Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 παλιότερες σκυλο-γατίσιες δικές μου 

Random γατί που με κοιτούσε περίεργα στη Μονή Αγ.Παύλου στο Άγιο όρος με D810+Nikkor 60 2.8g

I'm watching you

Και σκύλος φίλου όταν κάποτε ήταν κούταβος και τον είχαμε αγκαλιά, τώρα είναι καμια 80αρια κιλά και αγκαλιές κλπ παιχνίδια γίνονται μόνο με μαγιό λόγω σάλιων 😝

D5100+18-105 + yongnuo 568 φλας σε shoot through ομπρέλα στα δεξιά 

What do you want from me???

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, and_64 είπε

2 παλιότερες σκυλο-γατίσιες δικές μου 

Random γατί που με κοιτούσε περίεργα στη Μονή Αγ.Παύλου στο Άγιο όρος με D810+Nikkor 60 2.8g

I'm watching you

Και σκύλος φίλου όταν κάποτε ήταν κούταβος και τον είχαμε αγκαλιά, τώρα είναι καμια 80αρια κιλά και αγκαλιές κλπ παιχνίδια γίνονται μόνο με μαγιό λόγω σάλιων 😝

D5100+18-105 + yongnuo 568 φλας σε shoot through ομπρέλα στα δεξιά 

What do you want from me???

 

     Σκέτη γλύκα ο σαλιάρης ......... κουράγιο ......... ξέρετε κολύμπι ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη εξόρμηση για φωτογραφίες με τη νέα μου Fuji X100T😀

Πειραματίστηκα με τα διάφορα film simulations που προσφέρει η μηχανή, ελπίζω να σας αρέσουν τα αποτελέσματα😉

Classic Chrome:

mcowrAk.jpg

Velvia:

SN0ubkX.jpg

(Νομίζω το Velvia είναι καλύτερο, τι λέτε και σεις;)

BrBKjq3.jpg

zivdZHm.jpg

 

Επεξ/σία από greekfox1
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Πρώτη εξόρμηση για φωτογραφίες με τη νέα μου Fuji X100T😀

Πειραματίστηκα με τα διάφορα film simulations που προσφέρει η μηχανή, ελπίζω να σας αρέσουν τα αποτελέσματα😉

Classic Chrome:

mcowrAk.jpg

Velvia:

SN0ubkX.jpg

(Νομίζω το Velvia είναι καλύτερο, τι λέτε και σεις;)

BrBKjq3.jpg

zivdZHm.jpg

 

 

Γνώμη μου είναι, μια φωτογραφία να λαμβάνεται πάντα όπως τη βλέπει το "μάτι" της μηχανής.

Τα όποια φίλτρα μπορούν εύκολα να προσομοιωθούν στον υπολογιστή, πχ. με photoshop.

Με αυτόν τον τρόπο, σε μια ακατέργαστη εικόνα μπορείς να αποδώσεις ότι φίλτρο θες, αλλά όχι το ανάποδο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Πρώτη εξόρμηση για φωτογραφίες με τη νέα μου Fuji X100T😀

Πειραματίστηκα με τα διάφορα film simulations που προσφέρει η μηχανή, ελπίζω να σας αρέσουν τα αποτελέσματα😉

Classic Chrome:

mcowrAk.jpg

Velvia:

SN0ubkX.jpg

(Νομίζω το Velvia είναι καλύτερο, τι λέτε και σεις;)

BrBKjq3.jpg

zivdZHm.jpg

 

 

   Φαίνεται καλύτερο αρχικά , αν βρεις χρόνο μπορείς να παρουσιάσεις αυτούσιες εικόνες σε jpeg , ώστε να έχουν όλοι μια εκτίμηση για τα χρώματα της Fuji . Ο λόγος είναι πως υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται μια τέτοια αγορά , ασχέτως μοντέλου . Έτσι θα μπορέσουν να έχουν μέτρο σύγκρισης με άλλες μάρκες . Αρκετοί γνωρίζουν πάνω κάτω τις χρωματικές αποδόσεις μιας Canon ας πούμε . Αν νομίζεις ότι χρειάζεται να προσθέσεις και άλλες σημειώσεις από την χρήση , γιατί όχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, udroxoos είπε

Γνώμη μου είναι, μια φωτογραφία να λαμβάνεται πάντα όπως τη βλέπει το "μάτι" της μηχανής.

