Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp ανανεώνει τους όρους χρήσης του και θα απαιτείται η κοινή χρήση δεδομένων με το Facebook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

12 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

καταλαβες τι εννοω.

δεν εχει νοημα να μπουμε σε λεπτομερειες.

δεν καταλαβα. Εσυ λες οτι ολα ειναι ιδια & εγω σου δειχνω οτι δεν ειναι ολα ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, vanbourlas είπε

Για δείτε και αυτό και πείτε την γνώμη σας

https://element.io/

 

33 λεπτά πριν, sprkrt είπε

εξαιρετικη επιλογη. Στηνεις και δικο σου σερβερ αν θες για μεγαλυτερη ασφαλεια.

προσφατα μαλιστα το υιοθέτησαν Γαλλικες & Γερμανικες αρχες για δικη τους χρηση. 

Ενδιαφέρον. Φαίνεται πως πρόκειται για εφαρμογή ανοιχτού κώδικα.

Από μια σχετική έρευνα που έκανα πριν ένα χρόνο, την προσοχή μου τράβηξε περισσότερο η εξής εφαρμογή, επίσης ανοιχτού κώδικα:

https://loki.foundation/session/

Μάλιστα, δε χρειάζεστε αριθμό τηλεφώνου προκειμένου να δημιουργήσετε λογαριασμό. Που σημαίνει ότι διαχωρίζετε πλήρως τις τηλεφωνικές σας επαφές από την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

 

Ενδιαφέρον. Φαίνεται πως πρόκειται για εφαρμογή ανοιχτού κώδικα.

Από μια σχετική έρευνα που έκανα πριν ένα χρόνο, την προσοχή μου τράβηξε περισσότερο η εξής εφαρμογή, επίσης ανοιχτού κώδικα:

https://loki.foundation/session/

Μάλιστα, δε χρειάζεστε αριθμό τηλεφώνου προκειμένου να δημιουργήσετε λογαριασμό. Που σημαίνει ότι διαχωρίζετε πλήρως τις τηλεφωνικές σας επαφές από την εφαρμογή.

το συγκεκριμενο που λες δεν το ξερω, θα το δω ομως. Αριθμο κινητου παντως δεν ζηταει κανενα απο τα 2 που εγραψα. Το βασικο με την μη ζητηση αριθμου ειναι κυριως οτι κανεις δεν μπορει να συνδεσει τον αριθμο σου με το λογαριασμο. Γιατι πχ και στο signal μπορεις να μην δωσεις προσβαση στις επαφες σου, αλλα υπαρχει το λινκ imsi-account.

σε λιγο καιρο μαλιστα ερχονται εξελιξεις, πχ καποιες εφαρμογες θα ειναι p2p και δεν θα εμπλεκεται απολυτως κανεις αναμεσα σε σενα και σε αυτον που μιλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sprkrt είπε

ουτε ολοι ειναι προς πωληση. Ηδη ανεφερα 2 επιλογες. Στη τελικη αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ στηνεις δικο σου σερβερ που δεν μπορει να αγορασει το FB. 😀

Είπα να μην το γράψω γιατί θα γίνω "γραφικός" . Αλλά ναι, πλέον είναι πάρα πολύ εύκολο και υπάρχουν 1000 tutorial για το πώς να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tatofski64 είπε

Για αυτό το σιγκναλ λέτε ; πες "γεια" Στην ιδιωτικότητα;

 

IMG_20210108_085735.jpg

IMG_20210108_085716.jpg

Wtf are you talking about?

Το project είναι open source και αρκετά δημοφιλές.....

Καταρχήν μπορεις να ελέγξεις τα permissions με το που κάνεις εγκατάσταση δεν σημαίνει ότι έχει πρόσβαση στην τοποθεσία σου η σε οτιδήποτε άλλο. Αλλά αν πχ θες να στείλεις την τοποθεσία σου σε κάποιον με αυτή την εφαρμογή μπορείς να το κάνεις. Αν πας να το κάνεις, θα σου ζητήσει άδεια να το κάνεις αι δεν μπορεί να το κάνει από μόνο του.

Το ότι είναι open source διαβεβαιώνει κυρίως πως μπορεί οποιοσδήποτε να ελέγξει αν αυτά που λέει ότι κάνει είναι αλήθεια και ότι δεν στέλνει δεδομένα σε κάποια εταρεία.

Just saying. You have to do your research before you spread b******t.

Τώρα αν από την άλλη μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν σέβεται την ιδιωτικότητά σου πάω πάσο.

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sprkrt είπε

 

δεν καταλαβα. Εσυ λες οτι ολα ειναι ιδια & εγω σου δειχνω οτι δεν ειναι ολα ιδια.

