Προς το περιεχόμενο

Αγορά διαμερίσματος με δάνειο, αξίζει?


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fuz10n είπε

@gthe βλεπεις πως αλλαξαν τα πραγματα απο το σεπτεμβριο υπερ του ενοικιου; εδω φτιαχνω ομαδα 😁

περαν της πλακας op τρολλαρεις με ερωτησεις δηθεν μη εχοντας προκαταβολη γιατι δε σου αρεσει η αποταμιευση, ο ιστοτοπος σε ευχαριστει για το traffic

Γειά σου φίλε μου. Όλα καλά; Ελπίζω να είμαστε όλη η παλιοπαρέα των δανειοληπτών/ενοικιάσεων υγιεις 😉Τώρα τα διαβάζω εδώ τα καθέκαστα😂. Εγώ αναμένω και εδώ uk τι θα γίνει και after Brexit στην αγορά ακινήτων, στεγαστικά κτλ. Τι στεγαστικά και σπίτια παιδιά... Εδώ έχει πατήσει όλος ο πλανήτης pause λόγω συνθηκών και αβεβαιότητας δυστυχώς 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Δεν μπορω να καταλάβω γτ σας ενοχλεί τόσο οτι δεν κάνω αποταμίευση. Δουλεύω και τα τρωω όλα για την προσωπική μου ευχαρίστηση καθως δεν έχω άλλες υποχρεώσεις. Απλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει και αυτό, μια πρώτη σκέψη ήταν ένα διαμέρισμα και όπως είπα και στο πρωτο ποστ δεν εχω και καμια ιδιαίτερη εμπειρία είπα να ρωτήσω γνώμες.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει να νομίζεις ότι μας ενδιαφέρει έστω και στο ελάχιστο (πόσο μάλλον να μας ενοχλεί) το ότι δεν κάνεις αποταμίευση.

Μια ερώτηση έκανες και στην απαντήσαμε, τώρα αν δεν σου άρεσε η απάντηση δεν φταίμε εμείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Χωρίς να αμφισβητήσω το πόσο δύσκολη είναι η κατάστασή σου τώρα, θα ρωτήσω το εξής: Πόσο ενοίκιο νομίζεις ότι θα πλήρωνες σήμερα για ένα σπίτι για μια 4μελή οικογένεια?

Θεωρείς δηλαδή ότι αν ήσουν στο νοίκι, όπου με τη λήξη του συμβολαίου ή φεύγεις και ψάχνεις για άλλο σπίτι ή αυξάνεται το ενοίκιο θα ήσασταν καλύτερα?

Επειδή τα ζήσαμε και τα έχω αναπτύξει αναλυτικότατα σε άλλο νήμα με το ίδιο θέμα, προσωπικά είμαι υπέρ του δανείου με ό,τι αυτό συνεπάγεται από άποψη δυσκολίας.

Θα αναφέρω μόνο ότι πήραμε δάνειο σε εποχές που τα επιτόκια ήταν 25%!
Όταν τα επιτόκια έπεσαν στο 6-7% εμείς ήδη είχαμε πληρώσει τους τόκους.

Στα 10 χρόνια μετακομίσαμε σε άλλη πόλη, αλλά το σπίτι νοικιάστηκε αμέσως και οι δόσεις πληρώνονταν μια χαρά από το νοίκι τα επόμενα 5 χρόνια. Και συνεχίζουμε να το νοικιάζουμε και να πληρώνονται άνετα όλα τα έξοδα συντήρησης και φόρων και να μένει και ένα καλό υπόλοιπο για μας!

 

Και εγώ ήμουν υπέρ το 2002. Μέχρι την στιγμή που σταμάτησα να πληρώνω γιατί δεν έβγαινε, είχα φτάσει περίπου στο μισό(είχα ξεφορτωθεί τους τόκους και είχα ξεκινήσει να αποπληρώνω κεφάλαιο). Τώρα back to square one. Πρακτικά έχω φτάσει με τους τόκους ανατοκισμούς κτλ συναφή στο αρχικό ποσό που είχα πάρει σαν δάνειο. Και για πες τώρα τι κάνουμε εαν δεν έχουμε;  Στο ενοίκιο, αν δεν τα βγάζεις πέρα ψάχνεις για κάτι φθηνότερο. Υπάρχει η επιλογή. Στην πρώτη απλά κοιμάσαι με τον εφιάλτη ότι κάποια μέρα θα έρθουν να στο πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2021 στις 1:08 ΜΜ, logokrimenos είπε

Όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν την αγαπώ την αποταμίευση

Τότε κάτσε στ' αυγά σου γιατί αλλιώς το πιο πιθανό θα το χάσεις το σπίτι.

