Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση AVM FRITZ! Box 7530 σε Vodafone.


Buglocker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, original911 είπε

Με επιλεγμένο πάροχο Vodafone δεν τράβαγε τα στοιχεία της σύνδεσης ,όταν επέλεξα cosmote συνδέθηκε κατευθείαν.

Η εγκατάσταση είναι της cosmote κ η σύνδεση μου Vodafone δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα έπρεπε να επιλέξω πάροχο cosmote για να παίξει.

Τώρα μένει να συνδέσω το τηλέφωνο. Δοκίμασα με τα στοιχεία από την VDSL αλλά δεν έπαιξε αύριο θα τους στείλω να μου τα στείλουν.

Καλημέρα. Μου κάνει εντύπωση που παρότι επέλεξες πάροχο την Vodafone  δεν έπαιξε...στην δική μου γραμμή επέλεξα πάροχο Vodafone , απλώς ήθελε να συμπληρώσω στην επιλογή του τηλεφώνου τον σέρβερ ngn.hol.net και μετά από επανεκκίνηση συγχρόνισε κανονικά το τηλέφωνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, athmich1 είπε

Καλημέρα. Μου κάνει εντύπωση που παρότι επέλεξες πάροχο την Vodafone  δεν έπαιξε...στην δική μου γραμμή επέλεξα πάροχο Vodafone , απλώς ήθελε να συμπληρώσω στην επιλογή του τηλεφώνου τον σέρβερ ngn.hol.net και μετά από επανεκκίνηση συγχρόνισε κανονικά το τηλέφωνο...

Κ μένα το ίδιο γι'αυτό κ δοκίμασα cosmote ήταν το τελευταίο που μπορούσα να κάνω. Επίσης με πάροχο Vodafone εμφανίζει μόνο DSL σύνδεση ενώ με cosmote εμφανίζει cosmote DSL κ wan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/02/2024 at 19:52, original911 said:

Ήρθε το ρούτερ χωρίς αρχική συσκευασία (ίσως επειδή κ γω το έστειλα χωρίς αρχική συσκευασία) ,σε ζελατίνα κανονικά όπως έρχεται με το αρχικό κουτί.

Έκανα μία γρήγορη προσπάθεια να το συνδέσω δεν τα κατάφερα όμως. Στο Wizard επιλέγω πάροχο Vodafone κ annex a ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

adsl?vdsl? ftth? αν ειναι Vdsl πρεπει να βαλεις vlan id 835.καλο θα ηταν να διαλεξεις vodafone για να περασεις και ταστοιχεια της τηλεφωνιας μετα. αν εχεις vdsl ειτε annex a ειτε annex b θα παιξει αφου αυτο το annex ειναι για το adsl.εγω βαζω τυπικα α.αν εχεις ftth θαπαιξεις με την wan.

19 hours ago, original911 said:

Με επιλεγμένο πάροχο Vodafone δεν τράβαγε τα στοιχεία της σύνδεσης ,όταν επέλεξα cosmote συνδέθηκε κατευθείαν.

Η εγκατάσταση είναι της cosmote κ η σύνδεση μου Vodafone δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα έπρεπε να επιλέξω πάροχο cosmote για να παίξει.

Τώρα μένει να συνδέσω το τηλέφωνο. Δοκίμασα με τα στοιχεία από την VDSL αλλά δεν έπαιξε αύριο θα τους στείλω να μου τα στείλουν.

μαλλον εχεις ftth αρα θα παιξεις με την wan.κανε πρωτα απο ολα το τελευταιο Firmware update Που ειναι το 7.80 το οποιο εχει και ρυθμισεις για πιο ευκολη προσβαση σε ftth. σε vdsl οσο ξερω τραβαγε τους servers κανονικα αν εβαζες vodafone και μετα απλα ηθελε τα στοιχεια ή το αναποδο δεν θυμαμαι.

11 hours ago, stelrp said:

Καλημέρα,

Εδώ το zte 267A σε γραμμή vdsl 200 (παίζει στα 127) στο γραφείο αντί για το σάπιο Vodafone station που μου έστειλαν .