εσυ ποιο χρησιμποιεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mixos23 είπε

Δεν δίνω στο facebook ή σε οποιαδήποτε πρόσωπα που συνδέονται με το facebook να έχουν την άδεια να χρησιμοποιήσουν τις φωτογραφίες μου, πληροφορίες, μηνύματα ή δημοσιεύσεις, τόσο στο παρελθόν όσο και το μέλλον. Με τη δήλωση αυτή, δίνω ειδοποίηση στο Facebook ότι απαγορεύεται αυστηρά να αποκαλύψει, αντιγράψει, διανείμει ή μπει σε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια εναντίον μου με βάση αυτό το προφίλ ή / και το περιεχόμενό του. Το περιεχόμενο αυτού του προφίλ είναι ιδιωτικό με εμπιστευτικές πληροφορίες. Η παραβίαση της ιδιωτικής ζωής τιμωρείται από το νόμο (ucc 1-308-1 1 308-103 και το καταστατικό της Ρώμης).

Σ αγαπάω ΧΑΑΧΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσεις εσύ, αλλά ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί ο κόσμος που επικοινωνείς μαζί του. Τι να το κάνεις να κατεβάσεις το SuperMessenger αν το έχεις μόνο εσύ; Εγώ πχ που έχω αρκετούς γνωστούς στο εξωτερικό όλοι χρησιμοποιούν WhatsApp, το Viber σχεδόν δεν υπάρχει. Οπότε ή αποφασίζω ότι δεν ξαναμιλάμε (έχω κλείσει και facebook-messenger) ή μένω με την βλακεία. Μάλλον θα στείλω goodbye σε πολλούς 😏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jimagik είπε

Το πρόβλημα δεν είναι ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσεις εσύ, αλλά ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί ο κόσμος που επικοινωνείς μαζί του. Τι να το κάνεις να κατεβάσεις το SuperMessenger αν το έχεις μόνο εσύ; Εγώ πχ που έχω αρκετούς γνωστούς στο εξωτερικό όλοι χρησιμοποιούν WhatsApp, το Viber σχεδόν δεν υπάρχει. Οπότε ή αποφασίζω ότι δεν ξαναμιλάμε (έχω κλείσει και facebook-messenger) ή μένω με την βλακεία. Μάλλον θα στείλω goodbye σε πολλούς 😏

Ισχυει και ειναι προβλημα. Αλλα αυτο εχει να κανει με το πως αξιολογει ο καθενας την ασφαλεια & ιδιωτικοτητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viber, Messenger, What's app, Skype, Slack, Telegram, Riot.im, πόσες ακομα εφαρμογές instant messaging να βαλω στο κινητό; 

Η πιο μεγαλη μερίδα του κόσμου απλα δεν θα ασχοληθεί, θα συνεχίσει με What's app.(εχει ηδη FB και Instagram) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο εξωφρενικοί οι όροι, αυτό το take it or leave it είναι το εξωφρενικό. Και αντιβαίνει στους βασικούς κανόνες του GDPR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω για εναλλακτικές. Κατι απιθανες εφαρμογες που τις ξερει αυτος που τις εκανε, ο κολλητος του, η μανα του ισως, αντε και κανα δυο παρατρεχαμενοι :lol:.

Ποιο signal ρε παιδια; ποιο telegram; Από όλες μου τις επαφές τεσσερα ατομα εχουν telegram και απο αυτα τα δυο ειναι στην Ιταλια. Δεν υπαρχει τιποτα αλλο, μονο messenger και WhatsApp και το viber στην Ευρώπη δεν έχει την πέραση που έχει εδώ. 

Τι να την κανεις την εναλλακτικη αν δεν μπορεις να κανεις χρηση αυτης επειδη δεν την εχει και αυτος που θες να επικοινωνησεις μαζι του; 

Η ατομικοτητα και τα προσωπικα δεδομενα πανε πλεον περιπατο. Το WhatsApp τώρα μας μαρανε. Ανα πασα στιγμη η θεση μας ειναι γνωστη απο το στιγμα του κινητου, ανα πασα στιγμη κοινοποιουμε τι αγοραζουμε, τι τρωμε, τι πινουμε, αν ξενογαμαμε με τη χρηση της καρτας μας Τα σερβιρουμε στο πιατο τα προσωπικα μας δεδομενα καθε ωρα και στιγμη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που άνοιξα το WhatsApp μου εμφάνισε το μήνυμα.  Προς το παρόν δεν το δέχτηκα αλλά δυστυχώς είναι μονόδρομος γιατί το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου με εξωτερικό όπου η συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιεί WhatsApp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...