Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, NickSyk είπε

καλησπέρα..  με τον nikon 60mm af-d micro f2.8DSC_9881.jpg.dc7f6c104e81a8408686c457d4b5cfa8.jpg

Αν μπορούσες, θα ήθελα να έβλεπα και μια με τον ίδιο φακό, σε ένα λουλουδάκι μεγέθους 10cents( όχι παραπάνω), υπό γωνία 45μοιρων, με τρίποδο, χωρίς crop, και με τις ίδιες ρυθμίσεις με το mantis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλεπού μάλλον για CGI μου φαίνεται 😋 δεν μπορώ να την πιστέψω!

Και ένα δικό μου mantis.

Σιγά σιγά επεξεργάστηκα τις φωτό του καλοκαιριού και εμφάνισα και μερικά φιλμ (στην Κρήτη περιμένεις να έρθει Οκτώβρης για να έρθει η θερμοκρασία του νερού της βρύσης σε κατάλληλο επίπεδο για εμφάνιση φιλμ 😥). Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα ανεβάσω τίποτα προσεχώς!

DSC_3326-Edit.jpg

DSC_3385.jpg

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Αν μπορούσες, θα ήθελα να έβλεπα και μια με τον ίδιο φακό, σε ένα λουλουδάκι μεγέθους 10cents( όχι παραπάνω), υπό γωνία 45μοιρων, με τρίποδο, χωρίς crop, και με τις ίδιες ρυθμίσεις με το mantis.

        καλησπέρα.. ο φακός είναι απόκτημα λιγότερο των δυο μηνών οπότε υπάρχει λίγο υλικό, όμως έχω κάνει κάποιες  δοκιμές με μικρά μεγέθη λουλουδιών όπως το λεγόμενο ''αγκάθι του Χριστού'' ή ''euphorbia milii'', του οποίου το μέγεθος δύσκολα ξεπερνάει το ένα εκατοστό διάμετρο. Εδώ έχουμε  πρωινή ώρα , μαλακό φυσικό  φωτισμό, (σημαντικό)  άπνοια αέρα (επίσης πολύ σημαντικό) , τρίποδο βέβαια , διάφραγμα σχεδόν ίδιο (7,1 εδώ, 8 στο mantis) iso 160 εδώ, 320 στο mantis και ταχύτητα 1/160 εδώ, 250 εκεί λόγω σχετικής κίνησης του mantis ,  απόσταση λιγότερο από 25 εκ. (χρωματική εκτροπή εμφανίζει ο φακός  στην ελάχιστη εστίαση - 19 έως 21 εκ.) καθόλου περικοπή,  χειροκίνητη εστίαση  και μπόλικη υπομονή μιας  και το ένα εκ. +/-  στην ρύθμιση θα δώσει μια σχετικά θολή εικόνα λόγω ανύπαρκτου βάθους πεδίου,  και προσοχή στις λεπτομέρειες π. χ. φόντο,  σκόνη , γωνία φωτισμού, λήψης..  Πιθανόν ο ίδιος φακός σε μηχανή crop να δίνει λίγο καλύτερο βάθος πεδίου - κάτι που δεν το γνωρίζω -  και  μεγαλύτερη απόσταση θέματος/φακού λόγω αυτού του αισθητήρα.                                                                                                                                                                                          Ελπίζοντας να μην σας  κούρασα,  παραθέτω την σχετική εικόνα..

DSC_9700 (1).jpg

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickSyk είπε

        καλησπέρα.. ο φακός είναι απόκτημα λιγότερο των δυο μηνών οπότε υπάρχει λίγο υλικό, όμως έχω κάνει κάποιες  δοκιμές με μικρά μεγέθη λουλουδιών όπως το λεγόμενο ''αγκάθι του Χριστού'' ή ''euphorbia milii'', του οποίου το μέγεθος δύσκολα ξεπερνάει το ένα εκατοστό διάμετρο. Εδώ έχουμε  πρωινή ώρα , μαλακό φυσικό  φωτισμό, (σημαντικό)  άπνοια αέρα (επίσης πολύ σημαντικό) , τρίποδο βέβαια , διάφραγμα σχεδόν ίδιο (7,1 εδώ, 8 στο mantis) iso 160 εδώ, 320 στο mantis και ταχύτητα 1/160 εδώ, 250 εκεί λόγω σχετικής κίνησης του mantis ,  απόσταση λιγότερο από 25 εκ. (χρωματική εκτροπή εμφανίζει ο φακός  στην ελάχιστη εστίαση - 19 έως 21 εκ.) καθόλου περικοπή,  χειροκίνητη εστίαση  και μπόλικη υπομονή μιας  και το ένα εκ. +/-  στην ρύθμιση θα δώσει μια σχετικά θολή εικόνα λόγω ανύπαρκτου βάθους πεδίου,  και προσοχή στις λεπτομέρειες π. χ. φόντο,  σκόνη , γωνία φωτισμού, λήψης..  Πιθανόν ο ίδιος φακός σε μηχανή crop να δίνει λίγο καλύτερο βάθος πεδίου - κάτι που δεν το γνωρίζω -  και  μεγαλύτερη απόσταση θέματος/φακού λόγω αυτού του αισθητήρα.                                                                                                                                                                                          Ελπίζοντας να μην σας  κούρασα,  παραθέτω την σχετική εικόνα..

DSC_9700 (1).jpg

Σε ευχαριστούμε @NickSyk  ...δεν μας κούρασες, δεν μας κούρασες...έτσι μαθαίνουμε όλοι👍
Ίσως πρέπει να μας γίνει συνήθεια αυτό...από την ανάλυση της φωτογραφίας μαθαίνουμε τα περισσότερα και όχι από τα στείρα like's.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να έβγαζα φωτογραφίες με  Nikon F3, τον 24mm f/2 Ai-s και φιλμ Rollei RPX 25 , που θα εμφάνιζα μόνος μου. Επειδή δεν έχω αυτή τη χαρά, προσπαθώ να μιμηθώ το αποτέλεσμα .

DSC_5768.jpg.229bc23b75955176cadb46f15e02f516.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Μία ακόμη κοντινή με την Nikon D1 και τον 75 - 300 ........ μην περιμένετε και θαύματα ....... παλιό μηχάνημα είναι με έναν παλιοφακό ......... 

     Φαίνονται και στο πάνω αριστερά μέρος οι λεκέδες στον αισθητήρα .

2021-03-25 10-06-04.JPG

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...