Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

NickSyk πολύ ωραία η φωτογραφία. Νομίζω ότι ανέφερες και τη βασικότερη αρχή της μάκρο φωτογραφίας. ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ΕΣΤΙΑΣΗ. Για πες , τα 60mm σου φαίνονται λίγα , με την έννοια ότι πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο θέμα ; Είναι το βασικό παράπονο των χρηστών του φακού΄

Σίγουρα ένας 90 ή 100 mm macro σε μηχανή πλήρους καρέ , δίνει μια καλύτερη ευχέρεια στην  απόσταση θέματος - μηχανής + πιό σφιχτό κάδρο , και πιθανόν λίγο περισσότερο βάθος πεδίου (για  ίδιο διάφραγμα) μιας και αυξάνει η απόσταση για το ίδιο κάδρο. Αυτό θεωρώ το προσπερνάς όταν μάθεις λίγο τον φακό.  Απ΄' την λίγη χρήση του κατάλαβα ότι εδώ  θέλει υπομονή, προσοχή στον  φωτισμό , μεγάλη  ακρίβεια στην εστίαση ,αν το θέμα είναι ακίνητο ή όχι και τρίποδο όπου βολεύει για χαμηλά  iso. Στην απλή  εικόνα που παραθέτω με τον χάρακα - για μέτρο σύγκρισης -  δεν έχει γίνει περικοπή ούτε επεξεργασία (τα κυκλάκια είναι πινέζες)! , ήθελα να δω τι χρώματα δίνει ο φακός.. τα οποία μου αρέσουν.                                                                                                              Υ.Γ. η μπλε γραμμή στον χάρακα είναι από χρήση και όχι χρωματική εκτροπή.

DSC_9804 (1).jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σας βαλω καποιες εικονες που σηματοδότησαν την αλλαγη μου ως προς το τι είναι φωτογραφία . 

Προσοχή ειμαι ακομα νουμπας ! 

Γνωρισα την φωτογραφία πιο καλα μεσα από κινητά . 

Δηλαδη οπως στην πραγματικότητα λεμε "δεν εχω βγει ποτε από Ελλάδα " .

Ενας φιλος τοτε μου εδωσε να "παιξω" μια w220 sony . 

Για πρώτη φορά ειδα εικονες χωρίς οξύτητα , χωρις nr κ παστέλι του θανάτα , γνώρισα τον κοκο του θορύβου που ειναι όμορφος πολλες φορές , σίγουρα πιο ωραιος απο το noise reduction , γνώρισα εικονες που δεν ηταν hdr , ειχαν καμμένα φωτεινά είχαν σκοτεινά είχαν ψυχή , κ φυσικά ειδα το ανθρώπινο δέρμα εξω απο τις jpeg των κινητών που το "βιάζουν " . 

 

Και γενικά ηταν η αρχη να γνωρίσω την φωτογραφία λιγο καλύτερα .

 

 

PSX_20211006_103039.jpg

PSX_20211006_102848.jpg

PSX_20211006_102949.jpg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Θα σας βαλω καποιες εικονες που σηματοδότησαν την αλλαγη μου ως προς το τι είναι φωτογραφία . 

Προσοχή ειμαι ακομα νουμπας ! 

Γνωρισα την φωτογραφία πιο καλα μεσα από κινητά . 

Δηλαδη οπως στην πραγματικότητα λεμε "δεν εχω βγει ποτε από Ελλάδα " .

Ενας φιλος τοτε μου εδωσε να "παιξω" μια w220 sony . 

Για πρώτη φορά ειδα εικονες χωρίς οξύτητα , χωρις nr κ παστέλι του θανάτα , γνώρισα τον κοκο του θορύβου που ειναι όμορφος πολλες φορές , σίγουρα πιο ωραιος απο το noise reduction , γνώρισα εικονες που δεν ηταν hdr , ειχαν καμμένα φωτεινά είχαν σκοτεινά είχαν ψυχή , κ φυσικά ειδα το ανθρώπινο δέρμα εξω απο τις jpeg των κινητών που το "βιάζουν " . 

