Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp ανανεώνει τους όρους χρήσης του και θα απαιτείται η κοινή χρήση δεδομένων με το Facebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, mixos23 είπε

Δεν δίνω στο facebook ή σε οποιαδήποτε πρόσωπα που συνδέονται με το facebook να έχουν την άδεια να χρησιμοποιήσουν τις φωτογραφίες μου, πληροφορίες, μηνύματα ή δημοσιεύσεις, τόσο στο παρελθόν όσο και το μέλλον. Με τη δήλωση αυτή, δίνω ειδοποίηση στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει ή μπει σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του. Το περιεχόμενο αυτού του προφίλ είναι ιδιωτικό με εμπιστευτικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής τιμωρείται από το νόμο (ucc 1-308-1 1 308-103 και το καταστατικό της Ρώμης).

Οι ΗΠΑ δεν έχουν ακόμα επικυρωσει το Καταστατικό της Ρώμης.

Αναφορά σε κείμενο

 

Από την Βικιπαιδεία.

Το Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο μπορεί να ασκήσει τη δικαιοδοσία του μόνο σε περιπτώσεις όπου ο κατηγορούμενος είναι υπήκοος κράτους μέλους, το κρινόμενο έγκλημα έλαβε χώρα σε έδαφος κράτους μέλους ή σε περίπτωση που η υπόθεση παραπέμπεται στο δικαστήριο από το Συμβούλιο Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών[12]. Το δικαστήριο συμπληρώνει τα υπάρχοντα εθνικά δικαστικά συστήματα, ασκώντας τη δικαιοδοσία του μόνον όταν τα εθνικά δικαστήρια είναι απρόθυμα ή ανίκανα να ερευνήσουν ή να διώξουν τα προαναφερόμενα εγκλήματα[13][14]. Η κύρια ευθύνη για την έρευνα και την τιμωρία των εγκλημάτων παραμένει στο κάθε μεμονωμένο κράτος[15].

Μέχρι σήμερα το δικαστήριο έχει ερευνήσει τέσσερις υποθέσεις, της Βόρειας Ουγκάντας, του Κονγκό, της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας και του Νταρφούρ

 

 

Το κόβω λίγο δύσκολο να ασχοληθουν με εμένα για τα δεδομένα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anttsit είπε

Απορώ που κανείς σας δεν το πρόσεξε αυτό, ειδικά ο "συντάκτης".

και σε αλλο φορουμ που παρεθεσε την ειδηση το εβαλαν σαν σημειωση στο τελος με κακιστη αποδοση στην μεταφορα...οπως βλεπω η σκονη σηκωθηκε αλλα αγνοειται το θεμα του gdpr οπερ και σημαινει οτι δεν ισχυει στην ΕΕ. Βεβαια δεν ξερω αν αναφερεται η εξαιρεση σε καποια ανακοινωση της εταιριας,ενω η ειδοποιηση σχετικα με τις αλλαγες εμφανιζεται κανονικα και εδω σε ελληνικα νουμερα.Πατησα "not now" και δεν εμφανιστηκε παλι μεχρι στιγμης...σιγουρα θα με "ξαναεπισκεφτει" γρηγορα. Για να μην παρεξηγηθω,το ζητημα ασφαλειας και ιδιωτικοτητας σιγουρα υπαρχει και ειναι σοβαρο εστω κι αν (προς το παρον) δεν μας αγγιζει.

Υ.Γ επειδη βλεπω να αναφερονται πολλοι σε συγχωνευση προφιλ κλπ δεν νομιζω οτι ενοποιουνται οι πλατφορμες εκτος αν δεν το εχω καταλαβει καλα...

Επεξ/σία από kostaspatra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mixos23 είπε

Δεν δίνω στο facebook ή σε οποιαδήποτε πρόσωπα που συνδέονται με το facebook να έχουν την άδεια να χρησιμοποιήσουν τις φωτογραφίες μου, πληροφορίες, μηνύματα ή δημοσιεύσεις, τόσο στο παρελθόν όσο και το μέλλον. Με τη δήλωση αυτή, δίνω ειδοποίηση στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει ή μπει σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του. Το περιεχόμενο αυτού του προφίλ είναι ιδιωτικό με εμπιστευτικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής τιμωρείται από το νόμο (ucc 1-308-1 1 308-103 και το καταστατικό της Ρώμης).

