα το έπαιρνε από εκεί. 

 

1 ώρα πριν, Makatsoras είπε

Σαν το ξαδερφακι μου, ποσταρε καμια δεκαρια μυνηματα στο facebook προτρεποντας τους φιλους του να σβησουν το WhatsApp!

μεσα απο το facebook να σβησουν το whatsapp...

Καλά έκανε. Ο φίλος μου ο Μαρκ δεν έσκασε 19δις για πλάκα (για το whatsup). Αν δει σήμερα να διαγράφονται αρκετοί λογαριασμοί whatsup θα στεναχωρηθεί. Δεν θα βάλει και τα κλάματα αλλά θα το μετρήσει. Φυσικά όποιος έχει αρκετούς φίλους από εξωτερικό που χρησιμοποιούν whatsapp να το κρατήσει. Εγώ δεν έχω :(

Επεξ/σία από Stergios74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, johnzoro750 είπε

Ας είμαστε ειλικρινείς, ελάχιστοι θα πληρώσουν για ενα messaging app

το κοστος ειναι αστειο αν θες μια εφαρμογη που σου παρεχει ασφαλεια και ανωνυμια. Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα, υπαρχουν πολλες αλλες δωρεαν εφαρμογες.

να μην ξεχναμε: if you are not paying for the product, you are the product.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα , στα γρήγορα που κοίταξα , δεν ιφίσταται κάποια απάντηση στο τεχνικό κομμάτι.

Λοιπόν , migration database κάνουν για πιο στοχευμένες διαφημίσεις και για λιγότερες βάσεις δεδομένων , όλα για τα λεφτά γίνονται.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vanbourlas είπε

Για δείτε και αυτό και πείτε την γνώμη σας

https://element.io/

εξαιρετικη επιλογη. Στηνεις και δικο σου σερβερ αν θες για μεγαλυτερη ασφαλεια.

προσφατα μαλιστα το υιοθέτησαν Γαλλικες & Γερμανικες αρχες για δικη τους χρηση. 

Επεξ/σία από sprkrt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filip123go είπε

Όπως λέει και το παιδί από πάνω, δικό του μαγαζί είναι, οποίος δεν θέλει, φεύγει. Προσωπικά με ξενέρωσε πολύ αυτή η κίνηση γιατί το χρησιμοποιούσα εδώ και πολλά χρόνια. Ευτυχώς εναλλακτικές υπάρχουν και είναι πάρα πολλές.

Εναλλακτικές τις οποίες με το που σηκώσουν λίγο κεφάλι θα αγοράσει κ αυτές το Facebook.Δεν του λείπουν τα δισεκατομμύρια...

Επεξ/σία από fiorstel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fiorstel είπε

Εναλλακτικές τις οποίες με το που σηκώσουν λίγο κεφάλι θα αγοράσει κ αυτές το Facebook.Δεν του λείπουν τα δισεκατομμύρια...

ουτε ολοι ειναι προς πωληση. Ηδη ανεφερα 2 επιλογες. Στη τελικη αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ στηνεις δικο σου σερβερ που δεν μπορει να αγορασει το FB. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnzoro750 είπε

Ας είμαστε ειλικρινείς, ελάχιστοι θα πληρώσουν για ενα messaging app

Εγω παντως χρησιμποιω whatsapp απο την εποχη που κοστιζε για να το κατεβασεις.

νομιζω 0,99 cent.

αποψη μου ειναι οτι ειναι ολα τα ιδια.

ολα μαζευουν δεδομενα.

2 λεπτά πριν, sprkrt είπε

ουτε ολοι ειναι προς πωληση. Ηδη ανεφερα 2 επιλογες. Στη τελικη αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ στηνεις δικο σου σερβερ που δεν μπορει να αγορασει το FB. 😀

εδω θα διαφωνησω. εχω την εντυπωση οτι το ονειρο του καθενος που ασχολειται με αυτα τα πραγματα ειναι να μεγαλωσει για να τον αγορασουνε.

τωρα βεβαια , μπορει να υπαρχει και κανενας developer απο την κατω τραχανοπλαγια ευρυτανιας που το κανει για την πλακα του , αλλα αυτος δυσκολα θα γινει μεγαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εχεις προφιλ στο ΦΒ με ονομα "γαμ@##@$#_13" ,εικονα προφιλ ενα λουτσο, φιλες ολες τις βιζιτες και να πανε αυτες οι πληροφοριες σε ολες τις επαφες του κινητου σου εξαιτιας ενοποιησης με whatsapp...  να μη σου τυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Εγώ για παράδειγμα στο fb δεν έχω καταχωρήσει κινητό (άρα τα δύο προφιλ fb και wup κανονικά δεν ήταν συνδεδεμένα). Αν άφηνα το whatsup θα το έπαιρνε από εκεί. 

 

Καλά έκανε. Ο φίλος μου ο Μαρκ δεν έσκασε 19δις για πλάκα (για το whatsup). Αν δει σήμερα να διαγράφονται αρκετοί λογαριασμοί whatsup θα στεναχωρηθεί. Δεν θα βάλει και τα κλάματα αλλά θα το μετρήσει. Φυσικά όποιος έχει αρκετούς φίλους από εξωτερικό που χρησιμοποιούν whatsapp να το κρατήσει. Εγώ δεν έχω :(

το WhatApp στο εξωτερικο εχει περασει μεσα στην κουλτουρα. Ακομα και στις εταιρειες οι υπευθυνοι ή οι διευθυντες και γενικα οι προισταμενοι μεσα απο το WhatsApp πολλες φορες κανουνε ολη την δουλεια με τους υφισταμενους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

Εγω παντως χρησιμποιω whatsapp απο την εποχη που κοστιζε για να το κατεβασεις.

νομιζω 0,99 cent.

αποψη μου ειναι οτι ειναι ολα τα ιδια.

ολα μαζευουν δεδομενα.

εδω θα διαφωνησω. εχω την εντυπωση οτι το ονειρο του καθενος που ασχολειται με αυτα τα πραγματα ειναι να μεγαλωσει για να τον αγορασουνε.

τωρα βεβαια , μπορει να υπαρχει και κανενας developer απο την κατω τραχανοπλαγια ευρυτανιας που το κανει για την πλακα του , αλλα αυτος δυσκολα θα γινει μεγαλος.

το τελεγκραμ πχ εχει χρηματοδοτηση, δεν εχει σκοπο την πωληση. Το threema βγαζει λεφτα απο την αγορα της εφαρμογης και απο μεγαλες εταιριες που το αγοραζουν για εσωτερικη χρηση. Το element το τρεχουν προγραμματιστες που δεν ειναι στην κατω τραχανοπλαγια & μπορεις να το τρεξεις και συ στο σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sprkrt είπε

το τελεγκραμ πχ εχει χρηματοδοτηση, δεν εχει σκοπο την πωληση. Το threema βγαζει λεφτα απο την αγορα της εφαρμογης και απο μεγαλες εταιριες που το αγοραζουν για εσωτερικη χρηση. Το element το τρεχουν προγραμματιστες που δεν ειναι στην κατω τραχανοπλαγια & μπορεις να το τρεξεις και συ στο σπιτι σου.

καταλαβες τι εννοω.

δεν εχει νοημα να μπουμε σε λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...