Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση AVM FRITZ! Box 7530 σε Vodafone.


Buglocker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 21/03/2024 at 01:57, deejaygreg said:

Παιδια καλησπερα! ΣΟΣ!

Μπορει καποιος με σιγουρια να βοηθησει με οσο το δυνατον περισσοτερες λεπτομεριες; Αγορασα το 7590ΑΧ και παλευω 2 μερες να περασω vodafone voip πανω. Εννοειται οτι απο την εταιρεια δε δινουν κωδικους και απο το προηγουμενο ρουτερ(ZTE H268) δεν μπορεσα να τους παρω.

Το 7590 μου ειναι η international εκδοση και φοραει το τελευταιο firmware 7.80. Εννοειται οτι κατα την αρχικη εγκατασταση επελεξα Vodafone για να το σεταρει και το ιντερνετ επαιξε αμεσα αν και αποτι ειδα παιζει με [email protected] λογαριασμο. 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του αναψω λαμπαδα! Ειναι για μαγαζι και καιγομαι! Δε θελω με τιποτα το παλιο ρουτερ γιατι μου δημιουργουσε ολο θεματα και ολα μου τα συστηματα επεφταν οποτε αποφασισα να παω σε fritzbox και πρεπει να το κανω να παιξει οπωςδηποτε! Σας ευχαριστω πολυ 

οπως σου απαντησα και στο αλλο θεμα αφου το ποσταρες δυο φορες

να μιλησες μαζι τους και να σου ειπαν οτι δεν δινουν τους κωδικους ειναι λιγο παραξενο.εκτος αν ειχες μιλησει πιο παλια που πραγματι δεν τους εδιναν.πλεον πρεπει να στους δωσουν κανονικα διοτι εχεις το δικαιωμα με τον νεο κανονισμο να μπορεις να χρησιμοποιησεις το δικο σου modem/router>οποτε δεν χρειαζεται να τα παρεις απο καποιο παλιο adsl/vdsl modem router. ή ξανακαλεσε τους ή στειλε τους ενα email λεγοντας τους οτι ειναι υποχρεωμενοι να στα δωσουν με βαση τον νεο κανονισμο ωστε να μπορεις να χρησιμοποιησεις το δικο σου cpe. δεν ξερω αν αλλαζει κατι στα επαγγελματικα αλλα δυσκολο. για το guest νομιζω οτι πλεον σαν username ειναι το τηλεφωνο κατι τετοιο αν και παιζει και με το guest Οσο ξερω.

On 22/03/2024 at 09:39, jimmakosapple said:

Καλημέρα. Μάλλον έπεσες σε περίεργο υπάλληλο.

Κι εγώ και αρκετοί από εμάς, ζητήσαμε τους κωδικούς VOIP από την Vodafone και τους έδωσαν μετά από 1-2 εργάσιμες. Στη θέση σου θα έπαιρνα πάλι τηλέφωνο και θα ζητούσα τους κωδικούς και στη συνέχεια ακολουθείς τα βήματα που περιγράφονται στην τελευταία σελίδα του νήματος. 

εναλλατικα στελνει και email.

On 22/03/2024 at 17:05, ioterl said:

Συμπέρασμα όλων αυτών είναι ότι η Cosmote είναι μακράν καλύτερη. Παλιότερα είχα modem/router του εμπορίου, και voip gigaset που το σύνδεα στο lan του modem. Είχα ζητήσει τους κωδικούς τηλεφωνίας από την cosmote, η οποία μου έστειλε να υπογράψω μια δήλωση ότι λαμβάνω τους κωδικούς υπ' ευθύνη μου, και μετά μου έστειλε τους κωδικούς. Τον τελευταίο μήνα πήρα το Fritz 7530ax για να συνδέω το ασύρματο κατ' ευθείαν, και για τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα. Το πήρα από το εμπόριο λόγω του ότι η cosmote το έχει ακριβότερα. Με το που το σύνδεσα, πήρε τους κωδικούς internet και τηλεφώνου αυτόματα. Μου έκανε εντύπωση ότι ο ήχος στο ασύρματο είναι πολύ μα πολύ καλύτερος από όταν ήταν στην δική του βάση. 

