Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NickSyk είπε

Καλημέρα..  αν μου επιτρέπεις , δεν είναι ''χαζομάρα'' η εικόνα που ανάρτησες..  αυτό το κάδρο σου άρεσε αυτό αποτύπωσες.. Σαν ερασιτέχνες που είμαστε, ο καθένας φωτογραφίζει ότι θέμα του αρέσει ,όπως του αρέσει και με ότι κάμερα  διαθέτει ή με όποιο φακό  έχει  ή κινητό,  όποια ώρα συμβεί να κάνει το κλικ του., είτε για ανάμνηση είτε για ευχαρίστηση, περιοριζόμενος μόνο από εξοπλισμό π.χ. τηλεφακό ή άλλα δεδομένα π.χ. βροχή κ.λ... Στην πορεία , μαθαίνουμε κάτι παραπάνω,  παίρνουμε κάποιες ιδέες βλέποντας εικόνες από άλλους , ,μπορεί να πλουτίσουμε τον εξοπλισμό μας ή να αυξηθεί το κέφι μας  (ενίοτε και το αντίθετο).. και το γοητευτικό  ταξίδι στην φωτογραφία συνεχίζεται..   καλές λήψεις...

Καλημέρα! Συμφωνώ με ολα αυτα που λες, ετσι ακριβώς ειναι.

Βλέποντας εικονες και αναλυοντας, μελετώντας τες, απο άλλους αποκτάς μια αλλη φωτογραφικη παιδεία αν μπορω να το πω, οταν λες αυτη μου αρέσει και τη θεωρώ καλη, όμορφη και τα λοιπά (ειναι και λιγο υποκειμενικό φυσικα αυτό) αλλα να ξερεις και να καταλαβαίνεις γιατι σου αρέσει. Γιατι καδραρε ετσι τωρα, γιατι μου συμπεριέλαβε αυτα στο καδρο του, γιατι μου εβγαλε αυτα απο το καδρο του, τι θέλει να μου πει τώρα με αυτη τη φωτογραφια; εχει θέμα; ποιο ειναι αυτο ειναι ξεκαθαρο ή το ψαχνω; πως οδηγει τα ματια του θεατη εκει σε αυτο;..και αλλα τοσα όμορφα και ατελειωτα στο θεμα της φωτογραφίας..

Δεν μιλαω φυσικα και απόλυτα για το κλικ αλλα για την τελικη εικονα που θα μου παρουσιάσει. 

Ειμαι απο αυτούς που θεωρουν οτι η φωτογραφία δε σταματα στο κλικ αλλα συνεχίζεται στην επεξεργασία του raw αρχειου μας. Οπως γινοταν παντα άλλωστε..απλα τωρα γίνετε στο pc και οχι σε λεκανακια στο σκοτεινό θάλαμο..

Η χαζομάρα που αναφέρω ηταν το μονο καδρο που βρηκε το ματι μου μεσα σε αυτο το παρκακι, κάποιος αλλος η ακόμη και εγω ο ίδιος αν παω σε ένα χρόνο να βρω αλλο πιο ωραιο.

Ετυχε και η περίπτωση...πηρα τη μηχανή (πρωτη μου ήταν μια compact πριν 15+ χρονια δεν την υπολογιζω καν) πριν 7 μηνες περίπου..τους 4 απο τους 7 εχουμε lockdown...

Την compact δεν την υπολογιζω γιατι τότε και ως πιτσιρικάς απλα εκανα "καταγραφες" εικόνων και απο θεμα τυχης ειχα και κάποιες "φωτογραφίες" 

 

Πριν 7 μηνες ομως ειπα θελω να παρω μια μηχανή και να μαθω να κανω να ασχοληθώ με φωτογραφία και να φύγω απο το κινητο που παλευα. 

Αρα θεωρώ πρώτη μου την dslr που πηρα τον Ιούλιο του 2020.

Γενικός με κυριαρχεί μια εντύπωση "απογοήτευσης" απο τις εικονες που φτιαχνω/παράγω... δεν μου αρέσουν. Ισως να ειμαι και λιγο παραπανω αυστηρος με τον εαυτό μου. Ισως να περνάνε και ολοι οι νεοεισερχομενοι αυτο το σταδιο μπαίνοντας στο ταξιδι της φωτογραφίας..δε το ξερω!..

 

Επίσης καλες λήψεις!

Και σε ολους το εύχομαι φυσικα!

🙂

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Η χαζομάρα που αναφέρω ηταν το μονο καδρο που βρηκε το ματι μου μεσα σε αυτο το παρκακι, κάποιος αλλος η ακόμη και εγω ο ίδιος αν παω σε ένα χρόνο να βρω αλλο πιο ωραιο.