Τα όποια φίλτρα μπορούν εύκολα να προσομοιωθούν στον υπολογιστή, πχ. με photoshop.

Με αυτόν τον τρόπο, σε μια ακατέργαστη εικόνα μπορείς να αποδώσεις ότι φίλτρο θες, αλλά όχι το ανάποδο.

Έτσι τη βλέπει το "μάτι" της μηχανής. Σαν να έχεις φιλμάτη μηχανή και να ζήτησες από το φωτογραφείο ένα film fujifilm provia ή ένα astia! Προφανώς και αυτά δεν ενσοματώνονται στο RAW. Μπορείς εκ των υστέρων να επιλέξεις όποιο θες.

Το Velvia αποδίδει πολύ ωραία σε landscape και nature φωτογραφίες. Υπάρχει μια συνέντευξη στο YouTube του δημιουργού του. Είχε στο μυαλό του τις ανθισμένες κερασιές στην Ιαπωνία. Θέλει προσοχή πάντως η χρήση του. Ειδικά αν έχεις ανθρώπους θα πάρεις oversaturated skins. Το Provia είναι η all around λύση.

Edit: Βασικά για να το πω λίγο καλύτερα. Η μηχανή βλέπει RAW. Από τη στιγμή που θα ζητήσεις jpeg έχει μπει "φίλτρο" αφού επεξεργάζεται το RAW, contrast, shadows, highlights, saturation κλπ. Η Fuji δίνει τα film simulations ώστε να προσομοιώσει τα film της στο jpeg. Συγχρόνως αν θες μπορείς να τροποποποιήσεις εκ των προτέρων (ή και εκ των υστέρων αν έχεις τραβήξει RAW) στις ρυθμίσεις της μηχανής shadows, highlights κλπ για να πάρεις jpeg οπως το θες.

Επεξ/σία από Axelfc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφες εικόνες και τοποθέτηση των φίλτρων της fuji στα jpeg!

Αλλα και εγώ ειμαι της άποψης στη καταγραφή raw και μετά εμφάνιση στο σκοτεινό θάλαμο (post processing) σύμφωνα με αυτο που θέλουμε να αποδώσουμε, οπως το ειχαμε στο μυαλο μας εκείνη τη στιγμή και πάντα με τις οποιες δυνατότητες και γνώσεις έχουμε σε αυτο (post processing) 

Και σε λιγο καιρο που θα έχουμε μάθει και εξελιχτεί εχουμε τη δυνατότητα να ξαναπιασουμε την συγκεκριμένη απο την αρχή. Με το jpeg αυτη η δυνατότητα κανει φτερά!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα film simulations της Fuji εμφανίζονται στη λίστα των profiles του Lightroom. Αντί να διαλέξεις Adobe Color ή Adobe Landscape μπορείς να διαλέξεις Provia ως βάση για να ξεκινήσεις το edit σου.

Κι εγώ εννοείται υπέρ του RAW είμαι. Ειδικά όταν βγαίνω να τραβήξω portfolio φωτογραφίες δεν τίθεται θέμα jpeg.

Με τη Nikon πήγαινα μια εκδρομή, γυρνούσα με μερικές εκατοντάδες φωτογραφίες και μετά τις επεξεργαζόμουν στη σειρά. Πολύς χρόνος. Με τη Fuji η πλειονότητα των φωτογραφιών είναι έτοιμη απευθείας με το jpeg. Τραβάω και RAW για καβάτζα, αλλά συνήθως είναι αρκετό το jpeg.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να διευκρινίσω ότι τα film simulation τα επέλεξα από τη μηχανή, όχι στο lightroom. Πέρα από λίγο cropping και λίγο sharpening όπου έκρινα απαραίτητο, οι φωτογραφίες είναι όπως τις έβγαλε η μηχανή.  Παρεμπιπτόντως και η τρίτη φωτογραφία είναι velvia, ενώ η τελευταία είναι μονόχρωμη με κόκκινο φίλτρο.  Στην επόμενη εξόρμηση, θα βγάλω και RAW φωτογραφίες πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Axelfc είπε

Έτσι τη βλέπει το "μάτι" της μηχανής. Σαν να έχεις φιλμάτη μηχανή και να ζήτησες από το φωτογραφείο ένα film fujifilm provia ή ένα astia! Προφανώς και αυτά δεν ενσοματώνονται στο RAW. Μπορείς εκ των υστέρων να επιλέξεις όποιο θες.