πλεον ολοι οι παροχοι ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν τα στοιχεια του voip οποτε και η vodafone παιζει κανονικα.με nova δεν το εχω ψαξει παραπανω ουτε εχει τυχει να δω καποιο θεμα εδωμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα στους φιλους.

Τελικα απο την vodafone σαν επαγγελματια μου εδωσαν τους κωδικους voip ενω εδω και 3 εβδομαδες ειχα αιτηθει να κανω αλλαγη σε οικιακο για να μου δωσουν κωδικους, σημερα απο μονοι τους μου τους εστειλαν. Παρολαυτα μαλλον κατι δεν ειναι σωστο γιατι δεν μου παιζει. Ανεβαζω φωτο απο τις ρυθμισεις.

το username που μου εδωσαν ειναι της μορφης [email protected] 
το VLAN ηταν 835 και το εκανα 837 αλλα και παλι τιποτα. Παιζει ρολο που ειμαι σε επαγγελματικο και οχι οικιακο;

2024-04-0415_55_52.png.95318b9506485c9482b278cb63b41066.png
2024-04-0415_54_51.png.58b3175e0cc8760cedb2a0481613a2fe.png2024-04-0415_55_02.png.ee1a7bef610981ae19b22e9149018b38.png2024-04-0415_55_27.png.6f70498d44358d8447a82f417a4bf82e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2024 στις 3:58 ΜΜ, deejaygreg είπε

Καλησπερα στους φιλους.

Τελικα απο την vodafone σαν επαγγελματια μου εδωσαν τους κωδικους voip ενω εδω και 3 εβδομαδες ειχα αιτηθει να κανω αλλαγη σε οικιακο για να μου δωσουν κωδικους, σημερα απο μονοι τους μου τους εστειλαν. Παρολαυτα μαλλον κατι δεν ειναι σωστο γιατι δεν μου παιζει. Ανεβαζω φωτο απο τις ρυθμισεις.

το username που μου εδωσαν ειναι της μορφης [email protected] 
το VLAN ηταν 835 και το εκανα 837 αλλα και παλι τιποτα. Παιζει ρολο που ειμαι σε επαγγελματικο και οχι οικιακο;

2024-04-0415_55_52.png.95318b9506485c9482b278cb63b41066.png
2024-04-0415_54_51.png.58b3175e0cc8760cedb2a0481613a2fe.png2024-04-0415_55_02.png.ee1a7bef610981ae19b22e9149018b38.png2024-04-0415_55_27.png.6f70498d44358d8447a82f417a4bf82e.png

Δοκίμασε στο registar kai proxy server να βάλεις τα στοιχεία που περιγράφονται στο link. 

Στα πεδία επίσης που έχεις βάλει το τηλέφωνο, δοκίμασε χωρίς το 
+30. Σκέτο τον αριθμό του τηλεφώνου σου. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, deejaygreg είπε

Αρνειται να παιξει.....ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!!!!!!!

Στο pdf με τις Ρυθμίσεις εξοπλισμού που πρέπει να έχεις λάβει,
σου έχουν στείλει πως για το Voice το VLAN είναι 838 και όχι σαν αυτό που έβαλες
και το PBIT είναι 5 .
Για το Data το VLAN είναι όντως 835
και το PBIT είναι 0 .

Επίσης Primary SIP Proxy Server Name σου λέει ότι είναι CPE.ims.vodafone.gr
και
το Primary SIP Registrar Server Name είναι ims.vodafone.gr
το Primary SIP Service Domain είναι ims.vodafone.gr .

Τα crednetial:
για WAN Data και WAN Voice
Username: [email protected] or customer's username
Pawssword: guest or customer's password
και
για το VoIP
SIP number: <+30telephone number>
Username: sip:<+30telephone number>@ims.vodafone.gr
Password: <SIP password>

Static routes:
62.38.86.32/28 towards WanVoice Interface
62.38.86.48/28 towards WanVoice Interface
62.38.86.144/28 towards WanVoice Interface
62.38.87.112/28 towards WanVoice Interface

NTP:
62.38.83.25
62.38.83.26
ή 
62.38.86.50,
62.38.86.40


Ξεκίνα με αυτό και βλέπουμε.

Επεξ/σία από Jimis202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 11:29 ΜΜ, deejaygreg είπε

Αρνειται να παιξει.....ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!!!!!!!

Αδελφούλη λάθος ims server βάζεις.

