Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2021 στις 7:09 ΜΜ, NickSyk είπε

καλησπέρα , εγώ προσωπικά δύσκολα αντιστέκομαι, στο να μην τραβήξω δυο τρία κλικ κάθε φορά που θα βρεθώ εκεί ειδικά βραδάκι..   θες η θέα της θάλασσας , η Εύβοια απέναντι, το φεγγάρι  πάνω απ΄" την θάλασσα,  το λιμάνι από κάτω με τα φώτα του , σε ωθούν να κάνεις το κλικ προς κάποιο κάδρο..                                                                                                                                                 

  Φυσικά,  ο @costas_ είναι πάντα εξαιρετικός στην ματιά του και στις φωτογραφίες του..                                                                                    Με κίνδυνο να γίνω βαρετός και επαναλαμβανόμενος,  θα παραθέσω δυο ακόμα από εκεί..  η πρώτη νύχτα με τρίποδο και η άλλη σούρουπο στο χέρι  και όχι στημένη..                                                                                                                        

51148525954_068c59be16_o (1).jpg

51166590934_4ca7d97baf_o (1) (1).jpg

 

Πρώτα απ όλα την καλημέρα μου από Ολλανδία ...Όχι μόνο δεν γίνεσαι βαρετός , αλλά γίνεσαι αρκετά  ευπρόσδεκτος  με τέτοιες φωτογραφίες....και να σταθώ στην 1η από της δύο που ανέβασες , αφού αυτή  είναι το αίτιο της αντίδρασης μου.
Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Μπάμπης σαν τίτλο " η μάτια του φωτογράφου", άλλο πράγμα τι  βλέπει ο φακός, άλλο πράγμα τι  βλέπει το μάτι μας , και πολύ διαφορετικό τι  βλέπει η φαντασία μας και η ψυχή μας.


Σίγουρα αυτό το εκκλησάκι το έχουν φωτογραφίσει πολλοί, αλλά το να το απομονώσεις από το φόντο , και να τονίσεις το balance  του φωτός με της σκιάσεις, αυτό δεν νομίζω να το βλέπουν πολλοί.


Ούτε φυσικά και το γέμισμα του κάδρου σε σύνθεση ,και η οπτική γωνία μένει εκτός προσοχής.Η διαγώνιος θέση  της κουπαστής το καμπαναριό στο 1/3, το έδαφος στο 1/3, τα δύο φωτιστικά επίσης στο 1/3, και το εκκλησάκι στο κέντρο, ο φωτισμός  στο παγκάκι, την φιγούρα της βρύσης....το βάθος πεδίου.
Μα πιότερο απ' όλα, κατάφερες να βγάλεις προς τα έξω το ανάγλυφο των τοίχων και του καμπαναριού, βασικό κομμάτι από τον χαρακτήρα του θέματος. Ο φωτισμός στο συγκεκριμένο θέμα είναι αρκετά δύσκολος σε συνδυασμό με την ασπρίλα του ασβέστη.
Υποψιάζομαι ότι το μάτι θα βλέπει κάτι κοντά με την νυχτερινή φωτογραφία του @costas_ λίγο παρακάτω.


Εσύ δεν τράβηξες μια φωτό , εσύ ΔΗΜΙΟΎΡΓΗΣΕΣ μια φωτογραφία.


Και αυτός είναι ο λόγος που με κάνει να γράψω τόσα.
Έχω κουραστεί να παρακολουθώ το φαινόμενο της φωτογραφικής αμπάριζας στα σοσιαλ  .....ο καθένας παίρνει τους δρόμους η τα βουνά , και παίρνει αμπάριζα ότι βρίσκεται μπροστά του και κλικ...χιλιάδες κλικ.
Άλλο πράγμα τραβάω φωτογραφίες  και άλλο εντελώς  δημιουργώ  μια φωτό.


Ένα ταπεινό εύγε! ... από εμένα.


P.S. όσο για το σεντόνι, δεν γινόταν να το αφήσω να πάει έτσι αμάσητο .
Έκανες ένα κλικ @NickSyk  ........ αλλά είπες τόσα πολλά για σένα    🙂

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Ανέβασα iso, υποφωτισα για να μην βγουν κουνμενες  αν το τολμηρός πάει εκεί 

    Το τολμηρός έχει να κάνει με τις ομπρέλες , συν τα φώτα στο βάθος ......... να επανέλθεις για περισσότερη και πιο λεπτομερή εργασία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Το τολμηρός έχει να κάνει με τις ομπρέλες , συν τα φώτα στο βάθος ......... να επανέλθεις για περισσότερη και πιο λεπτομερή εργασία !

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι το τολμηρό έχει ..??

Μόλις τώρα, anestis1975 είπε

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι το τολμηρό έχει ..?? Αν θες εξήγησε με !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, anestis1975 είπε

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι το τολμηρό έχει ..??

 

    Να συνδυάσεις τα φώτα , αυτά από τις ομπρέλες με τα άλλα στο βάθος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Sunset at Rio (Greece)

Ένα παλιό ηλιοβασίλεμα από το Ρίο Αχαΐας. Olympus epl1 κατ' ευθείαν από την μηχανή.

    Αξιόλογη περιοχή της Ελλάδας και αξιόλογο και το συνολάκι σας !

sketch-1633193768104.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...