 

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Γενικός με κυριαρχεί μια εντύπωση "απογοήτευσης" απο τις εικονες που φτιαχνω/παράγω... δεν μου αρέσουν. Ισως να ειμαι και λιγο παραπανω αυστηρος με τον εαυτό μου. Ισως να περνάνε και ολοι οι νεοεισερχομενοι αυτο το σταδιο μπαίνοντας στο ταξιδι της φωτογραφίας..δε το ξερω!..

 

Το να σε "απογοητεύουν" οι φωτογραφίες σου, ή σε ένα μέρος αύριο να δεις κάτι παραπάνω απ' ότι είδες χθες, είναι σημάδια εξέλιξης. Παραθέτω video το οποίο μιλά για τα "επίπεδα" των φωτογράφων και το πόση εκτίμηση έχουν στις δυνατότητές τους. Το βρήκα ενδιαφέρον.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

     Εσείς πάντως για φωτογράφοι δεν μου φαίνεστε ........ μάλλον για πτηνοτρόφοι πάτε ........ 🤣🤣🤣 ........ η και πουλιατζήδες θα έλεγα ........ οπότε ας ενισχύσουμε τις θέσεις σας ........

sketch-1612345897628.jpg

     Τι να κάνουμε κύριε Μπάμπη...  αυτά τα θέματα,  και  (πουλιά)  έχουμε πρόχειρα  κοντά μας.. Αν τυχόν εμφανιστεί π. χ. καμιά αρκούδα κατά  Αττική μεριά... ελπίζω να προλάβουμε να την φωτογραφίσουμε πριν μας κατασπαράξει... (χωρίς παρεξήγηση αυτά που λέω, έτσι);DSC_1785.jpg.93574275eb78dfe3cd251a43d5d601ab.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NickSyk είπε

     Τι να κάνουμε κύριε Μπάμπη...  αυτά τα θέματα,  και  (πουλιά)  έχουμε πρόχειρα  κοντά μας.. Αν τυχόν εμφανιστεί π. χ. καμιά αρκούδα κατά  Αττική μεριά... ελπίζω να προλάβουμε να την φωτογραφίσουμε πριν μας κατασπαράξει... (χωρίς παρεξήγηση αυτά που λέω, έτσι);DSC_1785.jpg.93574275eb78dfe3cd251a43d5d601ab.jpg

    Μα φυσικά όχι , είμαστε όλοι βέβαιοι πως έχουμε ξεπεράσει τέτοια ζητήματα και προχωράμε μπροστά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα....ωραιο και <<ησυχο>> νημα καταρχην!

Πειραζει να βαζουμε link?  η να προτιμησουμε εικονα χαμηλης αναλυσης? τα 2mb λιγα δεν ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, fabioso είπε

Καλησπερα και απο μενα....ωραιο και <<ησυχο>> νημα καταρχην!

Πειραζει να βαζουμε link?  η να προτιμησουμε εικονα χαμηλης αναλυσης? τα 2mb λιγα δεν ειναι?

     Μα τα έχουμε γράψει στην αρχή , προχωράτε αυτοβούλως ...... ναι , έχει ησυχία εδώ , από φασαρία είναι όλοι χορτάτοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

D7500 - 18-55, nd64, 18mm, iso 100, f16.

5 exposure bracketing και ένωση στο lightroom (τα 2 sec που αναφέρει το flickr ως χρόνο έκθεσης δεν ισχύουν, αποτελείται από ένωση 5 λήψεων με διαφορετικό exposure κάθε λήψη, θα έχει και αρκετά παραπάνω δευτερόλεπτα κάποια λήψη πχ 15-20 δευτερόλεπτα ίσως και παραπάνω, δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς)

Kythira Sunset - Greece

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fabioso είπε

the field...WP_20200616_09_20_30_Pro (2)

ανεβασμα για δοκιμη...

Όριστε ένας άνθρωπος. Κάνει φωτό με το κινητό και τέλος. Ούτε τεστ ούτε ξε τεστ, ούτε να δείτε είναι με κινητό, δεν είναι με κινητό κλπ κλπ.

Μπράβο φίλε. Ωραίες φωτογραφίες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Όριστε ένας άνθρωπος. Κάνει φωτό με το κινητό και τέλος. Ούτε τεστ ούτε ξε τεστ, ούτε να δείτε είναι με κινητό, δεν είναι με κινητό κλπ κλπ.

Μπράβο φίλε. Ωραίες φωτογραφίες!

Σευχαριστω! ...μονο κινητο και μονο Lumia...για την ωρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...