Το έχω δει σε ορισμένα προφίλ που το δημοσιεύουν και απλά γελάω. Είναι οι ίδιοι που δεν πιστεύουν στον κορωνοιο και λενε τα ίδια για το εμβόλιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7/1/2021

What'sApp: new privacy blablabla

Elon Musk: use signal

Signal: Verification codes are currently delayed across several providers because so many new people are trying to join Signal right now (we can barely register our excitement). We are working with carriers to resolve this as quickly as possible. Hang in there.

https://www.pcmag.com/news/elon-musk-tells-followers-to-use-signal-messaging-app-amid-whatsapp-privacy?amp=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tatofski64 είπε

Για αυτό το σιγκναλ λέτε ; πες "γεια" Στην ιδιωτικότητα;

 

IMG_20210108_085735.jpg

IMG_20210108_085716.jpg

To signal δεν ζητάει όλες αυτές τις άδειες απο πριν. Τις ζητάει εφόσον αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις κάποιες λειτουργίες (ηχητικα μηνύματα , αποστολη τοποθεσιας σε καποιον φιλο , να στειλεις μια φωτογραφια κλπ) Η ιδια η εφαρμογη δουλευει και χωρις καμια αδεια, απλα δε θα μπορεις να χρησιμοποιησεις καποια πραγματα που ειναι αυτονοητο οτι θελουν εγκριση. Επίσης είναι ανοιχτού κώδικα οπότε αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να δεις από μονος σου εάν σε παρακολουθεί ή οχι.

Απο προσωπική ανάλυση που εκανα στην εφαρμογη, ειναι απο τις πιο καθαρες και ασφαλεις που μπορεις να βρεις εκει εξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Διαβαζω για εναλλακτικές. Κατι απιθανες εφαρμογες που τις ξερει αυτος που τις εκανε, ο κολλητος του, η μανα του ισως, αντε και κανα δυο παρατρεχαμενοι :lol:.

Ποιο signal ρε παιδια; ποιο telegram; Από όλες μου τις επαφές τεσσερα ατομα εχουν telegram και απο αυτα τα δυο ειναι στην Ιταλια. Δεν υπαρχει τιποτα αλλο, μονο messenger και WhatsApp και το viber στην Ευρώπη δεν έχει την πέραση που έχει εδώ. 

Τι να την κανεις την εναλλακτικη αν δεν μπορεις να κανεις χρηση αυτης επειδη δεν την εχει και αυτος που θες να επικοινωνησεις μαζι του; 

Η ατομικοτητα και τα προσωπικα δεδομενα πανε πλεον περιπατο. Το WhatsApp τώρα μας μαρανε. Ανα πασα στιγμη η θεση μας ειναι γνωστη απο το στιγμα του κινητου, ανα πασα στιγμη κοινοποιουμε τι αγοραζουμε, τι τρωμε, τι πινουμε, αν ξενογαμαμε με τη χρηση της καρτας μας Τα σερβιρουμε στο πιατο τα προσωπικα μας δεδομενα καθε ωρα και στιγμη. 

Υπέροχος μηδενισμός... Εχεις δίκιο ότι δεν χρησιμοποιούνται από την πλειονότητα. Από κάπου πρέπει να αρχίσει όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, vastegial_74 said:

Διαβαζω για εναλλακτικές. Κατι απιθανες εφαρμογες που τις ξερει αυτος που τις εκανε, ο κολλητος του, η μανα του ισως, αντε και κανα δυο παρατρεχαμενοι :lol:.

Ποιο signal ρε παιδια; ποιο telegram;

Την ίδια στιγμή το Telegram έχει 500+ εκατομμύρια downloads μόνο από το play store. 

