Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κόλλημα με τον παλιό τρόπο  . Νομίζω ότι πάντα δίνει κάτι παραπάνω !

Μαντεύετε πιστεύω τι έκανα εδώ , πέρα από την επεξεργασία στο νέο πρόγραμμα της nikon , το nx studio.

Βίδωσα το κίτρινο φίλτρο μπροστά , όπως με τα ilford !

Δεν έχει κάτι πιο original ;;;1739418778_DSC_0316upinso.jpg.00e5dab9af79af970a3f8a94e6ac5342.jpg

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Parthenon

 

Acropolis

D7100, sigma 17-50

..για βοήθησε λίγο...   προσπαθώ να καταλάβω το σημείο λήψης του πλάνου στην πρώτη εικόνα , και την γωνία λήψης -  εστίασης του αναφερόμενου φακού για το πλάνο.....   η λήψη υποθέτω  είναι από την πλευρά του Μέτς - Αρδηττού,   και με περικοπή μετά ή όχι;   ...και βέβαια είναι γοητευτικές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, NickSyk είπε

..για βοήθησε λίγο...   προσπαθώ να καταλάβω το σημείο λήψης του πλάνου στην πρώτη εικόνα , και την γωνία λήψης -  εστίασης του αναφερόμενου φακού για το πλάνο.....   η λήψη υποθέτω  είναι από την πλευρά του Μέτς - Αρδηττού,   και με περικοπή μετά ή όχι;   ...και βέβαια είναι γοητευτικές...

Να σαι καλά, σε ευχαριστω. 
Δε θυμάμαι πόση περικοπή είχα κάνει και αν είχα κάνει. Είναι τραβηγμένη στα 50mm του φακού και είναι από το λοφακι που έχει δίπλα στο καλλιμάρμαρο. 
 

Θα κοιτάξω μετά την original στο σπίτι να δω. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτό του αδερφού μου. Συμπιέστηκε σημαντικά για να ανέβει εδώ.

Canon 800D + 55-250mm IS STM + Raynox 250.

Xylocopa pubescens.jpg

...και εδώ η δική μου προσπάθεια με ότι είχα πρόχειρο.

Nikon D5600 + 70-300 AF-P VR.

Xylocopa pubescens.jpg

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20210304_233050-01-01-01

 

Παρατηρώ παρα μα παρα πολυ θόρυβο/κόκκο (ψηφιακό, χρωματικό, δε ξέρω) 

Γενικά μια μη αποδεκτή ποιότητα. 

Κυρίως όταν εχω πχ ενα πιο φωτεινό ουρανό. 

Με τον Tamron 70-300, σιγουρα θα φταιει και το οτι μετα τα ~200 πέφτει αρκετά ο φακος και εδω ειναι στα 300mm. Ισως υπερεβαλλα στην ταχύτητα κλειστρου..ή ισως να εχω παραπανω απαιτησεις απο τον φακό ή και σώμα. 🤔

Αρκετο crop φυσικά να έρθει εδώ. 

 

Αν και σε αλλες ληψεις στα ακομη και στα 300mm σε τριποδο είναι οκ. Ισως να κρύβεται κι ολας γιατι δεν ειχα ιδιες συνθήκες (φωτεινο ουρανό)

🤔

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

 Παρατηρώ παρα μα παρα πολυ θόρυβο/κόκκο (ψηφιακό, χρωματικό, δε ξέρω) 

Γενικά μια μη αποδεκτή ποιότητα.

Υπερβολικά τα λες. Δεν είναι χάλια. Αντί για f/6.3 , αν είχες βάλει f/5.6 , το πιο ανοιχτό του φακού στα 300mm,

θα είχε βάλει χαμηλότερο iso , έχοντας επιλέξει auto iso . Αν αντί για 1250 iso είχες 800 , θα ήταν σίγουρα καλύτερα.

Πιθανόν να μπορούσες και χαμηλότερη ταχύτητα από 1/2500 .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Υπερβολικά τα λες. Δεν είναι χάλια. Αντί για f/6.3 , αν είχες βάλει f/5.6 , το πιο ανοιχτό του φακού στα 300mm,

θα είχε βάλει χαμηλότερο iso , έχοντας επιλέξει auto iso . Αν αντί για 1250 iso είχες 800 , θα ήταν σίγουρα καλύτερα.

Πιθανόν να μπορούσες και χαμηλότερη ταχύτητα από 1/2500 .

Οκ, θα δοκιμάσω και με f5.6 ναι...

Επίσης μάλλον υπερβολικο το 1/2500 θα μπορούσε και παρακατω να "παγώσει" το γλάρο. 

Οχι δεν είμαι υπερβολικος ομως για την παραπάνω ληψη, οπως και αλλες με πολυ χαμηλότερο iso και shutter, θα τις παραθέσω αν και τις εχω ξαναβαλει

Στη θέαση, οχι στο 100%, οπως άνοιξα απλα τα αρχεια, δεν...

Εχουν υποστει αρκετο noise reduction να έρθουν σε οσο πιο αποδεκτό αποτέλεσμα. 

 

Ισως παραθέσω και τα raw οπως ειναι να εξηγήσω τι εννοω και οσο φανει φυσικά απο εδω.

 

Τραγικα μεγάλο το shutter και σε αυτές αλλα κυνηγούσα γλάρους και καθως ειδα εκει τα βουνα/ηλιοβασίλεμα ξεχάστηκα και εβγαλα οπως ηταν..

