Προς το περιεχόμενο

Αγορά διαμερίσματος με δάνειο, αξίζει?


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας μετακομίσει πρόσφατα Αθήνα για εργασία έχω νοικιάσει ένα 2άρι με ένα ενοίκιο στα 350€. Σκεφτόμουν λοιπόν, να ρωτούσα την τράπεζα για δάνειο ώστε αυτα τα 350€ να τα δίνω στην δόση και να έχω κάτι δικό μου που αργότερα το πουλάς ή το εκμεταλλεύεσαι αντίστοιχα. 

Το κατα πόσο μπορώ να πάρω δάνειο βάση της φορολογικής περίπου 23Κ δεν το γνωρίζω. Η απορία μου είναι αν θα άξιζε μια τέτοια κίνηση. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές ή παρατηρήσεις και απο κάποιους άλλους για να αποκτήσω μια πιο σφαιρική γνώμη για το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που μπαίνουν μέσα σε αυτή την εξίσωση. Άρα δε νομίζω ότι μπορεί να σου πει κανείς κάτι στάνταρ ή ότι μπορείς να εμπιστευτείς τη γενικόλογη γνώμη του καθενός που δε θα αφορά τη ΔΙΚΗ σου αγορά, που θα έχει γίνει σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ γειτονιά, με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που θα έχει το διαμέρισμα και την ανάλογη μεταπωλητική αξία κλπ.

Από εκεί και πέρα φαντάζομαι την shortlist με τα βασικά υπέρ και τα κατά την ξέρεις.

Νοιώθω ότι απλά μπαίνεις εδώ μέσα περισσότερο για να σε πείσουμε υπέρ του να προχωρήσεις ή όχι. Δε βλέπω να σε ωφελεί σε κάτι το να απαντήσουμε με τις κλασικές γενικολογίες περί ιδιόκτητου σπιτιού που παλιώνει ή ενοικίου που πληρώνεις λεφτά για αέρα κλπ.

Κάποιες αποφάσεις είναι καθαρά δικές μας και πολύ σοβαρές για να βαρύνει η γνώμη χρηστών σε ένα φόρουμ που δεν τους αφορά το θέμα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυαρι με λιγοτερο απο 50.000 ευρ θα θελει ανακαινιση στην Αθηνα.

Δεν ειμαι συνεταιρος στη τσεπη σου αλλα και στα θελω σου αλλα

  • Το δανειο σημαινει δεσμευση σε τραπεζα για χ χρονια
  • Αγορα ακινητου επισης σημαινει δεσμευση με το ακινητο (δηλ για χ χρονια θα μεινουμε εκει)
  • Θα πρεπει να εχεις και πλαν β στο μυαλο σου αν τα μονα σου εσοδα ειναι απο το μισθο (αν στη χειροτερη μας απολυσουν;  αν μας κανει μειωση μισθου)
  • Αν στο αμεσο μελλον σκοπευεις να κανεις οικογενεια ή να μεινουν και αλλοι στο διαμερισμα (προφανως το δυαρι θα δυσκολευτουν να κατοικησουν πανω απο 2 ατομα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που μπαίνουν μέσα σε αυτή την εξίσωση. Άρα δε νομίζω ότι μπορεί να σου πει κανείς κάτι στάνταρ ή ότι μπορείς να εμπιστευτείς τη γενικόλογη γνώμη του καθενός που δε θα αφορά τη ΔΙΚΗ σου αγορά, που θα έχει γίνει σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ γειτονιά, με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που θα έχει το διαμέρισμα και την ανάλογη μεταπωλητική αξία κλπ.

Από εκεί και πέρα φαντάζομαι την shortlist με τα βασικά υπέρ και τα κατά την ξέρεις.

Νοιώθω ότι απλά μπαίνεις εδώ μέσα περισσότερο για να σε πείσουμε υπέρ του να προχωρήσεις ή όχι. Δε βλέπω να σε ωφελεί σε κάτι το να απαντήσουμε με τις κλασικές γενικολογίες περί ιδιόκτητου σπιτιού που παλιώνει ή ενοικίου που πληρώνεις λεφτά για αέρα κλπ.

Κάποιες αποφάσεις είναι καθαρά δικές μας και πολύ σοβαρές για να βαρύνει η γνώμη χρηστών σε ένα φόρουμ που δεν τους αφορά το θέμα.

Προφανώς και η απόφαση είναι δική μου. Είμαι σε αρχικό στάδιο σκέψεων ακόμα, οπότε γιαυτό ήθελα κάποια γνώμη/εμπειρία. Δεν έχω κοιτάξει την αγορά για τιμές κλπ, ούτε καν αν η τράπεζα μπορεί να μου δώσει δάνειο.