Μάλλον ο κολλητός, η μάνα και οι 2 παρατρεχάμενοι περνάνε όλοι τη μέρα σβήνοντας και κατεβάζοντας ξανά και ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Υπέροχος μηδενισμός... Εχεις δίκιο ότι δεν χρησιμοποιούνται από την πλειονότητα. Από κάπου πρέπει να αρχίσει όμως. 

 

56 λεπτά πριν, NickTG είπε

Την ίδια στιγμή το Telegram έχει 500+ εκατομμύρια downloads μόνο από το play store. 

Μάλλον ο κολλητός, η μάνα και οι 2 παρατρεχάμενοι περνάνε όλοι τη μέρα σβήνοντας και κατεβάζοντας ξανά και ξανά. 

Το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Αν κατεβάζεις το telegram και βλέπεις πως είναι μόνο δύο άτομα από τις 400 επαφές σου, τι να το κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vastegial_74 είπε

 

Το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Αν κατεβάζεις το telegram και βλέπεις πως είναι μόνο δύο άτομα από τις 400 επαφές σου, τι να το κάνεις; 

Πάντως στο signal έχει αρκετό κόσμο απο τις επαφές μου.. Οταν το πρωτοεβαλα δεν ειχε κανεναν (γιαυτο αλλωστε το εβαλα, για να επικοινωνω με ασφάλεια με ορισμενα ατομα που επρεπε) , αλλα πλεον ολο και περισσοτεροι ερχονται.

Επίσης είπανε οτι μέσα στο 2021 θα μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο με username χωρις την αναγκη να δώσεις το τηλέφωνο σου.

Προσωπικά θεωρώ οτι οι εφαρμογές του είδους είναι διαφορετικές μεταξύ τους. Είναι για άλλη δουλεια η καθε μια. Το signal ειναι περισσοτερο για ασφάλεια, να μην ακουει ο τρεχα γυρευε που σε εχει αχτι. Προσφερει και αρκετα καλο απορρητο. 

Καποιες αλλες εφαρμογες προσφερουν πολυ καλο απορρητο αλλα χειροτερη ασφαλεια κ.ο.κ

Τα γνωστα σε ολους μας παντως whatsapp/viber/telegram είναι αστεία και απο τις 2 αποψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vastegial_74 said:

 

Το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Αν κατεβάζεις το telegram και βλέπεις πως είναι μόνο δύο άτομα από τις 400 επαφές σου, τι να το κάνεις; 

Άλλο πράγμα το δεν το έχουν οι επαφές μου και άλλο το ξέρουν μόνο 5 άτομα με 500+ εκατομμύρια downloads. 

Εγώ πάντως θα ενημερώσω κάμποσες από τις επαφές που με ενδιαφέρουν για τις εναλλακτικές και ίσως κάτι γίνει. Μπορείς να κάνεις και εσύ το ίδιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aeljim είπε

Κάθε φορά είναι αστεία αυτή η συζήτηση για την ιδιωτικότητα. Είναι σαν να θέλετε να μπείτε όλοι στην θάλασσα αλλά να μείνετε στεγνοί. Το συμπέρασμα είναι οτι ούτε και εσείς ξέρετε τι θέλετε. Αν για κάποιο λόγο που εγώ δεν καταλαβαίνω έχετε τόσο σοβαρό πρόβλημα με τα δεδομένα σας που χρησιμοποιούν οι εταιρείες τότε η μοναδική και πιο απλή λύση είναι να σταματήσετε να χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες τους. Καμία άλλη λύση δεν υπάρχει. Επίσης οτι θα χρησιμοποιούν τα δεδομένα είναι εντελώς λογικό, πως αλλιώς θα έβγαζαν χρήματα για να χρησιμοποιείτε εσείς τις υπηρεσίες τους δωρεάν; Θα ανοίξω εγώ το Facebook και θα ξοδεύω εκατομμύρια σε servers και λειτουργικά κόστη για να το δίνω σε εσάς δωρεάν να στολκάρετε γκομενάκια;. Ούτε εσείς θα το κάνατε και το ξέρετε.

