Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση AVM FRITZ! Box 7530 σε Vodafone.


Buglocker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Πήρα κι εγώ το 7530 AX VDSL2 να το χρησιμοποιήσω σε vodafone 50άρα. 

Βλέπω οι περισσότεροι λέτε ότι δεν είχατε πρόβλημα με το internet και ότι απλά επιλέξατε το profile της vodafone απο το setup και έπαιξε out of the box. Εμένα συγχρονίζει το dsl σε 55-5, αλλά δεν έχω internet με error στο log "PPPoE error: Timeout". 

Καταρχάς να ρωτήσω ποια επιλογή "Type of connection" διαλέγετε;
Εγώ επέλεξα να βάλω username & pass, μου έδωσαν στην αρχή απο τη vodafone το [email protected]/guest, έκανα request για νέο και μου έδωσαν ενα άλλο της μορφής <phoneNumber>[email protected]/<pass> και πάλι καμία τύχη.
Μετά είπα να διαλέξω το custom setup. Έβαλα τους ίδιους κωδικούς, vpi/vci:8/35 και πάλι τίποτα.
 

Στις 24/10/2023 στις 11:27 ΠΜ, soterman είπε

Την πρώτη φορά που σέταρα το 7530 o wizzard της τηλεφωνίας μάντεψε τα πάντα σωστά, χρειάστηκε να συμπληρώσω το ngn.hol.net στο πεδίο registrar.

Αυτό που το αλλάζουμε;

please help 😁

Επεξ/σία από manos9988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο tab telephony θα πας, εκεί που θέλει τις ρυθμίσεις για την voip τηλεφωνία. Αν δεν παίξει με τη μία, ζήτα το voip username και password από το support.

Όσο για το ότι ο router συγχρονίζει, αλλά δεν παίζει το internet... Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές πάνω από το router, συνήθως κάποια που έχει καρφωτή ip δημιουργεί το πρόβλημα (και δε μιλάει να πει ότι υπάρχει διπλή ip, για παράδειγμα). Σύνδεσε μία μόνο συσκευή (pc, laptop, ό,τι έχεις), άστη να πάρει ρυθμίσεις από DHCP, λογικά θα παίξει έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soterman είπε

Όσο για το ότι ο router συγχρονίζει, αλλά δεν παίζει το internet... Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές πάνω από το router, συνήθως κάποια που έχει καρφωτή ip δημιουργεί το πρόβλημα (και δε μιλάει να πει ότι υπάρχει διπλή ip, για παράδειγμα). Σύνδεσε μία μόνο συσκευή (pc, laptop, ό,τι έχεις), άστη να πάρει ρυθμίσεις από DHCP, λογικά θα παίξει έτσι.

Έκανα factory reset και άλλαξα αυτές τις ρυθμίσεις.

image.png.70e35a5a2849d19a400247f2e77c55f7.png

δυστυχώς καμία τύχη.

image.png.cde8557bbb9f19a84e1feb438a5e53a0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε χρειαζόταν, αφού συγχρονισε και πριν και τώρα, το internet φτάνει μια χαρά στο ρούτερ σου. Από κει και μετά είναι το θέμα. Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές, άσε μόνο μια να πάρει ρυθμίσεις με DHCP. Λογικά θα παίξει.

Επεξ/σία από soterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν από το support της vodafone ότι αν δεν είναι international η έκδοση και είναι γερμανική δεν θα δουλέψει. Έχει κανείς τέτοια εμπειρία; Ξέρει κανείς πως το βλέπουμε αυτό; Στη συσκευασία πάντως όλα είναι στα γερμανικά και η γλώσσα είναι γερμανικά default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manos9988 είπε

Μου είπαν από το support της vodafone ότι αν δεν είναι international η έκδοση και είναι γερμανική δεν θα δουλέψει. Έχει κανείς τέτοια εμπειρία; Ξέρει κανείς πως το βλέπουμε αυτό; Στη συσκευασία πάντως όλα είναι στα γερμανικά και η γλώσσα είναι γερμανικά default.

Έχω Vodafone σε Γερμανικό Fritzbox 7590.

Αλλάζεις γλώσσα σε Αγγλικά. Μετά Region βάζεις Greece. 