Εννοείται ότι δεν ενσωματώνονται στο RAW. Αλλά κάποιοι βγάζουν μόνο σε jpeg όπως έκανε ο φίλος greekfox1 και τότε δεν μπορείς να έχεις την αρχική φωτογραφία

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Axelfc είπε

Έτσι τη βλέπει το "μάτι" της μηχανής. Σαν να έχεις φιλμάτη μηχανή και να ζήτησες από το φωτογραφείο ένα film fujifilm provia ή ένα astia! Προφανώς και αυτά δεν ενσοματώνονται στο RAW. Μπορείς εκ των υστέρων να επιλέξεις όποιο θες.

Το Velvia αποδίδει πολύ ωραία σε landscape και nature φωτογραφίες. Υπάρχει μια συνέντευξη στο YouTube του δημιουργού του. Είχε στο μυαλό του τις ανθισμένες κερασιές στην Ιαπωνία. Θέλει προσοχή πάντως η χρήση του. Ειδικά αν έχεις ανθρώπους θα πάρεις oversaturated skins. Το Provia είναι η all around λύση.

Edit: Βασικά για να το πω λίγο καλύτερα. Η μηχανή βλέπει RAW. Από τη στιγμή που θα ζητήσεις jpeg έχει μπει "φίλτρο" αφού επεξεργάζεται το RAW, contrast, shadows, highlights, saturation κλπ. Η Fuji δίνει τα film simulations ώστε να προσομοιώσει τα film της στο jpeg. Συγχρόνως αν θες μπορείς να τροποποποιήσεις εκ των προτέρων (ή και εκ των υστέρων αν έχεις τραβήξει RAW) στις ρυθμίσεις της μηχανής shadows, highlights κλπ για να πάρεις jpeg οπως το θες.

Για να δω αν κατάλαβα:

1) Οι ρυθμίσεις Velvia, Provia κλπ, αφήνουν άθικτο το RAW και εφαρμόζουν τις αλλαγές στο JPEG ή έχουν σαν αποτέλεσμα την παραγωγή ενός διαφορετικού RAW;

2) Εάν ισχύει το πρώτο, δίνει η Fujifilm τη δυνατότητα για on-camera post process ώστε εάν έχω τραβήξει ένα RAW με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις να παράξω ένα JPEG Provia / Velvia κλπ;

3) Υπάρχει software που να μπορεί να παράξει αυτά τα film simulations από ένα RAW με προεπιλεγμένες ρυθμίσεις;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Για να δω αν κατάλαβα:

1) Οι ρυθμίσεις Velvia, Provia κλπ, αφήνουν άθικτο το RAW και εφαρμόζουν τις αλλαγές στο JPEG ή έχουν σαν αποτέλεσμα την παραγωγή ενός διαφορετικού RAW;

2) Εάν ισχύει το πρώτο, δίνει η Fujifilm τη δυνατότητα για on-camera post process ώστε εάν έχω τραβήξει ένα RAW με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις να παράξω ένα JPEG Provia / Velvia κλπ;

3) Υπάρχει software που να μπορεί να παράξει αυτά τα film simulations από ένα RAW με προεπιλεγμένες ρυθμίσεις;

1) Το RAW παραμένει άθικτο. Εφαρμόζεται το simulation πάνω στο JPEG που παράγεται in camera. Το film simulation υπάρχει διαθέσιμο και σαν color profile στο Lightroom όταν ανοίξεις το RAW, αλλά είναι προσπάθεια του Lightroom να μιμιθεί το απότελεσμα του film simulation.

2) Ακριβώς. Και πέρα από το Provia / Velvia κλπ μπορείς να επέμβεις και στα highlights, shadows κλπ in camera και να παράξεις επί τόπου καινούργιο JPEG.

3) Δεν το έχω ψάξει αν υπάρχουν κάπου διαθέσιμα settings για να φτιάξεις αυτά τα film simulations σε RAW άλλων μηχανών.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...