Αυτές οι δουλειές θέλουν ανθρώπους που τους αρέσει να βλέπουν στο μέλλον, να σχεδιάζουν, να προγραμματίζουν, να βάζουν χρήματα στην άκρη και να απεχθάνονται να τα τρώνε όλα για την προσωπική τους ευχαρίστηση.

 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ανθρωπος με 0 (μηδεν) η με ελαχιστο κεφαλαιο εχει την εντυπωση οτι δινοντας απλα τα χρηματα του ενοικιου καπου, οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα βρεθει με ενα διαμερισμα στο ονομα του. αυτες τις απλοιοκες σκεψεις εκαναν μερικοι και να που φτασανε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2021 στις 12:26 ΜΜ, logokrimenos είπε

Έχοντας μετακομίσει πρόσφατα Αθήνα για εργασία έχω νοικιάσει ένα 2άρι με ένα ενοίκιο στα 350€. Σκεφτόμουν λοιπόν, να ρωτούσα την τράπεζα για δάνειο ώστε αυτα τα 350€ να τα δίνω στην δόση και να έχω κάτι δικό μου που αργότερα το πουλάς ή το εκμεταλλεύεσαι αντίστοιχα. 

Το κατα πόσο μπορώ να πάρω δάνειο βάση της φορολογικής περίπου 23Κ δεν το γνωρίζω. Η απορία μου είναι αν θα άξιζε μια τέτοια κίνηση. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές ή παρατηρήσεις και απο κάποιους άλλους για να αποκτήσω μια πιο σφαιρική γνώμη για το θέμα.

εξαρτάται εάν είσαι δημόσιος υπάλληλος ή όχι, αν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα ποιος σου εγγυάται ότι θα έχεις αργότερα δουλειά ή τις αποδοχές που έχεις τώρα; μην κάνεις την ίδια χαζομάρα όπως όλοι αυτοί που κλαίγονται για το σπίτι τους καθώς το παίρνει η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, piiii είπε

Και εγώ ήμουν υπέρ το 2002. Μέχρι την στιγμή που σταμάτησα να πληρώνω γιατί δεν έβγαινε, είχα φτάσει περίπου στο μισό(είχα ξεφορτωθεί τους τόκους και είχα ξεκινήσει να αποπληρώνω κεφάλαιο). Τώρα back to square one. Πρακτικά έχω φτάσει με τους τόκους ανατοκισμούς κτλ συναφή στο αρχικό ποσό που είχα πάρει σαν δάνειο. Και για πες τώρα τι κάνουμε εαν δεν έχουμε;  Στο ενοίκιο, αν δεν τα βγάζεις πέρα ψάχνεις για κάτι φθηνότερο. Υπάρχει η επιλογή. Στην πρώτη απλά κοιμάσαι με τον εφιάλτη ότι κάποια μέρα θα έρθουν να στο πάρουν.

Κάτι δεν λες σωστά...

Πρώτα από όλα δεν ισχύει το ότι οι πρώτες δόσεις αφορούν τόκους και οι επόμενες κεφάλαιο, από κάθε δόση αφαιρούνται οι τόκοι του περασμένου μήνα και ότι μείνει πηγαίνει σε αποπληρωμή κεφαλαίου. Επίσης λόγω του παραπάνω δεν υπάρχει ανατοκισμός (εκτός και αν δεν είσαι συνεπής στις πληρωμές σου), και από την πρώτη δόση κιόλας το κεφάλαιο που χρωστάς είναι μικρότερο.