Ναι και τι θες να μας πεις με αυτό; Δεν μου φαίνεται κάτι παράλογο. Είναι τα κλασικά δικαιώματα που ζητάει μια εφαρμογή για να έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες του κινητού. Δεν φαίνεται απο κει το πως διαχειρίζεται τα δεδομένα η εταιρεία. Σημασία έχει τι θα τα κάνει αφού τα πάρει.

Εσυ εισαι αστειος. Ιδιωτικοτητα ξερεις τι σημαινει; Δεν ειπε κανεις να σταματησουν να συλλεγουν δεδομενα, το θεμα ειναι τι συλλεγουν και πως τα επεξεργαζονται. Εισαι πολυ μπερδεμενος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tatofski64 είπε

Για αυτό το σιγκναλ λέτε ; πες "γεια" Στην ιδιωτικότητα;

 

IMG_20210108_085735.jpg

IMG_20210108_085716.jpg

Κλαιω απ' τα γελια, πραγματικα. Ειδες αυτα τα permissions και νομιζεις οτι σε παρακολουθουν; Ειναι independently audited το signal, ειναι επιβεβαιωμενο πως ειναι ασφαλες και privacy-fiendly. Ολα αυτα τα permissions τα χρειαζεται για να λειτουργησει σαν app, και δεν ειναι καν αναγκη να του τα δωσεις ολα. Αλλα τοσα ξερουμε, τοσα λεμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω οτι απο καπου πρεπει να αρχισει. Αν ομως ο καθενας απο μας ρωτησει ολους τους γνωστους του αν εχουν ακουστα -εστω- το telegram, που εχει τον περισσοτερο κοσμο, το 90% θα σε κοιτανε λες και τους μιλας για αστροφυσικη. To 5% θα το εχουν απλα ακουστα και το 5% ισως το χρησιμοποιει. Ποσο μαλλον για το signal. Οταν μιλαμε για τους γνωστους, οχι μονο αυτους που ασχολουνται με τεχνολογια, αλλα τους παντες. Γυναικες, αντρες.

Τωρα αν καποιοι λιγοι ειναι τοσο τυχεροι που οι φιλοι τους το χρησιμοποιουν, οκ. Για τους υπολοιπους ομως ειναι παντελως αχρηστο σαν βασικο μεσο επικοινωνιας. Εκτος αν το εχεις για 2-3 ατομα και για τους υπολοιπους εχεις τα κλασσικα whats app, viber κτλ. Ομως αυτο δεν εχει κανενα νοημα.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xristos97 είπε

Εσυ εισαι αστειος. Ιδιωτικοτητα ξερεις τι σημαινει; Δεν ειπε κανεις να σταματησουν να συλλεγουν δεδομενα, το θεμα ειναι τι συλλεγουν και πως τα επεξεργαζονται. Εισαι πολυ μπερδεμενος.

Καθόλου μα καθόλου μπερδεμένος. Προϊόντα τους είναι που μας παρέχουν δωρεάν και έχουν και όρους χρήσης που κανένας δεν κοιτάει. Κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να χρησιμοποιήσει Facebook. Δεν είναι απαραίτητο. Αλλά αφήστε την κλάψα σε φάση θέλω να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία σου δωρεάν αλλά θέλω να είναι όπως μου αρέσει. Άσε που όσοι λένε για ιδιωτικότητα δεν νομίζω να ξέρουν καν για τι μιλούν. Έχει κανένας απτό παράδειγμα το που επηρέασε την ζωή του ή που τον ενοχλεί; Εκτός απο τις διαφημίσεις που του βγάζει; Η φάση πραγματικά είναι λέμε για να λέμε. Το αγαπημένο χόμπι της εποχής μας σε όλο τον κόσμο ΚΛΑΨΑ και γκρίνια. Και ας το πω και άλλη μια φορά το αυτονόητο. Καλώς ή κακώς ιδιωτικότητα στο ίντερνετ δεν υπάρχει. Είναι τέτοια η φύση του. Και κει που νομίζετε οτι έχετε είναι απλά ψευδαίσθηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...