Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί παρεξηγημένος ο 75-300 ρε μπάμπη ;;; Ακριβός φακός ήταν στην εποχή του .

Και οι κριτικές παντού καλές. Π.χ.

Ο διάδοχος ήταν ψιλοπατάτα.

Είναι στα σχέδιά μου να αποκτηθεί , για να συμπληρώσω μια συλλογή των μεγάλων κλασικών της Nikon !

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Γιατί παρεξηγημένος ο 75-300 ρε μπάμπη ;;; Ακριβός φακός ήταν στην εποχή του .

Και οι κριτικές παντού καλές. Π.χ.

Ο διάδοχος ήταν ψιλοπατάτα.

Είναι στα σχέδιά μου να αποκτηθεί , για να συμπληρώσω μια συλλογή των μεγάλων κλασικών της Nikon !

   Μα γι' αυτό το είπα , επειδή λένε είναι αργός στην εστίαση και κάτι παρόμοια , ενώ ο φακός είναι μιά χαρά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, billthes είπε

εγω με τη μικρούλα μου (rx100) και ο παππους με τη δική του στην άκρη της σκάλας ατενίζουν..

DSC000501

 

Πολύ όμορφη, τα νιάτα και τα γηρατειά παρέα δίνουν πολύ όμορφη νότα στις φωτογραφίες, ίσως και μια νοσταλγία στους γηραιότερους που θυμούνται τα δικά τους νιάτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H παρακάτω βγήκε όταν άρχισε να βραδυάζει με μια Nikon Coolpix S6500. Πιο entry level compact πεθαίνεις δηλαδή.

Παραθέτω και ένα κροπαρισμένο κομμάτι για όσους σαν εμένα αρέσκονται στις λεπτομέρειες.

Sepia1.png

Sepia3.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

a2c7091503cd391cf68ef456dcd0b7b7.jpg.0c1ca91c14adb984839899010347672e.jpg

 

Μια φωτογραφία από την ίδια προβλήτα (νομίζω) που ανέβασε παραπάνω ο φίλος billthess, κατά τη φωτογράφηση ενός γάμου. Χρειάζεται ένα ίσιωμα ο ορίζοντας, αλλά βαρέθηκα να το κάνω. :)

Επεξ/σία από zipo
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zipo είπε

a2c7091503cd391cf68ef456dcd0b7b7.jpg.0c1ca91c14adb984839899010347672e.jpg

 

Μια φωτογραφία από την ίδια προβλήτα (νομίζω) που ανέβασε παραπάνω ο φίλος billthess, κατά τη φωτογράφηση ενός γάμου. Χρειάζεται ένα ίσιωμα ο ορίζοντας, αλλά βαρέθηκα να το κάνω. :)

     Ισιωμα όχι μάλλον , ίσως το πορτοκαλί βγήκε λίγο παραπανίσιο αλλά πάλι γιατί όχι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Ισιωμα όχι μάλλον , ίσως το πορτοκαλί βγήκε λίγο παραπανίσιο αλλά πάλι γιατί όχι !

Και εντωμεταξύ τα χρώματα της φωτογραφίας είναι όπως βγήκαν στο jpg στο νορμαλ προφιλ χρωματων, δεν έχω επεξεργαστεί τα χρώματα. Βέβαια, βγήκε μήνα Ιούνιο.

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zipo είπε

Και εντωμεταξύ τα χρώματα της φωτογραφίας είναι όπως βγήκαν στο jpg στο νορμαλ προφιλ χρωματων. Βέβαια, βγήκε μήνα Ιούνιο.

    Αν και η γωνία λήψης είναι λίγο τολμηρή , πάντως ο συνδυασμός όλων των στοιχείων που την αποτελούν βγήκε πολύ επιτυχημένος τελικά , εύγε νέε μου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Αν και η γωνία λήψης είναι λίγο τολμηρή , πάντως ο συνδυασμός όλων των στοιχείων που την αποτελούν βγήκε πολύ επιτυχημένος τελικά , εύγε νέε μου !

Ευχαριστώ. Εννοείτε το ότι είναι με τον ήλιο από πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, zipo είπε

a2c7091503cd391cf68ef456dcd0b7b7.jpg.0c1ca91c14adb984839899010347672e.jpg

 

Μια φωτογραφία από την ίδια προβλήτα (νομίζω) που ανέβασε παραπάνω ο φίλος billthess, κατά τη φωτογράφηση ενός γάμου. Χρειάζεται ένα ίσιωμα ο ορίζοντας, αλλά βαρέθηκα να το κάνω. :)

Μια χαρά μου φαίνεται ο ορίζοντας εμένα. Η σιλουέτα του κινούμενου σκύλου δίνει το έξτρα ενδιαφέρον στη φωτογραφία νομίζω.

Το κυριότερο θέμα της είναι ότι οι σιλουέτες του ζευγαριού χάνονται στο επίσης σκουρόχρωμο περίγραμμα. Επίσης εδώ υπάρχει ο οπτικός ανταγωνισμός θεμάτων στο κάδρο.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τη φωτογραφία αν έλλειπαν ορισμένα επιμέρους στοιχεία της:

Αν είχαμε μόνο την προβλήτα και το πλοίο, θα σκεφτόμασταν ίσως τη νοσταλγία που σχετίζεται με το ταξίδι του ναυτικού, όπως το παρακολουθεί η μοναχική προβλήτα, η οποία γεωμετρικά τείνει προς το πλοίο.