Όσο για την περίπτωση που "δεν έχουμε", όπως ακριβώς θα πας σε κάτι φτηνότερο στην περίπτωση του ενοικίου, έτσι ακριβώς και στην περίπτωση του δανείου θα κάνεις σε συνεννόηση με την τράπεζα αναδιάρθρωση ώστε να μικρύνει η δόση και να μεγαλώσει ο χρόνος αποπληρωμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, piiii είπε

Και εγώ ήμουν υπέρ το 2002. Μέχρι την στιγμή που σταμάτησα να πληρώνω γιατί δεν έβγαινε, είχα φτάσει περίπου στο μισό(είχα ξεφορτωθεί τους τόκους και είχα ξεκινήσει να αποπληρώνω κεφάλαιο). Τώρα back to square one. Πρακτικά έχω φτάσει με τους τόκους ανατοκισμούς κτλ συναφή στο αρχικό ποσό που είχα πάρει σαν δάνειο. Και για πες τώρα τι κάνουμε εαν δεν έχουμε;  Στο ενοίκιο, αν δεν τα βγάζεις πέρα ψάχνεις για κάτι φθηνότερο. Υπάρχει η επιλογή. Στην πρώτη απλά κοιμάσαι με τον εφιάλτη ότι κάποια μέρα θα έρθουν να στο πάρουν.

Όπως είπα ρίσκο υπάρχει σε ό,τι κάνουμε!

Στη δική σου περίπτωση λες ότι αν ήσουν στο ενοίκιο θα πήγαινες σε ένα φθηνότερο, ενώ τώρα έχεις τον εφιάλτη ότι θα σου το πάρουν.

Και στο ενοίκιο έχεις τον εφιάλτη της αύξησης ενοικίου, της μη ανανέωσης του συμβολαίου και τις μετακομίσεις κάθε 3 χρόνια!

Εμάς αυτά μας είχαν κουράσει. Ειδικά εγώ που με τους γονείς μου είχα αλλάξει 10 σπίτια και γειτονιές/σχολεία, δεν ήθελα να τραβήξουν τα ίδια και τα παιδιά μου.

Το ξέρω ότι η οικονομική κρίση και η ανεργία τσάκισε πολλούς ανθρώπους που είχαν βασίσει τη ζωή τους στους υψηλούς μισθούς της εποχής εκείνης και βρέθηκαν να μην έχουν ούτε για φαγητό, όχι για δόσεις δανείων.
Αλλά όσους ξέρω με τέτοια προβλήματα δεν έβαζαν τίποτε στην άκρη και κάποιοι μάλιστα καθυστερούσαν ή δεν πλήρωναν ούτε τις δόσεις των δανείων για να κάνουν μεγάλη ζωή και ας έβγαζαν διπλάσια λεφτά από μας! Και το χειρότερο είναι ότι κάποιοι από αυτούς το είχαν προχωρήσει ακόμη περισσότερο. Δανείζονταν για τα πάντα. Εορταστικά, καταναλωτικά, διακοποδάνεια, αυτοκίνητο, ανακαίνιση κ.λπ. Ό,τι δάνειο και κάρτα τους πρότειναν οι τράπεζες τα έπαιρναν όλα!

Δεν λέω ότι ανήκεις σε αυτούς, αλλά όταν κάποιος αποφασίζει να δανειστεί πρέπει να είναι προετοιμασμένος ότι κάποια πράγματα για ένα διάστημα θα τα στερηθεί ή θα τα μειώσει για να τα βγάλει πέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάτι δεν λες σωστά...

Πρώτα από όλα δεν ισχύει το ότι οι πρώτες δόσεις αφορούν τόκους και οι επόμενες κεφάλαιο, από κάθε δόση αφαιρούνται οι τόκοι του περασμένου μήνα και ότι μείνει πηγαίνει σε αποπληρωμή κεφαλαίου. Επίσης λόγω του παραπάνω δεν υπάρχει ανατοκισμός (εκτός και αν δεν είσαι συνεπής στις πληρωμές σου), και από την πρώτη δόση κιόλας το κεφάλαιο που χρωστάς είναι μικρότερο.

Όσο για την περίπτωση που "δεν έχουμε", όπως ακριβώς θα πας σε κάτι φτηνότερο στην περίπτωση του ενοικίου, έτσι ακριβώς και στην περίπτωση του δανείου θα κάνεις σε συνεννόηση με την τράπεζα αναδιάρθρωση ώστε να μικρύνει η δόση και να μεγαλώσει ο χρόνος αποπληρωμής.

Βρε καλό μου παιδί. Ναί φυσικά οι πρώτες δόσεις αφορούν μόνο τόκους, αλλά απο ένα σημείο και μετά οι τόκοι ελαχιστοποιούνται σε σχέση με το κεφάλαιο, ώσπου σε κάποιο σημείο πληρώνεις μόνο κεφάλαιο.