Είχα και το zte 268q που συγχρονίζει στα 200 αλλά είχε άλλα προβλήματα (echo στις κλήσεις, αργή απόκριση στο router menu κλπ).

Έχω όλους τους κωδικούς της τηλεφωνίας , μπαίνω και ως root.

Να πάρω το fritz! , μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά για οπτική ίνα ?

ναι εχει wan και μπορει να παιξει πισω απο Ont. και με το firmware 7.80 η διαδικασια ειναι πιο ευλολη ακομα

10 hours ago, original911 said:

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί απλά δες μέχρι ποια ταχύτητα έχεις σκοπό να βάλεις γιατί αυτό που έχω εγώ πχ υποστηρίζει μέχρι 300.

to 7530,7530ax ,το 7590ax και το 7590 ειναι 300mbit ως vdsl2 και οχι ως ftth στην wan. δεν ξερω αν μπορει να παιξει gigabit στην wan απλα το 300 ειναι για το vdsl κομματι.και εως 24 για το adsl

8 hours ago, athmich1 said:

Καλημέρα. Μου κάνει εντύπωση που παρότι επέλεξες πάροχο την Vodafone  δεν έπαιξε...στην δική μου γραμμή επέλεξα πάροχο Vodafone , απλώς ήθελε να συμπληρώσω στην επιλογή του τηλεφώνου τον σέρβερ ngn.hol.net και μετά από επανεκκίνηση συγχρόνισε κανονικά το τηλέφωνο...

αυτο εχουν γραψει και αλλα ατομα.απλα ο συγκεκριμενος εχει ftth αν καταλαβα και οχι vdsl αρα πρεπει να παιξει με την Wan

7 hours ago, original911 said:

Κ μένα το ίδιο γι'αυτό κ δοκίμασα cosmote ήταν το τελευταίο που μπορούσα να κάνω. Επίσης με πάροχο Vodafone εμφανίζει μόνο DSL σύνδεση ενώ με cosmote εμφανίζει cosmote DSL κ wan.

εσυ θες wan για να παιξει αν εχεις ftth. κανε το update μηπως εμφανιστει η επιλογη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, athmich1 said:

Εάν έχει ftth πάω πάσο....

ειλικρινα ουτε εγω θυμαμαι τι επιλογες εχεις στην wan αν δηλαδη εχουν ολοι οι παροχοι επιλογη μεσα στο Fritz να παιξουν με την wan. η cosmote γενικοτερα εχει γιατι το δινει και για ftth οποτε σε αυτο το κομματι εχουν παιξει δυνατα. σε πολλους εφερνε μεχρι και την τηλεφωνια αυτοματα. αν ομως δεν υπαρχει να παιξει η vodafone σε wan τοτε θα πρεπει να βαλει ειτε cosmote ειτε another service provider και να το φτιαξει manually.εκτος αν στο 7.80 εχει μπει και η vodafone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, poulinos είπε

adsl?vdsl? ftth? αν ειναι Vdsl πρεπει να βαλεις vlan id 835.καλο θα ηταν να διαλεξεις vodafone για να περασεις και ταστοιχεια της τηλεφωνιας μετα. αν εχεις vdsl ειτε annex a ειτε annex b θα παιξει αφου αυτο το annex ειναι για το adsl.εγω βαζω τυπικα α.αν εχεις ftth θαπαιξεις με την wan.

μαλλον εχεις ftth αρα θα παιξεις με την wan.κανε πρωτα απο ολα το τελευταιο Firmware update Που ειναι το 7.80 το οποιο εχει και ρυθμισεις για πιο ευκολη προσβαση σε ftth. σε vdsl οσο ξερω τραβαγε τους servers κανονικα αν εβαζες vodafone και μετα απλα ηθελε τα στοιχεια ή το αναποδο δεν θυμαμαι.