 

Και γενικά ηταν η αρχη να γνωρίσω την φωτογραφία λιγο καλύτερα .

 

 

PSX_20211006_103039.jpg

PSX_20211006_102848.jpg

PSX_20211006_102949.jpg

      Όλα καλά , αυτό όμως με το να λες συνέχεια πως είσαι νούμπας ....... λες κι' εμείς είμαστε επαγγελματίες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ορολογίες ! Τι να πω ; Εχω μια κάμερα με σταθερό φακό κ ειμαι μέχρι εκει . 

Δε ξερω να μετατρέπω mm σε ff , δε ξερω καλα καλα να διαβάζω τους φακούς . 

Κ στην δικια μου δεν ξερω ενσυνείδητα να επιλέξω χειρισμούς . 

Ένα κλείστρο ξερω !!!!!! 

Α ! Και iso .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Δεν ξέρω ορολογίες ! Τι να πω ; Εχω μια κάμερα με σταθερό φακό κ ειμαι μέχρι εκει . 

Δε ξερω να μετατρέπω mm σε ff , δε ξερω καλα καλα να διαβάζω τους φακούς . 

Κ στην δικια μου δεν ξερω ενσυνείδητα να επιλέξω χειρισμούς . 

Ένα κλείστρο ξερω !!!!!! 

Α ! Και iso .

     Το ίδιο κι' εγώ , συνεχώς μαθαίνω !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Το ίδιο κι' εγώ , συνεχώς μαθαίνω !

 Όπως όλοι μας.. άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο..                                                                                                                  Απόψε βραδάκι , μετά την βροχή -  στην έρημη προκυμαία - όπου οι λάμπες φθορισμού  τονίζουν την φθορά στους κυβόλιθους απ' την αλμύρα της θάλασσας , κι αυτό μου έκανε ΄΄ κλικ '' .   46mm, iso 125, 2.5 sec , f 8 και τρίποδο.

DSC_0413.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 7/10/2021 στις 12:51 ΜΜ, Dr_73 είπε

'Ηθελα να δώσω αποχρώσεις παλιού θετικού φίλμ , έντονου καλοκαιρινού ήλιου και να τονίσω τα σύννεφα και τη θάλασσα.Όταν την είχα βγάλει , είχα βάλει ένα αρχαίο Hama φίλτρο , sky , μπροστά, που δίνει εξαρχής αποχρώσεις 70s. Και πάντα γρήγορες ταχύτητες, πιο γρήγορες από 1/80. 

DSC_9558.jpg.86af0b9cfe3ea6addcfd5c02c45bbcff.jpg

Ωραία. Αλλά αυτό θα στη βελτίωνε πιθανότατα 😉:

 

Blower.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

 

Ωραία. Αλλά αυτό θα στη βελτίωνε πιθανότατα 😉:

 

Blower.jpg

Που είδες τη σκόνη ; Ο φακός μόλις είχε έρθει απο καθαρισμα και η μηχανή είναι καθαρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Που είδες τη σκόνη ; Ο φακός μόλις είχε έρθει απο καθαρισμα και η μηχανή είναι καθαρή. 

Δεν αμφιβάλλω. Μόνο πες μου που την πήγες για καθάρισμα. Δε ρωτάω για μένα, για ένα φίλο είναι 😁.

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Νομίζω σε αυτά αναφέρεται. 

 

Untitled.jpg.c0f3ee37e57c84093f38e974c42bf052.jpg

Ευχαριστώ, με γλίτωσες από τον κόπο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας  σήμερα λογο καιρού ο πειραματίστηκα λιγο και εγώ . Δεν εχω micro φακο οι φωτο ειναι με τον κλασικό 50mm f1,8 . Χρησιμοποίησα   ενα speedlight της  godox για τις σκιές !!

_ANE4480.jpg

_ANE4492.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...