Επέλεξα Vodafone και πήρε κανονικά το ίντερνετ με τo default user name. Για την τηλεφωνία έβαλα τον αριθμό σταθερού στα δύο πεδία και ngn.hol.net στα πεδία Registar και Proxy server. Done!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2022 στις 8:27 ΜΜ, chios είπε

Στις ρυθμίσεις του ίντερνετ βρες το vlan id και κάνε το 835, αποθήκευση και reboot

Ευχαριστώ όλους,  Έπαιξε. Next Challenge, VoIP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/11/2023 at 13:28, manos9988 said:

Καλησπέρα.
Πήρα κι εγώ το 7530 AX VDSL2 να το χρησιμοποιήσω σε vodafone 50άρα. 

Βλέπω οι περισσότεροι λέτε ότι δεν είχατε πρόβλημα με το internet και ότι απλά επιλέξατε το profile της vodafone απο το setup και έπαιξε out of the box. Εμένα συγχρονίζει το dsl σε 55-5, αλλά δεν έχω internet με error στο log "PPPoE error: Timeout". 

Καταρχάς να ρωτήσω ποια επιλογή "Type of connection" διαλέγετε;
Εγώ επέλεξα να βάλω username & pass, μου έδωσαν στην αρχή απο τη vodafone το [email protected]/guest, έκανα request για νέο και μου έδωσαν ενα άλλο της μορφής <phoneNumber>[email protected]/<pass> και πάλι καμία τύχη.
Μετά είπα να διαλέξω το custom setup. Έβαλα τους ίδιους κωδικούς, vpi/vci:8/35 και πάλι τίποτα.
 

Αυτό που το αλλάζουμε;

please help 😁

το dsl παιζει σε  vpi 8 vci 35. στο vdsl πρεπει να βαλεις εστω και μετα vlan id 835 εκτος αν εισαι σε ιδιοκτητο forthnet Που ειναι 1102 αλλιως δεν θα παρεις ποτε ip και θα βλεπεις αυτο που βλεπεις.στο fritz αν κανεις custom setup δεν θα σου περασει απο default to vlan id 835

On 09/11/2023 at 16:49, soterman said:

Δε χρειαζόταν, αφού συγχρονισε και πριν και τώρα, το internet φτάνει μια χαρά στο ρούτερ σου. Από κει και μετά είναι το θέμα. Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές, άσε μόνο μια να πάρει ρυθμίσεις με DHCP. Λογικά θα παίξει.

αν δεν βαλει vlan id 835 δεν θα παρει ποτε Ip ενω θα εχει dsl sync. ειναι must οπως ειναι Must στο adsl to vpi 8 vci 35. απλα στο vdsl ειναιθ vlan.αν διαλεγε Profile cosmote λογικα θα του το εβαζε μονο του.αλλα δεν θα βρει στο γερμανικο profile cosmote οποτε θελει manually

On 09/11/2023 at 13:38, soterman said:

Στο tab telephony θα πας, εκεί που θέλει τις ρυθμίσεις για την voip τηλεφωνία. Αν δεν παίξει με τη μία, ζήτα το voip username και password από το support.

Όσο για το ότι ο router συγχρονίζει, αλλά δεν παίζει το internet... Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές πάνω από το router, συνήθως κάποια που έχει καρφωτή ip δημιουργεί το πρόβλημα (και δε μιλάει να πει ότι υπάρχει διπλή ip, για παράδειγμα). Σύνδεσε μία μόνο συσκευή (pc, laptop, ό,τι έχεις), άστη να πάρει ρυθμίσεις από DHCP, λογικά θα παίξει έτσι.

 

αν δεν βαλει vlan id 835 δεν θα παρει ποτε Ip ενω θα εχει dsl sync. ειναι must οπως ειναι Must στο adsl to vpi 8 vci 35. απλα στο vdsl ειναιθ vlan.αν διαλεγε Profile cosmote λογικα θα του το εβαζε μονο του.αλλα δεν θα βρει στο γερμανικο profile cosmote οποτε θελει manually

On 10/11/2023 at 16:03, manos9988 said:

Ευχαριστώ όλους,  Έπαιξε. Next Challenge, VoIP. 

θα παιξει και αυτο απλα θα πρεπει να το σεταρεις χειροκινητα αφου δεν υπαρχουν profile λογω γερμανικου.ειχα δοκιμασει να το κανω international καποιο Fritz αλλα πλεον δεν επαιζε η παλια διαδικασια.το firmware ειτε γερμανικο ειτε international  ηταν το ιδιο.απλα εχει να κανει με μια τιμη σε μια μεταβλητη.αλλα τζιφος.

