Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Ομορφη φωτό...τεχνικά ζυγιασμένη 👍

Σε ευχαριστώ πολυ! Αν και σαν λήψη δεν είναι κατι το ιδιαίτερο! Θεωρώ είναι μια "κλασική" λήψη που κάνουμε όλοι αν βρεθούμε στο Σούνιο αυτή την ωρα! (Υπο δύση)

🙂🙏🙏🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Αν είναι χρήσιμος ο Nikon af - s 18 - 55 f/3.5 - 5.6 ED G VR ii η οποιοσδήποτε άλλος 18 - 55 γενικά είναι ένα ζήτημα προς διερεύνηση , μελέτη , ανάλυση , συζήτηση ......... και μέχρι να εξαχθούν τα όποια συμπεράσματα , εμείς ας συνεχίσουμε να βγάζουμε φωτογραφίες .

   Nikon D610 + Nikon af - s 18 - 55 f/3.5 - 5.6 ( DX ) ED G VR ii ....... στο κατώτερο άκρο , χωρίς χρήση VR .

IMG_20211005_084156_706.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2021 στις 10:38 ΜΜ, Ntinlanden είπε

_DSC4759

 

 

22 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Ομορφη φωτό...τεχνικά ζυγιασμένη 👍

    + αίσθηση ηρεμίας και  νοσταλγίας , κατά την ματιά μου..

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2021 στις 9:42 ΜΜ, pifilos είπε

Βόλτα με τον Helios 44m-4  58mm 

 

 

DSCF5494.jpg.fcf950eb8a9273699e9241d8adf39b13.jpg

 

1279587532_DSCF54911.jpg.e2ef30f75795ea41855a444080a3fdcd.jpg

 

2040311279_DSCF54881.jpg.410e51f76a8449da0d34787f88c13bc4.jpg

 

DSCF5489.jpg.b15dbe3012fcd4a480aee3ba7872f957.jpg

Φοβερος ο Helios -και ο φωτογράφος φυσικα-, αφήνει τον χαρακτηρα του ο ατιμος παντου! Δεν τον εχω δουλεψει καθολου σε street photo κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, σε dx mode την έβγαλε τη φωτογραφία με τον 18-55 ;

     Διορθώνω , σε DX την έβγαλε !

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2021 στις 7:34 ΠΜ, Ntinlanden είπε

Σε ευχαριστώ πολυ! Αν και σαν λήψη δεν είναι κατι το ιδιαίτερο! Θεωρώ είναι μια "κλασική" λήψη που κάνουμε όλοι αν βρεθούμε στο Σούνιο αυτή την ωρα! (Υπο δύση)

🙂🙏🙏🙏

Δεν θα σταθώ στο αν είναι κλασική ή όχι, άλλα στο γιατί είναι τεχνικά ζυγιασμένη.
Συνήθως σε αυτές τις κλασικές λήψεις, συμβαίνουν συχνά τα πιο χοντρά λάθη.

Και πάμε μια γρήγορη ματιά στην ανάλυση της εικόνας:
Μινιμαλιστική  φωτό με τρία πλάνα.
1ο πλάνο: παρυφή βουνού με ευκρίνεια 100%, άσχετο αν προβάλλεται σαν φιγούρα,  διακρίνονται  τα δέντρα στην επάνω μεριά και όλη η ακμή της παρυφής.
2ο πλάνο: η δεύτερη μικρότερη παρυφή με αρκετή ακόμα ευκρίνεια, όπως και το καραβάκι στα αριστερά,  που είναι περίπου στην ίδια εστιακή απόσταση και αντανάκλαση του ήλιου.
3ο πλάνο: ο ορίζοντας  με τις αχνές στο βάθος κορυφογραμμές και την θέση του ήλιου.
Γενικό συμπέρασμα, βάθος πεδίου πολύ καλό.

Σύνθεση κάδρου: ορίζοντας στο άνω 1/3 του κάδρου, γεμισμένο μόνο με φως και ακριβώς παράλληλος με την βάση του κάδρου. Κλασικό λάθος που συμβαίνει συχνά ο ορίζοντας να γέρνει και μαζί του και όλα τα στοιχεία στην φωτό μέσα.
Ο ήλιος ίσα που φαίνεται, προσδιορίζεται η θέση του αλλά δεν περιλαμβάνεται μέσα στο κάδρο. Κλασικό λάθος εδώ από πολλούς η τοποθέτηση του ήλιου σαν στοιχείο μέσα στην φωτό, και το μόνο που προσδίδει είναι μια αρκετά μεγάλη καμένη περιοχή. Ο ήλιος μπαίνει στην φωτό σε αρκετά εξειδικευμένες φωτογραφήσεις.
1ο πλάνο( φιγούρα) , καταλαμβάνει λιγότερο από το 1/3 του κάδρου. Κλασικό λάθος εδώ η παραβίαση τής αναλογίας σε κατάληψη πολύ μεγαλύτερη μέσα στο κάδρο. Η συνήθης ασφαλή τακτική εδώ είναι η φιγούρα να πιάνει  αναλογίες του 1/3, 2/5, 1/5 του κάδρου.
Αντανάκλαση περίπου στο 1/3, λοξή σε διεύθυνση( δεν υπάρχει καλύτερο) από δεξιά προς αριστερά.
Κλασσικότατο λάθος εδώ  η τοποθέτηση της στο κέντρο τής φωτό όπως και η πηγή φωτισμού( π.χ. ήλιος ).