Σε εκείνο το σημείο έφτασα και δεν μπορούσα πλέον να αποπληρώσω. Οσον αφορά την αναδιάρθωση άστο, γελούσα με τους όρους που ζητούσε η alpha. Επιμήκυνση μέχρι να πεθάνεις και βλέπουμε αν ξοφλήσεις. Και το χειρότερο από όλα που δεν αξίζει χρηματικά να τους κυνηγήσω, ήταν όταν ζήτησα μια περίοδο χάριτος ενός χρόνου, το έκαναν αφού έχωσαν μουλωχτά εγγυήτρια στο δάνειό μου, την σύζυγό μου η οποία σημειωτέον δεν είχε ακίνητη περιουσία, ούτε εισόδημα. Αν ζητούσα δάνειο και παρουσίαζα εγγυητή με μηδενικό εισόδημα θα έπερνα το τρίτο το μακρύτερο. Τέλως πάντων, βγαίνουμε εκτός θέματος. 

Εν κατακλείδει θα ήθελα και εγώ πολύ να έχω επιχείρηση που θα μου την σώζουν άλλοι όταν τα κάνω εγώ μαντάρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, piiii είπε

Βρε καλό μου παιδί. Ναί φυσικά οι πρώτες δόσεις αφορούν μόνο τόκους, αλλά απο ένα σημείο και μετά οι τόκοι ελαχιστοποιούνται σε σχέση με το κεφάλαιο, ώσπου σε κάποιο σημείο πληρώνεις μόνο κεφάλαιο

Βρε καλό μου παιδί όχι, αυτά στα bold ΔΕΝ ισχύουν, και αυτό δεν θα αλλάξει όσες φορές και να τα επαναλάβεις, με μια απλή ματιά είτε στο δικό σου είτε σε οποιοδήποτε άλλο πινάκιο αποπληρωμής δανείου θα το διαπιστώσεις.

29 λεπτά πριν, piiii είπε

Σε εκείνο το σημείο έφτασα και δεν μπορούσα πλέον να αποπληρώσω.

Αυτό το σημείο - όπως είπαμε και παραπάνω - δεν υπάρχει, πες καλύτερα πως κάποια στιγμή αδυνατούσες να πληρώνεις απρόσκοπτα τις δόσεις σου, δεκτόν.

30 λεπτά πριν, piiii είπε

Οσον αφορά την αναδιάρθωση άστο, γελούσα με τους όρους που ζητούσε η alpha. Επιμήκυνση μέχρι να πεθάνεις και βλέπουμε αν ξοφλήσεις. Και το χειρότερο από όλα που δεν αξίζει χρηματικά να τους κυνηγήσω, ήταν όταν ζήτησα μια περίοδο χάριτος ενός χρόνου, το έκαναν αφού έχωσαν μουλωχτά εγγυήτρια στο δάνειό μου, την σύζυγό μου η οποία σημειωτέον δεν είχε ακίνητη περιουσία, ούτε εισόδημα. Αν ζητούσα δάνειο και παρουσίαζα εγγυητή με μηδενικό εισόδημα θα έπερνα το τρίτο το μακρύτερο. Τέλως πάντων, βγαίνουμε εκτός θέματος.

Εγώ πάλι - μην το πάρεις προσωπικά - έχω γελάσει πολλές φορές με κάποιους που πήγαν στην τράπεζα νομίζοντας ότι θα καταφέρουν πχ να μειώσουν στο μισό τη δόση απλά διπλασιάζοντας τις υπολοιπόμενες. Ε δεν γίνεται αυτό, δεν είναι θέμα τράπεζας, είναι θέμα μαθηματικών. Και τέλος πάντων είχες ένα πρόβλημα και σου δόθηκε μια λύση, αν νόμιζες πως δεν σε συνέφερε μια χαρά μπορούσες να αρνηθείς.

Επίσης δεν νομίζω ότι βγαίνουμε εκτός θέματος, καλό θα ήταν όλα αυτά που συζητάμε να τα έχει υπόψιν κάθε επίδοξος δανειολήπτης.

