Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το fuji velvia , μπορεί να το μιμηθεί κανείς στην επεξεργασία. Το dxo photolab έχει έτοιμη ρύθμιση με ένα κλικ ,

αλλά και χωρίς αυτή πάλι γίνεται.

Παραδείγματα δικά μου. 

DSC_1206.jpg.d8078a3782750749b2978fd205d86e38.jpg

 

DSC_1207.jpg.843721748f8c7531ec8d295b1fd0e682.jpg

 

DSC_9076.jpg.968d02a8cdda3be323e87385d48b5496.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μοιραστώ μια φωτογραφία από όταν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε. Είναι από την Πράγα. Πέτυχα μια νύφη, η οποία κάτι περίμενε και -λόγω θερμοκρασίας μάλλον- είχε κάτσει στον ήλιο. Φακός: Canon 55-250 STM στα 235mm στο f8, 1/320 και iso 250. Αυτός ο φακός νομίζω είναι ο,τι πιο value for money έχω αγοράσει. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και εγώ δεν είχα τόσο καλή ενασχόληση τότε. Αλλά την ανεβάζω γιατί πρόκειται για ένα φακό που κάνει λίγα λεφτά και δίνει τέτοια αποτελέσματα. Επίσης, ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν, αλλά η απόσταση που μου δίνει κάποιες φορές στη φωτογραφία δρόμου, με κάνει να βγάζω πράγματα που από κοντά θα δίσταζα.

IMG_9011.jpg

Επεξ/σία από zipo
  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zipo είπε

Ας μοιραστώ μια φωτογραφία από όταν μπορούσαμε να ταξιδέψουμε. Είναι από την Πράγα. Πέτυχα μια νύφη, η οποία κάτι περίμενε και -λόγω θερμοκρασίας μάλλον- είχε κάτσει στον ήλιο. Φακός: Canon 55-250 STM στα 235mm στο f8, 1/320 και iso 250. Αυτός ο φακός νομίζω είναι ο,τι πιο value for money έχω αγοράσει. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και εγώ δεν είχα τόσο καλή ενασχόληση τότε. Αλλά την ανεβάζω γιατί πρόκειται για ένα φακό που κάνει λίγα λεφτά και δίνει τέτοια αποτελέσματα. Επίσης, ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν, αλλά η απόσταση που μου δίνει κάποιες φορές στη φωτογραφία δρόμου, με κάνει να βγάζω πράγματα που από κοντά θα δίσταζα.

IMG_9011.jpg

     Σωστά τα περί δισταγμού , ένας έως 200 η 300 είναι πάντα χρήσιμος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, zipo είπε

 Επίσης, ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν, αλλά η απόσταση που μου δίνει κάποιες φορές στη φωτογραφία δρόμου, με κάνει να βγάζω πράγματα που από κοντά θα δίσταζα.

20 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Σωστά τα περί δισταγμού , ένας έως 200 η 300 είναι πάντα χρήσιμος !

 

Πολύ ωραία φωτογραφία.

Σχετικά με την επιλογή φακού, ο καθένας βγάζει με ό,τι τη βρίσκει. Φαντάζομαι ότι η νύφη δε θα καθόταν να τη βγάλεις αν την πλησίαζες με έναν 35άρη.  Προφανώς όταν διστάζεις ο τηλεφακός είναι χρήσιμος, όμως η προοπτική που δίνει, αποκόπτοντας το θέμα και συμπιέζοντας ό,τι βρίσκεται από πίσω, δεν είναι ό,τι προτιμότερο για φωτογραφία δρόμου, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Η προτίμησή μου πάντα παίζει ανάμεσα στον 50άρη και τον 35άρη, αναλόγως τις ορέξεις. 

Βέβαια κι εγώ προχθές πήγα βόλτα με τον lumix 14 - 140 και δε με χάλασε καθόλου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 11:48 ΜΜ, greekfox1 είπε

Πρώτη εξόρμηση για φωτογραφίες με τη νέα μου Fuji X100T😀

Πειραματίστηκα με τα διάφορα film simulations που προσφέρει η μηχανή, ελπίζω να σας αρέσουν τα αποτελέσματα😉

Classic Chrome:

mcowrAk.jpg

Velvia:

SN0ubkX.jpg

(Νομίζω το Velvia είναι καλύτερο, τι λέτε και σεις;)

BrBKjq3.jpg

zivdZHm.jpg

 

 

Ως κάτοχος της xe-2 εδώ και 6 χρόνια συμφωνώ ότι το velvia θέλει προσοχή. Εξαιρετικό σε ηλιοβασίλεμα αλλά με ανθρώπους μέσα νομίζω το παρακάνει λιγάκι. Εγώ λατρεύω classic chrome ειδικά για φωτογραφία δρόμου. Μου αρέσει αυτό το λιγάκι υποτονικό που δίνει μια ελαφριά μελαγχολία. Και ένα tip. Αν τραβήξεις raw μπορείς μετά στην ίδια την μηχανή μέσα να εφαρμόσεις οποίο film simulation θέλεις και να στο σώσει σε αντίστοιχο jpeg. Οπότε μπορείς στην ίδια ακριβώς φωτογραφία να δοκιμάσεις όλα τα film simulations. Υπέροχα χρώματα για μένα τα jpeg της fuji out of camera. Βγάζω το καπέλο στα τζαπάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...