DSC_5659

 

DSC_5647

 

 

Εδω ομως αν και στα 300mm δεν παρατήρησα κατι, μάλιστα μου φάνηκε αρκετά καλο το γράψιμο που εκανε, με εντυπωσίασε.

Δεν ειχα ομως αυτο το φωτεινο ουρανο αλλα σκουρα χρώματα και ισως να μην φανηκε εκει. Αλλα και στο 100% επανω στο Παρθενώνα δεν ειδα κατι..υπέροχη μου φανηκε.

DSC_5515

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

5 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

20210304_233050-01-01-01

 

Παρατηρώ παρα μα παρα πολυ θόρυβο/κόκκο (ψηφιακό, χρωματικό, δε ξέρω) 

Γενικά μια μη αποδεκτή ποιότητα. 

Κυρίως όταν εχω πχ ενα πιο φωτεινό ουρανό. 

Με τον Tamron 70-300, σιγουρα θα φταιει και το οτι μετα τα ~200 πέφτει αρκετά ο φακος και εδω ειναι στα 300mm. Ισως υπερεβαλλα στην ταχύτητα κλειστρου..ή ισως να εχω παραπανω απαιτησεις απο τον φακό ή και σώμα. 🤔

Αρκετο crop φυσικά να έρθει εδώ. 

 

Αν και σε αλλες ληψεις στα ακομη και στα 300mm σε τριποδο είναι οκ. Ισως να κρύβεται κι ολας γιατι δεν ειχα ιδιες συνθήκες (φωτεινο ουρανό)

🤔

 

 

Να ξεκινήσουμε από το βασικό... Δε φταίει μηχανή και φακός. :P

1ον έχεις κάνει όπως είπες αρκετό κροπ (αν έβγαινε ο γλάρος τόσος στα 300mm μέσα στο κάδρο χωρίς να είχες χρειαστεί να κάνεις κροπ θα μιλάγαμε διαφορετικά τώρα για την ποιότητα που πήρες)

2ον δε ξέρουμε αν η εστίαση είναι 100% πετυχημένη στο γλάρο (την βλέπω λίγο να φλερτάρει με το ελαφρώς ανεστίαστο και δεν πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με το ότι ο φακός χάνει σε οξύτητα σε εκείνα τα mm...), ακόμα μπορεί και το κλείστρο να έχει να κάνει μιας και μπορεί να φαντάζει αρκετό ή και υπερβολικό για την λήψη αυτή, αλλά όσο πιο μακριά είναι το αντικέιμενο, τόσο πιο εύκολα μπορεί να βγεί κουνημένο, ακόμα και από δική σου απότομη κίνηση αλλά και από δική σου λάθος ακολούθηση του θέματος. Βάρα και εσύ με το μηχανάκι σου ένα burst εκεί με af-c πάνω στο γλάρο και σημειακή φωτομέτρηση να δεις που κάποια από όλες θα ήταν μια χαρά.. (αν και πάλι έχει να κάνει και με το πόσο κροπ θα χρειαστεί μετά για να έρθει το πουλί και να πιάσει ένα σεβαστό μέρος του κάδρου... άλλο να ένα πουλί εξαρχής να πιάνει το 1/5 του κάδρου για παράδειγμα και άλλο να πιάνει το 1/10 του κάδρου. Τόσο μακριά πόση λεπτομέρεια να σου βγάλει η μηχανή και ο φακός σε κάτι τόσο μικρό και σε απόσταση και κινούμενο και με μεγάλη αντίθεση λόγο του πολύ φωτεινού ουρανού;....)

3ον Δε ξέρουμε αν η φωτομέτρηση έχει γίνει στο γλάρο ή αν πήρες μια πιο σκοτεινή λήψη (γιατί φωτομέτρησε τον ουρανό) και την φώτισες τεχνικά μετά που ούτως ή άλλος βγάζει θόρυβο.

ΥΓ: Όλα τα λέω φιλικά και για να σε κάνω να καταλάβεις πώς ο εξοπλισμός σου με τίποτα δεν έχει να κάνει στο ότι δε βγήκε οκ η λήψη όπως περίμενες.

ΥΓ2: Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ανάμεσα στη φωτό με το γλάρο και τις υπόλοιπες που έβαλες που είναι τελείως διαφορετικές οι συνθήκες φωτισμού, μέγεθος θέματος και τεχνικές που πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stratigos24

Καλα το πιο πιθανο ειναι οτι φταιω εγω και η απειρία μου! 😁

Αλλα εριξα καποιες ευθύνες στον tamron και μετα στον συνδυασμό τηλεφακου και κροπ σωμα..

 

Ασχετα απο το μεγαλο κροπ που εκανα και την εστιαση, στη θεαση οπως ειναι η φωτογραφία (χωρίς ζουμ δηλ ή στο 100% κλπ) βγαζει ματι αυτο που λεω, ενα ενιαίο πατερν θορυβου (?).. κατι πάντως που σε χαλαει..

Σε ολες αυτο παρατήρησα που κυνηγούσα τους γλαρους ασχετα με το ποιες ειναι εστιασμένες, φωτομετρηση κλπ...

 

Δοκιμασα af-c, M, auto iso και στα της εστιασης ειτε 9 σημεια ειτε 21 αλλα στο τελος το άφησα στο 3d...

Πως ειναι καλύτερα; 

 

Σε ευχαριστώ 🙏🙏🙏

 

Θα προσπαθήσω να παραθεσω και τα raw να δω εαν θα φανει αυτο που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...