ναι εχει wan και μπορει να παιξει πισω απο Ont. και με το firmware 7.80 η διαδικασια ειναι πιο ευλολη ακομα

to 7530,7530ax ,το 7590ax και το 7590 ειναι 300mbit ως vdsl2 και οχι ως ftth στην wan. δεν ξερω αν μπορει να παιξει gigabit στην wan απλα το 300 ειναι για το vdsl κομματι.και εως 24 για το adsl

αυτο εχουν γραψει και αλλα ατομα.απλα ο συγκεκριμενος εχει ftth αν καταλαβα και οχι vdsl αρα πρεπει να παιξει με την Wan

εσυ θες wan για να παιξει αν εχεις ftth. κανε το update μηπως εμφανιστει η επιλογη

Ftth έχω παιδιά εννοείται έπαιζα με την wan εξαρχής αλλά συνέβη αυτό που σας είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, original911 said:

Ftth έχω παιδιά εννοείται έπαιζα με την wan εξαρχής αλλά συνέβη αυτό που σας είπα.

an deν εχει επιλογη vodafone τοτε ουτε πριν την ειχε και ειχες βαλει αλλη επιλογη.δες μηπως υπαρχει με το 7.80. δεν θυμαμαι αν βαλεις vdsl αν μετα μπορεις να το γυρισεις σε wan. αν και εκει παλι ισως χρειαστει να βαλεις αλλο vlan id.δεν θυμαμαι τι επιλογες δινει στο ftth. σε λιγες μερες θα εχω το 5590 οποτε θα δω τι επιλογες δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

an deν εχει επιλογη vodafone τοτε ουτε πριν την ειχε και ειχες βαλει αλλη επιλογη.δες μηπως υπαρχει με το 7.80. δεν θυμαμαι αν βαλεις vdsl αν μετα μπορεις να το γυρισεις σε wan. αν και εκει παλι ισως χρειαστει να βαλεις αλλο vlan id.δεν θυμαμαι τι επιλογες δινει στο ftth. σε λιγες μερες θα εχω το 5590 οποτε θα δω τι επιλογες δινει

Είχε επιλογή Vodafone αλλά προσπαθούσε για σύνδεση DSL ενώ το είχα συνδέσει με wan .

Την 7.79 φοράει δεν μου έχει βγάλει update.

Του έκανα hard reset ξαναδοκιμασα με Vodafone κ πάλι το ίδιο , επέλεξα μετά cosmote κ μου έβγαλε 2 επιλογές DSL κ wan επέλεξα wan κ έπαιξε κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, original911 said:

Είχε επιλογή Vodafone αλλά προσπαθούσε για σύνδεση DSL ενώ το είχα συνδέσει με wan .

Την 7.79 φοράει δεν μου έχει βγάλει update.

Του έκανα hard reset ξαναδοκιμασα με Vodafone κ πάλι το ίδιο , επέλεξα μετά cosmote κ μου έβγαλε 2 επιλογές DSL κ wan επέλεξα wan κ έπαιξε κατευθείαν.

σημερα εκανα update ενα 7530ax στο 7.80. εκτος αν δεν εχει βγει για τα 7530 (το απλο) και το 7590(το απλο).ηταν σιγουρα για το 7530ax, 7590ax Και το 5530,5590 .ναι αμα δεν σου βγει για wan τοτε δεν θα παιξει αφου εσυ παιζεις με wan

ισως για τα πιο απλα μοντελα να βγει Later το 7.80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

σημερα εκανα update ενα 7530ax στο 7.80. εκτος αν δεν εχει βγει για τα 7530 (το απλο) και το 7590(το απλο).ηταν σιγουρα για το 7530ax, 7590ax Και το 5530,5590 .ναι αμα δεν σου βγει για wan τοτε δεν θα παιξει αφου εσυ παιζεις με wan

ισως για τα πιο απλα μοντελα να βγει Later το 7.80.

Το ax έχω θα δω όταν γυρίσω σπίτι αν έχει έρθει κ σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, original911 said:

Το ax έχω θα δω όταν γυρίσω σπίτι αν έχει έρθει κ σε μένα.