Όπου έχεις βάλει ims.vodafone.gr θα το αντικαταστήσεις με ngn.hol.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω δοκιμασει και αυτο. Θυμιζω ειμαι σε επαγγελματικο και πιθανον για αυτο πρεπει να βαλω ims.vodafone.gr και οχι το ngn.hol.net. Αλλωστε και στο username που μου εδωσαν ειναι του τυπου [email protected]

Απελπισια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Αδελφούλη λάθος ims server βάζεις.

Όπου έχεις βάλει ims.vodafone.gr θα το αντικαταστήσεις με ngn.hol.net

Άμα είναι επαγγελματικό OneNet 
έχει διαφορετικό server και ρυθμίσεις από το οικιακό.

Στο πρώτο βάζουν το ims.vodafone.gr
στο δεύτερο βάζουν το ngn.hol.net

Στις 10/4/2024 στις 1:07 ΠΜ, deejaygreg είπε

Δεν μου εχουν στειλει κανενα pdf με ρυθμισεις. Μονο username  και password......
Δυστυχως ακομη δεν εχω καταφερει να το κανω να παιξει....

Μπορείς να κατεβάσεις τα pdf και από τη σελίδα τους:

Αναφορά σε κείμενο

Πως συνδέω εξοπλισμό (router) που δεν έχω προμηθευτεί από την Vodafone για το One Net σταθερό μου;

Για την σύνδεση του εξοπλισμού μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες που ακολουθούν παρακάτω:

Βασικές Ρυθμίσεις Εξοπλισμού
Βασικά Χαρακτηριστικά Εξοπλισμού
Επιτρεπόμενοι Αριθμοί Κλήσεων

 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/vodafone-one-net/pos-syndeo-eksoplismo-router-poy-den-exo-promitheytei-apo-tin-vodafone-gia-to-one-net-stathero-mou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, deejaygreg είπε

Αρα μπορεις να μου πεις ρε λεβεντη τι ακριβως να βαλω στα παρακατω πεδια;;;;image.png.aa32239226f172c4f8dceef2eee38282.png

Φαντάζομαι ότι το Voice VLAN που είναι 838, το διόρθωσες και δεν έπαιξε
οπότε δεν ήταν αυτό, πάμε παρακάτω και δοκιμάζεις το επόμενο.

Δεν το λέω από εμπειρία ότι το έχω κάνει
αλλά από αυτό που καταλαβαίνω

για ξεκίνα και διόρθωσε το τελευταίο
εκεί που λέει Proxy server βάλε 

Αναφορά σε κείμενο

CPE.ims.vodafone.gr

και κάθε φορά που δοκιμάζεις αφού διορθώσεις κάτι
θα του κάνεις και μια επανεκκίνηση

Επεξ/σία από Jimis202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, deejaygreg είπε

Και παλι τιποτα.....

Οπότε ξαναβάλε αυτό που είχες και το έχουμε στα υπόψιν.

Πρέπει όμως να το ξαναρωτήσω
το Voice VLAN που είναι 838, το έχεις διορθώσει,
σωστά;

Κι επειδή φοβάμαι ότι τα παίρνουμε ανάποδα κι όχι με τη σειρά,
πρώτα ξεκινάς να δεις αν έχεις ίντερνετ
και μετά αν έχεις ίντερνετ,
βλέπεις αν έχεις και τηλεφωνία.

Λοιπόν ίντερνετ είναι ΟΚ; Έχεις; Τα λαμπάκια ίντερνετ ΟΚ; Μπαίνεις σε σελίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ιντερνετ κανονικοτατα απο την πρωτη στιγμη. Εχει ομως σαν username [email protected]

για το ιντερνετ μιλαω.  Μηπως να φταιει αυτο εν τελει; Να πρεπει να το αλλαξω για να δουλεψει και η τηλεφωνια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι εκεί βάζεις

Username: [email protected] or customer's username
Password: guest or customer's password

αλλά αφού σου δουλεύει, και αφού η Vodafone δεν κλειδώνει τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις, μάλλον δεν είναι αυτό που φταίει.

Ξαναρωτάω γιατί δεν απάντησες και φτάνω να υποθέτω ότι το έχεις λάθος:
το Voice VLAN που είναι 838, το έχεις διορθώσει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...