On 09/11/2023 at 16:49, soterman said:

Δε χρειαζόταν, αφού συγχρονισε και πριν και τώρα, το internet φτάνει μια χαρά στο ρούτερ σου. Από κει και μετά είναι το θέμα. Αποσύνδεσε όλες τις συσκευές, άσε μόνο μια να πάρει ρυθμίσεις με DHCP. Λογικά θα παίξει.

και να φταιει η συσκευη θα παρει Ip το router αλλα δεν θα εχει η συσκευη.αν ειχε βεβαια προβλημα με ip δεν θα μπαινε στο interface εκτος αν εχει βαλει σωστη ip αλλα λαθος dns ή gateway

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, είχα συνδέσει με τον γνωστό τρόπο το μόντεμ κ όλα δούλευαν ρολόι σε σύνδεση vodafone. 

Πριν καμιά βδομάδα γυρνώντας σπίτι είχε χάσει την σύνδεση. Έκανα επανεκκίνηση, χωρίς να δω τα logs, κ από εκείνη τη μέρα δεν μπορεί να συνδεθεί. Έκανα reset πιστεύοντας ότι θα πάρει τους κωδικούς αυτόματα αλλά αυτό δεν συνέβη. 

Έβαλα το zte h267a επάνω κ συνδέεται κανονικά άρα δεν φταίει η σύνδεση. 

Αγόρασα νέο καλώδιο dsl αλλά δεν άλλαξε κάτι. Επίσης πέρασα την τελευταία έκδοση os πάλι χωρίς αποτέλεσμα. 

Καμία ιδέα; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, original911 said:

Καλησπέρα, είχα συνδέσει με τον γνωστό τρόπο το μόντεμ κ όλα δούλευαν ρολόι σε σύνδεση vodafone. 

Πριν καμιά βδομάδα γυρνώντας σπίτι είχε χάσει την σύνδεση. Έκανα επανεκκίνηση, χωρίς να δω τα logs, κ από εκείνη τη μέρα δεν μπορεί να συνδεθεί. Έκανα reset πιστεύοντας ότι θα πάρει τους κωδικούς αυτόματα αλλά αυτό δεν συνέβη. 

Έβαλα το zte h267a επάνω κ συνδέεται κανονικά άρα δεν φταίει η σύνδεση. 

Αγόρασα νέο καλώδιο dsl αλλά δεν άλλαξε κάτι. Επίσης πέρασα την τελευταία έκδοση os πάλι χωρίς αποτέλεσμα. 

Καμία ιδέα; Ευχαριστώ. 

συγχρονιζει και δεν παιρνει ip? δες τι στοιχεια εχει το zte και δες αν παιρνει τα ιδια το fritz. αν οχι τοτε παρτους τηλεφωνο να σου πουν το username/password σου. για το internet μιλαμε επισης ή για την τηλεφωνια?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

συγχρονιζει και δεν παιρνει ip? δες τι στοιχεια εχει το zte και δες αν παιρνει τα ιδια το fritz. αν οχι τοτε παρτους τηλεφωνο να σου πουν το username/password σου. για το internet μιλαμε επισης ή για την τηλεφωνια?

Δεν συγχρονίζει όχι, αναβοσβήνει μόνιμα το led power/dsl. Για το internet. Οκ θα δω αρχικά αυτό που μου είπες ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, original911 said:

Δεν συγχρονίζει όχι, αναβοσβήνει μόνιμα το led power/dsl. Για το internet. Οκ θα δω αρχικά αυτό που μου είπες ευχαριστώ. 

αν δεν συγχρονιζεις καντο Hard reset και διαλεξε το σωστο annex αν μιλαμε για adsl. αν δεν παιξει μαλλον το πηρες στο χερι.

στo interface μπαινεις κανονικα?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

αν δεν συγχρονιζεις καντο Hard reset και διαλεξε το σωστο annex αν μιλαμε για adsl. αν δεν παιξει μαλλον το πηρες στο χερι.

στo interface μπαινεις κανονικα?

Vdsl είναι η σύνδεση 100αρα voda. Παίζει κ αυτό στο μυαλό μου αλλά δεν θέλω να το πιστέψω.. Ναι μπαίνω κανονικά. Εν τω μεταξύ λόγω σοβαρών συγκυριών δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά κ ότι κάνω είναι του ποδιού. Η γραμμή έχει πολλά σφάλματα με το zte είχα απηυδήσει γι αυτό κ πήρα το fritz. Υπάρχει περίπτωση να τα παίξε από αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...