ναι στο 7530ax εκανα σημερα.100 τοις 100.πριν λιγες ωρες το εκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα update αλλά συνεχίζει να μην βγάζει επιλογή για wan σύνδεση αν επιλέξω πάροχο Vodafone.

Έκανα κ επανεκκίνηση αλλά δεν άλλαξε κάτι. Για hard reset δεν ψήνομαι αυτή τη στιγμή γιατί βαριέμαι να ξανασυνδεω τα πάντα στο router.

Έχω ζητήσει κωδικούς τηλεφωνίας, όταν τους στείλουν θα συνδέσω το τηλέφωνο κ τέλος δεν ασχολούμαι αφού παίζει έστω κ έτσι δεν το πειράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, original911 said:

Έκανα update αλλά συνεχίζει να μην βγάζει επιλογή για wan σύνδεση αν επιλέξω πάροχο Vodafone.

Έκανα κ επανεκκίνηση αλλά δεν άλλαξε κάτι. Για hard reset δεν ψήνομαι αυτή τη στιγμή γιατί βαριέμαι να ξανασυνδεω τα πάντα στο router.

Έχω ζητήσει κωδικούς τηλεφωνίας, όταν τους στείλουν θα συνδέσω το τηλέφωνο κ τέλος δεν ασχολούμαι αφού παίζει έστω κ έτσι δεν το πειράζω.

τοτε μαλλον δεν υπαρχει αυτη η επιλογη.αυριο λογικα θα εχω το 5590 οποτε θα μπορεσω να δω και εγω τι δινει στην επιλογη wan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2024 στις 10:43 ΜΜ, original911 είπε

Έκανα update αλλά συνεχίζει να μην βγάζει επιλογή για wan σύνδεση αν επιλέξω πάροχο Vodafone.

Έκανα κ επανεκκίνηση αλλά δεν άλλαξε κάτι. Για hard reset δεν ψήνομαι αυτή τη στιγμή γιατί βαριέμαι να ξανασυνδεω τα πάντα στο router.

Έχω ζητήσει κωδικούς τηλεφωνίας, όταν τους στείλουν θα συνδέσω το τηλέφωνο κ τέλος δεν ασχολούμαι αφού παίζει έστω κ έτσι δεν το πειράζω.

Έρχομαι να επιβεβαιώσω τον φίλο. Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση. Σύνδεση Vodafone με κουτί της Cosmote έξω από την πόρτα. Όσο επέλεγα την Vodafone δεν μου έβγαζε επιλογή για να επιλέξω την wan θύρα. 

Ζήτησα τους κωδικούς της τηλεφωνίας από την Vodafone και πέρασα χειροκίνητα ό,τι στοιχεία χρειαζόντουσαν και έπαιξε και η τηλεφωνία. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jimmakosapple said:

Έρχομαι να επιβεβαιώσω τον φίλο. Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση. Σύνδεση Vodafone με κουτί της Cosmote έξω από την πόρτα. Όσο επέλεγα την Vodafone δεν μου έβγαζε επιλογή για να επιλέξω την wan θύρα. 

Ζήτησα τους κωδικούς της τηλεφωνίας από την Vodafone και πέρασα χειροκίνητα ό,τι στοιχεία χρειαζόντουσαν και έπαιξε και η τηλεφωνία. 

μαλλον δεν εχει ζητηθει απο την fritz και την Hol το να υπαρχει στο wizard.και cosmote Να βαλεις οι ρυθμισεις ειναι οι ιδιες οποτε δεν αλλαζει κατι.απλα σκοπος ηταν αν ειχε Hol να σου τραβαγε αυτοματα τους servers του voip για να μην χρειαστει να τους βαλεις. δηλαδη να εβαζες μονο username/password. ακομα πιο ιδανικα θα ηταν βεβαια να τα τραβουσε και αυτα αυτοματα. σημερα ηρθε το fritz!box 5590 οποτε θα δω και εγω απο περιεργεια αν μου βγαζει επιλογη για vodafone στην Wan.που δεν προκειται αφου ειναι ενιαιο το fritz!os

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...