Αν είχαμε ζευγάρι + προβλήτα + πλοίο θα σκεφτόμασταν ένα ζευγάρι που κάνει σκέψεις για ταξίδι ("αύριο θα ταξιδεύουμε κι εμείς!").

Αν είχαμε το σκύλο, την προβλήτα και το πλοίο, θα σκεφτόμασταν ένα σκύλο που βιάζεται να μη χάσει το πλοίο! 😃

Αν είχαμε προβλήτα, ζευγάρι και σκύλο χωρίς πλοίο και εκκλησία, θα σκεφτόμασταν τον πιστό σκύλο που βιάζεται γιατί ήρθε καθυστερημένος στη φωτογράφιση του γάμου 😃.

Τέλος, αν έλλειπε η επικάλυψη εκκλησίας και ζεύγους (π.χ. αν υπήρχε μόνο το ζεύγος ή μόνο η εκκλησία) θα είχε ενδιαφέρον η ακόμα μικρότερη έκθεση ώστε η φωτογραφία να γίνει αυτό που φαίνεται πως ήταν ο προορισμός της εξαρχής, ανεξαρτήτως των επιμέρους στοιχείων: μια φωτογραφία σιλουέτας με ηλιοβασίλεμα. Και τότε, θα διορθώνονταν και ορισμένα ακόμα: η υπερέκθεση της αντανάκλασης του ηλίου στο νερό (το οποίο ασαφοποιεί κάπως το κεφάλι του σκύλου) και ο ήλιος που θα φαινόταν κάπως μικρότερος, με σαφέστερα όρια και λιγότερο έντονος.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μια χαρά μου φαίνεται ο ορίζοντας εμένα. Η σιλουέτα του κινούμενου σκύλου δίνει το έξτρα ενδιαφέρον στη φωτογραφία νομίζω.

Το κυριότερο θέμα της είναι ότι οι σιλουέτες του ζευγαριού χάνονται στο επίσης σκουρόχρωμο περίγραμμα. Επίσης εδώ υπάρχει ο οπτικός ανταγωνισμός θεμάτων στο κάδρο.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τη φωτογραφία αν έλλειπαν ορισμένα επιμέρους στοιχεία της:

Αν είχαμε μόνο την προβλήτα και το πλοίο, θα σκεφτόμασταν ίσως τη νοσταλγία που σχετίζεται με το ταξίδι του ναυτικού, όπως το παρακολουθεί η μοναχική προβλήτα, η οποία γεωμετρικά τείνει προς το πλοίο.

Αν είχαμε ζευγάρι + προβλήτα + πλοίο θα σκεφτόμασταν ένα ζευγάρι που κάνει σκέψεις για ταξίδι ("αύριο θα ταξιδεύουμε κι εμείς!").

Αν είχαμε το σκύλο, την προβλήτα και το πλοίο, θα σκεφτόμασταν ένα σκύλο που βιάζεται να μη χάσει το πλοίο! 😃

Αν είχαμε προβλήτα, ζευγάρι και σκύλο χωρίς πλοίο και εκκλησία, θα σκεφτόμασταν τον πιστό σκύλο που βιάζεται γιατί ήρθε καθυστερημένος στη φωτογράφιση του γάμου 😃.

Τέλος, αν έλειπε η επικάλυψη εκκλησίας και ζεύγους (π.χ. αν υπήρχε μόνο το ζεύγος ή μόνο η εκκλησία) θα είχε ενδιαφέρον η ακόμα μικρότερη έκθεση ώστε η φωτογραφία να γίνει αυτό που φαίνεται πως θα ήταν ο προορισμός της να γίνει, ανεξαρτήτως των επιμέρους στοιχείων: μια φωτογραφία σιλουέτας με ηλιοβασίλεμα. Και τότε, θα διορθώνονταν και ορισμένα ακόμα: η υπερέκθεση του νερού (το οποίο ασαφοποιεί κάπως το κεφάλι του σκύλου) και ο ήλιος που θα φαινόταν θα φαινόταν κάπως μικρότερος, με σαφέστερα όρια και λιγότερο έντονος.

Πολύ μου αρέσει η λεπτομερής τοποθέτηση σου και η ανάλυση των σκέψεων σου. Η φωτογραφία εμένα παρότι μου αρέσει νομίζω ότι έχει πολλά δυνατά επιμέρους θέματα που ανταγωνίζονται για το ποιο είναι το κεντρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύουν όλα τα παραπάνω νομίζω. Προσωπικά, αυτό που μου άρεσε σε μία τυχαία, για να λέμε την αλήθεια, λήψη (δεν είχα το σκύλο στο μυαλό μου αρχικά, αλλά έκανε την εμφάνιση πραγματικά τρέχοντας χωρίς λόγο) είναι τα άσχετα μεταξύ τους θέματα. Μου φάνηκε λίγο σα να συμβαίνουν διάφορες ιστορίες σε μία στιγμή και να τις περιγράφει όλες η φωτογραφία. 

 

Τεχνικά δε τη θεωρώ καλή και έχει και κλιπαρισμένα highlights. Δεν πρόκειται για προσεκτική λήψη, περισσότερο τυχαία. Πέρασε μόνο μία φορά ο σκύλος αυτός και πραγματικά ήταν από τις στιγμές που καταλαβαίνεις τι θα πει shutter lag και πόση διαφορά μπορεί να κάνει.

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...