Η προοπτική δεν είναι να μείνω για πάντα εκεί, θεωρητικά σαν Μηχανικός μπορεί να βρεθώ ξανά σε άλλη πόλη της Ελλάδος όπως ήμουν πριν στην Βόρεια Ελλάδα για 4 χρόνια. Πιστεύω οτι στην Αθήνα, σε περίπτωση αποχώρησης θα μπορούσε να ενοικιαστεί ένα τέτοιο σπίτι με ενοίκιο την δόση του δανείου. Στο μυαλό μου έτσι είναι η σκέψη, μένω κανα 2 χρόνια και το νοικιάζω για λίγα ακόμα ή ακόμα καλύτερα και πώληση με προοπτική κάποιου μικρού κέρδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δεν μπορώ σου πω να προχωρήσεις ή όχι, αυτό είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση καθώς το ζήτημα είναι σοβαρό.

Το να αποκτήσεις δική σου κατοικία σε απαλλάσσει από το άγχος των συνεχών μετακομίσεων και της αλλαγής περιβάλλοντος, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν παιδιά στην οικογένεια.

Το δάνειο δυστυχώς είναι ένα μεγάλο και ενίοτε δύσκολο βήμα. Προυποθέτει δέσμευση για πολλά έτη και φυσικά μεγάλη απογοήτευση αν κάποια στιγμή για ένα απρόοπτο συμβάν (π.χ. απόλυση, μείωση εισοδήματος) βρεθείς να "κυνηγάς" την οφειλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπολογιζε 2 πραγματα

α) θα χρειαστεις περιπου 20% της αξιας του οποιου διαμερισματος να το βαλεις απο την τσεπη σου

β) θα δεσμευτεις να πληρωνεις την τραπεζα για 20 χρονια

 

σε γενικες γραμμες αξιζει για "τελικο" σπιτι. Σπιτι δηλαδη που θεωρεις οτι θα περασεις το μεγαλυτερο μερος της ζωης σου. Για μεταβατικο σπιτι, που θερωεις οτι θα ζησεις για 2-3-5 χρονια, δεν αξιζει.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγοράσεις σπίτι για να μείνεις εσύ μόνο 2 χρόνια; Και δεν αγαπάς και την αποταμίευση; Θα έρθω σε αντίθεση με το πρώτο μου μήνυμα και θα πω μην προχωράς. Κάτσε στο νοίκι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν την αγαπώ την αποταμίευση

Είσαι στο σωστό φόρουμ 😂😂😂

Κι εμείς πρωτα καρτες γραφικών παίρνουμε (αμα βρούμε) και μετά τρώμε μακαρόνια μέχρι τέλος του μήνα 

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν την αγαπώ την αποταμίευση

Τότε δεν μπορείς anyway να παρεις απο την τραπεζα το δανειο, οποτε δεν εχει και πολυ σημασία. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν την αγαπώ την αποταμίευση

Τότε άστο γιατί και οι δόσεις αποταμίευση θέλουν, τζάμπα θα στο πάρει η τράπεζα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

 αυτα τα 350€ να τα δίνω στην δόση

Το κατα πόσο μπορώ να πάρω δάνειο βάση της φορολογικής περίπου 23Κ δεν το γνωρίζω. Η απορία μου είναι αν θα άξιζε μια τέτοια κίνηση.

Με 60+ το χρόνο και πάλι θα το σκεφθόμουν φίλος.

Μέχρι και στο deal πάνε ναυάγια,για αποπληρωμή χαμένων ονείρων.

Επεξ/σία από momotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα τώρα, νομίζω ότι είναι ζήτημα προσωπικής επιλογής. Οπως σωστα αναφέρθηκε υπάρχουν ασταθμητοι παράγοντες.

Προσωπικα δε συμφωνώ με το ότι δεν αξίζει αν είναι προσωρινή κατοικία, καθώς ένα ακίνητο στην Αθήνα (ανάλογα και με την περιοχή παντα) νομιζω οτι δε θα απαξιωθει τραγικά σε σημείο του να μην μπορείς να πληρώσεις τη δόση του δανείου στα 350. Αντε και με συμπληρωμα κανα 50αρικο το μήνα που δεν το θεωρω σοβαρο ποσο.

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς όμως είναι και το διαδικαστικό κομματι της ενοικιασης που περιέχει κι αυτο ασταθμητους παραγοντες: 

Θα σου κάτσει καλός ενοικιαστης;

Εσύ από μακριά θα μπορεις να είσαι "καλός ιδιοκτητης";

Συνυπολογιζεις τυχόν έξτρα χρηματα που θα χρειαστούν/συνεχίζουν να χρειάζονται στο πέρασμα των χρόνων μέχρι την αποσβεση;

Και άλλα πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...