43 λεπτά πριν, piiii είπε

Εν κατακλείδει θα ήθελα και εγώ πολύ να έχω επιχείρηση που θα μου την σώζουν άλλοι όταν τα κάνω εγώ μαντάρα....

Εδώ νομίζω ότι το βλέπεις μονόπλευρα, αγνοείς τις άπειρες περιπτώσεις δανειοληπτών που μπήκαν στον νόμο Κατσέλη και τα δικαστήρια στην ουσία υποχρέωσαν τις τράπεζες να τους χαρίσουν λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου, είναι η χειρότερη εποχή για να πάρεις οποιοδήποτε δάνειο, πόσο μάλλον για σπίτι.

Δεν θέλω να γίνω Κασσάνδρα, αλλά τις συνέπειες της καραντίνας ΔΕΝ τις έχουμε βιώσει ακόμα.

Προσωπικά πιστεύω ότι η εποχή είναι χειρότερη από το διάστημα 2012-2015 για την Ελλάδα, και πολύ χειρότερη απο

το 2008 παγκόσμια.

 

Επίσης, πιστεύω, ότι για να "συνέλθουμε" από τις επιπτώσεις της πανδημίας, σίγουρα θα περάσει κάποια χ χρόνια, με το χ>5.

Επίσης, προσπαθώντας να μείνω αισιόδοξος, ΔΕΝ θα ακούσω οικονομολόγους που λένε ότι έρχεται όχι απλά κρίση παγκόσμια, αλλά φτώχεια!

Σε καταλαβαίνω που θες να αγοράσεις ένα σπίτι, αλλά εγώ στην θέση σου θα το ξανασκεφτόμουνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xsterg είπε

εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ανθρωπος με 0 (μηδεν) η με ελαχιστο κεφαλαιο εχει την εντυπωση οτι δινοντας απλα τα χρηματα του ενοικιου καπου, οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα βρεθει με ενα διαμερισμα στο ονομα του. αυτες τις απλοιοκες σκεψεις εκαναν μερικοι και να που φτασανε.

Ακριβως το ιδιο θα ελεγα και εγω ..
Με προλαβες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, piiii είπε

Και εγώ ήμουν υπέρ το 2002. Μέχρι την στιγμή που σταμάτησα να πληρώνω γιατί δεν έβγαινε, είχα φτάσει περίπου στο μισό(είχα ξεφορτωθεί τους τόκους και είχα ξεκινήσει να αποπληρώνω κεφάλαιο). Τώρα back to square one. Πρακτικά έχω φτάσει με τους τόκους ανατοκισμούς κτλ συναφή στο αρχικό ποσό που είχα πάρει σαν δάνειο. Και για πες τώρα τι κάνουμε εαν δεν έχουμε;  Στο ενοίκιο, αν δεν τα βγάζεις πέρα ψάχνεις για κάτι φθηνότερο. Υπάρχει η επιλογή. Στην πρώτη απλά κοιμάσαι με τον εφιάλτη ότι κάποια μέρα θα έρθουν να στο πάρουν.

Χωρίς παρεξήγηση, τι δάνειο είχες πάρει που 18 χρόνια μετά έχεις πληρώσει μόνο τους τόκους ;

Επίσης μπορείς να υπολογίσεις σε αυτό το διάστημα τι ποσό έχεις δώσει κάθε μήνα για το δάνειό σου ;

Γιατί κάτι δε βγαίνει όπως τα περιγράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!Θα σας πω κι εγώ τον προβληματισμο μου.

Είμαι παντρεμένη 10 χρόνια κι έχω 3 παιδάκια.Σε αυτά τα 10 χρόνια μένω στο 4ο σπίτι λόγω ενοικίου.Σε αυτό το τελευταίο μένω 7 χρόνια (φαγούρα;).Το αποτέλεσμα εδώ και 2 χρόνια ψάχνουμε για αγορά χωρίς Φράγκο στην άκρη λόγω πολλών απαιτήσεων.Δεν χρωστάμε πουθενά βέβαια.Βρηκαμε μια μονοκατοικία (επαρχία)με εμπορική αξία 107000 και θα το αγοράσουμε 80000.

Ερώτηση:Η τράπεζα θα μας το δώσει.ολο το δάνειο χωρίς να βάλουμε από τη τσέπη μας;

Έχω στην άκρη λεφτά για τα συμβόλαια.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...