Για όλα αυτά τα σωστά που έκανες (κατ εσένα μια κλασική φωτογραφία), είναι αυτά που μου τράβηξαν την προσοχή μου επάνω της.
Και έχεις δίκιο,.... λάθος το έγραψα, δεν είναι " Ομορφη φωτό...τεχνικά ζυγιασμένη", αλλα
" Ομορφη φωτό .... πολύ καλά τεχνικά ζυγιασμένη "

Την καλημέρα μου από Holland, μαζί με τις ευχές μου για ακόμα περισσότερες κλασικές σου φωτογραφίες.👍

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφέρον σχόλιο . Κ διδακτικό . 

Θα κρατήσω σίγουρα αυτο με τον ήλιο .

Σχεδόν πάντα τον βάζω μεσα κ σχεδόν πάντα εχω θεμα με τις φωτεινές διαβαθμίσεις κοντά του που δημιουργούν καμμένα κ οσο συμπιεζεις την εικονα για να την φέρεις αφού τελειώσεις σε νορμαλ mb για χρήση τοσο ανακαλύπτεις τι σαματας εχει γινει διπλα στον ηλιο . Ειδικα σε μεγάλη οθόνη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'Ηθελα να δώσω αποχρώσεις παλιού θετικού φίλμ , έντονου καλοκαιρινού ήλιου και να τονίσω τα σύννεφα και τη θάλασσα.Όταν την είχα βγάλει , είχα βάλει ένα αρχαίο Hama φίλτρο , sky , μπροστά, που δίνει εξαρχής αποχρώσεις 70s. Και πάντα γρήγορες ταχύτητες, πιο γρήγορες από 1/80. 

DSC_9558.jpg.86af0b9cfe3ea6addcfd5c02c45bbcff.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

'Ηθελα να δώσω αποχρώσεις παλιού θετικού φίλμ , έντονου καλοκαιρινού ήλιου και να τονίσω τα σύννεφα και τη θάλασσα.Όταν την είχα βγάλει , είχα βάλει ένα αρχαίο Hama φίλτρο , sky , μπροστά, που δίνει εξαρχής αποχρώσεις 70s. Και πάντα γρήγορες ταχύτητες, πιο γρήγορες από 1/80. 

DSC_9558.jpg.86af0b9cfe3ea6addcfd5c02c45bbcff.jpg

Δεν μπορω να σου γραψω κατι εδω, γιατι θα πρεπει να γραψω ακριβως τα ιδια, και κατι παραπανω απο αυτα του @Ntinlanden

Εσυ στο ζυγιασμα το τερματισες, μπραβο!...πολυ ομορφη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  καλησπέρα , δοκιμές με τον nikon  af-d 60mm f/2.8 micro.   ορχιδέα , φυσικός φωτισμός από παράθυρο, τρίποδο ,  χειροκίνητη εστίαση στα 23 -25 εκ. iso 200 , 1/125 sec  και f8.                                                                                                     Εννοείται, δεκτές παρατηρήσεις, συμβουλές.. μιας και δεν  έχω   εμπειρία στο θέμα , αλλά δείχνει συναρπαστικό.. 

DSC_0365.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickSyk είπε

  καλησπέρα , δοκιμές με τον nikon  af-d 60mm f/2.8 micro.   ορχιδέα , φυσικός φωτισμός από παράθυρο, τρίποδο ,  χειροκίνητη εστίαση στα 23 -25 εκ. iso 200 , 1/125 sec  και f8.                                                                                                     Εννοείται, δεκτές παρατηρήσεις, συμβουλές.. μιας και δεν  έχω   εμπειρία στο θέμα , αλλά δείχνει συναρπαστικό.. 

DSC_0365.jpg

     Στα δικά μου μάτια φαίνεται μιά χαρά , όσο για παρατηρήσεις ....... κάτσε πρώτα να αξιωθούμε να πάρουμε τέτοιο φακό και μετά θα μας λες εσύ τι να κάνουμε , αφού θα έχεις πλέον την εμπειρία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NickSyk πολύ ωραία η φωτογραφία. Νομίζω ότι ανέφερες και τη βασικότερη αρχή της μάκρο φωτογραφίας. ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ΕΣΤΙΑΣΗ. Για πες , τα 60mm σου φαίνονται λίγα , με την έννοια ότι πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο θέμα ; Είναι το βασικό παράπονο των χρηστών του φακού΄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...